Σελίδα 2 από 27 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 401

Θέμα: Europe vs Japan

  1. #16
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Φιλε δεν διαβαζεις καλα.Μιλαμε για δικα μας μηχανακια.Για δικια μας εμπειρια Το καταλαβαινεις ετσι απλα η να το κανω στραγαλια ;
    Πες μας λιγο τι εχεις κ ποσα χιλιομετρα εχεις κανει να μαθουμε κ εμεις...(στραγαλια)
    Ride(s) the wind of change...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    50 μοντελα !!! και η δικια μου αποψη ειναι αποψη Αγγλου 70 αρη λεφτα
    Φωτο απο 10 μηχανακια 10ετιας και θα ζητησω με τεμεναδες συγνωμη
    κουκουρουκουκου

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Κοντα στο νου και η γνωση. Αξιοπροσεχτη η γνωμη των εχοντων και κατεχοντων εμπειρια απο τους δυο κοσμους.Τα σχολια του τυπου '' μου ειπαν-εχω διαβασει-ο φιλος του ξαδερφου που ειχε ενα αποτετοιο ''δεν εχουν ιδιαιτερο βαρος.Καθε ενας λοιπον,πρωτου πεταχτει (συμπεριλαμβανομενου εμου)να πει την ατακα του,ας πει πρωτα τι μηχανακια ειχε η εχει....
    Δεν χρειάζεται να υπάρχει κατοχή και χρήση για να έχει κάποιος άποψη στο τι θα αγοράσει. Στην αγορά, το καλό και κακό brand name το φτιάχνουν οι καταναλωτές, και το ξεχειλώνει το marketing ή η έλλειψη αυτού.

    Το οτι η Ευρωπαϊκή μοτοβιομηχανία έκανε τραγικά λάθη, δεν χρειάζεται να έχει κάποιος MBA για να το αναγνωρίσει. Όπως και αντίστοιχα λάθη, έκαναν αρκετές Γιαπωνέζικες και είχαν την τύχη των Ευρωπαίων συναδέλφων τους. Δεν υπήρχαν μόνο 4 εργοστάσια εξ Ιαπωνίας που έφτιαχναν μοτοσυκλέτες, ήταν αρκετά περισσότερα και κάποια στιγμή έβαλαν λουκέτο ή εξαγοράστηκαν ή άλλαξαν προσανατολισμό (Bridgestone πχ).

    Όπως και δεν χρειάζεται ΜΒΑ για να αναγνωρίσει κάποιος πως ιδίως τις δεκαετίες 70-80, τα Japan ήταν VFM κόντρα στους ανταγωνιστές τους. Και μην κρίνουμε από τις μοτοσυκλέτες ως προϊόντα μόνο...οι Ιάπωνες κατάφεραν να διαλύσουν την ακμαιότατη αγορά αυτοκινήτων στην Αμερική με τα αυτοκίνητα τους, ακόμα και όταν είχαν αντιμέτωπη όλη την αμερικάνικη νομοθεσία που έβαζε εμπόδια.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #19
    johny the fox χωρίς ίχνος ειρωνίας, κακίας και προσβολής, το να πετάς φωτογραφίες μίας βλάβης σε γιαπωνέζικο μηχανάκι, είναι σαν να βλέπεις τον λαζόπουλο να κάνει "αντιπολίτευση" στον σύριζα....

    προφανώς και υπάρχουν εκατομμύρια φωτογραφίες εκεί έξω για όλα τα στρατόπεδα... προσωπικά δεν ανήκω σε κανένα στρατόπεδο, όμως υποστηρίζω την άποψη ότι χάρη στους ιάπωνες οι ευρωπαίοι έκαναν την πρόοδό τους στην αξιοπιστία και προσαρμοστικότητα στις ανάγκες του μέσου δικυκλιστή....

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    και κάπως έτσι, από το ποστ #21 και κάτω γαμήθηκε ένα ωραίο θρεντ.....

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πες μας λιγο τι εχεις κ ποσα χιλιομετρα εχεις κανει να μαθουμε κ εμεις...(στραγαλια)
    ειναι πολλα και βαριεμαι να γραφω.Δεν γραφεις καλυτερα εσυ;
    κουκουρουκουκου

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    χωρις του γιαμπανεζους δεν θα ειχαν οι μυγες κωλο να εχουν χεσει τον κοσμο ολο
    Βρίσκω την απάντησή σου τουλάχιστον απαξιωτική κι εκτός πραγματικότητας για τους Ιάπωνες που στην πραγματικότητα έσπρωξαν την εξέλιξη της μοτοσυκλέτας πολύ μπροστά.

    Απο τις Ευρωπαικές εταιρείες έκλεισαν όλες εκτός της Ducati, που την στήριξε για πάρα πολλά χρόνια το κράτος για να μην κλείσει οριστικά έως ότου την αγόρασε ο Castiglioni, της BMW που μπόρεσε και κρατήθηκε μόνη της στην αγορά και της Piaggio που πήρε υπο την σκέπη της τις υπόλοιπες ιταλικές εταιρείες που υπαρχουν ακόμα (Aprilia, Moto Guzzi, Gilera και την Ισπανική Derbi) που μέχρι πρότινος κι αυτές εκτός της Aprilia σε καποια φαση της ζωής τους στηρίζονταν απο την κυβέρνηση.
    Επίσης επιβλήθηκαν διαφοροι νόμοι επιβολής δασμών στις εισαγόμενες μοτοσυκλέτες για να βοηθηθούν οι Ευρωπαικές εταιρείες, αλλά και παλι δεν τα καταφερναν.
    Η μοναδική άλλη Ευρωπαική εταιρεία που έχει καταφέρει κι έχει ενα μερίδιο στην αγορά σήμερα είναι η Triumph που αναστήθηκε χρησιμοπoιώντας Γιαπωνέζικα πρότυπα.

    Οταν ο Soichiro Honda πήγε στο Isle of Man να δεί το επίπεδο των αγώνων και των Ευρωπαίων κατασκευαστών που μεσουρανούσαν κανείς δεν ανησύχησε.
    Ομως ο Soichiro ηταν αποφασισμένος και το 1954 δήλωσε στους υπαλλήλους του οτι η εταιρεία θα κάνει τα πάντα ώστε να μπορέσει να κερδίσει αυτούς τους αγώνες.
    Δεν ανησύχησε κανείς ούτε όταν μετα απο μερικά χρόνια, το 1959, η Honda πήγε στο TT με 4 125ρια και πήρε τις θέσεις 6,7,8 και 11η στον τερματισμό μαζί με το ομαδικό κύπελλο μια και κανένα δεν χάλασε.

    Οταν όμως οι Ιάπωνες έτρεχαν με 5κύλινδρο 125 κι 6κύλινδρο 250 που δούλευαν στις 18000 στροφές το 1966, η FIM άλλαξε ριζικά τους κανονισμούς των αγώνων για να μην γίνονται ρεζίλι οι Ευρωπαίοι.

    Θα έπρεπε οι Ευρωπαίοι να είχαν ανησυχήσει πολύ νωρίτερα αντί να θεωρούν οτι οι μοτοσυκλέτες τους είναι ανώτερες όλων ενώ έπασχαν σε αξιοπιστία, φινίρισμα, ηλεκτρικά κλπ.
    Το αποτέλεσμα ήταν φυσικά να κλείσουν όλοι εκτός των προαναφερόμενων που στηρίχτηκαν απο κρατικές επιχορηγήσεις και της BMW και της Aprilia που τα εβγαλαν πέρα μόνοι τους.
    Βεβαια η Aprilia τα επίμαχα χρόνια δεν έφτιαχνε καν μοτοσυκλέτες δρόμου.

    Καλό είναι οταν λέμε κατι να μπορούμε και να το υποστηρίξουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 14/04/2016 στις 12:23.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    50 μοντελα !!! και η δικια μου αποψη ειναι αποψη Αγγλου 70 αρη λεφτα
    Φωτο απο 10 μηχανακια 10ετιας και θα ζητησω με τεμεναδες συγνωμη
    10ετίας αχαχαχα, καλά εσύ δε με διαβάζεις καθόλου λέμε...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειάζεται να υπάρχει κατοχή και χρήση για να έχει κάποιος άποψη στο τι θα αγοράσει. Στην αγορά, το καλό και κακό brand name το φτιάχνουν οι καταναλωτές, και το ξεχειλώνει το marketing ή η έλλειψη αυτού.

    Το οτι η Ευρωπαϊκή μοτοβιομηχανία έκανε τραγικά λάθη, δεν χρειάζεται να έχει κάποιος MBA για να το αναγνωρίσει. Όπως και αντίστοιχα λάθη, έκαναν αρκετές Γιαπωνέζικες και είχαν την τύχη των Ευρωπαίων συναδέλφων τους. Δεν υπήρχαν μόνο 4 εργοστάσια εξ Ιαπωνίας που έφτιαχναν μοτοσυκλέτες, ήταν αρκετά περισσότερα και κάποια στιγμή έβαλαν λουκέτο ή εξαγοράστηκαν ή άλλαξαν προσανατολισμό (Bridgestone πχ).

    Όπως και δεν χρειάζεται ΜΒΑ για να αναγνωρίσει κάποιος πως ιδίως τις δεκαετίες 70-80, τα Japan ήταν VFM κόντρα στους ανταγωνιστές τους. Και μην κρίνουμε από τις μοτοσυκλέτες ως προϊόντα μόνο...οι Ιάπωνες κατάφεραν να διαλύσουν την ακμαιότατη αγορά αυτοκινήτων στην Αμερική με τα αυτοκίνητα τους, ακόμα και όταν είχαν αντιμέτωπη όλη την αμερικάνικη νομοθεσία που έβαζε εμπόδια.
    Προβαλω την εμπειρια σαν απαραιτητη αξιολογηση σθεμα συνομιλητη και οχι σαν ιστορικο δεδομενο.Απλα πραγματα.Η ιστορια απορελειται οχι απο επι μερους περιστατικα αλλα απο τον μεσο ορο του συνολου.Η απαντηση μου αφορουσε ειρωνιες για την προβληματικη χρηση των ευρωπαικων
    κουκουρουκουκου

  10. #25
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    χωρις του γιαμπανεζους δεν θα ειχαν οι μυγες κωλο να εχουν χεσει τον κοσμο ολο
    Για τους Ιταλούς λέει

  11. #26
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    ειναι πολλα και βαριεμαι να γραφω.Δεν γραφεις καλυτερα εσυ;
    Ας πουμε ενα που εχω τωρα εχει κανει 96000χιλ κ εχει καψει μια λαμπα σε 10 χρονια...

    Πες μωρε ενα-δυο με χιλιομετρα κ ασε τα υπολοιπα...
    Μην βαλεις κ excelακι!!
    Ride(s) the wind of change...

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βρίσκω την απάντησή σου τουλάχιστον απαξιωτική κι εκτός πραγματικότητας για τους Ιάπωνες που στην πραγματικότητα έσπρωξαν την εξέλιξη της μοτοσυκλέτας πολύ μπροστά.
    Άσε, ρε φιλαράκι. Ποιος είσαι εσύ που μιλάς και τι μηχανάκια έχεις;
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    10ετίας αχαχαχα, καλά εσύ δε με διαβάζεις καθόλου λέμε...
    σε διαβαζω και εσενα και αλλους Δεν φανταζεσαι ομως οτι μπορει να υπαρχει και καποιος με αγορα πρωτης μοτοσυκλετας το 1973γιατι απο τα γραφομενα μου συμπεραινεις οτι εχεις να κανεις με μικροτερο σου και οχι με μεγαλυτερο σου
    κουκουρουκουκου

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Προβαλω την εμπειρια σαν απαραιτητη αξιολογηση σθεμα συνομιλητη και οχι σαν ιστορικο δεδομενο.Απλα πραγματα.Η ιστορια απορελειται οχι απο επι μερους περιστατικα αλλα απο τον μεσο ορο του συνολου.Η απαντηση μου αφορουσε ειρωνιες για την προβληματικη χρηση των ευρωπαικων
    Όπως σωστά αναφέρεις, η ιστορία δεν αποτελείται από επί μέρους περιστατικά αλλά από τον μέσο όρο του συνόλου. Δεν έχει νόημα να λες πως δεν έχει βροντήξει το μηχανάκι ΣΟΥ, και να το γενικεύεις ως αποτέλεσμα μέσου όρου.
    Κάτοχος ιταλικού, είμαι και εγώ και το αγόρασα χωρίς να λάβω υπ΄όψη μου τι έλεγαν οι συνήθως άσχετοι για την αξιοπιστία. Ούτε το έχω μετανιώσει φυσικά, ούτε και μου βρόντηξε. Αυτό δεν σημαίνει και τίποτα όμως, όταν ως ενεργό μέλος σε aprilia forum και εδώ και εξωτερικό, έχω διαβάσει για μηχανάκια που σκόρπισαν.

    Όλα σκορπάνε και όλα χαλάνε. Το θέμα του μέσου όρου βλαβών/ακινητοποιήσεων όμως, δεν νομίζω (με την καμμία) να είναι υπέρ των ευρωπαίων. Και απορώ αν πιστεύεις εσύ κάτι τέτοιο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #30
    βασικά δεν έχω καταλάβει ποιό είναι το ακροκέραμο της στέγης των επιχειρημάτων σου,
    η λογχη της επιχειρηματολογίας σου, ο ακρογωνιαίος λίθος του συλλογισμού σου...

    ότι αν δεν υπήρχαν οι ιάπωνες, πάλι εδώ θα είμασταν....???

Σελίδα 2 από 27 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM vs Husaber vs Husky vs Japan
    από yiannis172 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2014, 05:46
  2. Japan Vs Japan Vs Japan Vs Japan
    από menos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2012, 15:59
  3. JAPAN Vs. EUROPE
    από super_toto στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3051
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 11:44
  4. Japan Vs Europe (UK)
    από motaba στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 17:23
  5. Gia alli mia fora italy vs japan
    από 620 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 15:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF