Σελίδα 7 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 401

Θέμα: Europe vs Japan

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τι σχέση έχει πάλι αυτό;
    Εδώ μιλαμε για μηχανές παραγωγης...

    Εντιτ
    Εκτός αν εννοείς ότι τα μαμά λιωσανε αδικαιολογητα γρήγορα πριν μπουν τα hrc
    αυτο ακριβως.Το μηχανακι εκανε 3 εκτεταμενες αναβαθμισεις κινητηρα με κοστος πανω απο 10000 για να μεινει στο 1'' στα Μεγαρα.Το μαμα εγινε χυλος
    κουκουρουκουκου

  2. #92
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    αυτο ακριβως.Το μηχανακι εκανε 3 εκτεταμενες αναβαθμισεις κινητηρα με κοστος πανω απο 10000 για να μεινει στο 1'' στα Μεγαρα.Το μαμα εγινε χυλος

    Σορρυ, έχουμε μηχανάκια μηχανάκια μαμά εδώ μεσα που γυρίζουν στα Μέγαρα στο 1' και ψιλά αδιάλειπτα για χρόνια με μόνη συντήρηση λάδια ξύδια και κάνα φίλτρο/εξάτμιση...

    Δε βαριέσαι... και με μονστερ ο Παναγιώτης γύριζε κοντα στο 1 μέχρι που απογειώθηκε..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Σορρυ, έχουμε μηχανάκια μηχανάκια μαμά εδώ μεσα που γυρίζουν στα Μέγαρα στο 1' και ψιλά αδιάλειπτα για χρόνια με μόνη συντήρηση λάδια ξύδια και κάνα φίλτρο/εξάτμιση...

    Δε βαριέσαι... και με μονστερ ο Παναγιώτης γύριζε κοντα στο 1 μέχρι που απογειώθηκε..
    οταν κατεβαινει ο κινητηρας ,τοτε ξυριζουν τον γαμπρο..
    κουκουρουκουκου

  4. #94
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    οταν κατεβαινει ο κινητηρας ,τοτε ξυριζουν τον γαμπρο..

    Είδες που το γυρνάς εσύ στους αγώνες;

    Κι εμένα μου αρέσει το KTM690 αλλά δεν θα το αγόραζα... Καινουριο το είχα παρει για μια βδομάδα για ένα τεστ ράιντ ηλεκτρονικού περιοδικού και πήγαινε πολύ καλυτερα απο τα τζαπάν αντίστοιχά του, αλλά δεν ήξερα ποτε θα μου σβήσει εν κινήσει...

    Άλλος ορκισμένος ΚΤΜάκιας, έδινε κάθε ΚΤΜ του λίγο πριν βγει απο την εγγύηση. "Για μ@λάκες ψάχνεις;" έλεγε... και το δίκτυο καλώς ή κακώς βρίθει απο ιστορίες ιδιοκτητων.

    Όλα χαλάνε, όπως είπε κι ο Βύρωνας, αλλά αν είναι να λέμε ότι οι Ευρωπαίοι έχουν την ίδια αξιοπιστία με τους Ιάπωνες (με το ίδιο μπατζετ αγοράς/συντήρησης), ε είναι λίγο αστείο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #95
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ως ελαφρώς ασχετος κάνω την ερωτηση...
    Ποιοι ευρωπαϊκοι κινητήρες αντέχουν τα πανδεινα και εξακολουθούν να σπέρνουν με 3ψηφία νούμερα χιλιομέτρων; Ενδεχομενοι υποψήφιοι για υπερτροφοδοτηση πχ...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #96
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η Ευρώπη δε θα ήταν Ευρώπη αν δεν υπήρχε η Ιαπωνία να θέσει τον πήχη. Τεχνολογία μπορούσε και μπορεί να έχει ο καθενας αρκεί να πληρώσει. Η Ιαπωνία όμως την έβγαλε στο δρομο με πολύ καλά υλικά, κορυφαίες μεθόδους παραγωγής και ποιοτικό έλεγχο αναφορας. Και μη ξεχνάμε πως μιλάμε για μια χώρα βιομηχανικό κολοσσό που μέσα σε 10 χρόνια κατάφερε να περάσει απο τον μεσαίωνα στην σύγχρονη δική της βιομηχανική επανάσταση.
    Ρισπεκτ κι ευχαριστούμε.
    Εχω γράψει και άλλες φορές, και είχα πραγματικά εντυπωσιαστεί από την διορατικότητα των Ιαπώνων στο να βρουν τρόπους και μεθόδους για να επιτύχουν αυτό που λεει ο DrBig. Αυτό που είναι εντυπωσιακό, είναι πως στηρίχτηκαν στις θεωρίες ενός Αμερικάνου, του W. Edwards Deming, τον οποίο και λάτρεψαν οι Ιάπωνες.
    Στις μεθόδους αυτές, που οδήγησαν σε αυτό που ονομάζουν σήμερα στην βιομηχανία (και όχι μόνο) ως Total Quality Control/Management στηρίχθηκε το μεταπολεμικό Ιαπωνικό θαύμα του 1950-1960.

    Deming made a significant contribution to Japan's reputation for innovative, high-quality products, and for its economic power. He is regarded as having had more impact on Japanese manufacturing and business than any other individual not of Japanese heritage. Despite being honored in Japan in 1951 with the establishment of the Deming Prize, he was only just beginning to win widespread recognition in the U.S. at the time of his death in 1993. President Ronald Reagan awarded him the National Medal of Technology in 1987. The following year, the National Academy of Sciences gave Deming the Distinguished Career in Science award.

    Το ακόμα πιο εντυπωσιακό, είναι πως οι Αμερικάνοι (!) υιοθέτησαν τις μεθόδους του συμπατριώτη τους στο US Navy το 1985 (!), και ακολούθησε και η βιομηχανία.
    the spring of 1984, an arm of the United States Navy asked some of its civilian researchers to assess statistical process control and the work of several prominent quality consultants and to make recommendations as to how to apply their approaches to improve the Navy's operational effectiveness.[2] The recommendation was to adopt the teachings of W. Edwards Deming. The Navy branded the effort "Total Quality Management" in 1985.

    The private sector followed suit, flocking to TQM principles not only as a means to recapture market share from the Japanese, but also to remain competitive when bidding for contracts from the Federal Government since "total quality" requires involving suppliers, not just employees, in process improvement efforts.

    Γενικά, το θέμα είχε ταλαιπωρήσει πάρα πολύ και τους Αμερικάνους, αλλά και τους Ευρωπαίους καθώς μετατράπηκαν από εξαγωγικές σε εισαγωγικές χώρες Ιαπωνικών προϊόντων, μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.
    Ενα παράδειγμα για το πόσο αργά μάθαιναν οι Δυτικοί από τα λάθη τους, είναι πως ενώ οι πελάτες κάποιων μοντέλων της Ford κατά την δεκαετία του 1950 ζητούσαν τα μοντέλα οπου είχαν φτιαχτεί στην Ιαπωνία καθώς είχαν καλύτερα κιβώτια ταχυτήτων σε σχέση με τα αμερικάνικα μοντέλα που πάθαιναν πολύ συχνά βλάβες, ουδείς κατάλαβε στην Ford πως κάτι τέτοιο θα τους υποχρέωνε να χάσουν την μισή αμερικάνική αγορά από τους Ιάπωνες τα επόμενα χρόνια.
    Το 1981 (30χρόνια αργότερα) φώναξαν τον Deming στην Ford για να τους βοηθήσει να βελτιώσουν την ποιότητα των προϊόντων...

    Ford Motor Company was one of the first American corporations to seek help from Deming. In 1981, Ford's sales were falling. Between 1979 and 1982, Ford had incurred $3 billion in losses. Ford's newly appointed Corporate Quality Director, Larry Moore, was charged with recruiting Deming to help jump-start a quality movement at Ford.
    Deming questioned the company's culture and the way its managers operated. To Ford's surprise, Deming talked not about quality but about management. He told Ford that management actions were responsible for 85% of all problems in developing better cars. In 1986, Ford came out with a profitable line of cars, the Taurus-Sable line.
    In a letter to Autoweek Magazine, Donald Petersen, then Ford chairman, said, "We are moving toward building a quality culture at Ford and the many changes that have been taking place here have their roots directly in Deming's teachings."



    Τίποτα δεν είναι τυχαίο παίδες...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όλα χαλάνε, όπως είπε κι ο Βύρωνας, αλλά αν είναι να λέμε ότι οι Ευρωπαίοι έχουν την ίδια αξιοπιστία με τους Ιάπωνες (με το ίδιο μπατζετ αγοράς/συντήρησης), ε είναι λίγο αστείο.

    τα triumph/aprilia μια χαρά τιμές αγοράς κ κόστος σέρβις/ανταλλακτικών έχουν.

  8. #98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σπυραααααακοοοοοο
    Διαταχτε ΜΕ!

    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Είδες που το γυρνάς εσύ στους αγώνες;
    .... οι Ευρωπαίοι έχουν την ίδια αξιοπιστία με τους Ιάπωνες (με το ίδιο μπατζετ αγοράς/συντήρησης), ε είναι λίγο αστείο.
    Σκεψου λιγο ηρεμα και χωρις μυωπια.Εχει γεννηθει ενα μνμ στα φορα περι δηθεν αξιοπιστιας EUR/JPN σε εποχες που πια εχουν παρελθει και τα δεδομενα εχουν αλλαξει εκατερωθεν.Εχω συνεχη επαφη με το θεμα και εχω μια αποψη καθημερινοτητας.Προσωπικα την χειροτερη βλαβη την εχω φαει με VFR 800 VTEC το 2005 στο δρομο για Κωσταντινουπολη με το 0-300 ,για το μοτο GP και με μαζεψε η σκουπα της Αρβανιτη.Ε λοιπον ;;Τι θα πει αυτο ;
    κουκουρουκουκου

  10. #100
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Σκεψου λιγο ηρεμα και χωρις μυωπια.Εχει γεννηθει ενα μνμ στα φορα περι δηθεν αξιοπιστιας EUR/JPN σε εποχες που πια εχουν παρελθει και τα δεδομενα εχουν αλλαξει εκατερωθεν.Εχω συνεχη επαφη με το θεμα και εχω μια αποψη καθημερινοτητας.Προσωπικα την χειροτερη βλαβη την εχω φαει με VFR 800 VTEC το 2005 στο δρομο για Κωσταντινουπολη με το 0-300 ,για το μοτο GP και με μαζεψε η σκουπα της Αρβανιτη.Ε λοιπον ;;Τι θα πει αυτο ;
    Θα πει ότι εφόσον δεν έχουν πρόβλημα αξιοπιστίας πλέον, μακάρι να ζουμε σε καμια 20ρια χρόνια, να δούμε το τι θα γίνει.

    Τώρα αν μου λες ότι το μούλτι του 2012 είναι αξιόπιστο, θα σε πιστέψω μ' επιφύλλαξη (γιατί ο μέσος όρος που λέγαμε πιο πάνω άλλα λέει μέχρι σήμερα, όπως σωστα λες κι εσύ), αλλά να το ξανασυζητήσουμε στο 2022, ναι;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Σκεψου λιγο ηρεμα και χωρις μυωπια.Εχει γεννηθει ενα μνμ στα φορα περι δηθεν αξιοπιστιας EUR/JPN σε εποχες που πια εχουν παρελθει και τα δεδομενα εχουν αλλαξει εκατερωθεν.Εχω συνεχη επαφη με το θεμα και εχω μια αποψη καθημερινοτητας.Προσωπικα την χειροτερη βλαβη την εχω φαει με VFR 800 VTEC το 2005 στο δρομο για Κωσταντινουπολη με το 0-300 ,για το μοτο GP και με μαζεψε η σκουπα της Αρβανιτη.Ε λοιπον ;;Τι θα πει αυτο ;
    Τίποτα δεν σημαίνει. Όσο αστείες μου ακούγονται οι φωνές πως τα japan (γενικά) δεν σπάνε, άλλο τόσο μου ακούγονται και οι φωνές πως τα Ευρωπαικά είναι εφάμιλλα στο ίδιο κόστος. Σε κάποια πραγματάκια, οκ δεν υπάρχουν πλέον μεγάλες διαφορές σε αποδόσεις κλπ. Αντίστοιχα και στα SS η τιμολογιακή ψαλίδα έχει κλείσει κάπως, (εξαιρουμένης της Ducati).
    Γιατί οκ, γαμάει το Penigale S, αλλά γαμάει και το ZX-10. Και τα 8.000+ χιλιάρικα που έχουν διαφορά, καμμία Ducati δεν με πείθει πως πραγματικά τα αξίζει παραπάνω.

    Καλά τα λες για τα πραγματάκια του HRC και το κόστος που έχουν, δεν λες και τα πραγματάκια του Corse πόσο τα χρεώνουν...?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #102
    Ρε συ Byron, έσπασε το tuono ή ακόμα;

  13. #103
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Τίποτα δεν σημαίνει. Όσο αστείες μου ακούγονται οι φωνές πως τα japan (γενικά) δεν σπάνε, άλλο τόσο μου ακούγονται και οι φωνές πως τα Ευρωπαικά είναι εφάμιλλα στο ίδιο κόστος. Σε κάποια πραγματάκια, οκ δεν υπάρχουν πλέον μεγάλες διαφορές σε αποδόσεις κλπ. Αντίστοιχα και στα SS η τιμολογιακή ψαλίδα έχει κλείσει κάπως, (εξαιρουμένης της Ducati).
    Γιατί οκ, γαμάει το Penigale S, αλλά γαμάει και το ZX-10. Και τα 8.000+ χιλιάρικα που έχουν διαφορά, καμμία Ducati δεν με πείθει πως πραγματικά τα αξίζει παραπάνω.

    Καλά τα λες για τα πραγματάκια του HRC και το κόστος που έχουν, δεν λες και τα πραγματάκια του Corse πόσο τα χρεώνουν...?
    Εδώ λέμε καινουργιο μηχανάκι σβήνει.. Corse και κορσές...
    Εψαξα και για αντίστοιχα (zx, cbr, κλπ ακόμα και για τον κουβά αυτό το ARPC) αλλά δεν... τουλάχιστον όχι στο 10λεπτο ψαξιμο..
    http://ducati1299.com/ducati-1199/15...seen-here.html
    http://ducati1299.com/ducati-1199/39...our-money.html
    http://ducati1299.com/ducati-1299/21...-problems.html
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Τίποτα δεν σημαίνει. Όσο αστείες μου ακούγονται οι φωνές πως τα japan (γενικά) δεν σπάνε, άλλο τόσο μου ακούγονται και οι φωνές πως τα Ευρωπαικά είναι εφάμιλλα στο ίδιο κόστος. Σε κάποια πραγματάκια, οκ δεν υπάρχουν πλέον μεγάλες διαφορές σε αποδόσεις κλπ. Αντίστοιχα και στα SS η τιμολογιακή ψαλίδα έχει κλείσει κάπως, (εξαιρουμένης της Ducati).
    Γιατί οκ, γαμάει το Penigale S, αλλά γαμάει και το ZX-10. Και τα 8.000+ χιλιάρικα που έχουν διαφορά, καμμία Ducati δεν με πείθει πως πραγματικά τα αξίζει παραπάνω.

    Καλά τα λες για τα πραγματάκια του HRC και το κόστος που έχουν, δεν λες και τα πραγματάκια του Corse πόσο στα χρεώνουν...
    Sorry ; Ποιες διαφορες τιμων;18500 για το zx και 24200 για τον ντουκο που ειναι ready to race μηχανακι δεν τις λες και τραγικες.
    Τις τιμες του καινουργιου zx10 να εισαι καθιστος οταν τις δεις
    CORSE δεν υπαρχει.Ολα τα πανιγκαλε ειναι rr
    κουκουρουκουκου

  15. #105
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το ready to race δεν σημαίνει ούτε ποιο ακριβή, ουτε πιο ποιοτική κατασκευή (πλέον).
    Μόνο διαφορετικό στήσιμο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 7 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM vs Husaber vs Husky vs Japan
    από yiannis172 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2014, 05:46
  2. Japan Vs Japan Vs Japan Vs Japan
    από menos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2012, 15:59
  3. JAPAN Vs. EUROPE
    από super_toto στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3051
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 11:44
  4. Japan Vs Europe (UK)
    από motaba στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 17:23
  5. Gia alli mia fora italy vs japan
    από 620 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 15:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF