Σελίδα 14 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 49101112131415161718 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 261

Θέμα: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ KTM 390 ADVENTURE!!!

  1. #196
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/10/2017
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Ναι αυτό το έχω διαβάσει
    Απλά ρωτάω αν μετά την έκθεση στην Ινδία στις 6-7/12 έχουμε κανένα νεότερο.
    Επίσης αν μου επιτρέπεται να πω και εγώ την προσωπική μου άποψη δεν είναι και το πιο θετικό να αγοράσεις κατι χωρίς να το έχεις δοκιμάσει πρώτα.Ειδικά όταν μιλάμε για κάτι νέο.
    Επίσης η εταιρία θα έπρεπε να δίνει την έκπτωση αφού το παρουσιάσει αν θέλει να κάνει πάταγο.
    Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει όπως πιστεύει ότι είναι καλύτερα για εκείνον.
    Να πω κάτι και ας ακουστεί βλακεία..
    Το 390 Duke είναι ήδη στην αγορά τόσο καιρό στην τελευταία του μορφή. Οπότε αν θυμάμαι καλά μιλάμε για ίδιο κινητήρα, ιδιο πλαίσιο, και αλλάζουν τα περιφερειακά τα οποία το κάνουν πιο Adventure. Πόσο λάθος μπορεί να είναι αυτή η συνταγή; Τουλάχιστον για κάποιον σαν και μένα που δεν έχει μεγάλη εμπειρία από μοτοσυκλέτες.
    Οδηγώ σκούτερ 10 χρόνια και μόλις αγόρασα το Zontes Τ310 και μου φαίνεται απίστευτη η οδηγική απόλαυση σε σχέση με το Beverly 300 ακόμα και μέσα στην πόλη.
    Τα κριτήρια μου βέβαια είναι μέχρι εκεί. Οπότε κοιτάζοντας τον ανταγωνισμό του 390 Adventure (Versys 300, G310GS κλπ) στα 6.000 δεν μου φαίνεται κακό deal. Περί ορέξεως φυσικά..!

  2. #197
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgez81 Προβολή μηνύματος
    Να πω κάτι και ας ακουστεί βλακεία..
    Το 390 Duke είναι ήδη στην αγορά τόσο καιρό στην τελευταία του μορφή. Οπότε αν θυμάμαι καλά μιλάμε για ίδιο κινητήρα, ιδιο πλαίσιο, και αλλάζουν τα περιφερειακά τα οποία το κάνουν πιο Adventure. Πόσο λάθος μπορεί να είναι αυτή η συνταγή; Τουλάχιστον για κάποιον σαν και μένα που δεν έχει μεγάλη εμπειρία από μοτοσυκλέτες.
    Προσωπικα δε διαφωνω με αυτο που λες, 99% ξερεις τι αγοραζεις. Οχι οτι τα 390 εχουν αποδειχθει και τιποτα αξιολογα μηχανηματα, αλλα ναι ξερεις τι να περιμενεις.
    Το μεγαλυτερο θεμα για μενα θα ηταν η εργονομια, καποια μηχανακια καμια φορα δε μας καθονται καλα λογω στασης οδηγησης. Αν δεν καθησεις επανω του αυτο δε θα μπορεις να το ξερεις. Αν και για τους μεσου υψους αναβατες αυτο σπανιως ειναι θεμα.

    Παρεμπιπτοντως, αν καταλαβα καλα μολις πηρες το Ζοντες καινουριο αλλα ταυτοχρονα κοιτας για αλλη καινουρια μηχανη;

  3. #198
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/10/2017
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα δε διαφωνω με αυτο που λες, 99% ξερεις τι αγοραζεις. Οχι οτι τα 390 εχουν αποδειχθει και τιποτα αξιολογα μηχανηματα, αλλα ναι ξερεις τι να περιμενεις.
    Το μεγαλυτερο θεμα για μενα θα ηταν η εργονομια, καποια μηχανακια καμια φορα δε μας καθονται καλα λογω στασης οδηγησης. Αν δεν καθησεις επανω του αυτο δε θα μπορεις να το ξερεις. Αν και για τους μεσου υψους αναβατες αυτο σπανιως ειναι θεμα.

    Παρεμπιπτοντως, αν καταλαβα καλα μολις πηρες το Ζοντες καινουριο αλλα ταυτοχρονα κοιτας για αλλη καινουρια μηχανη;
    Όχι καινούριο, σχεδόν καινούργιο. 1200 χλμ σε καλή τιμή και εντος εγγύησης.

    Συμφωνώ για το θέμα της θέσης οδήγησης, αλλά ούτως ή άλλως το μόνο σημείο αναφοράς που έχω είναι το Zontes.

    (είχα γράψει και άλλα, όμως για κάποιον λόγο δεν ανέβηκαν. Τρίτη φορά πού απαντάω. )
    Τελευταία τροποποίηση από georgez81; 03/01/2020 στις 11:40.

  4. #199
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgez81 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα! Ξέρουμε αν το έχει κάνει κάποιος προπαραγγελια; Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά, ομως δεν έχω ούτε μήνα που αγόρασα το Zontes T310. Όμως η προθεσμία κοντοζυγώνει..
    Να θυμησω σε πολλούς ότι και το Tenere 700 ήταν με προπαραγγελια, βέβαια δεν ξέρω πως πήγε το όλο θέμα εμπορικά..
    Ναι αλλά στη περίπτωση του Τ700 η προπαραγγελία συνοδευόταν και από μια έκπτωση. Ισχύει το ίδιο για το 390;

  5. #200
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/10/2017
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά στη περίπτωση του Τ700 η προπαραγγελία συνοδευόταν και από μια έκπτωση. Ισχύει το ίδιο για το 390;
    Από ότι έλεγε η προωθητική ενέργεια, η τιμή προπαραγγελίας θα είναι στα 5.990 και μετά θα διαμορφωθεί στην κανονική λιανική τιμή, η οποία δεν αναφερόταν.

    Στο car.gr βρήκα και αυτό που μάλλον δείχνει που θα πάει η κανονική λιανική τιμή, δηλαδή 500 πανω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2020-01-03-12-43-23-530_com.android.chrome.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	73,8 KB 
ID:	413843

  6. #201
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgez81 Προβολή μηνύματος
    Από ότι έλεγε η προωθητική ενέργεια, η τιμή προπαραγγελίας θα είναι στα 5.990 και μετά θα διαμορφωθεί στην κανονική λιανική τιμή, η οποία δεν αναφερόταν.

    Στο car.gr βρήκα και αυτό που μάλλον δείχνει που θα πάει η κανονική λιανική τιμή, δηλαδή 500 πανω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2020-01-03-12-43-23-530_com.android.chrome.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	73,8 KB 
ID:	413843
    ΟΚ, δεν το γνώριζα. Μόνο έτσι πάντως θα μπορούσε κάποιος να κάνει προπαραγγελία, εκτός αν του τρέχουν περισσευούμενα από τα πατζάκια.

    Ζούμε αναμφίβολα ένα μεταβατικό στάδιο, προσωπικά δεν έχω εξοικειωθεί με την ιδέα των Κινεζο-Ινδικών κατασκευών από τις Ευρωπαϊκές και Αμερικάνικες εταιρείες. Όχι τόσο για την αποδεδειγμένα έκπτωση που γίνεται σε θέματα ποιότητας και ακόμη πιο πολύ στον αριθμό των ποιοτικών ελέγχων αλλά με θυμώνει η ασύστολη κερδοσκοπική πολιτική που αφήνει κατά εκατοντάδες π.χ. Ευρωπαίους πολίτες άνεργους. Οπότε διευκρινίζω πως δεν αναφέρομαι σε αμιγώς Κινέζικες εταιρείες οι οποίες φτιάχνουν Κινέζικες μοτοσυκλέτες με ανάλογο τιμοκατάλογο. Αλλά τις "Δυτικές" εταιρείες που φτιάχνουν Κινέζικες μοτοσυκλέτες με Δυτικό τιμοκατάλογο, γιατί περί αυτού πρόκειται.
    Όσο ακόμη υπάρχουν, θα ψάχνω να βρω αυτό που με ενδιαφέρει να είναι κατασκευασμένο στη χώρα προέλευσης της εταιρείας.
    Τα BMW στη Γερμανία, τα Yamaha στην Ιαπωνία, τα KTM στην Αυστρία και τα SYM στη Κορέα.
    Φυσικά αυτό τείνει να γίνει ένας Δον Κιχωτισμός...

  7. #202
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/10/2017
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    ΟΚ, δεν το γνώριζα. Μόνο έτσι πάντως θα μπορούσε κάποιος να κάνει προπαραγγελία, εκτός αν του τρέχουν περισσευούμενα από τα πατζάκια.

    Ζούμε αναμφίβολα ένα μεταβατικό στάδιο, προσωπικά δεν έχω εξοικειωθεί με την ιδέα των Κινεζο-Ινδικών κατασκευών από τις Ευρωπαϊκές και Αμερικάνικες εταιρείες. Όχι τόσο για την αποδεδειγμένα έκπτωση που γίνεται σε θέματα ποιότητας και ακόμη πιο πολύ στον αριθμό των ποιοτικών ελέγχων αλλά με θυμώνει η ασύστολη κερδοσκοπική πολιτική που αφήνει κατά εκατοντάδες π.χ. Ευρωπαίους πολίτες άνεργους. Οπότε διευκρινίζω πως δεν αναφέρομαι σε αμιγώς Κινέζικες εταιρείες οι οποίες φτιάχνουν Κινέζικες μοτοσυκλέτες με ανάλογο τιμοκατάλογο. Αλλά τις "Δυτικές" εταιρείες που φτιάχνουν Κινέζικες μοτοσυκλέτες με Δυτικό τιμοκατάλογο, γιατί περί αυτού πρόκειται.
    Όσο ακόμη υπάρχουν, θα ψάχνω να βρω αυτό που με ενδιαφέρει να είναι κατασκευασμένο στη χώρα προέλευσης της εταιρείας.
    Τα BMW στη Γερμανία, τα Yamaha στην Ιαπωνία, τα KTM στην Αυστρία και τα SYM στη Κορέα.
    Φυσικά αυτό τείνει να γίνει ένας Δον Κιχωτισμός...
    Καλώς ήρθες στην παγκοσμιοποίηση..
    Φυσικα θα μπορούσε κάποιος να το δει και αλλιώς.. Όλη αυτή η σειρά των ΚΤΜ δεν θα είχε δημιουργηθεί αν δεν υπήρχε αυτή η τεράστια αγορά της Ινδίας. Και μένα με στεναχωρεί που κατασκευάζονται από ή για αυτές τις χώρες με Δυτικό τιμοκατάλογο, αλλά πιθανότατα αυτές οι κατηγορίες κυβικών να μην επανεμφανιζόντουσαν για χάρη των Δυτικών χωρών και μόνο.. Θέλει λίγο σφαιρική ανάγνωση το θέμα.
    Τώρα όσο για την έκπτωση στην ποιότητα υλικών, αυτό μένει να αποδειχθεί και για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

  8. #203
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    4
    καλησπερα και απο μενα και καλη χρονια σε ολους!
    κατα 90% μεσα στην βδομαδα θα δωσω την προκαταβολη για την προπαραγγελια
    η τιμη οπως μου ειπαν και απο την ktm θα παει 6490 ε μετα τις 22 του μηνα.ολα δειχνουν πως το μηχανακι θα ειναι απλα ενα ψηλοτερο duke 390 το οποιο ειναι πολυ τιμιο overall.
    στα 6κ φαινεται να παιρνεις αρκετο μηχανακι για τα λεφτα του και θα βολεψει οποιον (οπως εμενα) ψαχνει οικονομικη καθημερινη μετακινηση. Εχει τεχνολογιες που δεν εχει κανενα αλλο μηχανακι στην κατηγορια με καποια εκπτωση στην ποιοτητα κατασκευης ενδεχομενως.
    σιγουρα δεν ειναι καθαροαιμο adventure (εχω το 640 adventure για τετοιες δουλειες που ομως κανει ακριβα χιλιομετρα για καθημερινη χρηση οποτε ειναι λιγο ασυμφορο) αλλα πιστευω πως αξιζει το ρισκο της προπαραγγελιας
    παραθεστε την γνωμη σας παρακαλω γιατι ειναι το πρωτο οχημα που θα παρω καινουριο στη ζωη μου και τα λεφτα ειναι μαζεμενα με κοπο

  9. #204
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    με αυτό το nick δύσκολο το βλέπω

  10. #205
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skatopaido Προβολή μηνύματος
    καλησπερα και απο μενα και καλη χρονια σε ολους!
    κατα 90% μεσα στην βδομαδα θα δωσω την προκαταβολη για την προπαραγγελια
    η τιμη οπως μου ειπαν και απο την ktm θα παει 6490 ε μετα τις 22 του μηνα.ολα δειχνουν πως το μηχανακι θα ειναι απλα ενα ψηλοτερο duke 390 το οποιο ειναι πολυ τιμιο overall.
    στα 6κ φαινεται να παιρνεις αρκετο μηχανακι για τα λεφτα του και θα βολεψει οποιον (οπως εμενα) ψαχνει οικονομικη καθημερινη μετακινηση. Εχει τεχνολογιες που δεν εχει κανενα αλλο μηχανακι στην κατηγορια με καποια εκπτωση στην ποιοτητα κατασκευης ενδεχομενως.
    σιγουρα δεν ειναι καθαροαιμο adventure (εχω το 640 adventure για τετοιες δουλειες που ομως κανει ακριβα χιλιομετρα για καθημερινη χρηση οποτε ειναι λιγο ασυμφορο) αλλα πιστευω πως αξιζει το ρισκο της προπαραγγελιας
    παραθεστε την γνωμη σας παρακαλω γιατι ειναι το πρωτο οχημα που θα παρω καινουριο στη ζωη μου και τα λεφτα ειναι μαζεμενα με κοπο
    εγω παλι βλεπω το αντίθετο. πανω απο 6κ για ινδικη κατασκευη μονοκύλινδρου θα έλεγα ειναι overpriced. ειδικα εφοσον εχεις το 640 γιατι να παρεις κάτι μεγαλύτερο απο 250 οπως ενα crf250l μετόχειρο?

  11. #206
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω παλι βλεπω το αντίθετο. πανω απο 6κ για ινδικη κατασκευη μονοκύλινδρου θα έλεγα ειναι overpriced. ειδικα εφοσον εχεις το 640 γιατι να παρεις κάτι μεγαλύτερο απο 250 οπως ενα crf250l μετόχειρο?
    αποτι διαβαζω το crf250l ειναι ταυλανδικης κατασκευης ,βγαζει τα μισα αλογα και εχει ιδια καταναλωση με το 390

  12. #207
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skatopaido Προβολή μηνύματος
    αποτι διαβαζω το crf250l ειναι ταυλανδικης κατασκευης ,βγαζει τα μισα αλογα και εχει ιδια καταναλωση με το 390
    προβλήματα βγάζει? σαν παραδειγμα το έφερα οχι σονυ και καλα αυτο το μηχανάκι.

  13. #208
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    4
    γενικα ειναι ευκολο στην συντηρηση-οικονομικο και δν εχω ακουσει να λενε για προβληματα χοντρα σε μοτερ κτλ αφου τον ιδιο κινητηρα τον εχει και το duke και το rc .
    οδηγωντας τοσο καιρο lc4 20ετιας τα 2 χρονια εγγυηση του 390 μου φαινoνται παραδεισος

  14. #209
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skatopaido Προβολή μηνύματος
    αποτι διαβαζω το crf250l ειναι ταυλανδικης κατασκευης ,βγαζει τα μισα αλογα και εχει ιδια καταναλωση με το 390
    Βρε σκατοπαιδο, καλλιτερα ταυλανδη απο ινδια (εργασιακη μενταλιτε κλπ) και επισης δε νομιζω το 390 αν το πας σα 390 να καιει τα ιδια με το 250.

  15. #210
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/10/2017
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω παλι βλεπω το αντίθετο. πανω απο 6κ για ινδικη κατασκευη μονοκύλινδρου θα έλεγα ειναι overpriced. ειδικα εφοσον εχεις το 640 γιατι να παρεις κάτι μεγαλύτερο απο 250 οπως ενα crf250l μετόχειρο?
    Σόρρυ, και το BMW G310GS ινδικής κατασκευής δεν είναι, σε συνεργασία με την TVS;
    Μονοκύλινδρο, 310 κυβ.εκ, και 6.100€ πριν ρίξουν την τιμή. Υπήρχε τόσος σκεπτικισμός και για το συγκεκριμένο; Απλά το αναφέρω..

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 390 ADVENTURE
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2015, 21:11
  2. Έρχεται το Ktm Sm990r
    από gkmaggas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 13:53
  3. Ktm 990 Adventure Fotos & 950 Mx
    από DUKASII στο forum KTM
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 10:47
  4. espase aktina apo KTM LC4 adventure!
    από KaTaNaS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2005, 11:33
  5. Έρχεται το CBF-600 μου!
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 00:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF