Σελίδα 11 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 401

Θέμα: Europe vs Japan

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    φιλαρακια θελετε να γ@μησετε την κουβεντα με προσωπικα υπονοουμενα ;Ελευθερα αλλα χωρις εμενα.Στα γκρικ φορα παντα ο χειτερ ,θα αρχισει να προσβαλει τον αλλο πνιγμενος στην χολη του.Και αυτη η πτνα η κριση γενναει μεγαλες αντιθεσεις τετοιες που πολλοι δαγκωνουν τον διπλανο τους μεταφεροντας του τα απωθημενα και τα προβληματα τους.Και επειδη οι μαγκες με το τρικυκλο δεν μπορουν να πουν και τπτ της προκοπης για την επιβιωση της κουβεντας,σας αφηνω να τα λετε μονοι σας
    κουκουρουκουκου

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854




    Τοση επαρση πια..

  3. #153
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Aυτό που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα στους Ιάπωνες είναι ότι ενώ έχουν όλο το know how και τα φράγκα και τα πάντα όλα, είναι εξαιρετικά μετριοπαθείς σε αυτά που φτιάχνουν. Θα μου πεις πουλάνε και αυτό τους νοιάζει, όχι να κάνουν πειράματα και να ανιχνεύουν νέους δρόμους. Οκ, δεκτόν...

    Μοναδική εξαίρεση η Yamaha που έχει τολμήσει πράγματα κατά καιρούς: TDR 250, TDM 850, GTS 1000 και άλλα... οι υπόλοιποι τρεις μόνο concept ξέρουν να δείχνουν στις εκθέσεις ή να βγάζουν κάνα hi - end μηχανάκι βιτρίνας. Οκ, όλοι χαζέψαμε με το NR750 και όλοι θαυμάζουμε την RC213 V-S. Ε και;

    Αυτό που δείχνει η ιστορία είναι ότι ο Ιάπωνας έχει βγάλει δύο μηχανάκια: Το παπί και το τετρακύλινδρο σε σειρά με αλουμινένιο πλαίσιο δύο δοκών, που είναι και το σήμα κατατεθέν του. Απο εκεί και έπειτα, όταν αυτός έβγαζε ZR750 και Hawk και κάτι τέτοιες παπαριές, έβγαλε η Ducati το Monster και όχι μόνο επαναπροσδιόρισε τα γυμνά αλλά έφτιαξε κατηγορία: streetfighters. Όταν ο Ιάπωνας έβγαζε XR και KLR και XT, πήγε ο αυστριακός και έβγαλε LC4, όταν ο Ιάπωνας έβγαζε Varadero πήγε πάλι ο αυστριακός και έβγαλε 950 ADV και πόσες άλλες περιπτώσεις.

    Καλά χρυσά και άγια τα γιαπωνέζικα και πολλές φορές προτιμότερα by far από τα ευρωπαϊκά όταν το προσεγγίζεις οικονομοτεχνικά και πρακτικά... αλλά επί της ουσίας, από έμπνευση και κ@υλ@ ένα @δι βγάζουν προς τα έξω...

  4. #154
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    φιλαρακια θελετε να γ@μησετε την κουβεντα με προσωπικα υπονοουμενα ;Ελευθερα αλλα χωρις εμενα.Στα γκρικ φορα παντα ο χειτερ ,θα αρχισει να προσβαλει τον αλλο πνιγμενος στην χολη του.Και αυτη η πτνα η κριση γενναει μεγαλες αντιθεσεις τετοιες που πολλοι δαγκωνουν τον διπλανο τους μεταφεροντας του τα απωθημενα και τα προβληματα τους.Και επειδη οι μαγκες με το τρικυκλο δεν μπορουν να πουν και τπτ της προκοπης για την επιβιωση της κουβεντας,σας αφηνω να τα λετε μονοι σας
    εχω διαβασει προσεκτικα ολη τη συζητηση....
    δεν εχω αποψη για τα ιταλικα, καθοτι δεν κατειχα μηχανακι το 1973 μιας και δεν ειχα ακομα γεννηθει..
    αρα δεν μπορω να μιλησω????οκ δε μιλαω
    και γιατι ανοιξες αυτο το θεμα?για να τα πειτε 3-5 αντε 10 συνομιληκοι το πολυ?
    σου θυμιζω οτι εσυ εδωσες το ακυρο λογω εμπειριων
    περιμενεις δλδ οτι θα υπαρχουν πολλα ατομα που μπορουν να υποστηριξουν σε συντηρηση αυτα τα μηχανακια που αναφερεις?


    επισης αναφερεσαι γενικως σε χειτερ,χολη,απωθημενα κλπ και εν μερει μπορει να χεις και δικιο!γιατι δε αναφερεσαι ονομαστικα και μας βαζεις ολους στο ιδιο καλαθι?

    εν κατακλειδι και χωρις το παραμικρο ιχνος ειρωνιας και αντιπαραθεσης μαζι σου να σου πω
    πως δεν ειμαι ο μαγκας με το τρικυκλο αλλα ενας οπως οι περισσοτεροι που γνωριζω
    που καναμε 2 δουλειες για να αποκτησουμε ενα γιαπωνεζικο επειδη αυτο μπορουσαμε να αγορασουμε
    και μαλιστα μεταχειρισμενο!

    κλεινοντας να πω
    πως πριν κρινουμε την συμπεριφορα των αλλων απεναντι μας
    πρεπει να δουμε ποια ειναι-ηταν η συμπεριφορα η δικη μας απεναντι στους αλλους
    καλα χλμ και παντα ορθιος

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    φιλαρακια θελετε να γ@μησετε την κουβεντα με προσωπικα υπονοουμενα ;Ελευθερα αλλα χωρις εμενα.Στα γκρικ φορα παντα ο χειτερ ,θα αρχισει να προσβαλει τον αλλο πνιγμενος στην χολη του.Και αυτη η πτνα η κριση γενναει μεγαλες αντιθεσεις τετοιες που πολλοι δαγκωνουν τον διπλανο τους μεταφεροντας του τα απωθημενα και τα προβληματα τους.Και επειδη οι μαγκες με το τρικυκλο δεν μπορουν να πουν και τπτ της προκοπης για την επιβιωση της κουβεντας,σας αφηνω να τα λετε μονοι σας
    Ξεκινάς μια συζήτηση με ανύπαρκτα επιχειρήματα,και ενώ πήρες πολλές σοβαρές απαντήσεις από σοβαρά άτομα,συνεχίζεις σχεδόν προπαγανδιστικά και αδιάλλακτα να υποστηρίζεις την αποψη σου.
    Γιατί άραγε?
    The only easy day was yesterday.

  6. #156
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Συμφορουμίτη Ιωάννη Αλεπού συγχώρα το θάρρος μου αλλά από το θέμα σου,το ύφος,τις απαντήσεις κλπ το μόνο που εισπράτω είναι η έπαρσή σου και η διάθεση επίδειξης των "με την άνεση των χρημάτων κατορθωμάτων σου".Να έχεις χρήμα να αγοράζεις τα κορυφαία εντός κι εκτός "" αδερφέ και να μαζεύεις εμπειρίες.Από καρδιάς..
    Παίξε με τα παιχνίδια σου,χαμογέλα και μην προσπαθείς να υποβιβάσεις τους λοιπούς "κοινούς θνητούς".
    Αυτά..

  7. #157
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    βασικά δεν νομίζω ότι έχει το πρόβλημα ο γιαννης ο αλεπούς που ξεκίνησε το θέμα αλλά όλοι όσοι κράζετε τα ευρωπαϊκά μηχανάκια χωρίς να τα έχετε οδηγήσει .
    είναι πολύ πιο έντιμο να πείτε ότι μου αρέσει αλλά δεν μπορώ η ότι δεν το έχω καβαλήσει ποτέ παρά ότι χαλάει είναι μαλακία κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ

  8. #158
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    φιλαρακια θελετε να γ@μησετε την κουβεντα με προσωπικα υπονοουμενα ;Ελευθερα αλλα χωρις εμενα.Στα γκρικ φορα παντα ο χειτερ ,θα αρχισει να προσβαλει τον αλλο πνιγμενος στην χολη του.Και αυτη η πτνα η κριση γενναει μεγαλες αντιθεσεις τετοιες που πολλοι δαγκωνουν τον διπλανο τους μεταφεροντας του τα απωθημενα και τα προβληματα τους.Και επειδη οι μαγκες με το τρικυκλο δεν μπορουν να πουν και τπτ της προκοπης για την επιβιωση της κουβεντας,σας αφηνω να τα λετε μονοι σας
    Φίλε σόρρυ, και με ακέραιη την εκτίμηση που σου έχω, ήσουν οφτοπικ εξ αρχής...

    Πρώτον: διότι δεν ξεκαθάρισες τη θέση σου ακριβώς. Τι πρεσβεύεις?
    Δεύτερον: διότι όπως δεν μπορεί κάποιος να λέει ότι κάπου άκουσα και μου πανε αυτό για τα ευρωπαϊκά (φήμες κλπ), έτσι δεν μπορείς επίσης κι εσύ να φέρνεις μονίμως παράδειγμα μόνο τον εαυτό σου, ειδικά από τη στιγμή που δεν ανήκεις στον μέσο όρο των μοτοσυκλετιστών.
    Τρίτον: διότι αναφέρεσαι αποκλειστικά στο σύγχρονο παρόν, ενώ η αρχική συζήτηση ξεκίνησε από την ιστορική εξέλιξη της μοτοσυκλέτας και τον ρόλο που έπαιξαν οι ιάπωνες σε αυτή την υπόθεση της εξέλιξης...

    Εγώ σε ξαναρωτώ: δηλαδή η θέση σου ποιά είναι? ότι αν δεν υπήρχαν οι Ιάπωνες, οι μοτοσυκλέτες θα ήταν ίδιες με αυτές που είναι τώρα...?

    Και να σου υπενθυμίσω και κάτι άλλο. Όπως ένα σύγχρονο Ιαπωνικό μηχανάκι επιδόσεων φοράει ιταλικά φρένα, και ίσως ευρωπαϊκές αναρτήσεις, έτσι και ένα Ευρωπαϊκό μηχανάκι φοράει Ιαπωνικά ηλεκτρικά, εγκεφάλους, ρελέ, κλπ πλήν πολύ προσφάτως που οι Γερμανοί καινοτόμησαν....

    Όλα είναι δάνεια και αντιδάνεια, και δεν μπορείς να ακυρώσεις τη μία ή την άλλη πλευρά ούτε να τις απορρίψεις σε όποια δεκαετία και αν αναφέρεσαι...
    Όλοι έχουν τα mile stones τους, και δεν μπορείς να το παραβλέπεις αυτό...

  9. #159
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oti nanai Προβολή μηνύματος
    βασικά δεν νομίζω ότι έχει το πρόβλημα ο γιαννης ο αλεπούς που ξεκίνησε το θέμα αλλά όλοι όσοι κράζετε τα ευρωπαϊκά μηχανάκια χωρίς να τα έχετε οδηγήσει .
    είναι πολύ πιο έντιμο να πείτε ότι μου αρέσει αλλά δεν μπορώ η ότι δεν το έχω καβαλήσει ποτέ παρά ότι χαλάει είναι μαλακία κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ
    Δεν εισαι σε θεση αδερφε να ξερεις τι εχει και τι δεν εχει οδηγησει ο καθενας μας, και αν αυτο ειναι ευρωπαικο μπουρδελο, η γιαπωνεζικο φουρνακι μικροκυματων, εσυ διαλεγεις....

    Δε νομιζω οτι πολλοι απο εδω μεσα να βρεθουν να πουν οτι δε τους αρεσει ενα agusta f4 η ενα panigale,αλλα οσο το τους"αρεσει" ειναι καθαρα υποκειμενικο, το ειναι ρημαδια ειναι αντικειμενικοτατο.

    Αυτο που δε θελετε να καταλαβετε ειναι οτι ολα κρινονται με οικονομοτεχνικα στοιχεια επι ποσοστου.

    Αλλο πραγμα να βγαζεις 1000 μηχανακια το χρονο και να σπαει τα 200, ποσοστωση 20%

    και αλλο να βγαζεις 100.000 κομματια, και να σπαει το ιδιο ποσοστο.

    Αν δε μπορεις να το καταλαβεις αυτο ....
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Που είναι ο Τέρενς ρε gamwto ?

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Που είναι ο Τέρενς ρε gamwto ?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hqdefault.jpg 
Προβολές:	221 
Μέγεθος:	18,3 KB 
ID:	356794

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    για το μονο που λυπαμαι, ειναι οτι λειπει ο reinmeister...

    συνεχιστε, εχει πλακα να συζητατε για τα ιταλικα παρταλια που εχουν ενα μοτερ καραμελα για ολα τα μοντελα και το μονο που κανουν ειναι να αυξανουν κυβικα για να κατσουν κοντα στον ανταγωνισμο..και παλι δεν φτανουν...

    γιατι πλεον το ΖΧ-10 τους κανει πλακα και εχει και σημαντικα λιγοτερα λεφτα...ΔΕΝ ΚΑΤΑΠΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΙΚΡΑ απο τους ιταλοφιλους...
    και δεν μιλαμε μονο για τα wsbk...
    μιλαμε και για τους τους "απλους" δημοσιογραφους του ειδικου τυπου που πανε πολυ γρηγοροτερα απ'ολους μας και μπορουν να κρινουν γιατι εχουν περασει εκατονταδες μηχανακια απο τα σκελια τους...


    οσο "executive" και αν ειναι η βιομηχανια απο τους μακαροναδες, δεν βγαζει ανταγωνιστικα προϊοντα για τα λεφτα τους...
    συνεχως, θα τα παιρνουν λεφταδες που θελουν να δειχτουν λογω της τιμης τους και τιποτα περισσοτερο...
    :a12:

    και δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν την χειροτερη μεταπωληση...κανεις δεν θελει να μπλεξει...ειτε ειναι παλιο, ειτε καινουργιο...εκτος..ειπαμε..αν περισσευουν και θες να λες: "να, κοιταχτε ρε μικροαστοι...εγω εχω 5 τετοια που κανουν 40Κ το καθενα"...και ο Γιαννακης ειναι το αντιπροσωπευτικοτερο δειγμα αυτου...

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Εγώ ξέρω ότι αν ήταν εδώ χθες ο Σταυράκος το θρεντ θα είχε φτάσει βία τα 10-12 ποστ.
    ΥΓ Ρε μπαγάσα πες μου ότι έκατσες και το διάβασες από την αρχή τώρα...

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εγώ ξέρω ότι αν ήταν εδώ χθες ο Σταυράκος το θρεντ θα είχε φτάσει βία τα 10-12 ποστ.
    ΥΓ Ρε μπαγάσα πες μου ότι έκατσες και το διάβασες από την αρχή τώρα...


    ναι ρε...
    ειμαι απαλευτος το ξερω...

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Επειδή κοντεύει προς το τέλος αυτό το θρεντ (μάλλον) ψηφίζω αγαπημένο ποστ αυτό :
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2736748

Σελίδα 11 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM vs Husaber vs Husky vs Japan
    από yiannis172 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2014, 05:46
  2. Japan Vs Japan Vs Japan Vs Japan
    από menos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2012, 15:59
  3. JAPAN Vs. EUROPE
    από super_toto στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3051
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 11:44
  4. Japan Vs Europe (UK)
    από motaba στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 17:23
  5. Gia alli mia fora italy vs japan
    από 620 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 15:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF