Σελίδα 25 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 152021222324252627 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 401

Θέμα: Europe vs Japan

  1. #361
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Ανεξάρτητα απ' την κόντρα europe vs japan και ανεξάρτητα από το ποια είναι πιο αξιόπιστα, μ' αρέσει που όλοι οι ιδιοκτήτες japan κρύβουν τις βλάβες τους μη μαθευτούν ή δεν τις θεωρούν βλάβες.
    Τις ίδιες σε ένα ευρωπαικό τις θεωρούν πρόβλημα αξιοπιστίας.

    Το ότι το χτ ξεβιδώνει τη βίδα του στροφάλου και μπορεί να απλώσει τα σωθικά του στην άσφαλτο έπρεπε να το ανακαλύψω μόνος μου και οι μοναδικές αναφορές που βρήκα ήταν σε ελάχιστα φόρουμ του εξωτερικού.
    Για μηχανάκι που κυλάει τις ρόδες του πάνω από 10ετία και πουλάει σα ζεστό ψωμί, στα Ελληνικά φορά δεν υπάρχει ούτε μια αναφορά! Ναι μωρέ σε κανέναν δε χαλάει και αν χαλάσει φαντάζομαι θα φταίει ο ιδιοκτήτης που το αφήνει και σκορτσάρει! (Όλα τα βγάζουν απ' την εποχή του 600 μέχρι σήμερα).

    Σε άλλο θρεντ ανακαλύψαμε τυχαία ότι το αφρικα τουίν σου δίνει τον άξονα του μπροστινού γραναζιού στο χέρι και πρέπει να κάνεις το μοτέρ σμπαράλια αλλά το μη πρόβλημα λέει οφείλεται σε χρήση μη Ιαπωνικών γραναζιών.
    Οι μισοί που ρώτησα από τότε το έχουν αλλάξει, αλλά το γμν δουλεύει ρολόι!

    Νομίζω πως αν το europe vs japan το ανάγουμε στους ιδιοκτήτες και αφήσουμε τα μηχανάκια στην ησυχία τους, ίσως να βρεθεί και η άκρη περι αξιοπιστίας.
    Sent from me using a computer.

  2. #362
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ανεξάρτητα απ' την κόντρα europe vs japan και ανεξάρτητα από το ποια είναι πιο αξιόπιστα, μ' αρέσει που όλοι οι ιδιοκτήτες japan κρύβουν τις βλάβες τους μη μαθευτούν ή δεν τις θεωρούν βλάβες.
    Τις ίδιες σε ένα ευρωπαικό τις θεωρούν πρόβλημα αξιοπιστίας.

    Το ότι το χτ ξεβιδώνει τη βίδα του στροφάλου και μπορεί να απλώσει τα σωθικά του στην άσφαλτο έπρεπε να το ανακαλύψω μόνος μου και οι μοναδικές αναφορές που βρήκα ήταν σε ελάχιστα φόρουμ του εξωτερικού.
    Για μηχανάκι που κυλάει τις ρόδες του πάνω από 10ετία και πουλάει σα ζεστό ψωμί, στα Ελληνικά φορά δεν υπάρχει ούτε μια αναφορά! Ναι μωρέ σε κανέναν δε χαλάει και αν χαλάσει φαντάζομαι θα φταίει που το αφήνει και σκορτσάρει! (Όλα τα βγάζουν απ' την εποχή του 600 μέχρι σήμερα).

    Σε άλλο θρεντ ανακαλύψαμε τυχαία ότι το αφρικα τουίν σου δίνει τον άξονα του μπροστινού γραναζιού στο χέρι και πρέπει να κάνεις το μοτέρ σμπαράλια αλλά το μη πρόβλημα λέει οφείλεται σε χρήση μη Ιαπωνικών γραναζιών.
    Οι μισοί που ρώτησα από τότε το έχουν αλλάξει, αλλά το γμν δουλεύει ρολόι!

    Νομίζω πως αν το europe vs japan το ανάγουμε στους ιδιοκτήτες και αφήσουμε τα μηχανάκια στην ησυχία τους, ίσως να βρεθεί και η άκρη περι αξιοπιστίας.
    Η πιο σωστή κουβέντα.


    Εντιτ:
    Εντάξει. ...οχι κουβεντα ,σεντόνι. ...
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #363
    Μιας και τελείωσε το τρολλάρισμα και μιλάτε σοβαρά:

    Εκτός της κατηγορίας ss και motocross όπου Ευρωπαίοι και Ιάπωνες είναι μαζί σε όλες τις άλλες κατηγορίες θα ψώνιζα από Ευρώπη. Εν πολλοίς με καλύπτουν τα λεγόμενα του Χυμαδόρ.


    Α, κι αν ήθελα μαστόδοντο βεβαίως-βεβαίως μόνο από Ανατολή .
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #364
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Χωρις ειρωνεία, ρωτάω.
    Δεν ξέρω.
    Αυτο που θυμάμαι ηταν ο δουκας στα 13
    Μα δεν σε ειρωνεύτηκα.
    Τιμές δεν έχω πρόχειρες τώρα, μπορώ να το δω όμως γιατί έχω τα συγκριτικά της εποχής. 11Κ ήταν η τιμή για το δικό μου τον Οκτώβριο του 2006 που το αγόρασα, και σίγουρα έπαιζαν και καλύτερες τιμές τότε αν το αγόραζες χωρίς δάνειο κλπ.
    Τουλάχιστον το δικό μου, το πήρα κάτω από 10...Κούτα εννοείται, με τον sapila να βοηθάει να το μοντάρουμε.

    Κάπου εκεί έπαιζαν και τα Japan. ίσως λίγο πιο φθηνό το Ζ με τιμή κάπου στα 10+
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #365
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μα δεν σε ειρωνεύτηκα.
    Τιμές δεν έχω πρόχειρες τώρα, μπορώ να το δω όμως γιατί έχω τα συγκριτικά της εποχής. 11Κ ήταν η τιμή για το δικό μου τον Οκτώβριο του 2006 που το αγόρασα, και σίγουρα έπαιζαν και καλύτερες τιμές τότε αν το αγόραζες χωρίς δάνειο κλπ.
    Τουλάχιστον το δικό μου, το πήρα κάτω από 10...Κούτα εννοείται, με τον sapila να βοηθάει να το μοντάρουμε.

    Κάπου εκεί έπαιζαν και τα Japan. ίσως λίγο πιο φθηνό το Ζ με τιμή κάπου στα 10+

    Παρεξήγησες γιατι δεν το εθεσα σωστα.
    Δεν ειπα οτι ειρωνευτηκες.
    Εγω ρωταω χωρις ειρωνεία.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #366
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μα δεν σε ειρωνεύτηκα.
    Τιμές δεν έχω πρόχειρες τώρα, μπορώ να το δω όμως γιατί έχω τα συγκριτικά της εποχής. 11Κ ήταν η τιμή για το δικό μου τον Οκτώβριο του 2006 που το αγόρασα, και σίγουρα έπαιζαν και καλύτερες τιμές τότε αν το αγόραζες χωρίς δάνειο κλπ.
    Τουλάχιστον το δικό μου, το πήρα κάτω από 10...Κούτα εννοείται, με τον sapila να βοηθάει να το μοντάρουμε.

    Κάπου εκεί έπαιζαν και τα Japan. ίσως λίγο πιο φθηνό το Ζ με τιμή κάπου στα 10+
    Το πρόβλημα είναι ότι αντί να μιμηθούν οι Ευρωπαίοι τους Ιάπωνες, μιμούνται πλέον οι Ιάπωνες τους Ευρωπαίους και βγάζουν μηχανάκια με προβλήματα...
    Μάλλον κατάλαβαν κι αυτοί ότι χρήμα βγάζεις από τα αναλώσιμα και τις ζημιές...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #367
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Παρεξήγησες γιατι δεν το εθεσα σωστα.
    Δεν ειπα οτι ειρωνευτηκες.
    Εγω ρωταω χωρις ειρωνεία.
    Βρήκα κάτι του 2012. Πάνω κάτω τα ίδια μοντέλα, απλά κάποια ήταν πιο φρέσκα.

    Aprilia Tuono V4 R : 12.700€
    Honda CB 1000R : 11.750€
    Kawasaki Z1000 : 12.390€
    KTM 990 Superduke : 12.990€
    Triumph Speed Triple 1050 : 12.990€
    Yamaha FZ1 : 12.275 €

    τα παραπάνω, αφορούν καινούργια μοντέλα για aprilia, triumph, kawasaki, ktm. To CB1000 & FZ1 είναι ουσιαστικά μοντέλα 3-4 ετών που δεν είχαν αλλαγές από τότε που βγήκαν.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #368
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ξεχασες τις λιρες και το τζοκερ.

    Ποσο εκανε κουτα το τουονο;
    Και ποσο το cb 1000;

    Σου μεταφέρω τιμές από το Τεύχος 422 του Μοτό (9/2008):

    Aprilia Tuono: 11920
    Tuono Factory: 14430

    KTM Superduke:13990

    Honda CB1000r: 11790

    Triumph Speed Triple: 11990

    Yamaha FZ1abs: 11500

    Kawasaki Z1000: 10990

  9. #369
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Εγώ ΕυρωΠΕΗκό έχω και μάλιστα από εταιρία που δεν φημίζεται και για τα αξιόπιστα ηλεκτρικά της και όλοι μου έλεγαν μακριαααααααα, μην το πάρεις, θα σε αφήνει για μαλακιούλες κ.λ.π.
    Και τελικά στα 6 χρόνια που το έχω έβγαλε μόνο το γνωστό θέμα με τον διακόπτη (το οποίο, παρεμπιπτόντως, δεν στάθηκε ικανό να με αφήσει......) και το οποίο λύθηκε με αστείο κόστος, εν αντιθέσει με κάτι τζαπάνια που μένουν από ανορθωτές, πηνία και άλλα τέτοια ωραία....
    Είχα στην κατοχή μου και XL250S 2 χρόνια, (Σκόρπαγε παντού λάδια από την υποδοχή της ντίζας του στροφόμετρου και ο Σαρακάκης ΠΟΤΕ δεν είχε φέρει τις απαραίτητες τσιμούχες,,,, )
    Είχα και CB 250RS 2 επίσης χρόνια, με άφησε από πηνία και ανορθωτή, για τα πηνία ο Σρακάκης ζητούσε κάτι παραπάνω από όσο είχα αγοράσει το μΕχανάκι
    Είχα και GPZ 500S , 2 πάλι χρόνια, μακράν το πιο ζημιάρικο μΕχανάκι, φιλήθκαν πιστόνι με βαλβίδες, διαλύθηκαν τα πηνία, σε τρακάρισμα έκανε ο Θεοχαράκης 8 μήνες να μου φέρει τα πλαστικά.... μου το έκλεψαν και ησύχασα
    Είχα και ER-5 με κινητήρα ίδιο με του GPZ αλλά με πιο ήπιους εκκεντροφόρους και 10 λιγότερους ίππους, το μοναδικό (εκτός του Πηγασου) που αγοράστηκε κούτα, αξιοπιστότατο μέχρι αηδίας, ούτε καμμένο λαμπάκι δεν έβγαλε στα 5 χρόνια που το είχα. Πουλήθηκε γιατί είχα βαρεθεί τα ασθενικά του φρένα.
    Από όλα αυτά έχω καταλήξει ότι:
    ΑΝ κάνεις τα προβλεπόμενα σέρβις στην ώρα τους, ΑΝ δεν ψειρίζεις το μΕχανάκι ζητώντας να σου βγάλει τους διπλάσιους από τους προβλεπόμενους ίππους (όποιος θέλει επιδόσεις 1100, πάει και παίρνει 1100, δεν προσπαθεί να κανει το 750, 1100....)
    Στο 99% των μοτό ασχέτως προέλευσης δεν θα παρουσιάσει προβλήματα, στο προσδόκιμο της ζωής τους, βεβαίως.
    Και μιλάω για σημερινά μΕχανάκια και ουχί του ΄70........
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #370
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    πήρα "made in japan", λες να ήταν η αλλαγή της γλώσσας από γαλλικά σε αγγλικά? δεν το χα σκεφτεί.....

    το οτι δεν παίρνω ευρωπαικό, δεν παίρνω, κυρίως για λόγους κόστους, αλλά όχι οτι δεν έχω μπει στο τρυπάκι....

    ωστόσο, θέλετε δε θέλετε, οι ευρωπαίοι σε πολλά πράγματα είναι κλάσεις μπροστά από τους γιαπωνες..... παράλληλα έχουν βελτιωθεί κατά πολύ σε θεματα αξιοπιστίας που όντως υπήρχαν στο παρελθόν....




    NAI NAI EINAI ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ






    Δε βλέπεις..?? Και εκεί που φαίνεται ποιος έχει και κατέχει την τεχνολογία,
    σε κάτι gp χρόνια τώρα πρώτοι βγαίνουν οι Ευρωπαίοι.......
    Και μετά κατέχοντας το know how.........πουλάνε ΤΖΑΜΠΑ το ίδιο και καλύτερο

    :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

  11. #371
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Σήμερα το μεσημερι που πήγα να βάλω μπροστά το πΧιάτζο βρέθηκα μπροστά σε αυτή την εικόνα:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0796.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	69,8 KB 
ID:	357004


    Εκείνη τη στιγμή ένα συναίσθημα πρωτόγνωρου φόβου με κυρίευσε και βρέθηκα μπροστά στο δίλημμα μιας πιθανά επώδυνης απόφασης. Βάζω μπροστά
    και κάνει μπαμ με το που στρογγυλεύει τα 27000 μιας και είναι made in Italy© και ως γνωστόν ζημιάρικο ΓΤΠΚ και άλλα τέτοια;;; ή το βάφω τρικολόρε και το φουντάρω στα στενά του Οτράντο
    αναθεματίζοντας τους Παρμεζανοφάγους και τους Μπαρολοπότες που δεν άκουσα όλους τους ΓιαΜΠονεζόπληκτους στο ΕλλάνΤα που μΕ λέγανΕ να πάρω το υπερόπλο SH που ως γνωστόν μαμεί και δέρνει γιατί είναι ΧονΔα
    ή SYM γιατί έχει και γαμώ την πΧιότητα με λιγότερα λεφτά σε σχέση με αυτά που προσφέρουν οι ψεύτες/απατεώνες ΕυρωΜΠέη (Ιταλοί);

    Και όχι τπτ άλλο έσκασα 5600 πριν 2 χρόνια ΑΚΡΙΒΩΣ κάνοντας υπέρβαση τρώγοντας τη σύνταξη του παππού πιστεύοντας στην ανωτερότητα των ΕυρωΜΠαϊκών με όλη την παρεά
    να με κοροϊδεύει και να με λέει Μπουρζουά, κορόϊδο και άλλα τέτοια φαιδρά που πάω και τα ακουμπάω στα ΕυρωΜΠαϊκά αντί να πάω να πάρω SH -που ως γνωστόν είναι υπερόπλο ΧονΔα- αλλά δεν έχουν
    βρει ακόμα γιατί σβήνει το αναθεματισμένο με το που αποσυμπλέξει και σταματήσει στο φανάρι (πληροφορίες ότι οι Αρχιμηχανικοί αυτής της υπερΕταιρείας κάνουν αυτή τη στιγμή ένας ένας Χαρακίρι μη μπορώντας να βρούνε λύση είναι προς τοπαρόν ανεπιβεβαίωτες)



    Και για την ιστορία πέρα από την πλάκα εδώ και 2 χρόνια με σκληρή χρήση εντός και εκτός Αθηνών με πάει παντού το μόνο που ζητάει είναι λαδάκια και μπουζί! Επίσης και bandit έχω και όλα του θεού τα καλά
    Να σας αναλύσω εν συντομία τα ΜΠλεονεκτήματά του για να μη με λέτε και εγκάθετο. Καλό μοτέρ, πολύ καλός κινητήρας και εξαιρετικά αξιόπιστη μηχανή εσωτερικής καύσης. Γιατί άμα αρχίσουμε να λέμε για φρένα, άναρτήσεις θα γελάμε ως αύριο.
    Αλλά όχι με έχει πάει και αυτό παντού δε μπορώ να πω.

    Για μένα Viva Italia και άντε να κουρεύεστε!!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  12. #372
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    NAI NAI EINAI ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ






    Δε βλέπεις..?? Και εκεί που φαίνεται ποιος έχει και κατέχει την τεχνολογία,
    σε κάτι gp χρόνια τώρα πρώτοι βγαίνουν οι Ευρωπαίοι.......
    Και μετά κατέχοντας το know how.........πουλάνε ΤΖΑΜΠΑ το ίδιο και καλύτερο

    :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

    Οχι, οκ, χθες πήγαν καλύτερα στα WSBK... 1-2 Kawasaki λέει... Τα υπερόπλα δεν...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #373
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Δηλαδη οσοι εχετε αγορασει ιαπωνικο το κανατε γιατι στο motogp κερδιζουν χοντα-γιαμαχα????? Αληθεια τωρα???
    και καλα αυτοι που εχουν ss, οι υπολοιποι που εχουν on-off κτλ κτλ???

    Και γι αυτους που εχουν ss τωρα...
    Ασ υποθεσουμε οτι το γιαπωνεζικο αγωνιστικο (αυτο που καβαλαει ο ροσσι ας πουμε) ειναι καλυτερο απο το ευρωπαικο (που καβαλαει ο ιαννονε ας πουμε).. ξερετε πια ειναι η διαφορα της ιαπωνιας με την ευρωπη?? Οτι η ευρωπη θα το βγαλει με μικρες(σχετικα με την ιαπωνια) αλλαγες στην αγορα για τον καταναλωτη... ενω οι γιαπωνεζοι θα φτιαξουν ενα αλλο μηχανακι εντελως διαφορετικο που φυσικα θα ειναι σαν αισθηση χειροτερο απο το αντιστοιχο ευρωπαικο...

    ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΑ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ
    Αλλα σε οποιαδηποτε αλλη κατηγορια τα ευρωπαικα 10 χρονια παιζαν μπαλα μονα τους και τωρα ξυπνησαν και οι ιαπωνες.. (αυτο ειναι καλο για εμας τους καταναλωτες φυσικα) πχ.. tdm οι ιαπωνες tiger και moultistrada οι ευρωπαιοι... vstrom και varadero οι ιαπωνες caponord 1200gs tiger800 οι ευρωπαιοι... τρανσαλπ και αφρικα οι ιαπωνες 950/990 gs adventure κτλ οι ευρωπαιοι...

    Στα ss δεν εχω αποψη...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  14. #374
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Γι αυτό πηραν αφρικα τουιν.... γιατι εφετο γ@μησανε στο ντακαρ...

  15. #375
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Σήμερα το μεσημερι που πήγα να βάλω μπροστά το πΧιάτζο βρέθηκα μπροστά σε αυτή την εικόνα:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0796.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	69,8 KB 
ID:	357004


    Εκείνη τη στιγμή ένα συναίσθημα πρωτόγνωρου φόβου με κυρίευσε και βρέθηκα μπροστά στο δίλημμα μιας πιθανά επώδυνης απόφασης. Βάζω μπροστά
    και κάνει μπαμ με το που στρογγυλεύει τα 27000 μιας και είναι made in Italy© και ως γνωστόν ζημιάρικο ΓΤΠΚ και άλλα τέτοια;;; ή το βάφω τρικολόρε και το φουντάρω στα στενά του Οτράντο
    αναθεματίζοντας τους Παρμεζανοφάγους και τους Μπαρολοπότες που δεν άκουσα όλους τους ΓιαΜΠονεζόπληκτους στο ΕλλάνΤα που μΕ λέγανΕ να πάρω το υπερόπλο SH που ως γνωστόν μαμεί και δέρνει γιατί είναι ΧονΔα
    ή SYM γιατί έχει και γαμώ την πΧιότητα με λιγότερα λεφτά σε σχέση με αυτά που προσφέρουν οι ψεύτες/απατεώνες ΕυρωΜΠέη (Ιταλοί);

    Και όχι τπτ άλλο έσκασα 5600 πριν 2 χρόνια ΑΚΡΙΒΩΣ κάνοντας υπέρβαση τρώγοντας τη σύνταξη του παππού πιστεύοντας στην ανωτερότητα των ΕυρωΜΠαϊκών με όλη την παρεά
    να με κοροϊδεύει και να με λέει Μπουρζουά, κορόϊδο και άλλα τέτοια φαιδρά που πάω και τα ακουμπάω στα ΕυρωΜΠαϊκά αντί να πάω να πάρω SH -που ως γνωστόν είναι υπερόπλο ΧονΔα- αλλά δεν έχουν
    βρει ακόμα γιατί σβήνει το αναθεματισμένο με το που αποσυμπλέξει και σταματήσει στο φανάρι (πληροφορίες ότι οι Αρχιμηχανικοί αυτής της υπερΕταιρείας κάνουν αυτή τη στιγμή ένας ένας Χαρακίρι μη μπορώντας να βρούνε λύση είναι προς τοπαρόν ανεπιβεβαίωτες)



    Και για την ιστορία πέρα από την πλάκα εδώ και 2 χρόνια με σκληρή χρήση εντός και εκτός Αθηνών με πάει παντού το μόνο που ζητάει είναι λαδάκια και μπουζί! Επίσης και bandit έχω και όλα του θεού τα καλά
    Να σας αναλύσω εν συντομία τα ΜΠλεονεκτήματά του για να μη με λέτε και εγκάθετο. Καλό μοτέρ, πολύ καλός κινητήρας και εξαιρετικά αξιόπιστη μηχανή εσωτερικής καύσης. Γιατί άμα αρχίσουμε να λέμε για φρένα, άναρτήσεις θα γελάμε ως αύριο.
    Αλλά όχι με έχει πάει και αυτό παντού δε μπορώ να πω.

    Για μένα Viva Italia και άντε να κουρεύεστε!!
    Μακαρι να βγαλει κ αλλα τοσα απροβληματιστο(το beverly γιατι το bandit δεν χαλαει).
    Με τις τρομπες, πολλαπλασιαστη, ρουλεμαν λαιμου δεν εβγαλε κατι??

    Υ.Γ Εχω το 300 με 51000...
    Ride(s) the wind of change...

Παρόμοια θέματα

  1. KTM vs Husaber vs Husky vs Japan
    από yiannis172 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2014, 06:46
  2. Japan Vs Japan Vs Japan Vs Japan
    από menos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2012, 16:59
  3. JAPAN Vs. EUROPE
    από super_toto στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3051
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 12:44
  4. Japan Vs Europe (UK)
    από motaba στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 18:23
  5. Gia alli mia fora italy vs japan
    από 620 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 16:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF