Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Ανάποδες Ταχύτητες - Reverse / "GP" Shifting

  1. #1
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786

    Ανάποδες Ταχύτητες - Reverse / "GP" Shifting

    Δηλαδή αντί να είναι κάτω η 1η και πάνω N-2-3-4-5-6, είναι πάνω η 1η και κάτω N-2-3-4-5-6.

    Το λένε "GP shifting" επειδή χρησιμοποιείται κυρίως στην πίστα γιατί βολεύει περισσότερο.
    Μερικοί βέβαια αγωνιζόμενοι, ακόμη και στο MotoGP, βολεύονται περισσότερο, ή έχουν συνηθίσει το «κανονικό» pattern.

    Όμως, αφού πολλούς τους βολεύει περισσότερο στην πίστα, γιατί όχι και στον δρόμο;

    Έχει κάνει κανείς τη μετατροπή; Σε πολλές μηχανές γίνεται πανεύκολα περιστρέφοντας το link του λεβιέ ταχυτήτων στον άξονα του κιβωτίου. Σε κάποιες δεν γίνεται αυτό και χρειάζεται πρόσθετη πατέντα ή εξάρτημα, ή aftermarket σετ μαρσπιέ/λεβιέδες.

    Έχω μετατρέψει και τις 2 μηχανές μου σε reverse και το βρίσκω πιο βολικό και πιο φυσιολογικό και μου αρέσει περισσότερο αυτός ο τρόπος. Νομίζω ότι έτσι θα έπρεπε να είναι το «κανονικό» και ότι όλες οι μοτοσυκλέτες μας παραδίνονται με τον τρόπο αλλαγής «ανάποδα», γιατί για κάποιον λόγο κάποιος κάποτε φαντάστηκε ότι ο μέσος ανθρωπάκος έχει συνδυάσει το «ανέβασμα» με την κίνηση προς τα πάνω και δεν ήθελε να του χαλάσει τη νιρβάνα.


    Ενδιαφέρον έχει στο Moto GP, αν έχετε παρατηρήσει τα Honda και τα Yamaha, βάζουν την πρώτη πατώντας προς τα κάτω, όπως κι εμείς με τα απλά πολιτικά μας μηχανάκια, όμως μετά συνεχίζουν 2η κάτω, 3η κάτω και πάει λέγοντας. Δηλαδή έχουν pattern Ν-1-2-3-4-5-6 αντί για 1-N-2-3-4-5-6. Αυτό γιατί με το seamless κιβώτιο υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος να μπει ανεπιθύμητη νεκρά κατεβάζοντας τις ταχύτητες, γιαυτό και η νεκρά δεν μπαίνει με τις κανονικές χωρίς τη χρήση του συμπλέκτη αλλαγές, αλλά για να μπει πρέπει να τραβήξουν ένα πρόσθετο μικρό λεβιεδάκι, το οποίο φαίνεται στην παρακάτω φωτό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PA1462834.jpg 
Προβολές:	371 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	356766


    Θα ήθελα κι εγώ ένα τέτοιο λεβιεδάκι (αλλά και το κιβώτιο που έχουν, όχι μόνο το pattern, αυτό έλειπε )

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    .... Δηλαδή έχουν pattern Ν-1-2-3-4-5-6 αντί
    Δηλαδή μετά απο χρόνια εξέλιξης έρευνας και δοκιμών κατέληξαν στο πατερν των παπιων

    Νοτ μπαντ ατ ολ

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή μετά απο χρόνια εξέλιξης έρευνας και δοκιμών κατέληξαν στο πατερν των παπιων

    Νοτ μπαντ ατ ολ
    Οχι, δεν εχουν μυλο ακομη.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Οχι, δεν εχουν μυλο ακομη.....
    Δεν έχουν μύλο (όλα) τα παπιά.

  5. #5
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή μετά απο χρόνια εξέλιξης έρευνας και δοκιμών κατέληξαν στο πατερν των παπιων

    Νοτ μπαντ ατ ολ
    Είναι το πιο σωστό, τι χρειάζεται μια νεκρά ανάμεσα στην πρώτη και τη δευτέρα;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    μα και στο αναποδο η νεκρα αναμεσα στην πρωτη και στην δευτερα ειναι...

    το εχω ακουσει οτι το κανουν στα αγωνιαρικα αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι..
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  7. #7
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lmb990 Προβολή μηνύματος
    μα και στο αναποδο η νεκρα αναμεσα στην πρωτη και στην δευτερα ειναι...
    Ναι, όμως αναφερόμουν στα αγωνιστικά.

    το εχω ακουσει οτι το κανουν στα αγωνιαρικα αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι..
    Το γιατί είναι απλό.

    Όταν είσαι πλαγιασμένος και πρέπει να ανεβάσεις, που συμβαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων - σε κάποιες στροφές πρέπει να κατεβάσεις, είναι πιο εύκολο αν π.χ. σε δεξιά στροφή είσαι κρεμασμένος από τα δεξιά, να κάνεις μια κάτω το αριστερό πόδι, από το να χαλάσεις τη θέση του σώματος βάζοντας το πόδι κάτω από τον λεβιέ και ανεβάζοντας προς τα πάνω.

    Επίσης στην ευθεία που είσαι τραβηγμένος πίσω στη σέλα και σκυμμένος με το κράνος στο ντεπόζιτο, είναι ακόμα πιο δύσκολο να το κάνεις αυτό (στην πίστα πάθαινα κράμπα...) και παίρνει και πιο πολύ χρόνο, ενώ στα φρένα που ανασηκώνεσαι, πιο εύκολα γλυστράει το πόδι κάτω από τον λεβιέ για να «ανεβάσεις» κατεβάσματα. Σε αριστερή στροφή με τέρμα κλίση, που να βάλεις πόδι από κάτω για ανέβασμα, αδύνατο. Πρέπει να περιμένεις, οπότε χάνεις χρόνο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Επίσης το πόδι μας στο πάτημα είναι δυνατότερο από ότι στο σήκωμα.
    Η διαφορά μεταφράζεται σε μερικά ms σε κάθε αλλάγή ταχύτητας.

    Τα quick shifter δεχονται ρυθμισεις γι αυτον ακριβώς το λόγο.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  9. #9
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Επίσης το πόδι μας στο πάτημα είναι δυνατότερο από ότι στο σήκωμα.
    Η διαφορά μεταφράζεται σε μερικά ms σε κάθε αλλάγή ταχύτητας.

    Τα quick shifter δεχονται ρυθμισεις γι αυτον ακριβώς το λόγο.
    Σωστό. Πολύ πιο σπάνιο να χάσω αλλαγή είτε στο ανέβασμα είτε στο κατέβασμα, ενώ είναι πιο εύκολα (για εμένα) τα ανεβάσματα χωρίς συμπλέκτη αλλά και τα γρήγορα κατεβάσματα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Θυμάμαι πριν 7-8 χρόνια είχα βάλει στο τότε 675 μου τα gilles από το αγωνιστικό 675 του Ευθυμίου.

    Θα έκανε μετάβαση σε mv agusta και το "'εσπαγε"

    Όταν το παρέλαβα από τη γενικότερη trackday αναβάθμιση (πολυεστερικά,μαρσπιέ κτλ) μου είχε πει:
    "πρόσεχε στην αρχή μη μπερδευτείς, μην το ανοίγεις το γκάζι πολύ μέχρι να συνηθίσεις τις ανάποδες ταχύτητες"
    (ή κάτι τέτοιο τεσπα δεν θυμάμαι)

    Ε φεύγω από Βουλιαγμένης->παραλιακή->κάπου στον κηφισό λέω το έμαθα πάω να κάνω ένα χαλαρό άνοιγμα,
    αλλαγή, ΓΚΡΑΟΥ το κιβώτιο γιατί από τρίτη με γκάζι έβαλα δευτέρα



  11. #11
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Θυμάμαι πριν 7-8 χρόνια είχα βάλει στο τότε 675 μου τα gilles από το αγωνιστικό 675 του Ευθυμίου.

    Θα έκανε μετάβαση σε mv agusta και το "'εσπαγε"

    Όταν το παρέλαβα από τη γενικότερη trackday αναβάθμιση (πολυεστερικά,μαρσπιέ κτλ) μου είχε πει:
    "πρόσεχε στην αρχή μη μπερδευτείς, μην το ανοίγεις το γκάζι πολύ μέχρι να συνηθίσεις τις ανάποδες ταχύτητες"
    (ή κάτι τέτοιο τεσπα δεν θυμάμαι)

    Ε φεύγω από Βουλιαγμένης->παραλιακή->κάπου στον κηφισό λέω το έμαθα πάω να κάνω ένα χαλαρό άνοιγμα,
    αλλαγή, ΓΚΡΑΟΥ το κιβώτιο γιατί από τρίτη με γκάζι έβαλα δευτέρα


    Πριν καμιά 15 χρόνια πήρα το μηχανάκι του Σταυρου του Κρεμάλα απ έτρεχε και στο πρωτάθλημα να κάνω πάνω κάτω μπράλλο.Το νου σου μου είπε και αυτός είναι ανάποδα το σασμαν.Κατέβασμα ήθελα εγώ,ανέβασμα έκανε αυτό.Ομορφιέεεεςς.Αμα μάθει ο εγκέφαλος μια δύσκολα αλλάζει στις αυτοματοποιημένες κινήσεις.
    Φίου φίου φι φι φίου

  12. #12
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Οτι ειχα πρωτοπαρει το φεηζερ,ειχα ψιλοπαρατησει το παπι λογο κ@υλ@ς.
    το πηρα ενα βραδυ να παω καπου την μανα μου,σε ψιλο ανηφορα ανοιγω λιγο την δευτερα και (νομιζα) κουμπωνω τριτη.@@@καρφωσα πρωτη,γονατισε το μηχανακι πηγαμε να φυγουμε πανω απτο τιμονι,παροτι πατησα τον λεβιε αμεσα να ξαναμπει η δευτερα.
    Θελει προσοχη,η δυναμη της συνηθειας.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Οτι ειχα πρωτοπαρει το φεηζερ,ειχα ψιλοπαρατησει το παπι λογο κ@υλ@ς.
    το πηρα ενα βραδυ να παω καπου την μανα μου,σε ψιλο ανηφορα ανοιγω λιγο την δευτερα και (νομιζα) κουμπωνω τριτη.@@@καρφωσα πρωτη,γονατισε το μηχανακι πηγαμε να φυγουμε πανω απτο τιμονι,παροτι πατησα τον λεβιε αμεσα να ξαναμπει η δευτερα.
    Θελει προσοχη,η δυναμη της συνηθειας.

    Υπάρχει κανείς που δεν το εχει πάθει αυτό? [/B]
    Καμία φορά παίρνω το παπί του πατέρα μου...και αν και κινέζικο, με ολα αυτά που τράβηξε, δουλεύει ακόμα!

  14. #14
    Να σας δώσω το δικο μου μηχανάκι για βολτα που εχει τις ταχύτητες δεξιά για να δείτε γούστα;

  15. #15
    εγω που οδηγαω το σκουτερ του μπαμπα καμια φορα κ απο συνηθεια παταω συμπλεκτη(πισω φρενο) για να αλλαξω ταχυτητα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως κάνουμε πολλαπλά quotes ?
    από kostakisK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2009, 00:41
  2. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 01:03
  3. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 10:41
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF