Σελίδα 3 από 27 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 401

Θέμα: Europe vs Japan

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Όπως σωστά αναφέρεις, η ιστορία δεν αποτελείται από επί μέρους περιστατικά αλλά από τον μέσο όρο του συνόλου. Δεν έχει νόημα να λες πως δεν έχει βροντήξει το μηχανάκι ΣΟΥ, και να το γενικεύεις ως αποτέλεσμα μέσου όρου.
    Κάτοχος ιταλικού, είμαι και εγώ και το αγόρασα χωρίς να λάβω υπ΄όψη μου τι έλεγαν οι συνήθως άσχετοι για την αξιοπιστία. Ούτε το έχω μετανιώσει φυσικά, ούτε και μου βρόντηξε. Αυτό δεν σημαίνει και τίποτα όμως, όταν ως ενεργό μέλος σε aprilia forum και εδώ και εξωτερικό, έχω διαβάσει για μηχανάκια που σκόρπισαν.

    Όλα σκορπάνε και όλα χαλάνε. Το θέμα του μέσου όρου βλαβών/ακινητοποιήσεων όμως, δεν νομίζω (με την καμμία) να είναι υπέρ των ευρωπαίων. Και απορώ αν πιστεύεις εσύ κάτι τέτοιο.
    Γιααυτο Βυρωνα προτιμω τον εμπειρο συνομιλητη σε τεχνικα θεματα και οχι τον τυφλο φορουμακια.
    Το θεμα της αξιοπιστιας ,πρεπει να προσμετραται και να αξιολογειται ,υποχρεωτικα μεταξυ ομοειδων κατασκευων και οχι με τα μετρα και σταθμα που βαζουν οι συνηθεις φορουμιακοι γνωστες.Δεν μπορεις να συγκρινεις μια δικυλινδρη κομπακτ κατασκευη του λιτρου ,30-35κιλων με διαμετρο 35 εκατοστα που αποδιδει 150 αλογα στις 9000 στροφες με ενα τετρακυλινδρο κινητηρα700 κυβικων και 60 κιλων βαρους με κοφτη στις 8000 στροφες που βγαζει 75 αλογα.Δεν μπορεις να συγκρινεις αντοχες σε μπιελες τιτανιου/χαλυβα η σε κατασκευες γενικοτερα με χαρακτηρα καθημερινου κομουτερ εναντι σπορτ παιχνιδομηχανων κτλ,κτλ...γιατι οι αποκλισεις που θα βγουν θα εχουν σφαλματα οντοτητας και οχι απλες μαθηματικες διαφορες.
    κουκουρουκουκου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    οταν πρωτογνωρισα τον κουμπαρο μου ειχε μια alfa 33 κουδουνι και σε μια χαζοσυζητηση που τολμησα να πω οτι τα γιαπωνεζικα ειναι αξιοπιστα μου ειπε οτι σαν τα alfa romeo δεν ειναι κανενα
    .......δεν ξανανοιξα ποτε μαζι του παρομοια συζητηση και ησυχασα

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    κουκουρουκουκου

  4. #34
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Γιααυτο Βυρωνα προτιμω τον εμπειρο συνομιλητη σε τεχνικα θεματα και οχι τον τυφλο φορουμακια.
    Το θεμα της αξιοπιστιας ,πρεπει να προσμετραται και να αξιολογειται ,υποχρεωτικα μεταξυ ομοειδων κατασκευων και οχι με τα μετρα και σταθμα που βαζουν οι συνηθεις φορουμιακοι γνωστες.Δεν μπορεις να συγκρινεις μια δικυλινδρη κομπακτ κατασκευη του λιτρου ,30-35κιλων με διαμετρο 35 εκατοστα που αποδιδει 150 αλογα στις 9000 στροφες με ενα τετρακυλινδρο κινητηρα700 κυβικων και 60 κιλων βαρους με κοφτη στις 8000 στροφες που βγαζει 75 αλογα.Δεν μπορεις να συγκρινεις αντοχες σε μπιελες τιτανιου/χαλυβα η σε κατασκευες γενικοτερα με χαρακτηρα καθημερινου κομουτερ εναντι σπορτ παιχνιδομηχανων κτλ,κτλ...γιατι οι αποκλισεις που θα βγουν θα εχουν σφαλματα οντοτητας και οχι απλες μαθηματικες διαφορες.
    Λυπαμαι, αλλά η συλλογιστική σου είναι άκυρη όταν μιλάμε για μηχανήματα που κυκλοφορουν στο δρόμο.

    Δεν θα συγκρίνω ένα 1000ρι με το αντίστοιχο των MotoGP φυσικά, αλλά μπορώ να πω να συγκρίνω ένα τζαπάν με ένα μη τζαπάν. Τώρα, πόσους κυλίνδρους έχει, πόση συμπίεση και βαλβίδες έχουν, είναι παντελώς αδιάφορα.

    Θες να πεις ότι είναι γρηγορότερα, στριφτερότερα, δεν ξερω κι εγώ τι, να το καταλάβω, αλλά ότι δεν μπορώ να τα συγκρίνω πως πρόεκυψε δλδ;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Γιααυτο Βυρωνα προτιμω τον εμπειρο συνομιλητη σε τεχνικα θεματα και οχι τον τυφλο φορουμακια.
    Το θεμα της αξιοπιστιας ,πρεπει να προσμετραται και να αξιολογειται ,υποχρεωτικα μεταξυ ομοειδων κατασκευων και οχι με τα μετρα και σταθμα που βαζουν οι συνηθεις φορουμιακοι γνωστες.Δεν μπορεις να συγκρινεις μια δικυλινδρη κομπακτ κατασκευη του λιτρου ,30-35κιλων με διαμετρο 35 εκατοστα που αποδιδει 150 αλογα στις 9000 στροφες με ενα τετρακυλινδρο κινητηρα700 κυβικων και 60 κιλων βαρους με κοφτη στις 8000 στροφες που βγαζει 75 αλογα.Δεν μπορεις να συγκρινεις αντοχες σε μπιελες τιτανιου/χαλυβα η σε κατασκευες γενικοτερα με χαρακτηρα καθημερινου κομουτερ εναντι σπορτ παιχνιδομηχανων κτλ,κτλ...γιατι οι αποκλισεις που θα βγουν θα εχουν σφαλματα οντοτητας και οχι απλες μαθηματικες διαφορες.
    αμα ειναι τοσο απλα τα πραγματα ας φτιαξει και ο ιταλος ενα transalp ή ενα xt να εχουμε να συγκρινουμε μετα απο 30 χρονια
    ή μηπως θα τους κακοπεφταν μερικες εκατονταδες χιλιαδες πωλησεις;
    γιατι ετσι αυτα που ψωνιζεις εσυ τωρα θα τα επαιρνες ενα πεντοχιλιαρο κατω

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    σε διαβαζω και εσενα και αλλους Δεν φανταζεσαι ομως οτι μπορει να υπαρχει και καποιος με αγορα πρωτης μοτοσυκλετας το 1973γιατι απο τα γραφομενα μου συμπεραινεις οτι εχεις να κανεις με μικροτερο σου και οχι με μεγαλυτερο σου
    και γω αγορασα το πρωτο μου μηχανακι το 78.Και τι εγινε;

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Λυπαμαι, αλλά η συλλογιστική σου είναι άκυρη όταν μιλάμε για μηχανήματα που κυκλοφορουν στο δρόμο.

    Δεν θα συγκρίνω ένα 1000ρι με το αντίστοιχο των MotoGP φυσικά, αλλά μπορώ να πω να συγκρίνω ένα τζαπάν με ένα μη τζαπάν. Τώρα, πόσους κυλίνδρους έχει, πόση συμπίεση και βαλβίδες έχουν, είναι παντελώς αδιάφορα.

    Θες να πεις ότι είναι γρηγορότερα, στριφτερότερα, δεν ξερω κι εγώ τι, να το καταλάβω, αλλά ότι δεν μπορώ να τα συγκρίνω πως πρόεκυψε δλδ;
    Απλα τα λεω.Πως εφτασες να βαλεις στο παραδειγμα το μοτοgp. Συγκρινε βαραντερο /μουλτιστραντα my2010 σε βαρος/αποδοση/χιλιομετρα αξιοπιστιας.Συγκρινε απριλια τουονο 4κ με cb 1000 η ενα gsxs με streetfighter 1098.Που βλεπεις και σε τι διαφορες στον κινητηρα.Αφησε κατα μερος τα περιφερικα-πλαισιο-ηλεκτρονικα κλπ
    Τελευταία τροποποίηση από Johny the Fox; 14/04/2016 στις 12:50.
    κουκουρουκουκου

  8. #38
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ακομα περιμενουμε να δουμε τα μοτο σου κ τι χιλιομετρα εχουν κανει ωστε να καταλαβουμε...
    Τωρα varadero/multi αν σε βολευει η συγκριση οκ δεν ειναι κακο.
    Λογικα αλλα super on/off δεν σκεφτηκες αλλα κ παλι δεν νομιζω πως τιθεται θεμα συγκρισης αξιοπιστιας.
    Η λογικη οτι εχω καλυτερα/ακριβοτερα περιφερειακα αρα ειναι κ καλυτερο το μοτο δεν ισχυει...σορυ!!
    Σε νοιαζουν απολυτα νουμερα(επισοδεων/κιλων) η απλα το βαθος χρησης και αξιοπιστιας??
    Ride(s) the wind of change...

  9. #39
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Απλα τα λεω.Πως εφτασες να βαλεις στο παραδειγμα το μοτοgp. Συγκρινε βαραντερο /μουλτιστραντα my2010 σε βαρος/αποδοση/χιλιομετρα αξιοπιστιας.Συγκρινε απριλια τουονο 4κ με cb 1000
    Α, οκ, ες να μην συγκρίνουμε 1198 με τρανσαλπ. Δεκτό.

    ΟΚ, ας κάνουμε λοιπον τη συγκριση μεταξύ μόνστερ και χορνετ...
    Άσε το κόστος αποκτησης και των σέρβις στην άκρη. Λες ότι γενικά σε θέμα αξιοπιστίας τα μόνστερ είναι καλύτερα, ναι;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #40
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σε νοιαζουν απολυτα νουμερα(επισοδεων/κιλων) η απλα το βαθος χρησης και αξιοπιστιας??
    Αν έχεις λεφτά για κινητό συνεργείο 24/7 και αλλαγή μοτέρ/μοτοσυκλέτας κάθε 6 μήνες, δε σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία.
    Life begins at 45°.

  11. #41
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Αν βλεπεις περισσοτερες λαδιερες στους δρομους απο γιατομπουτσονεζικα να μην το αφησεις ετσι.
    Η απαντηση βρισκεται στους sex pistols
    https://youtu.be/RBc7fi7uWAg
    Λαδιέρες και βέβαια δεν βλέπω πολλές. Για λαδιές εγώ μιλάω.

    Το βίντεο είναι εντελώς μαλακία.
    Ένα είναι σίγουρο. Δεν υπάρχουν κακά μηχανάκια. Από άλλο πράγμα πάσχουμε.
    Στην αρχή έγραψα για πλάκα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ακομα περιμενουμε να δουμε τα μοτο σου κ τι χιλιομετρα εχουν κανει ωστε να καταλαβουμε...
    Τωρα varadero/multi αν σε βολευει η συγκριση οκ δεν ειναι κακο.
    Λογικα αλλα super on/off δεν σκεφτηκες αλλα κ παλι δεν νομιζω πως τιθεται θεμα συγκρισης αξιοπιστιας.
    Η λογικη οτι εχω καλυτερα/ακριβοτερα περιφερειακα αρα ειναι κ καλυτερο το μοτο δεν ισχυει...σορυ!!
    Σε νοιαζουν απολυτα νουμερα(επισοδεων/κιλων) η απλα το βαθος χρησης και αξιοπιστιας??
    Δεν συζηταμε για περιφερικα αλλα για κινητηρες.Ο ενας ελαφρυς ,κομπακτ, perfomance αποδοσης 150 ιππων και ο αλλος ραθυμος βαρυς ολιγοστροφος αποδοσης κανα 90 αλογα.Αυτα ειναι τα στοιχεια μουλτι/βαραντερο.Ποιο θα κανει τα πλεον αξιοπιστα χλμ .Φυσικα το χοντα,οπως ολα τα χοντα.Το γιατι εχει να κανει με πολλους παραγοντες με κυριοτερο την αξιοπιστια της συντηρησης -απαιτησεις συντηρησης/καταπονησεις υλικων .Εγω που κανω την καλυτερη συντηρηση εχω ιταλικα μηχανακια με γιαπωνεζικα χιλιομετρα
    κουκουρουκουκου

  13. #43
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    ....Εγω που κανω την καλυτερη συντηρηση εχω ιταλικα μηχανακια με γιαπωνεζικα χιλιομετρα
    Άρα, όποιος αντέχει οικονομικά έχει ευρωπαικό μηχανάκι που τελικά θα βγάλει πολλά χιλιομετρα όπως τα Ιαπωνικά...

    Ε αυτό λέμε κι εμείς... Κι επειδή δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα (καλά όχι εσύ, γενικά λέω) ο κοσμάκης παίρνει τζαπάν... Δεν γ@μείς... 2 ρόδες και τα δύο. Υποθέτω ότι δεν είμασταν όλοι τυχεροί σ' αυτη την δίκαιη κοινωνία.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Α, οκ, ες να μην συγκρίνουμε 1198 με τρανσαλπ. Δεκτό.

    ΟΚ, ας κάνουμε λοιπον τη συγκριση μεταξύ μόνστερ και χορνετ...
    Άσε το κόστος αποκτησης και των σέρβις στην άκρη. Λες ότι γενικά σε θέμα αξιοπιστίας τα μόνστερ είναι καλύτερα, ναι;
    σορρυ δεν προλαβαινω να διαβαζω/απαντω σε ολους.Ο διβαλβιδος ειναι ο αξιοπιστοτερος μεχρι τωρα της ντουκατι .
    κουκουρουκουκου

  15. #45
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    τυχαιο, βαριεμαι να ψαξω...

    http://www.consumerreports.org/cro/n...ycle/index.htm

    Reliablity by brand

    Brand Percent failed

    Yamaha/Star 11%
    Suzuki 12
    Honda 12
    Kawasaki 15
    Victory 17
    Harley-Davidson 26
    Triumph 29
    Ducati 33
    BMW 40
    Can-Am 42
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Σελίδα 3 από 27 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM vs Husaber vs Husky vs Japan
    από yiannis172 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2014, 05:46
  2. Japan Vs Japan Vs Japan Vs Japan
    από menos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2012, 15:59
  3. JAPAN Vs. EUROPE
    από super_toto στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3051
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 11:44
  4. Japan Vs Europe (UK)
    από motaba στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 17:23
  5. Gia alli mia fora italy vs japan
    από 620 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 15:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF