Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Τα μερικά δευτερόλεπτα...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791

    Τα μερικά δευτερόλεπτα...

    Τα μερικά δευτερόλεπτα, που τα βλέπεις όλα.

    (Όσοι βαριούνται τα μεγάλα σεντόνια, παρακαλούνται να μην το διαβάσουν. Μούντζες και βρίσιμο δεν δεχόμεθα.)

    Πριν «λίγα» χρόνια, είχα ένα ΙΤ 250 (τόσο λίγα) Είναι καλοκαιράκι απόγευμα, και ετοιμάζομαι να βγω για καφεδάκι. Έχω κάνει μπανάκι, ξύρισμα, χτένισμα, με είδα στον καθρέφτη, με έφτυσα και άρχισα να ντύνομαι. Τζιν παντελόνι, καουμπόικη μπότα, και ένα μπλουζάκι. Αυτά. Τα μοναδικά αξεσουάρ, ένα ρολόι και το γυαλί το μαύρο.
    Ανεβαίνω στο φρεσκοπλυμένο μηχανάκι, και ξεκινάω να βρω και τον Βαγγέλη με το XL που θα με περίμενε. Ενάμιση χιλ. χαλαρά, με την τέταρτη στο κιβώτιο, σχεδόν ρελαντί, ίσα που να μην χτυπάει η αλυσίδα, το αριστερό χέρι κρεμασμένο κάτω και γενικά στιλ σπαριλιάρικο και όλο μαγκιά.
    Φτάνω στο καφέ και δεν βλέπω το XL. Κατεβαίνω χωρίς να το σβήσω και πάω μέσα να ρωτήσω.
    «Πριν ένα λεπτό πέρασε και σ έψαχνε»
    Κάθονται και έξω μερικοί, που μου λένε το ίδιο.
    «Σ έψαχνε και έφυγε βιαστικά προς τα κει». Που σημαίνει ότι πρέπει να γυρίσω απ τον δρόμο που ήρθα.
    Ανεβαίνω ξανά στο μηχανάκι, αλλά τώρα, ευκαιρίας δοθείσης, η μαγκιά αλλάζει. Και από σπαριλιάρικη, έγινε καγκούρικη. Ο δρόμος εκεί μπροστά είναι γυαλί και συνήθως, έφευγα κάνοντας 5 – 6 «βαθιές» πάντες (σχεδόν κάθετα με τον δρόμο) παίζοντας το γκάζι με την δεύτερη. Κάπως έτσι το σκέφτηκα και κείνη την στιγμή. Βάζω λοιπόν πρώτη, κάνω την μισή αναστροφή και πριν σιάξω, βάζω και την δεύτερη και το ανοίγω. Τους κάνω μια βαθειά αριστερή πάντα και… δεν ξέρω γιατί, το τελειώνω εκεί. Ίσως γιατί υποτίθεται ότι βιάζομε και δεν θα χασομεράω τώρα με πάντες. (Αν τις συνέχιζα όλα θα άλλαζαν) Αφήνω λοιπόν την δευτέρα να σπάσει μέχρι να πατήσει καλά, βάζω τρίτη και τις αλλάζω όλες στον «κόφτη» μέχρι και την έκτη.
    Βάζοντας την έκτη, και πριν γεμίσει έχω περίπου 100 με 120 χλμ. και έχω φτάσει στο προαύλιο του σχολείου. Όλο το οικόπεδο του σχολείου έχει αυλόγυρο με κάγκελο από κάθετες μασίφ γωνιές, ύψους ενάμιση μέτρο περίπου. Η πλευρά που πάει παράλληλα με τον δρόμο μου, είναι καμιά διακοσαριά μέτρα. Ανάμεσα απ τον δρόμο και το κάγκελο υπάρχει ενάμιση, μπορεί και δυο μέτρα πεζοδρόμιο.

    Ένα δευτερόλεπτο μετά την αλλαγή σε έκτη και φτάνοντας στην πρώτη γωνία του σχολείου, ακούγετε ένα «γκαπ» και νιώθω ένα τράνταγμα τόσο δυνατό, που νομίζω ότι χτύπησαν τα δόντια μου μεταξύ τους και το μηχανάκι αρχίζει να φεύγει με δύναμη δεξιά προς το πεζοδρόμιο. Τι έγινε? Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έγινε μεγάλη ζημιά. Σαν να έσπασε ο άξονας του τροχού η κάτι χειρότερο που δεν μπορώ να φανταστώ. Αποκλείετε να ήταν κάτι στο δρόμο. Ήταν τόσο δυνατό, που θα το έβλεπα. Εν το μεταξύ προσπαθώ να το τραβήξω αριστερά, αλλά έχει πάρει γραμμή για το πεζοδρόμιο και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Το νιώθω ότι δεν πρόκειται να το καταφέρω πριν το πεζοδρόμιο. Το τραβάω όσο μπορώ αλλά το πεζοδρόμιο πλησιάζει, και πλησιάζει τόσο παράλληλα που είναι αδύνατον να ανέβω πάνω. Θα ακουμπήσουν και οι δυο τροχοί σχεδόν ταυτόχρονα. Αν δεν ανέβει θα με ρίξει δεξιά και θα πέσω με το κεφάλι στα κάγκελα. Αφού σχεδόν ακουμπάω πεζοδρόμιο κάνω μια προσπάθεια να το ανέβω. Βάζω το βάρος στο αριστερό πόδι και τραβιέμαι λίγο πίσω να βοηθήσω τον μπροστινό τροχό τουλάχιστον, ενώ κατεβάζω το δεξί πόδι χωρίς να υπολογίσω τα χιλιόμετρα, που είναι ακόμα γύρο στα 100. Το πόδι χτύπησε με τόση δύναμη κάτω, που για δυο τρεις μέρες μετά, με πονούσε το γόνατο.
    Πρέπει να έκανε δουλειά όμως. Λίγο αυτό, λίγο η άγνωστη δύναμη που με τραβούσε δεξιά, λίγο τα τακουνάτα λάστιχα, ο μπροστινός ανέβηκε, και με ένα χαζό κούνημα, ανέβηκε και ο πίσω. Η πορεία όμως προς τα δεξιά δεν λέει να σταματήσει και συνεχίζω προς τα κάγκελα. Το νιώθω ότι η δύναμη που με τραβάει, δεν είναι πια τόσο μεγάλη, αλλά έχω φτάσει τόσο κοντά στα κάγκελα που αισθάνομαι τον αέρα τους στα δάχτυλα. Τόσο που ενώ προσπαθώ με όποιο τρόπο να το τραβήξω αριστερά, είμαι και έτυμος να πάρω το δεξί χέρι απ το γκριπ και να φυλάξω το πρόσωπο αν ακουμπήσει το τιμόνι στο κάγκελο. Κάποια στιγμή όμως σταματάει. Αρχίζει πόντο, πόντο να απομακρύνετε απ το κάγκελο κι εγώ να παίρνω ανάσα. Δεν προλαβαίνω όμως να χαρώ και βλέπω την ράμπα. Το προαύλιο του σχολείου, είναι αρκετά πιο χαμηλά απ τον δρόμο και η κεντρική είσοδος έχει ράμπα να κατεβαίνουν τα αυτοκίνητα. Βαθειά εσοχή για τα χιλ που πάω. Κάνω ένα κουράγιο ακόμα, σηκώνομαι όρθιος ανοίγω το γκάζι και το τραβάω με όλη την δύναμη πίσω. Έχω όμως έκτη μέσα και δεν βοηθάει πολύ. Ευτυχώς οι γωνίες της ράμπας είναι στρογγυλεμένες. Ο μπροστινός τροχός περνά όλη την ράμπα στον αέρα και ίσα που βρήκε λίγο στο τελείωμα. Ο πίσω όμως έρχεται και σκάει στη μέση ακριβός και με τινάζει πάνω. Καμιά εμπειρία σε οδήγηση μόνο με τον μπροστινό και πάω αρκετά μέτρα κοιτώντας το μπροστινό φτερό και το σαγρέ τσιμέντο να με φλερτάρει και να με περιμένει να πέσω με τα μούτρα και μετά να έρθει και το μηχανάκι από πάνω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Εντελώς μόνο του αυτή τη φορά, ξανακάθετε πίσω. Λίγο στραβά αλλά διορθώθηκε εύκολα πριν φτάσω στο… εικονοστάσι. Μάνα γιατί με γέννησες. Ναι! Όλο το πεζοδρόμιο στο τέλος κλισμένο από ένα μαρμάρινο εικονοστάσι. Δεν θα περιγράψω άλλο. Απλά το πέρασα κι αυτό σύριζα με καμιά 80ρια χιλ. και μου φάνηκε πως είδα τα εικονίσματα μέσα να με μουντζώνουν.
    Κατεβαίνοντας επιτέλους στο δρόμο, άρχισα να πατάω προσεκτικά τα φρένα, γιατί ακόμα δεν ήξερα τι έγινε. Σταμάτησα. Κάθομαι ακίνητος μερικά δεύτερα να συνέλθω. Το στήνω και το αφήνω να δουλεύει ρελαντί να το ρίξω μια ματιά πρώτα. Κάνω τα πρώτα βήματα και καταλαβαίνω ότι… κουτσαίνω. Απ την δεξιά μπότα έχει φύγει το τακούνι, έχει φαγωθεί το δέρμα και φαίνετε λίγο η κάλτσα. Η ταραχή όμως είναι τόσο μεγάλη, που λίγο με νοιάζει αυτό. Κοιτάω πίσω το σημείο που ξεκίνησε όλο αυτό, αλλά δεν βλέπω τίποτα. Ο δρόμος καθαρός. Πιάνω και κουνάω τους τροχούς. Όλα στη θέση τους. Ανάβω τσιγάρο. Φοβάμαι να ανέβω ξανά. Τι ήταν αυτό? Αν το ξανακάνει? Τα έχω χαμένα. Περνά κάποιος με αυτοκίνητο και με κοιτούσε. Ναι πρέπει να φύγω. Αλλά με τη καρδιά να ξανανέβω? Περνά και ένα ποδήλατο και είναι γνωστός. Καθότανε στο καφέ που πέρασα πριν. «Ωχ» λέω «θα με ρωτήσει τι έγινε» Αυτός σχεδόν αδιάφορα και χωρίς να σταματήσει, μου λέει:
    «Α το είδες? Πάλη καλά. Σε φωνάζαμε αλλά έτσι που έφυγες που να ακούσεις.»
    Δεν κατάλαβα προς στιγμήν.
    «Τι να είδα ρε?»
    «Για το στάντ λέω. Σε φωνάζαμε που έφυγες με το στάντ ανοιχτό αλλά ευτυχώς το είδες »
    ………………………….
    Ναι φίλε μου. Ευτυχώς που το είδα... Όλα τα είδα.


    Συγνώμη αν σας κούρασα για το τίποτα. Δυστυχώς δεν μπορούσα να το κάνω μικρότερο

  3. #3
    Φφφφφφφφφ.......

    Τρόμος αυτό το σταντ, τρόμος..........

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Μαλλί γυαλί και παντελόνι Lee ,ευτυχώς δηλαδή που δεν σου χάλασε η φάση και το χτένισμα...
    Καμμιά φωτό παίζει ???
    ΥΓ Βάστα μη σκεφτείς τώρα στα γεράματα να κάνεις τα ίδια δοκιμάζοντας το tdr ...

  5. #5
    Με τόση κωλοφαρδία, ούτε που θα το καταλάβεις το ψήσιμο του ψαριού...

  6. #6
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Μιλαμε εκλασα μεντες βλεποντας το εικονοστασι να ερχεται!!!!! χχααχαχαχααχα

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μαλλί γυαλί και παντελόνι Lee ,ευτυχώς δηλαδή που δεν σου χάλασε η φάση και το χτένισμα...
    Καμμιά φωτό παίζει ???
    ΥΓ Βάστα μη σκεφτείς τώρα στα γεράματα να κάνεις τα ίδια δοκιμάζοντας το tdr ...
    Φωτογραφία από που ρε συ? Απ το περιστατικό? Ναι είχα έναν στη γωνία να τραβάει και περίμενε να δει πόση κωλοφαρδία έχω που λέει και ο αμιρού. Χαχα!

  8. #8
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    παλι καλα που ηταν ανωδυνο Γιωργο.

    υγ.Εχω πεσει σε φαναρι απο αριστερα πανω σε αλλο μηχανακι (Vespa με κυριουλη τοτε) ο οποιος με κρατησε και εμενα και το ΧΤ οταν και εγω με μαλλι,γυαλι,παντελονι Lee και μποτακια All-star εχοντας μεγαλα κορδονια και τεραστιες θηλιες στο δεσιμο,εβγαλα ταχυτητα φρεναρα σταματησα και τραβωντας το ποδι να πατησω κατω η θηλια ειχε περασει μεσα απο το λεβιε.Το ΧΤ και εγω εγειρα αριστερα και αγκαλιαστηκα με τον ανθρωπο σπαζοντας τον καθρεπτη.Με την ουρα στα σκελια και το ηθικο στον Καιαδα παρεα με τον κυριο στον Τσαραμιαδη στην Πειραιως για αγορα καθρεπτη και τελος χαρτζιλικι της εβδομαδος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    παλι καλα που ηταν ανωδυνο Γιωργο.

    υγ.Εχω πεσει σε φαναρι απο αριστερα πανω σε αλλο μηχανακι (Vespa με κυριουλη τοτε) ο οποιος με κρατησε και εμενα και το ΧΤ οταν και εγω με μαλλι,γυαλι,παντελονι Lee και μποτακια All-star εχοντας μεγαλα κορδονια και τεραστιες θηλιες στο δεσιμο,εβγαλα ταχυτητα φρεναρα σταματησα και τραβωντας το ποδι να πατησω κατω η θηλια ειχε περασει μεσα απο το λεβιε.Το ΧΤ και εγω εγειρα αριστερα και αγκαλιαστηκα με τον ανθρωπο σπαζοντας τον καθρεπτη.Με την ουρα στα σκελια και το ηθικο στον Καιαδα παρεα με τον κυριο στον Τσαραμιαδη στην Πειραιως για αγορα καθρεπτη και τελος χαρτζιλικι της εβδομαδος.
    Ωχ! Άλλη φάση αυτό με τα κορδόνια και με τα... καμπάνα παντελόνια πιο παλιά. (Ας μην πω κι άλλα σήμερα)

  10. #10
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Φαντάζομαι μετά, το έβγαλες τελείως το stand, έτσι?


    ΕDIT

    Με το stand την έχω πατήσει κι εγώ. Μόνο που στην δική μου περίπτωση και φθάνοντας στον προορισμό μου, ξεκαβάλησα χωρίς να το ανοίξω και έφυγα άνετος κι ωραίος. Ήταν και κάτι κοπελίτσες παραδίπλα οπότε είχα πάρει και το ανάλογο -ζέν πρεμιέ- ύφος, ώσπου ο γδούπος από το πέσιμο με προσγείωσε απότομα.
    Μαζί και τα γέλια των κορασίδων, οπότε γίναμε και ρόμπα
    Τελευταία τροποποίηση από Eversman; 13/04/2016 στις 11:29.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.648
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    ... με τα... καμπάνα παντελόνια πιο παλιά.
    ρε μπα κι εισαι ο Τονις ο Σφήνος;

    πονεμένη ιστορία για όλους το σταντ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Όλο το πεζοδρόμιο στο τέλος κλισμένο από ένα μαρμάρινο εικονοστάσι. Δεν θα περιγράψω άλλο. Απλά το πέρασα κι αυτό σύριζα με καμιά 80ρια χιλ. και μου φάνηκε πως είδα τα εικονίσματα μέσα να με μουντζώνουν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι μετά, το έβγαλες τελείως το stand, έτσι?


    ΕDIT

    Με το stand την έχω πατήσει κι εγώ. Μόνο που στην δική μου περίπτωση και φθάνοντας στον προορισμό μου, ξεκαβάλησα χωρίς να το ανοίξω και έφυγα άνετος κι ωραίος. Ήταν και κάτι κοπελίτσες παραδίπλα οπότε είχα πάρει και το ανάλογο -ζέν πρεμιέ- ύφος, ώσπου ο γδούπος από το πέσιμο με προσγείωσε απότομα.
    Μαζί και τα γέλια των κορασίδων, οπότε γίναμε και ρόμπα
    Παναγιώτη καλύτερα ρόμπα παρά κιμάς. Πραγματικά για μένα, εκείνη την στιγμή, η κωλοφαρδία χτύπησε κόκκινο. Αλλά δεν το κάνει πάντα δυστυχώς. Άλλες φορές δεν παίρνει καν μπρος και στη φάση αυτή για κιμάς πήγαινα. (θα βγάλω φωτο τα κάγκελα καμιά μέρα.)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Φωτογραφία από που ρε συ? Απ το περιστατικό? Ναι είχα έναν στη γωνία να τραβάει και περίμενε να δει πόση κωλοφαρδία έχω που λέει και ο αμιρού. Χαχα!
    Βάλε από το ΙΤ (που πάτησαν στη γη ε Βάγγο ? ) να ζηλέψει ο Σούτερ...

  15. #15
    Τον αλλο με το xl τελικα τον βρηκες?
    καλη φαση

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. μερικά πράγματα δεν θα τα ξαναδείς...
    από DIT στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 16:31
  3. Βρες σαν τα χιονια...
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 17:38
  4. Ωραία όλα τούτα τα καλούδια, αλλά
    από swtos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 09:59
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF