Σελίδα 21 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 111617181920212223242526 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 401

Θέμα: Europe vs Japan

  1. #301
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    [QUOTE=panavour;2737464]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    για κάθε 1 που κράζει πχ τα bmw ότι είναι ρημάδια, υπάρχουν 10 που τα σκάνε χοντρά γιατί ειναι ψωναρες και νομιζουν οτι θ ανεβουν κοινωνικα/QUOTE]


    ισχύει. πιστεύω πως ένα ποσοστό στην τιμή αγοράς μιας bmw ή ducati υπάρχει για να είναι πιο ακριβά από τα υπολοίπα
    ώστε όσοι τις αγοράζουν να έχουν την ψευδαίσθηση ότι είναι ανώτεροι από τους άλλους, ότι είναι ξεχωριστοί και τέτοιες πίπες.

    ότι όσοι έχουν μισθάρες κτλ δνε γίνεται να παίρνουν τα φθηνιάρικα μηχανάκια σαν όλους τους άλλους, αυτοί έχουν ένα
    ίματζ που πρέπει να διατηρήσουν.

    αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτά τα μηχανάκια σκορπάνε...

    εδώ μπαίνει στην εξίσωση και "να τανε η ζήλεια ψώρα" των λαηκών πεδιών απέναντι στα βόρεια προάστια.

  2. #302
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Το 1991 πήρα το πρωτο μου Γιαπωνέζικο μηχανάκι, ενα Dt 200 R , του ήπια το αίμα στην κυριολεξία, σε ολα, ταξίδι, πόλη, χώμα, και οτι μπορείς να φανταστείς, για 85.000 χλμ που μου το κλέψανε, δεν ξεβίδωσε βιδα και ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ, (μονο για αλυσοδογραναζα)
    το 2000 αγόρασα μεταχειρισμένο ενα ΧΤ Artesia, εγραφε το κοντερ 37.000 χλμ.....μετά εμαθα, (μικρός ο κόσμος) οτι το μηχανάκι ειχε τουλάχιστον μηδενίσει μια η και δυο φορές το κοντέρ...το κράτησα 5 χρόνια και ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΤΙΠΟΤΑ! μόνο κάλλυμα σέλας,..Σε συνεργείο πήγα μόνο για βαλβιδες......
    Τωρα εχω ενα 660 μεταχειρισμένο και μέχρι τωρα, ολα καλά, (κατι ψιλά εβγαλε στον προηγούμενο ιδιοκτήτη.)

  3. #303
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Ρε παιδες, γιατι αρνουμαστε πεισματικα να παραδεχτουμε οτι γενικα οι Ιαπωνες βγαζουν πιο "τιμια" προιοντα. Μηχανες, αυτοκινητα , ηλεκτρονικα, κτλ κτλ. Μη πιανουμε να συγκρινουμε μεμονομενα το ενα μοντελο με το αλλο. Γενικα μιλαμε, και μιλαμε για τον μεσο αγοραστη που θελει να παρει ενα "προιον" να κανει την δουλεια του οσο το δυνατον απροβληματιστα. Σιγουρα οι Ευρωπαιοι εχουν βγαλει καποια πολυ καλα προιοντα οπως και οι Ιαπωνες καποια κακα. Γενικα ομως η ζυγαρια γερνει υπερ των σχιστοματιδων, πως να το κανουμε τωρα.Εγω προσωπικα πολυ θα γουσταρα ενα ευρωπαικο (moto guzzi V7 ) αλλα φοβαμαι, προτιμω να πονταρω σε κατι πιο σιγουρο.Και ειναι αρκετοι που σκεφτονται ετσι. Η μηχανη για πολλους δεν ειναι μονο ενα χομπι, ειναι εργαλειο και δεν βαζουν την κ@υλ@ πανω απο ολα.

    Ολα αυτα τα reliability surveys που υπαρχουν στο νετ δεν νομιζω να ειναι κατευθυνομενα.

    http://www.autoexpress.co.uk/best-ca...-reliable-cars
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  4. #304
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Αφού ξαναματαλέμε τα ίδια, και εγω είχα ενα KTM LC4 9 χρόνια σαν αποκλειστικό μέσο μετακίνησης.Του έπινα το αίμα και δεν έβγαλε ποτέ τίποτα μέχρι τα 70Κ χλμ που μου το φάγανε.Δεν υπήρχε σύγκριση με κανένα γιαπωνέζικο, ούτε για πλάκα.
    there's no such thing as impossible

  5. #305
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    lc4 και εγώ για 3,5 χρόνια, trail ride, πολύ χώμα, καλές εποχές, σχεδόν κάθε ΣΚ εκδρομή - ταξιδάκι, και όλες τις υπόλοιπες ημέρες στην άσφαλτο συνέχεια τάπα (δεν σε άφηνε να πας ήσυχα με τίποτα). Με ποιο γιαπωνέζικο να έκανα τα ίδια; Με XT ή με XR; Και μόνο που το σκέφτομαι γελάω! Αυτά που έκανα με το KTM και αυτά που μου έμαθε, άξιζαν κάθε λεπτό από τα +3000 ευρώ που κόστιζε σε σχέση με τα japan. Το καλύτερο μηχανάκι που είχα ποτέ.-

  6. #306
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Σωστά όλα αυτά που λέτε, αν και δεν πιστεύω πως μπορούν να αλλάξουν την άποψη κάποιου που ήδη έχει σχηματίσει μία "γνώμη" στο μυαλό του.
    Αυτό που χαλάει εμένα είναι το ύφος του κάθε ένα που πιστεύει πως έχει δικαίωμα να χαρακτηρίζει ποντικό και μάγκα με το τρίκυκλο, όποιον έχει μικρότερο μισθό από αυτόν.
    Φροντίζει βέβαια να μας θυμίζει σε κάθε ευκαιρία, πόσα λεφτά βγάζει, λες και ενδιαφέρει τον οποιοδήποτε.
    Newsflash, στα @@ μας.
    Έτσι τον μεγάλωσαν και τον έκαναν χειρότερο από τα μούτρα τους. Όλα τα άλλα, τα ακούω βερεσέ.
    Κακομαθημένα παλιόπαιδα.

  7. #307
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Τι σε κάνει να πιστεύεις πως δεν ισχύει το ίδιο και για τους Ευρωπαίους στα 24 Horas;

    Και αν τους ενδιαφέρει τοσοοοο πολύ, γιατί οι μισοί Ιάπωνες δεν κατεβαίνουν στα WSBK, ως εργοστασιακή ομάδα εννοώ;

    Δηλαδή, τώρα σοβαρά...πιστεύει κάποιος πως η Ducati, η aprilia, ή η BMW δεν έχουν το know how για να στήσουν ένα μοτέρ που θα δουλεύει 24 ώρες;

    OMG & 3 lol
    Νομίζω ξεκαθαρισαμε πως ολοι μπορούν να βγάλουν τα πάντα. Το θέμα εναι να είσαι κι ανταγωνιστικος.
    Όσο για τους αγώνες αντοχης, αφ ενός δηλώνω πως δε ξέρω και πολλά, αλλά νομίζω αφορούν τα ίδια μηχανακια που προορίζονται για την πίστα. Οπότε το οτι δεν κερδίζουν ντουκατι και λοιποί μάλλον σημαίνει πως το προϊόν που επιλέγουν να βγάλουν δεν αντέχει στο σκισημο. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #308
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Ακυρώσαμε και ολόκληρη μορφή αγώνων σε δύο γραμμές, επειδή δεν μας αρέσει να το βλέπουμε στην τηλεόραση και δεν το κατάλαβα;
    Υπάρχουν εργοστάσια που κατεβαίνουν στο WSBK με μηχανάκι του 08 και ακόμη είναι ανταγωνιστικοί. Μερικοί από αυτούς, πήραν μία μέρα την απόφαση να τους σκίσουν όλους και το έκαναν σε μία χρονιά. Μετά, πάλι σε μία μέρα, αποφάσισαν να κάνουν πίσω. Κάποιοι άλλοι πάλι, κατεβάζουν μηχανάκια με κυβισμό φορτηγού για να ακολουθήσουν. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που βλέπουν όλοι, οι ίδιοι αποφάσισαν να βγάλουν το λεγόμενο KTM killer και τότε πήρε δύο χρόνια μόνο.
    Όχι;
    Τελευταία τροποποίηση από LogOutGoRide; 17/04/2016 στις 08:03.

  9. #309
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    ...
    Από εκεί και έπειτα, επιμένω, μοτοσικλέτες δεν είναι μόνο τα superbikes και η σύγκριση δεν πρέπει να γίνεται μόνο εκεί. Ένα αντιπροσωπευτικό και κλασσικό παράδειγμα για τις διαφορές στην φιλοσοφία και την κατασκευαστική προσέγγιση μεταξύ eur και jap, είναι (ήταν...) στην κατηγορία των mega on-off. Η Honda έβγαζε το Varadero και η Aprilia το Caponord. Συγνώμη τώρα, με το συμπάθειο, έχετε δει το πλαίσιο του Capo; Το έχετε δει; Έχετε δει το μπροστινό του στα 50 χλστ; Το ψαλίδι του; Για να μην πω για το design, που το Capo ακόμα και σήμερα είναι επίκαιρο, ενώ το Varadero είχε ξεπεραστεί πριν ολοκληρώσει το πρώτο μοντέλο την γύρα στην γραμμή παραγωγής.
    Χιλια δικια εχεις για το Capo και αλλα τοσα για το Varadero.Προσφατα ψαχτηκα γιατι ηθελα να αγορασω το πρωτο.Αυτα που μου ειπανε οι ιδιοι οι ιδιοκτητες τους,περα απο λιγες εξαιρεσεις,με απετρεψαν.Δεν μου τα ειπανε Γιαπωνεζοφιλοι,αλλα αρρωστοι Ιταλοφιλοι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Νταξ, ρε σεις, ήμαρτον με τις καραμέλες.
    Δεν ειναι καραμελα ρε Βυρωνα.Σκεψη ειναι.Ειμαι λατρης της Ευρωπαικης "σχολης",δεν ψαχνω τροπο να την θαψω,αλλα προσπαθω να ερμηνευσω τα λαθη τους.Ασχετα αν δεν το παραδεχεσαι,εχουνε κανει αρκετα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LogOutGoRide Προβολή μηνύματος
    Σωστά όλα αυτά που λέτε, αν και δεν πιστεύω πως μπορούν να αλλάξουν την άποψη κάποιου που ήδη έχει σχηματίσει μία "γνώμη" στο μυαλό του.
    ......
    Φιλαρακι οποιος μπαινει σε μια συζητηση μονο και μονο για να επιβαλει την αποψη του,αυτος χανει.Η συζητηση γινεται για να δουμε καποια πραγματα με την οπτικη του αλλου και γιατι οχι να αλλαξουμε και γνωμη.

  10. #310
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Εγώ πάντως κατάλαβα την "οπτική του άλλου" και μου φτάνει.
    Υπάρχουν μηχανάκια ευρωπαϊκά που θα αγόραζα. Το ίδιο και ιαπωνικά που δεν θα αγόραζα.
    Κάποιους ανθρώπους όμως, ούτε θα τους έφτυνα.

  11. #311
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Η συζητηση γινεται για να δουμε καποια πραγματα με την οπτικη του αλλου και γιατι οχι να αλλαξουμε και γνωμη.

    μονο που (αν εχω καταλαβει σωστα), για να δουμε καποια πραγματα με την οπτικη του αλλου πρεπει να αλλαξουμε και πορτοφολι...γιατι αν δεν αλλαξουν τα οικονομικα μας προς το ΠΟΛΥ καλυτερο, σκατα θα δουμε...


    και δεν ειμαι και αντιθετος σ'αυτο...μακαρι να κερδισω σημερα το Τζοκερ, και να παρω και 2-3 ιταλικα για την κυριακατικη βολτα και κανα td τον χρονο και μετα πλυσιμο και πισω στο σαλονι μου...

  12. #312
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Λάθος Σταύρε. Σε βλέπω και γράφεις συνέχεια για πορτοφόλια. Αν είχα την δυνατότητα, πάλι αυτό που έχω θα είχα. Απλά θα είχα και μερικά ακόμα.

  13. #313
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LogOutGoRide Προβολή μηνύματος
    Λάθος Σταύρε. Σε βλέπω και γράφεις συνέχεια για πορτοφόλια. Αν είχα την δυνατότητα, πάλι αυτό που έχω θα είχα. Απλά θα είχα και μερικά ακόμα.
    μα το ιδιο εγραψα και εγω ρε Κωστα...
    και εγω το ιδιο θα ειχα, αντε το πιο καινουργιο μοντελο...αλλα σιγουρα θα ειχα ΚΑΙ καποια ιταλικα τα οποια τα θεωρω και πανεμορφα και πολυ τουμπανα...
    χωρις ομως να τους κανω πολλα χλμ..θα ηταν περιστασιακα για td και αντε καμια βολτα την Κυριακη...that's all...

  14. #314
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Έτσι ναι. Αυτό που λέω, είναι ότι το CBR 600 RR θα είχα, γιατί αυτό που άρεσε, μου αρέσει και θα αρέσει. Ελπίζω να μην αναγκαστώ να το αποχωριστώ.
    Απλά θα το είχα αγοράσει πιο νωρίς.
    Αυτό το ίδιο, που σαν βάση, κατέκτησε μερικά παγκόσμια πρωταθλήματα και κάποιος εδώ το έκανε σώβρακο γιατί ήταν μη αξιόπιστο από την μάνα του.
    Ξέρω ξέρω, καμιά σχέση οι αγώνες με τα παραγωγής. Έτσι είναι και έτσι θα είναι. Όταν το μβ θα βγάλει πρωτάθλημα ολόκληρο χωρίς να είναι σε τεύχη, ίσως ξεπεράσω το ότι είναι απλά πανέμορφο με κορυφαία περιφερειακά.
    Πάντως, θυμάμαι έκανα καιρό να βρω συγκριτικό SS λίτρου με τον μεγάλο του αδερφό. Πάντα κάτι συνέβαινε και απουσίαζε την τελευταία στιγμή.

  15. #315
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    lc4 και εγώ για 3,5 χρόνια, trail ride, πολύ χώμα, καλές εποχές, σχεδόν κάθε ΣΚ εκδρομή - ταξιδάκι, και όλες τις υπόλοιπες ημέρες στην άσφαλτο συνέχεια τάπα (δεν σε άφηνε να πας ήσυχα με τίποτα). Με ποιο γιαπωνέζικο να έκανα τα ίδια; Με XT ή με XR; Και μόνο που το σκέφτομαι γελάω! Αυτά που έκανα με το KTM και αυτά που μου έμαθε, άξιζαν κάθε λεπτό από τα +3000 ευρώ που κόστιζε σε σχέση με τα japan. Το καλύτερο μηχανάκι που είχα ποτέ.-
    XR φαντάζομαι δεν πήρες βόλτα...

Παρόμοια θέματα

  1. KTM vs Husaber vs Husky vs Japan
    από yiannis172 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2014, 05:46
  2. Japan Vs Japan Vs Japan Vs Japan
    από menos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2012, 15:59
  3. JAPAN Vs. EUROPE
    από super_toto στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3051
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 11:44
  4. Japan Vs Europe (UK)
    από motaba στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 17:23
  5. Gia alli mia fora italy vs japan
    από 620 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 15:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF