Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Βελτίωση XT600

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51

    Βελτίωση XT600

    Γεια σας παίδες έχω ενα XT600E του 95 μοντέλο, μανισιο, το κοντέρ του ειναι σταματημένο στα 43000χιλ εγω υπολογίζω οτι εχει στα 50-55000 χιλ,ο προηγούμενος δεν μου είπε αν εχει κανει κάποια επισκευή κλπ, παντως ειναι ολομανισιο με ενα τελικό arrow, γρανάζια φοράω 15-45, το θέμα μου ομως ειναι οτι θελω να παρει λιγο τα πανω του, να ειναι πιο νευρικό, στα χαμηλά, δεν θελω τελικη και ετσι σκέφτομαι να βάλω 14αρι γρανάζι μπροστά, απο εκει και πέρα απο τους πιο έμπειρους θα ήθελα να μου πουν τι να κανω-βάλω στο μοτέρ με ενα μπατζετ γύρω στα 300€ για ανταλλακτικά κλπ χωρις τα μαστορικά
    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    άλλαξε το γρανάζι, πάρε κανένα φίλτρο αέρα, άλλαξε λαιμούς και ζιγκλέρ και μέχρι εκεί....
    (καλές σουζες)
    ανανήψαντας

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ελευθερωσε λίγο τον αέρα με πατεντες στο φιλτροκούτι (φίλτρα, τρύπες, κλπ,δεν ξερω πως είναι το φιλτροκουτι της μανας του), αλλα δεν θα δεις σημαντική διαφορά. Νομίζω υπάρχει και κιτ dynojet για τα καρμπυρατερ, αλλα πάλι δεν θα δεις σημαντική διαφορά.

    Για να δεις διαφορά, υπάρχει wiseco πιστονι 101mm για 675 κυβικά (θελει και ρεκτιφιε ο κύλινδρος) με κόστος καμια 150αρια το πιστόνι και περίπου 80 το ρεκτιφιέ. Με 675 κυβικά σίγουρα θα πάρει τα πάνω του και μπορεις να βαλεις το κιτ 675cc μόλις τα φτήσει το μαμα πιστόνι.. Καλό είναι μαζί με το μεγαλύτερο πιστόνι να βαλεις και ενα ψυγειάκι λαδιού, για να σηκώσει το μοτερ τα παραπάνω θερμικά φορτία. Σίγουρα θα χρειάστει και 2-3 νούμερα μεγαλύτερα main jets (κύρια ζιγκλέρ)

    Η web cams έχει βγαλει εκκεντροφόρους με πολλά προφίλ γι' αυτο το μοτερ και σχετικά καλές τιμές.

    φυσικα το πακετο 675+webcams+μεγαλύτερα ζιγκλέρ θα κανει το μηχανάκι να πηγαίνει καλύτερα απο 660, αλλα δεν ξερω αν το κόστος αξίζει.

    Προσωπική μου γνωμη, όταν τα φτύσει το πιστόνι, βάλε ένα 675cc με μεγαλύτερα ζιγκλερ και ώς εκεί...

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
    Εγω για πιστόνι σκεφτόμουν wiseco η wossner στα 98 ομως χιλ, λαιμούς devil και όπως είπατε ζιγκλερ, το θέμα ομως ειναι οτι θελω να ειναι και αξιόπιστη η βελτίωση που θα κανω όσο να ναι, γιατι το θελω σχεδόν για καθημερινή χρηση

  5. #5
    Wossner ή JT και μόνο 97.5-98mm . Μην βάλεις wiseco.
    Πηγαίνει στα 635-640cc και παραμένει αξιόπιστο χωρίς να κινδυνεύεις να πάρεις μπιελα στα χέρια.

    Εξάτμιση λαιμοι οκ, βοηθάνε πολύ.

    Για παραπάνω άλογα θέλεις μηχανικά carbs, τα 33mm είναι μια χαρά σε αυτήν την μετατροπή. Εκκεντροφοροι βοηθάνε, αλλά όλα τα παραπάνω θα φτάσουν εύκολα την αξία του ΧΤ.

    Οκ, γούστα είναι αυτά, αλλά με 45+ άλογα τροχό των παραπάνω, θα έχεις θέματα με το σύνολο πλαισίου-αναρτήσεις όπου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Ήδη στα 140 χλμ το ΧΤ είναι βάρκα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Βάλε 14-άρι γρανάζι και κάνε μερικές βόλτες. Είναι φθηνή, γρήγορη και (το κυριότερο) αναστρέψιμη μετατροπή.
    Πιστεύω ότι θα σου δώσει ότι ζητάς, χωρίς επεμβάσεις στο μοτέρ και την μακροζωία του. Ειδικά αφού δεν σε ενδιαφέρει η παρατεταμένη κίνηση με υψηλές ταχύτητες.

    Αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, προχώρα στα υπόλοιπα. Έχε όμως πάντα στο μυαλό σου ότι καβαλάς ΧΤ600. Δεν είναι και δεν γίνεται πύραυλος.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    ρε παιδά 300 είπε ο άνθρωπας....
    όχι 300 000....


    Άσε που αμα τα κάνει στη γιαγιά αυτά.....

    ανανήψαντας

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    αφου ειναι για καθε μερα,καντο ΟΣΟ πιο μαμα γινετε,με ενα πιο μικρο γραναζι .Θα περναει ο καιρος και θα εισαι ευτυχισμενος.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Αρχικά πιο κοντό γρανάζι μετα βλέπουμε, αυτο ομως που καταλαβαίνω ειναι οτι αν το ανεβάσω χιλ η αξιόπιστια θα πέσει αρκετά...wiseco πιστόνι γιατι να μην βάλω; Ξερω οτι ειναι πολυ καλα, ειχα στο YZ μου

  10. #10
    Αρκετά παράπονα ποιότητας, σε ξένα φόρα. Είχε μπει και στο δικό μου μοτέρ (ΧΤ ας πούμε), όταν ανοιχτηκε το μοτέρ για άλλο λόγο ήταν χάλια.

    Δεν μπορώ να πω κάτι για το wossner που φοράω τώρα, μόνο 3.000 χλμ έχει, αλλά έχει δουλέψει ήδη πολλές φορές συνεχόμενα πάνω από 7.500 σαλ χωρίς πρόβλημα.

    Ως πιστόνια τα wossner & JT θεωρούνται καλύτερα.

    Δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας στο μοτέρ, ακόμα και 10 άλογα να πάρει. Είναι πολύ αργό το μοτέρ του, και παίρνει εύκολα άλογα χωρίς πρόβλημα. Πρόβλημα έχει στα πολλά cc
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Βύρωνα προφανώς αναφέρεσαι στα JE και οχι JT.Τέτοιο εχει η δική μου αρχαιολογια(nx650) με ελαφρώς ανεβασμένη συμπίεση.Εχει κανει περιπου 15000 χιλιόμετρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    JT είναι τα γραναζια. Και γω τα μπερδευω καμια φορα

  13. #13
    Sorry JE εννοώ. Μπερδεύτηκα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Άρα αν ανεβεί κοντά στα 640cc ο κυβισμός δεν θα έχω θέμα, τωρα τα 98αρια wossner με τα JE 98 καθαρά σε θέμα απόδοσης τι διάφορες εχουν;

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    καμια απολύτως, εκτός αν καποιο απο τα δύο προσφέρουν και παραπάνω συμπίεση. Αφου θα βάλεις που θα βάλεις κυλινδροπίστονο γιατι όχι το 101? Αφου σε 2 -3 χρόνια θα το βγάλεις το 101 ούτως ή άλλως, λέω εγώ τώρα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. manual xt600
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2008, 16:38
  2. Βελτιωση 4Τ κινητηρα
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 00:02
  3. Βελτίωση για kle 250
    από MANOS250 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 23:32
  4. Βελτίωση κιβωτίου FZ6
    από THEOD στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 15:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF