Σελίδα 22 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 121718192021222324252627 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 401

Θέμα: Europe vs Japan

  1. #316
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Χιλια δικια εχεις για το Capo και αλλα τοσα για το Varadero.Προσφατα ψαχτηκα γιατι ηθελα να αγορασω το πρωτο.Αυτα που μου ειπανε οι ιδιοι οι ιδιοκτητες τους,περα απο λιγες εξαιρεσεις,με απετρεψαν.Δεν μου τα ειπανε Γιαπωνεζοφιλοι,αλλα αρρωστοι Ιταλοφιλοι.
    Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες συλλέγουν την εμπειρία τους απο αυτά που τους "σερβίρουν"
    τα περιοδικά
    τα φορουμ
    οι φίλοι στις καφετέριες
    οι συνεργειάδες που πάνε για σέρβις τα μηχανάκια τους
    και φυσικά από την πρότερη εμπειρία τους στο σπορ.
    Πολλοί λίγοι καταλαβαίνουν τι τους γίνεται.

  2. #317
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    μονο που (αν εχω καταλαβει σωστα), για να δουμε καποια πραγματα με την οπτικη του αλλου πρεπει να αλλαξουμε και πορτοφολι...γιατι αν δεν αλλαξουν τα οικονομικα μας προς το ΠΟΛΥ καλυτερο, σκατα θα δουμε...
    Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Μπορεις να πεις ναι ρε παιδια εχεται δικιο,τα Ευρωπαικα ειναι μια χαρα αλλα ακριβα για την τσεπη μου.

    Αυτο που λενε μερικοι δεν ειναι για την τσεπη μου,αρα ειναι αναξιοπιστα ειναι τουλαχιστον ηλιθιο.Δεν κατακρινουμε κατι με βαση την τσεπη μας,αλλα με βαση συγκεκριμενα επιχειρηματα.

  3. #318
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Μπορεις να πεις ναι ρε παιδια εχεται δικιο,τα Ευρωπαικα ειναι μια χαρα αλλα ακριβα για την τσεπη μου.

    Αυτο που λενε μερικοι δεν ειναι για την τσεπη μου,αρα ειναι αναξιοπιστα ειναι τουλαχιστον ηλιθιο.Δεν κατακρινουμε κατι με βαση την τσεπη μας,αλλα με βαση συγκεκριμενα επιχειρηματα.
    Εκτός του ότι το κόστος είναι επιχείρημα, δεν βλέπω και τεράστιες διαφορές στις τιμές , και κάτι σκουτερο μικρά είναι φτηνότεροι οι Ευρωπαίοι.
    Στα μεταχειρισμένα δε δεν γίνεται σύγκριση.

  4. #319
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εκτός του ότι το κόστος είναι επιχείρημα, δεν βλέπω και τεράστιες διαφορές στις τιμές , και κάτι σκουτερο μικρά είναι φτηνότεροι οι Ευρωπαίοι.
    Στα μεταχειρισμένα δε δεν γίνεται σύγκριση.
    Ρε Στεφανε ειναι επιχειρημα αλλα δεν εχει να κανει με την αξιοπιστια.Το ακριβο για αυτα που προσφερει ,το καταλαβαινω.

    Το οτι μερικοι οτι δεν μπορουνε να αγορασουνε το βγαζουνε αναξιοπιστο,δεν το καταλαβαινω.

  5. #320
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    lc4 και εγώ για 3,5 χρόνια, trail ride, πολύ χώμα, καλές εποχές, σχεδόν κάθε ΣΚ εκδρομή - ταξιδάκι, και όλες τις υπόλοιπες ημέρες στην άσφαλτο συνέχεια τάπα (δεν σε άφηνε να πας ήσυχα με τίποτα). Με ποιο γιαπωνέζικο να έκανα τα ίδια; Με XT ή με XR; Και μόνο που το σκέφτομαι γελάω! Αυτά που έκανα με το KTM και αυτά που μου έμαθε, άξιζαν κάθε λεπτό από τα +3000 ευρώ που κόστιζε σε σχέση με τα japan. Το καλύτερο μηχανάκι που είχα ποτέ.-


    Επικεντρώνομαι σε αυτό: Αυτά που έκανα με το KTM και αυτά που μου έμαθε, άξιζαν κάθε λεπτό από τα +3000 ευρώ που κόστιζε σε σχέση με τα japan.[/B]
    Δεν το κατάλαβα........τι εμαθες με το ΚΤΜ που δεν θα μάθαινες στην ιδια πιστα με ενα XR h με ενα WR? βοηθησε με σε παρακαλώ να καταλάβω?
    Πολύ παλιότερα ενα περιοδικό, (δεν θυμάμαι ποιό, Μοτοσπορτ η moto) παρουσίασε της Ducati και Moto Guzzi Le man κατέληγε σε μια προταση που εκανε εντυπωση: ξεχωριστές και στριφτερές μοτοσυκλέτες αν κάποιοι πάλι της αγοράσουν νομίζοντας ότι θα γίνουν καλύτεροι οδηγοί πλανόνται πλάνην οικτράν.

  6. #321
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Αν διαβάσεις στο ανάλογο θέμα εδώ, στο moto.γρ, θα καταλάβεις.
    Δεν πιστεύω να κάνω λάθος.

  7. #322
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Μπορεις να πεις ναι ρε παιδια εχεται δικιο,τα Ευρωπαικα ειναι μια χαρα αλλα ακριβα για την τσεπη μου.

    Αυτο που λενε μερικοι δεν ειναι για την τσεπη μου,αρα ειναι αναξιοπιστα ειναι τουλαχιστον ηλιθιο.Δεν κατακρινουμε κατι με βαση την τσεπη μας,αλλα με βαση συγκεκριμενα επιχειρηματα.

    ποτε δεν ειπαμε οτι "δεν ειναι για την τσεπη μας, αρα ειναι αναξιοπιστα"...

    και γενικα αυτο που λες δεν ισχυει...
    γιατι αν η τσεπη σου υποστηριζει πληρες κινητο συνεργειο απο πισω, με ανταλλακτικα και μαστορους, ολα αξιοπιστα ειναι...

    ετσι κατεβαινω και τρεχω dakar, motoGP, και wsbk σε μια χρονια...

    αν η τσεπη σου υποστηριζει καθε Χ χλμ ή Υ ωρες να ανοιγεις μοτερ και να το κανεις ολο μεσα φρεσκαδουρα, παιρνεις οτι πιο τουμπανο υπαρχει..sxv550 ξερω'γω...

    οποτε πως θα μιλησεις με καποιον που κοιταει να καθυστερησει την βασικη συντηρηση (λαδια-φιλτρο) γιατι δεν εχει μια?

    τι επαφη εχετε οι 2 σας?


    αυτο εκανε και ο Johnny...ελεγε "αφου εγω το συντηρω σωστα και το υποστηριζω", ειναι μια χαρα...
    ε, ναι ρε φιλε...αν εισαι ανα 1000χλμ λαδια και ανα 3000χλμ το ανοιγεις προληπτικα να δεις τι γινεται και φρεσκαρεις, μια χαρα θα εισαι...λογικο ειναι...
    (δεν ξερω τι εκανε, ή τι κανει ο ανθρωπος..απλα εικαζω)...

    αλλα σ'αυτα τα χλμ ενας κατοχος ιαπωνικου δεν εχει τσεκαρει καν ποσο αερα εχουν τα λαστιχα του...


    δλδ το να δικαιολογησεις ενα μοτερ οτι ειναι τερμα πουσαρισμενο και παρα το οτι κανεις σωστα και στην ωρα της την συντηρηση του, αποδημει εις Κυριον σε λιγα σχετικα χλμ, ειναι φυσιλογικο? (εφοσον εισαι ιδιωτης παντα και δεν κατεβαινεις με καμια ομαδα σε πρωταθλημα)...

  8. #323
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Εν κατακλείδι, σκίστης -χιλιομετροφάγος= japan
    κυριλέ, ψείρας, γκαράζ-καφέ και επιστροφή, ή Κυριακή στην Εκκλησιά και μόστρα στην παραλιακή Ευρωπα,
    Επειδή πέρασα το πρώτο στάδιο, και τωρα στα πενηντα ειμαι στο δεύτερο, ξερω οτι και με οποιονδηποτε Ευρωπαικό (και πολλά με αρεσουν) δεν θα εχω πρόβλημα.

  9. #324
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Εν κατακλείδι, οποίο και να πάρεις καλά θα κάνεις. Αν σου αρέσει θα περάσεις καλά. Αν είσαι μαλάκας θα το σπάσεις και αν είσαι ακόμη πιο μαλάκας θα ψωροϋπερηφανεύζεσαι ότι έχεις γεμάτες τσέπες και θα είσαι για φτύσιμο, είτε στην μία περίπτωση, είτε στην άλλη.

  10. #325
    μμμ καλά, εσείς οι ορκισμένοι γιάπωνες, κάντε και κανα τσιγάρο

    το "fabrique au japon" που είχα πάρει, ακριβώς για να μην πλερώνω ζημιές, μια χαρά ζημιές έβγαζε και μια χαρά τις πλέρωνα.... το χειρότερο μηχανάκι απο πλευράς αξιοπιστίας που είχα ήταν "fabrique au japon"....

    όλα χαλάνε λέτε αλλά καμμιά φορά απορώ τι σκατά τεστ τους κάνουν πριν τα κυκλοφορήσουν.... όλοι τους και οι μεν και οι δε
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #326
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Επικεντρώνομαι σε αυτό: Αυτά που έκανα με το KTM και αυτά που μου έμαθε, άξιζαν κάθε λεπτό από τα +3000 ευρώ που κόστιζε σε σχέση με τα japan.[/B]
    Δεν το κατάλαβα........τι εμαθες με το ΚΤΜ που δεν θα μάθαινες στην ιδια πιστα με ενα XR h με ενα WR? βοηθησε με σε παρακαλώ να καταλάβω?
    Πολύ παλιότερα ενα περιοδικό, (δεν θυμάμαι ποιό, Μοτοσπορτ η moto) παρουσίασε της Ducati και Moto Guzzi Le man κατέληγε σε μια προταση που εκανε εντυπωση: ξεχωριστές και στριφτερές μοτοσυκλέτες αν κάποιοι πάλι της αγοράσουν νομίζοντας ότι θα γίνουν καλύτεροι οδηγοί πλανόνται πλάνην οικτράν.

    Το Guzzi Le Mans ποιο; To V11 ή το παλιό; Η Guzzi ήταν κάποτε στριφτερή για τα επίσης κάποτε δεδομένα. Με τα σημερινά Sport δεδομένα, όχι, έχει ξεπεραστεί και δεν έχει και μηχανάκια στην κατηγορία. Tα Griso και Stelvio πάντως, για τις κατηγορίες που ανήκουν, τα πάνε πάρα πολύ καλά.

    Τώρα σε ότι αφορά στο XR, φαντάζομαι μιλάς για το 650R, καλό πλαίσιο, καλός κινητήρας αλλά από αναρτήσεις και φρένα απλά δεν υπήρχε σύγκριση με το KTM. Μηχανάκι με τακουνάτα φθαρμένα ελαστικά και έστριβε στην άσφαλτο δίνοντας σου ακριβή πληροφόρηση για το πετραδάκι που πάτησε ο πίσω τροχός ή πόσα cm γλύστρησε.

    Χεράς δεν είμαι, σβέλτο θεωρώ τον εαυτό μου. Αυτό που γλύστραγα και είχα μεγαλύτρεη άισθηση ασφάλειας από αυτή που θα μου έδινε οποιοδήποτε Ιαπωνικό λίγο πριν γλυστρήσει, sorry αλλά δεν την είχε κανένα XR και KLX
    Τελευταία τροποποίηση από el_hymador; 17/04/2016 στις 11:06.

  12. #327
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Αλλο ενα που με ενοχλει στα Ευρωπαικα ειναι οτι εχουνε καταντησει τον πελατη,δοκιμαστη.Κανουνε μισοδουλεια και αφηνουνε τους ιδιοκτητες να ταλαιπωρουνται.Εχουνε ξεσχιστει στις ανακλησεις αλλα αυτο τους κοστιζει λιγοτερο ,σε χρονο και χρημα,απο το να κανουνε περισσοτερες δοκιμες.
    Βλέπε Toyota, ή ακόμα χειρότερα Takata με τους αερόσακους -στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ταλαιπωρείται ο χρήστης, ενίοτε αποβιώνει κιόλας. Τι;;; Δεν είναι ευρωπαϊκές;;;
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 17/04/2016 στις 11:43.

  13. #328
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Επικεντρώνομαι σε αυτό: Αυτά που έκανα με το KTM και αυτά που μου έμαθε, άξιζαν κάθε λεπτό από τα +3000 ευρώ που κόστιζε σε σχέση με τα japan.[/B]
    Δεν το κατάλαβα........τι εμαθες με το ΚΤΜ που δεν θα μάθαινες στην ιδια πιστα με ενα XR h με ενα WR? βοηθησε με σε παρακαλώ να καταλάβω?
    Πολύ παλιότερα ενα περιοδικό, (δεν θυμάμαι ποιό, Μοτοσπορτ η moto) παρουσίασε της Ducati και Moto Guzzi Le man κατέληγε σε μια προταση που εκανε εντυπωση: ξεχωριστές και στριφτερές μοτοσυκλέτες αν κάποιοι πάλι της αγοράσουν νομίζοντας ότι θα γίνουν καλύτεροι οδηγοί πλανόνται πλάνην οικτράν.
    Δεν γίνεσε αυτόματα καλύτερος οδηγός, ΑΛΛΑ μαθαίνεις ευκολότερα,γρηγορότερα, ασφαλέστερα...η μετάβαση από ευρωπαικό με σωστό "ευρωπαικό" στήσιμο σε γιαπωνέζικο με κλασσικό μέτριο στήσιμο είναι πολιτισμικό σοκ κυριολεκτικά...(αν οδηγάς...και όχι απλά μετακινείσαι...). Το έχω πάθει και ξέρω, από την άλλη είναι αλήθεια ότι με το FZS600 τώρα δεν έχω κανένα αγχος αν καθυστερήσω τα λάδια του για λίγο...σε αντίθεση με το 990 που έχω ακόμα, αλλά και το 640adv που οδηγούσα για 6 χρόνια απροβλημάτιστα...
    Νομίζω ότι είναι βασικό να θυμόμαστε ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι σαν οδηγοί και άνθρωποι...τα γούστα μας, οι ικανότητές μας οι προσωπικότητες μας είναι διαφορετικές, άρα θα οδηγάμε και διαφορετικά μηχανάκια. Ιδανικά αν μπορούσα θα είχα στο γκαράζ εκπροσωπους και των δύο σχολών...
    Το πρόβλημα είναι ότι πολύ αγοράζουν με κριτήριο τον "χαρακτήρα" της μηχανής ώστε να προσδιοριστούν μέσω αυτής, ενώ το αντίθετο θα έπερεπε να συμβαίνει...
    Η αυτογνωσία μας κάνει καλύτερους και σαν ανθρώπους αλλά και σαν πελάτες...
    Φανατισμοί και ποδοσφαιροποίηση δημιουργούν το πρόβλημα στον μοτοσυκλετισμό...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #329
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Χυμαδώρε δεν είναι τυχαίο που κανένας μάστορας που ασχολείται με γιαπωνέζικα μηχανάκια δεν ξέρει να κατεβάζει μοτέρ.
    Κανένας δεν ξέρει να αλλάξει πιστόνια γιατί πολύ απλά δεν υπαρχουν στο εμπόριο πιστόνια για γιαπωνέζικα μηχανάκια γιατί
    πάρα πολύ απλά ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ.
    Στο σπίτι του κρεμασμενοπνιγοβολημένου δεν μιλάνε για σχοινοπετροπίστολο

  15. #330
    ΠΛΑΚΑ ΕΧΕΙ

Παρόμοια θέματα

  1. KTM vs Husaber vs Husky vs Japan
    από yiannis172 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2014, 05:46
  2. Japan Vs Japan Vs Japan Vs Japan
    από menos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2012, 15:59
  3. JAPAN Vs. EUROPE
    από super_toto στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3051
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 11:44
  4. Japan Vs Europe (UK)
    από motaba στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 17:23
  5. Gia alli mia fora italy vs japan
    από 620 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 15:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF