Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: yamaha x max 250 2006 μοντελο νεος κατοχος

  1. #1

    yamaha x max 250 2006 μοντελο νεος κατοχος

    Εχει εδω και λιγες μερες που αγορασα μεταχειρισμενο ενα xmax 250 του 2006
    Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις
    Ο δεικτης θερμοκρασιας ανεβενει σχεδον ακαριαια μολις το βαλω μπροστα δλδ σε 1 λεπτο στο μισο της μεσης και μετα απο 3-4 λεπτα ειναι λιγο πανο απο την μεση και μενει εκει.
    Ειναι φυσιολογικο αυτο? οκ να μενει πανο απο την μεση αλλα τοσο γρηγορα ? Ειναι σαν να δειχνει ψευτικα .
    Μια αλλη ερωτηση ειναι σχετικα με το πλαστικο το μαυρο απο την εξω μερια που εχει τα φλας.Ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι το ειχε αλλαξει αλλα παλυ μετα απο λιγο καιρο του ξεκουμπωνε και οτι δεν υπαρχει γιατρεια.
    Ειναι αληθεια η να δοκιμασω να παρω και εγω ενα απο την yamaha καινουργιο ?
    Βασικα ειναι ξεκουμπομενο στην πανο μερια εκει που βγαινει το τζαμι.Η αληθεια ειναι οτι και αλλα που ειδα ειναι επισης ξεκουμπομενα.
    Τελος να προσεξω κατι ιδιαιτερο ?

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros047 Προβολή μηνύματος
    Εχει εδω και λιγες μερες που αγορασα μεταχειρισμενο ενα xmax 250 του 2006
    Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις
    Ο δεικτης θερμοκρασιας ανεβενει σχεδον ακαριαια μολις το βαλω μπροστα δλδ σε 1 λεπτο στο μισο της μεσης και μετα απο 3-4 λεπτα ειναι λιγο πανο απο την μεση και μενει εκει.
    Ειναι φυσιολογικο αυτο? οκ να μενει πανο απο την μεση αλλα τοσο γρηγορα ? Ειναι σαν να δειχνει ψευτικα .
    Μια αλλη ερωτηση ειναι σχετικα με το πλαστικο το μαυρο απο την εξω μερια που εχει τα φλας.Ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι το ειχε αλλαξει αλλα παλυ μετα απο λιγο καιρο του ξεκουμπωνε και οτι δεν υπαρχει γιατρεια.
    Ειναι αληθεια η να δοκιμασω να παρω και εγω ενα απο την yamaha καινουργιο ?
    Βασικα ειναι ξεκουμπομενο στην πανο μερια εκει που βγαινει το τζαμι.Η αληθεια ειναι οτι και αλλα που ειδα ειναι επισης ξεκουμπομενα.
    Τελος να προσεξω κατι ιδιαιτερο ?
    Ο δεικτης θερμοκρασιας οντως δειχνει ελαφρα πανω απο την μεση,αλλα σε καμια περιπτωση δεν ανεβαινει μεσα σε ενα λεπτο.
    Εκτος και αν το πλακωνεις στις σφαλιαρες αμεσως με το που το βαζεις μπροστα.
    Για το πλαστικο το ματ λες στις χουφτες;
    Μαλλον για κακη συναρμογη μου κανει αυτο που γραφεις.
    Στο δικο μου, αλλα και σε αλλα δεν εχω δει κατι τετοιο.Μια φορα ξεκουμπωσε αλλα μου το ειχαν κλωτσησει.......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Ευχαριστω για την απανηση φιλε.
    Σημερα που το προσεξα με το που γυρισα το κλειδι στο on ο δεικτης πηγε στο 1/4 και μετα απο περιπου 5-6 λεπτα πηγε πανω απο την μεση και εμεινε εκει.
    Αλλα γιατι να παει κατευθειαν στο 1/4 με το που γυριζω το κλειδι?

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros047 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για την απανηση φιλε.
    Σημερα που το προσεξα με το που γυρισα το κλειδι στο on ο δεικτης πηγε στο 1/4 και μετα απο περιπου 5-6 λεπτα πηγε πανω απο την μεση και εμεινε εκει.
    Αλλα γιατι να παει κατευθειαν στο 1/4 με το που γυριζω το κλειδι?
    Μήπως το 1/4 στο όργανο σου είναι η θερμοκρασία περιβάλοντος?
    Ποια είναι η κλίμακα του οργάνου σου?

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Μήπως το 1/4 στο όργανο σου είναι η θερμοκρασία περιβάλοντος?
    Ποια είναι η κλίμακα του οργάνου σου?
    Η κλιμακα ειναι μισος κυκλος οπως τα πιο πολλα οργανα θερμοκρασιας χωριζεται σε 4/4.
    Το αλλο που μολις δοκιμασα ειναι να το σβησω με το οργανο να δειχνει λιγο πιο πανω απο την μεση, οπου και ειναι σταθερο εκει οταν δουλευει η μηχανη, να ξανα γυρισω το κλειδι στο ΟΝ και η ενδειξη ενω λογικα θα επρεπε να παει οπου ηταν σταματησε στο 1/4.
    Αυτος που πηρα το μηχανακι ειχε αναφερει οτι ειχε αλλαξει μονος του τα παραφλου τα άδειασε ολα και τα εβαλε καινουργια μηπως εχει κανει καμια πατατα.
    Ισως και να μην υπαρχει προβλημα αλλα αυτο μονο καποιος που εχει το ιδιο μηχανακι θα μας διαφωτισει.

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Με μπερδεύεις.
    Αν σβησω και αναψω αμεσως η ένδειξη θα είναι η ίδια.
    Εκτός και αν ανοίξεις το διακόπτη μετα απο κανενα 10 λεπτο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Εγω αν σβησω και αναξω κατευθειαν δεν ειναι ιδια δειτε φωτο πως ειναι οταν ειναι σβηστο το μηχανακι και πως ειναι οταν απλα το γυρισω στο ΟΝ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_0251.jpg‎   IMG_0250.jpg‎  

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros047 Προβολή μηνύματος
    Εγω αν σβησω και αναξω κατευθειαν δεν ειναι ιδια δειτε φωτο πως ειναι οταν ειναι σβηστο το μηχανακι και πως ειναι οταν απλα το γυρισω στο ΟΝ
    Παλικαρε......το οργανο σου είναι εκτός.
    Το κακο είναι οτι μπορεί να τερματίζει η ένδειξη της θερμοκρασίας λόγο κακης εξαερωσης στο κύκλωμα ψύξης.
    Με λιγα λογια ο κινητήρας δεν ψύχεται. ......
    Πας τωρα σε συνεργείο .

    Ετσι είναι το οργανο σβηστό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1460475621092-1514495183.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	356628
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    Τελικά όλα καλά μονο το όργανο ειναι χαλασμένο όποτε πρέπει να βρω όργανα.
    Ψάχνω Στης αγγελίες και βρίσκω πέρα απο τα δικά μου και μια άλλη έκδοση πιο πολύχρωμη αυτή απο τι μοντέλο ειναι ; Κάθετα σε μένα ;

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha t-max 250 ή honda sh300
    από tigionapas στο forum Honda
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2008, 18:45
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2008, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF