Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ψάχνω κάτι δοκιμασμένο

  1. #1
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535

    Ψάχνω κάτι δοκιμασμένο

    Καλησπέρα,μετά από αρκετό διάστημα ξαναγράφω στις βελτιώσεις
    Θέλω να τοποθετήσω δείκτη θερμοκρασίας στον exuparo για να ξέρω γενικά τι μου γίνεται.δεν εχω κάποιο θέμα με θερμοκρασίες..Θέλω δείκτη θερμοκρασίας ΛΑΔΙΟΥ όχι νερού.αναλογικος-ψηφιακος δεν με νοιάζει..Είδα κάτι τάπες με δείκτη πάνω αλλά δεν μου κάνουν γιατί πρέπει να σταματήσω για να τον διαβάσω άσε που στο fzr η τάπα είναι ψηλά και δεν θα έχει άμεση επαφή με το λάδι...
    Το μόνο οργανακι που βρήκα και μ άρεσε είναι στο uride.gr βιδωνεις ένα καλωδιακι μαζί με το μπουζι αυτό ενώνεται με ενα αναλογικό οργανακι και σ λέει θερμοκρασία...Χμμμ το έχει δοκιμάσει κανεις?
    Αν ξερεται κανένα άλλο οργανακι απο κάποιο site Ελλάδας πείτε μ
    Μπινια!!!!

  2. #2
    Ρε τρελλε!
    Θερμοκρασια λαδιου απο το μπουζι;
    Θα με στειλεις λεμε... γελαω 5 λεπτα ασταματητα!

    Η πιο γρηγορη και φθηνη λυση ειναι η ταπα λαδιου.
    Επισης το οτι ειναι ψηλα η ταπα κτλ, ηταν το δευτερο σημειο γελιου.

    Ζωη να εχεις ρε πστ! Πολυ γελιο λεμε....

    Αν και αχρηστο ειναι γενικα το οργανακι, κατ' εμε.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dalt0n Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,μετά από αρκετό διάστημα ξαναγράφω στις βελτιώσεις
    Θέλω να τοποθετήσω δείκτη θερμοκρασίας στον exuparo για να ξέρω γενικά τι μου γίνεται.δεν εχω κάποιο θέμα με θερμοκρασίες..Θέλω δείκτη θερμοκρασίας ΛΑΔΙΟΥ όχι νερού.αναλογικος-ψηφιακος δεν με νοιάζει..Είδα κάτι τάπες με δείκτη πάνω αλλά δεν μου κάνουν γιατί πρέπει να σταματήσω για να τον διαβάσω άσε που στο fzr η τάπα είναι ψηλά και δεν θα έχει άμεση επαφή με το λάδι...
    Το μόνο οργανακι που βρήκα και μ άρεσε είναι στο uride.gr βιδωνεις ένα καλωδιακι μαζί με το μπουζι αυτό ενώνεται με ενα αναλογικό οργανακι και σ λέει θερμοκρασία...Χμμμ το έχει δοκιμάσει κανεις?
    Αν ξερεται κανένα άλλο οργανακι απο κάποιο site Ελλάδας πείτε μ
    Κάτι παρόμοιο είχα βάλει στο rallye που είχα


    http://m.ebay.com/itm/111706407317
    Επίσης και αυτό

    http://m.ebay.com/itm/401045293725


    Αν φτιαξεις μια βαση....

  4. #4
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    Μπινια!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    δε δειχνει θερμοκρασια λαδιου αυτο ρε νταλτον,κεφαλης δειχνει.
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  6. #6
    Στα επόμενα άσχετα, εκτός από διαγραφή θα έχει και καρτούλα.
    Think faster than you ride

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Αυτό θέλεις

    και με περιγραφή:

    Ψηφιακό όργανο μέτρησης θερμοκρασίας λαδιού εξαιρετικής οπτικής εμφάνισης και εύκολης διάγνωσης με μαύρο περίγραμμα και λευκή πλακέτα.
    Διάμετρος 43 χιλ. και πάχος 9,5 χιλ.
    Πολύ εύκολο στην εγκατάσταση
    Στην συσκευασία περιλαμβάνεται αυτοκόλλητο διπλής όψεως για την τοποθετησή του σε διάφορες επιφάνειες
    Σώμα σε χρώμα μαύρο, και λευκό background
    Λειτουργεί με led που ανάβουν σύμφωνα με τη φόρτιση της μπαταρίας στο εκάστοτε σημείο.Το κίτρινο led δείχνει χαμηλή αξία,το πράσινο κανονική,ενώ το κόκκινο υψηλή
    Aπαιτείται για την τοποθέτησή του είναι μια μικρή τρύπα προκειμένου να περάσει το καλώδιο στο πίσω μέρος,και ένας μικρός σένσορας τον οποίο μπορείτε να επιλέξετε από την πιο κάτω λίστα
    Μέτρηση από 0-150°C
    Για την προσαρμογή του απαιτούμενου σένσορα για να διαβάσει τις ενδείξεις, δείτε την λίστα, και αναλόγως επιλέξτε το από την λίστα πιο κάτω

  8. #8
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αυτό θέλεις

    και με περιγραφή:
    ο ανταπτορας που βιδωνει?
    Μπινια!!!!

  9. #9
    αν έχω καταλάβει καλά έχεις ένα fzr400, οκ?
    όπως κάθεσαι στη μοτοσυκλέτα, στο δεξί μέρος από την μπροστά μεριά που είναι οι εξαγωγές, υπάρχει μία βιδούλα επάνω στην κεφαλή. Αυτή αν κάνεις σωστά τις αλλαγές λαδιού θα πρέπει να την γνωρίζεις διότι βοηθάει στο να γίνεται εξαέρωση στο κύκλωμα, όταν αλλάζεις λάδια. Από τον αυλό που υπάρχει πίσω της ανεβαίνει το λάδι για να πέσει στις βαλβίδες και στους εκκεντροφόρους, άρα είναι το καλύτερο μέρος για να πάρεις ένδειξη θερμοκρασίας. Δεν ξέρω αν μπορεί να μπει εκεί κάποιο ρακοράκι, ή αν έχει κάποια ειδική βίδα με ίδιο φ το οργανάκι που θα πάρεις, απλώς εγώ σου δίνω την κατεύθυνση προς τα που να ψάξεις.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    αν έχω καταλάβει καλά έχεις ένα fzr400, οκ?
    Το 1000 δεν είναι;

    Αλλά μικρή σημασία έχει. Πάντως το 1000 είναι μέσα στη λίστα που έστειλα. Πως βιδώνει επάνω δε ξέρω αλλά λέει:

    Aπαιτείται για την τοποθέτησή του μια μικρή τρύπα προκειμένου να περάσει το καλώδιο στο πίσω μέρος,και ένας μικρός σένσορας τον οποίο μπορείτε να επιλέξετε από την πιο κάτω λίστα
    Στη λίστα που λέει, αν κλικάρεις, έχει το 1000άρι μέσα.

  11. #11
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το 1000 δεν είναι;

    Αλλά μικρή σημασία έχει. Πάντως το 1000 είναι μέσα στη λίστα που έστειλα. Πως βιδώνει επάνω δε ξέρω αλλά λέει:



    Στη λίστα που λέει, αν κλικάρεις, έχει το 1000άρι μέσα.
    Το είδα..που βιδωνει και παίρνει ένδειξη Θέλω να μάθω
    Μπινια!!!!

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κάνε ενα τηλέφωνο σε αυτους ρε γείτονά.
    Αν και νομιζω οτι στην συσκευασία θα έχει σχεδιάγραμμα τοποθέτησης

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Υπάρχουν οικονομικά ηλεκτρικά όργανα θερμοκρασίας-πίεσης λαδιου (στο 40ευρω) για μηχανές, με έτοιμους τους ανταπτορες του αισθητήρα. Συνήθως παρεμβάλλονται σε κάποιο μεταλλικό ρακόρ που στέλνει λάδι στην κεφαλή, στην βίδα απο το ρακόρ (αντι για βίδα στο ρακόρ μπάινει ο ανταπτορας με τον αισθητήρα), ή πωλούνται έτοιμα με αντάπτορα στο φίλτρο λαδιού.

    Κατ' εμε καλύτερα να βάλεις διπλό όργανο το οποίο όταν δουλευει το μοτερ μετρά πίεση λαδιού και με το που κλείνεις το διακόπτη διαβάζει θερμοκρασία. Φυσικά, ρεύμα θα πάρεις απο το διακόπτη, αλλιώς αν πάρεις απο τη μπαταρία, θα στη φάει όλη.

    θελει πολύ ψάξιμο και φυσικά θελει να καταλήξεις που σε συμφέρει να μπει ο αντάπτορας. Αν δώσεις τον αισθητήρα σε ρακορά, μπορεί να σου φτιάξει αντάπτορα για την μηχανή σου.

    Για θερμοκρασία μόνο υπάρχουν και αναλογικά όργανα που βιδώνουν κατευθείαν αντί της τάπας πλήρωσης λαδιού.

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Ηθελα να ήξερα τι θα προσφέρει ενας δείκτης θερμοκρασίας λαδιού σε υγρόψυκτο μηχανάκι...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ηθελα να ήξερα τι θα προσφέρει ενας δείκτης θερμοκρασίας λαδιού σε υγρόψυκτο μηχανάκι...
    Εγώ νομίζω δε χρειάζεται κανένα μηχανάκι πολιτικής χρήσης.

    Είθισται να τοποθετούνται (τα όργαναν πίεσης λαδιού και θερμοκρασίας λαδιού) σε τουρμπιστά και αμάξια υψηλών επιδόσεων.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF