Σελίδα 4 από 27 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 401

Θέμα: Europe vs Japan

  1. #46
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    σορρυ δεν προλαβαινω να διαβαζω/απαντω σε ολους.Ο διβαλβιδος ειναι ο αξιοπιστοτερος μεχρι τωρα της ντουκατι .
    Λογικό, αφού έχεις αναλάβει την σταυροφορία υπέρ των Ευρωπαίων..

    Τηε ντουκάτι αξιοπιστότερος, δεν τον κάνει πιο αξιόπιστο απο τον i4 της Η
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Συγκρινε απριλια τουονο 4κ με cb 1000
    το ένα είναι V4 το άλλο Ι4.
    νομίζω πρέπει να κάνεις πιο κοντινές συγκρίσεις...
    θες V4...? όταν βγήκε το RC30 έραψε στόματα στην εποχή του... πού ήταν η Ευρώπη...?
    Τεσπα, αστο RC30.
    θες να συγκρίνουμε motoguzzi quota ή bmw R80gs με Africa twin ή s.tenere...?
    ή κάποιο V2 όπως το Vtr sp2 με ένα ducati 999 της εποχής του...?
    ή ένα οποιοδήποτε ευρωπαϊκό Ι4 με ένα αντίστοιχο ιαπωνέζικο? (δεν υπάρχει σύγχρονο ευρωπαϊκό Ι4 μέχρι το ss της bmw πρόσφατα)...

    ή ένα ευρωπαϊκό big bore thumper με ένα DRBig...? χμ... ούτε εδώ υπήρχε κάτι αντίστοιχο στην Ευρώπη, όταν βγήκε αυτή η μοτεράκλα....

    Βασικά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θες να πεις...
    ότι οι ιάπωνες δεν προσέφεραν τίποτα...???

  3. #48
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Δεν συζηταμε για περιφερικα αλλα για κινητηρες.Ο ενας ελαφρυς ,κομπακτ, perfomance αποδοσης 150 ιππων και ο αλλος ραθυμος βαρυς ολιγοστροφος αποδοσης κανα 90 αλογα.Αυτα ειναι τα στοιχεια μουλτι/βαραντερο.Ποιο θα κανει τα πλεον αξιοπιστα χλμ .Φυσικα το χοντα,οπως ολα τα χοντα.Το γιατι εχει να κανει με πολλους παραγοντες με κυριοτερο την αξιοπιστια της συντηρησης -απαιτησεις συντηρησης/καταπονησεις υλικων .Εγω που κανω την καλυτερη συντηρηση εχω ιταλικα μηχανακια με γιαπωνεζικα χιλιομετρα
    Θα κανει αξιοπιστα το Ducati ποσα χιλ? Με τον πισω κυλινδρο εχεις ακουσει κατι?
    Η συγκριση βαραντερο με μουλτι θα ηταν πολυ καλυτερη με το μουλτι του 2003...
    Ποσα τετοια κυκλοφορουν ακομα??

    Το δικο μου το μοτερακι βγαζει 167hp στις 13750(εργοστασικα) κ εχει 96000...το δικο σου αντιστοχων επιδοσεων(η και καλυτερων) ποσα χιλιομετρα μπορει να κανει χωρις βλαβη?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    σορρυ δεν προλαβαινω να διαβαζω/απαντω σε ολους.Ο διβαλβιδος ειναι ο αξιοπιστοτερος μεχρι τωρα της ντουκατι .
    Για το ιδιο το monster μιλαμε?? Φιλος με το 620 με τα διπλα δισκοφρενα απο καινουριο(αγορα) στις 13Κ πηγε μια βολτα απο ducati να δει ποσο εχουν οι μπιελες(πισω)...
    Ride(s) the wind of change...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Άρα, όποιος αντέχει οικονομικά έχει ευρωπαικό μηχανάκι που τελικά θα βγάλει πολλά χιλιομετρα όπως τα Ιαπωνικά...

    Ε αυτό λέμε κι εμείς... Κι επειδή δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα (καλά όχι εσύ, γενικά λέω) ο κοσμάκης παίρνει τζαπάν... Δεν γ@μείς... 2 ρόδες και τα δύο. Υποθέτω ότι δεν είμασταν όλοι τυχεροί σ' αυτη την δίκαιη κοινωνία.
    Οχι.εισαι εντελως λαθος.Και αυτο γιατι εισαι απληροφορητος. Δωσε βαση σε αυτα που λεω γιατι ισχυουν 100%.Το 2012 Αγορασα ενα πανιγκαλε s.Το μηχανακι κυκλοφορησε σε 10 κομματια σε ολη την ελλαδα.Ολοι οι επισημοι συνεργιαδες της ντουκατι επρεπε να αγορασουν ειδικο εξοπλισμο κανα 10χιλιαρο για να κανουν διαγνωση/updates/σερβις στο μηχανακι.Απο ολους στο συνολο ενας τον αγορασε και κανενας δεν εκανε σεμιναρια για το μηχανακι.Δεν επεκτεινομαι παρακατω.Που κανω σερβις στο superleggera/desmo ;;;;
    κουκουρουκουκου

  5. #50
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Δεν συζηταμε για περιφερικα αλλα για κινητηρες.Ο ενας ελαφρυς ,κομπακτ, perfomance αποδοσης 150 ιππων και ο αλλος ραθυμος βαρυς ολιγοστροφος αποδοσης κανα 90 αλογα.Αυτα ειναι τα στοιχεια μουλτι/βαραντερο.Ποιο θα κανει τα πλεον αξιοπιστα χλμ .Φυσικα το χοντα,οπως ολα τα χοντα.Το γιατι εχει να κανει με πολλους παραγοντες με κυριοτερο την αξιοπιστια της συντηρησης -απαιτησεις συντηρησης/καταπονησεις υλικων .Εγω που κανω την καλυτερη συντηρηση εχω ιταλικα μηχανακια με γιαπωνεζικα χιλιομετρα
    Johnny δεν μας τα λες καθόλου καλά.
    Τα επιχειρήματά σου είναι τραγικά και δεν στέκουν. Σου απάντησα και παραπάνω αλλά δεν απάντησες....το περίμενα βέβαια.

    Αν θέλεις να συγκρίνεις σημερινούς κινητήρες Ευρωπαικούς με αντίστοιχους Japan, πράγμα τελείως άσχετο με το θέμα του thread βέβαια, μπορείς φυσικά να το κάνεις.
    Για να στέκουν όμως σαν παραδείγματα θα πρέπει να πάρεις κινητήρες παρόμοιας φιλοσοφίας, προορισμού, όπως θέλεις πεςτο, κι όχι ότι κινητ΄τρα σε βολέυει για να βγάλεις ενα άσχετο συμπέρασμα.

    Εφ όσον θέλεις να συγκρίνεις λοιπόν, θα συγκρίνεις πχ τον κινητήρα του 1198 με του ZX10, τον κινητήρα του Monster 696 με του Hornet 600 κοκ. Βαζω και αβάντζο κυβικών όπως βλέπεις για ευνόητους λόγους.
    Δεν θα συγκρίνεις όμως του Multistrada 1200 με του Varadero (που ειναι και σχεδόν 20 χρονων και δεν είναι καν σε παραγωγή πλέον εδω που τα λέμε) γιατί θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι μαζί σου και θα έχει και δίκιο.

    Οσο για το πότε πρωτοαγόρασες μηχανακι, δεν ειναι διαγωνισμός ποιός είναι πιο παλιός εδω και νομίζω να ενδιαφέρει κανεναν.

    Για την ιστορία και επειδή μαλλον παίζει ρόλο για το θέμα, εγώ έχω 2 Ιταλικές, 2 Γερμανικές και 2μιση Γιαπωνέζικες μοτο που ξεκινανε απο το 1957 και φτανουν στο 2005.

    Αυτό που δεν έχω είναι παρωπίδες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #51
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Οχι.εισαι εντελως λαθος.Και αυτο γιατι εισαι απληροφορητος. Δωσε βαση σε αυτα που λεω γιατι ισχυουν 100%.Το 2012 Αγορασα ενα πανιγκαλε s.Το μηχανακι κυκλοφορησε σε 10 κομματια σε ολη την ελλαδα.Ολοι οι επισημοι συνεργιαδες της ντουκατι επρεπε να αγορασουν ειδικο εξοπλισμο κανα 10χιλιαρο για να κανουν διαγνωση/updates/σερβις στο μηχανακι.Απο ολους στο συνολο ενας τον αγορασε και κανενας δεν εκανε σεμιναρια για το μηχανακι.Δεν επεκτεινομαι παρακατω.Που κανω σερβις στο superleggera/desmo ;;;;

    Μα δεν βγάζω εγω συμπεράσματα, εσύ είπες
    Εγω που κανω την καλυτερη συντηρηση εχω ιταλικα μηχανακια με γιαπωνεζικα χιλιομετρα
    Αρα τα κάνεις μόνος σου; Πας Ιταλία;

    Αν εγώ πουλήσω τα πάντα, και τα παιδιά μου, και πάρω αύριο ένα desmo, να έρθω σε σένα να του κάνω σέρβις ή να πάρω τηλέφωνο στην Ιταλία;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #52
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία και επειδή μαλλον παίζει ρόλο για το θέμα, εγώ έχω 2 Ιταλικές, 2 Γερμανικές και 2μιση Γιαπωνέζικες μοτο που ξεκινανε απο το 1957 και φτανουν στο 2005.

    Αυτό που δεν έχω είναι παρωπίδες.
    Αν είχες δώσει 800 χιλιάρικα, θα προσπαθούσες κι εσύ να το δικαιολογήσεις κάπως στον εαυτό σου
    Life begins at 45°.

  8. #53
    Χαζοτροπή παίρνει το θέμα, χωρίς λόγο. Οκ, καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο Johny και υπάρχουν επιχειρήματα και σελίδες επί σελίδων να γράψει κάποιος για το θέμα (χωρίς να βγει άκρη).

    Προφανώς δεν μπορείς να κουνας σημαιάκια για την αξιοπιστία των africa και των Transalp όταν η αναλογία hp/lt είναι συγκρίνεται με εσω-έξω segal ψαρόβαρκας, όπως δεν μπορείς να κουνάς και σημαιάκια για την τεχνολογική καινοτομία των αερόψυκτων V2 της Ducati που παρέμειναν τα ίδια από τον καιρό της πέτρας.

    Μαλακιάρες έχουν κάνει και οι μεν και δε. Απλά οι Ιάπωνες από ένα σημείο και μετά έσκαβαν τον δρόμο και έφτιαχναν μοτοσυκλετιστικές ανάγκες που δεν χρειάζονταν αλλά τις θεωρούσαμε αναγκαίες (marketing αλλά και ικανοποιητικό προϊόν είναι αυτό), ενώ οι Ευρωπαίοι ακολουθούσαν απλά. Και όταν έχασαν την μπάλα, πούλαγαν υπερτιμημένα μηχανάκια με το άλλοθι της glamour Ευρωπαϊκής moto-κουλτούρας που ξεφεύγει από την πεπατημένη ή κοινωνικής καταξίωσης (BMW).
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Johnny δεν μας τα λες καθόλου καλά.
    Τα επιχειρήματά σου είναι τραγικά και δεν στέκουν. Σου απάντησα και παραπάνω αλλά δεν απάντησες....το περίμενα βέβαια.

    Αν θέλεις να συγκρίνεις σημερινούς κινητήρες Ευρωπαικούς με αντίστοιχους Japan, πράγμα τελείως άσχετο με το θέμα του thread βέβαια, μπορείς φυσικά να το κάνεις.
    Για να στέκουν όμως σαν παραδείγματα θα πρέπει να πάρεις κινητήρες παρόμοιας φιλοσοφίας, προορισμού, όπως θέλεις πεςτο, κι όχι ότι κινητ΄τρα σε βολέυει για να βγάλεις ενα άσχετο συμπέρασμα.

    Εφ όσον θέλεις να συγκρίνεις λοιπόν, θα συγκρίνεις πχ τον κινητήρα του 1198 με του ZX10, τον κινητήρα του Monster 696 με του Hornet 600 κοκ. Βαζω και αβάντζο κυβικών όπως βλέπεις για ευνόητους λόγους.
    Δεν θα συγκρίνεις όμως του Multistrada 1200 με του Varadero (που ειναι και σχεδόν 20 χρονων και δεν είναι καν σε παραγωγή πλέον εδω που τα λέμε) γιατί θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι μαζί σου και θα έχει και δίκιο.

    Οσο για το πότε πρωτοαγόρασες μηχανακι, δεν ειναι διαγωνισμός ποιός είναι πιο παλιός εδω και νομίζω να ενδιαφέρει κανεναν.

    Για την ιστορία και επειδή μαλλον παίζει ρόλο για το θέμα, εγώ έχω 2 Ιταλικές, 2 Γερμανικές και 2μιση Γιαπωνέζικες μοτο που ξεκινανε απο το 1957 και φτανουν στο 2005.

    Αυτό που δεν έχω είναι παρωπίδες.
    παιδες σορρυ δεν προλαβαινω να γραφω/διαβαζω και μου την εχει πεσει ενα ολοκληρο φορουμ.Σορρυ ρε φιλε δεν εχω προλαβει καν να διαβασω τπτ απο οτι γραφεις ,μονο στο τελος πηρε η ακρη του ματιου μου για παρωπιδες
    κουκουρουκουκου

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος

    Το δικο μου το μοτερακι βγαζει 167hp στις 13750(εργοστασικα) κ εχει 96000...το δικο σου αντιστοχων επιδοσεων(η και καλυτερων) ποσα χιλιομετρα μπορει να κανει χωρις βλαβη?



    .
    23000 τερμα γκαζι, με σερβις καθε 3000 και δυο φορες ντεσμο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	858969_255368147931108_1352980593_o.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	356758
    κουκουρουκουκου

  11. #56
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    23000 τερμα γκαζι, με σερβις καθε 3000 και δυο φορες ντεσμο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	858969_255368147931108_1352980593_o.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	356758
    Τι περιλαμβανει το σερβις καθε 3000 απο κοστος κ ανταλλακτικα? Επειδη δεν ξερω θα θελα να μαθω...
    Ride(s) the wind of change...

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    χθες βρεθηκα κατω απο ενα seat leon σε μια ραμπα κτεο
    εντυπωσιαστηκα απο τα δεσιματα, τις γεφυρες, τις μπαρες, τις στηριξεις των αναρτησεων σε σχεση με το yaris μου που μοιαζει με παιχνιδι
    ξαναεντυπωσιαστηκα οταν μου ειπαν οτι στις 100000χλμ εχουν αλλαχτει ολα απο μια φορα και πανε για δευτερη
    αυτη ειναι η ευρωπαικη νοοτροπια κι οποιος γουσταρει ετσι ωρα καλη στην πρυμνη του
    και στις μοτο οι διαφορες ειναι πολυ μεγαλυτερες
    οπως ειπωθηκε και παραπανω υπαρχουν μεγαλα κομματια αγορας που οι ευρωπαιοι δεν τολμουν να αγγιξουν οχι να αντιπαρατεθουν

  13. #58
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Χαζοτροπή παίρνει το θέμα, χωρίς λόγο. Οκ, καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο Johny και υπάρχουν επιχειρήματα και σελίδες επί σελίδων να γράψει κάποιος για το θέμα (χωρίς να βγει άκρη).

    Προφανώς δεν μπορείς να κουνας σημαιάκια για την αξιοπιστία των africa και των Transalp όταν η αναλογία hp/lt είναι συγκρίνεται με εσω-έξω segal ψαρόβαρκας, όπως δεν μπορείς να κουνάς και σημαιάκια για την τεχνολογική καινοτομία των αερόψυκτων V2 της Ducati που παρέμειναν τα ίδια από τον καιρό της πέτρας.

    Μαλακιάρες έχουν κάνει και οι μεν και δε. Απλά οι Ιάπωνες από ένα σημείο και μετά έσκαβαν τον δρόμο και έφτιαχναν μοτοσυκλετιστικές ανάγκες που δεν χρειάζονταν αλλά τις θεωρούσαμε αναγκαίες (marketing αλλά και ικανοποιητικό προϊόν είναι αυτό), ενώ οι Ευρωπαίοι ακολουθούσαν απλά. Και όταν έχασαν την μπάλα, πούλαγαν υπερτιμημένα μηχανάκια με το άλλοθι της glamour Ευρωπαϊκής moto-κουλτούρας που ξεφεύγει από την πεπατημένη ή κοινωνικής καταξίωσης (BMW).
    Φρέσκια μελέτη, μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Johnny δεν μας τα λες καθόλου καλά.
    Δεν θα συγκρίνεις όμως του Multistrada 1200 με του Varadero (που ειναι και σχεδόν 20 χρονων και δεν είναι καν σε παραγωγή πλέον εδω που τα λέμε) γιατί θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι μαζί σου και θα έχει και δίκιο.


    Αυτό που δεν έχω είναι παρωπίδες.
    εγραψα: συγκρινε βαραντερο/μουλτι 2010.Το βαραντερο ηταν ο ανταγωνιστης του μουλτιστραντα το 2010 και ηταν ακομα στην παραγωγη κανονικοτατα.Διαβαζε τι γραφω και δεν ειναι αναγκη τοση εμπαθεια.Ελεος με τα μπηξιματα
    κουκουρουκουκου

  15. #60
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Φρέσκια μελέτη, μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 4 από 27 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM vs Husaber vs Husky vs Japan
    από yiannis172 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2014, 05:46
  2. Japan Vs Japan Vs Japan Vs Japan
    από menos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2012, 15:59
  3. JAPAN Vs. EUROPE
    από super_toto στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3051
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 11:44
  4. Japan Vs Europe (UK)
    από motaba στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 17:23
  5. Gia alli mia fora italy vs japan
    από 620 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 15:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF