Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Προβληματισμος με GLX

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της AntonisZx
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    20

    Προβληματισμος με GLX

    Καλημερα σε ολα τα μελη! Τελος της εβδομαδας γυριζω ελλαδα και θα ηθελα να ξεκινησω επιτελους να ανακατασκευασω ενα GLX που αγορασα πριν μερικα χρονια. Το προβλημα μου ειναι ομως οτι κατω απο το αριστερο καπακι στον σκελετο εκει που λεει αριθμο πλαισιου ο μισος σχεδον αριθμος ειναι αλοιωμενος. Φαινονται μερικα ψηφια για να καταλαβεις οτι δεν ειναι αλλος σκελετος αλλα οχι ολα. Τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση? Μπορω να παω σε καποιον με την αδεια μου, να μου χτυπησει τους αριθμους ξανα? Ή δεν γινεται τιποτα και πρεπει να ξεκινησω να ψαχνω για αλλο σκελετο? Ευχαριστω!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Καλημέρες, ο αριθμός πως αλλοιώθηκε; Έχει βαφτεί ο σκελετός; Όταν αγοράστηκε το μηχανάκι ο αριθμός είχε επαληθευθεί με την άδεια;

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της AntonisZx
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    20
    Δυστηχως οταν αγοραστηκε το μηχανακι οχι. Χτες μου ειπε ο πατερας μου οτι εχει αλοιωθει ο αριθμος οταν το μετακινησε να το ετοιμασει για οταν γυρισω.

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν μπορω να καταλάβω πως αλλοιώθηκε ο αριθμός πλαισίου κατα την μετακίνηση.
    Τα glx σε δυο σημεία έχουν αρ πλαισίου, στον λαιμό πίσω απο την γραβάτα και κάτω απο το αριστερό καπάκι οπου αναφέρεις.
    Και πρέπει να συμφωνούν και οι δύο.
    Τώρα αν έχει ξαναβαφτει υπάρχει περίπτωση να έπεσε παραπανω μπογιά.
    Νούμερα νόμιμα μόνο το κράτος μπορεί να<χτυπήσει>http://www.yme.gr/imagebank/categori...1182762459.pdf
    Λαμογιες γίνονται και γίνονταν,αλλά βρίσκονται.
    Μιλάω εκ πείρας

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Αν έχει βαφτεί το μηχανάκι κ έχει θαφτεί ο αριθμός από κάτω, είμαστε οκ.

    Αν έχει αλλοιωθεί ο αριθμός πλαισίου σκοπίμως, δε τα βλέπω καλά τα πράγματα. Το βλέπω έως κ για κατάσχεση.

    Τσέκαρε το ο ίδιος όταν έρθεις κ βλέπεις. Μπορεί να είναι ιδέα του πατέρα σου.

    Τα πλαίσια των 50ριών (C & GLX) ξεκινούν από C-50 και μετά έχουν 7 ψηφία.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DOCfzx
    Εγγραφή
    06/02/2016
    Μηνύματα
    127
    Καλησπέρα αγαπητέ , αρχικά ξεκίνα το σημείο των αριθμών να το καθαρίζεις με ενα remover χρωμάτων για να μπορέσεις να κάνεις τα νούμερα διακριτά και εμφανίσημα, απο εκεί και πέρα μόλις το κάνεις και φανούν τα νούμερα τότε ξεκίνα την όποια διαδικασία με το κράτος , μήν βρεθείς μπλεγμένος απο το πουθενα...

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της AntonisZx
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορω να καταλάβω πως αλλοιώθηκε ο αριθμός πλαισίου κατα την μετακίνηση.
    Τα glx σε δυο σημεία έχουν αρ πλαισίου, στον λαιμό πίσω απο την γραβάτα και κάτω απο το αριστερό καπάκι οπου αναφέρεις.
    Και πρέπει να συμφωνούν και οι δύο.
    Τώρα αν έχει ξαναβαφτει υπάρχει περίπτωση να έπεσε παραπανω μπογιά.
    Νούμερα νόμιμα μόνο το κράτος μπορεί να<χτυπήσει>http://www.yme.gr/imagebank/categori...1182762459.pdf
    Λαμογιες γίνονται και γίνονταν,αλλά βρίσκονται.
    Μιλάω εκ πείρας
    Δεν αλοιωθηκε στην μετακινηση ο αριθμος.. Απλα τοτε το παρατηρησε ο πατερας μου, γιατι το μηχανακι εδω και 3 χρονια σχεδον ηταν σκεπασμενο σε βεραντα, και το ελεγχε για σαπισματα..
    Θα του πω να κοιταξει παντως και μπροστα στο λαιμο να δει τι αριθμο λεει γιατι εγω ηξερα οτι μονο κατω στο καπακι τον ελεγε..
    Πρεπει να ηταν και ξανα βαμμενο το μηχανακι γιατι εχει σε μερικα σημεια εσωτερικα πρασινο χρωμα, μπλε εσωτερικα εκει που ειναι το ντεποζιτο και κοκκινο εξωτερικα το μηχανακι ολο..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αν έχει βαφτεί το μηχανάκι κ έχει θαφτεί ο αριθμός από κάτω, είμαστε οκ.

    Αν έχει αλλοιωθεί ο αριθμός πλαισίου σκοπίμως, δε τα βλέπω καλά τα πράγματα. Το βλέπω έως κ για κατάσχεση.

    Τσέκαρε το ο ίδιος όταν έρθεις κ βλέπεις. Μπορεί να είναι ιδέα του πατέρα σου.

    Τα πλαίσια των 50ριών (C & GLX) ξεκινούν από C-50 και μετά έχουν 7 ψηφία.

    Θα του πω να το ξανα κοιταξει αν ειναι, να το τριψει και λιγο με γυαλοχαρτο να δει αν φαινεται ο αριθμος.. Θα το κοιταξω και εγω μολις γυρισω!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DOCfzx Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα αγαπητέ , αρχικά ξεκίνα το σημείο των αριθμών να το καθαρίζεις με ενα remover χρωμάτων για να μπορέσεις να κάνεις τα νούμερα διακριτά και εμφανίσημα, απο εκεί και πέρα μόλις το κάνεις και φανούν τα νούμερα τότε ξεκίνα την όποια διαδικασία με το κράτος , μήν βρεθείς μπλεγμένος απο το πουθενα...
    Εννοειται! θα το δοκιμασω και αυτο!.. Εντομεταξυ ειμαι και κατοικος Ιταλιας εδω και 2 χρονια οποτε το τελευταιο που θελω ειναι μπελαδες το καλοκαιρι που θα κατεβω για δουλεια στο νησι..

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Στα glx τα αλάνια που λυμαίνονται την Ελλάδα,αφού τα βουτούσαν επαιρναν και ενα χρεπι c50με χαρτιά και άρχιζε το πάντρεμα.
    Κομμενος - κολλημένος λαιμός, κομμένη πλάκα με αριθμο πλαισίου (ναι αυτή κάτω απο το πλαστικό αριστερό καπάκι)
    Και γέμισμα τα κενά με στοκο.

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της AntonisZx
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    20
    Μολις με πηρε ο πατερας μου. Οι αριθμοι τελικα ηταν καλυμμενοι με χρωμα..Αφου τους εξυσε απο πανω με τροχακι με συρματοβουρτσα εμφανιστηκαν ολοι, και ειναι οι ιδιοι με τους αριθμους στο λαιμο και στην αδεια!
    Αλλα δυστυχως εμφανιστηκε αλλο προβλημα τωρα. :/ Οπως εκανε εργασιες πανω στον σκελετο παρατηρησε οτι εχει μια σεβαστη κλιση προς τα αριστερα απο το σημειο που πιανει ο σωληνας στην μεση στο κομματι κατω απο το ντεποζιτο μεχρι μπροστα.. Υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε για αυτο; :/

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καλιμπρα

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    εμενα δεν θυμαμαι να εχει στον λαιμο αριθμους...

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Λοιπόν, μιας και λέμε για GLX, και για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, μάλλον θα βάλω μπροστά το δικό μου, μετά από καμιά 7ετία ακινησίας...

    Επειδή θα γίνει από μάστορα, μπορείτε να πείτε τι να του πω να προσέξει ή γενικώς τι εργασίες προτείνετε να γίνουν (πλην των αισθητικών) ;


    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Επειδή θα γίνει από μάστορα, μπορείτε να πείτε τι να του πω να προσέξει ή γενικώς τι εργασίες προτείνετε να γίνουν (πλην των αισθητικών) ;

    Εξαρτάται και σε τι κατάσταση ήταν το μηχανάκι όταν το άφησες.

    Μπορεί να θέλει από καδένα μέχρι βαλβίδα, και από δίσκους μέχρι ότι να ναι.

    Μπορεί να θέλει κ μόνο λάδι, μπουζί και μια μπαταρία.

  14. #14
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάται και σε τι κατάσταση ήταν το μηχανάκι όταν το άφησες.

    Μπορεί να θέλει από καδένα μέχρι βαλβίδα, και από δίσκους μέχρι ότι να ναι.

    Μπορεί να θέλει κ μόνο λάδι, μπουζί και μια μπαταρία.
    Σε πλήρως λειτουργική, εξ όσων θυμάμαι...

    Βλέπουμε λοιπόν

    Βάψιμο αξίζει άραγε ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Περί βαψίματος:

    Εξαρτάται τι θέλεις, σε τι κατάσταση είναι κ πόση τρέλα έχεις.

    Προσωπικά δε θα έβαφα ποτέ το δικό μου (ούτε αμάξι ούτε μηχανάκι) αν σωζόταν με detailling ή/και είχα βλέψεις για αυτό.

    Αν το είχα για εργαλείο ή ήταν σε τόσο κακή κατάσταση τότε αναγκαστικά και μόνο θα προχωρούσα σε βάψιμο.

    Τα υπόλοιπα ένα τσεκάρισμα κ έφυγες, το glx έχει την ιδιότητα να κινείται με ελάχιστες απαιτήσεις. Είναι ο σαοΛίν των παπιών.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβληματισμός με GPS σε V-Strom
    από nakkip στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2014, 13:36
  2. Προβληματισμός προσωπικής φύσης.... με 2-3 ποτήρια αλκοόλ παρέα.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2008, 16:01
  3. προβλημα με glx
    από tbr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2007, 19:04
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 09:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF