Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 138

Θέμα: Το καλύτερο παπι/Βοηθεια στην επιλογη παπιου

  1. #31
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Town mate 80αρι γνησιο 80αρι το ευρωπαικο που λεγανε με 4 ταχυτητες.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Petroulas Προβολή μηνύματος
    Προφανως με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομενα φιλε μιυ



    ΑΦΟΥ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΑΠΙΑ



    Έχοντας δοκιμάσει αρκετά προτείνω το τελευταίο που έδωσα πριν 3-4 μήνες περίπου.
    HΟNDA WAVE-110, η γνώμη μου.Ότι καλύτερο σε σχέση με τα λεφτά του.

  3. #33
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    τιμιο το wave για τα λεφτα του. οπως επισης και το crypton 110.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  4. #34
    suzuki address δαγκωτο , 46000χλμ μονο λαδια φιλτρο μπουζι , το παπι ειναι σκυλος στην κυριολεξια και ισως το πιο αδικημενο ολων.
    Σε παρακαλώ Θεέ μου. Άφησέ με να σου αποδείξω ότι τα λεφτά του ΛΟΤΤΟ δε θα χαλάσουν το χαρακτήρα μου!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    ζητώ συγγνώμη αλλά στην ερώτηση για το καλύτερο παπί το 2016 για να αγοράσει ένας πιτσιρικάς να κάνει τις γύρες του και κανα μεροκαματο ντελίβερι μελλοντικά (ναι δε λέει για ντελβερι αλλά μελλοντικά παίζει το έργο) η απάντηση glx και c50 στερείται... δεν ξέρω κάτι στερείται...

    λοιπόν έχουμε και λέμε.. kaze r σκύλος αλλά πολυφορεμένος και θαλασσοπνιγμένος.. τα περισσότερα από μπιέλα αν είσαι τυχερός και βρεις απο σωστή συντήρηση χτύπα το.

    κρισσ 2/κρισσ ίδια με το καζε αλλά νομίζω λιγότερο φορεμένα ίσως βρείς σε καλύτερη κατάσταση μοτερικα πάντα..

    crypton 105 σκύλοι ΑΛΛΑ σκύλοι 15ετίας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
    crypton r 115 σκύλοι σαν το καζε και καλύτεροι αλλά να είσαι τυχερός να βρεις καλοσυντηρημένο.

    τα καινούρια
    zx130 έχει 2 θέματα. ρελαντι και σωληνακι υποπίεσης (όχι όλα, το δικό μου δεν το έχει). Λύνονται και τα 2 με συνοπτικές διαδικασίες.. και ΜΗΔΕΝ ευρω.. κατα τ' άλλα σκύλοι μεγάλοι... με σωστή συντήρηση.. λένε πολλά (και πολλοί) για τα ζχ130 χωρίς να τα χουν οδηγήσει πολύ ή καθόλου. Εγώ έχω οδηγήσει 2-3 + το δικό μου και είναι ΤΑ καλύτερα εργαλεία που είχα ever... κατανάλωση πολύ καλή (καλύτερη του κρυπτον χ) σέλα πολυθρόνα, χώρος από κάτω, καλό γκάζι, γλυκό φρένο, σασμάν μου χάλασε το ένα ελατηριο στα 15 χιλ χμ 15 ευρω επισκευή και από τότε γλυκο και απαλό όπως πριν.. υστερεί στα φώτα και την κόρνα (οκ)

    τα ίδια για το xcite135.. ίσως λίγο μετριότερα περιφερειακά..



    crypton 110 (το καινούριο) φαίνεται κινεζιά και είναι.. δεν παύει όμως να είναι yamaha..δεν ξέρω περισσότερα.. δεν το χω οδηγήσει.

    crypton x Φωτα, κόρνα, καθρέφτες πλαστικά άψογα.. μοτερ καλό θέλει πολλή προσοχή στη συντήρηση και στην οδήγηση.. το σασμάν του σκληρό και φαίνεται έτοιμο να σε πουλήσει ανα πάσα στιγμή.. οδηγική συμπεριφορά μέτρια (προτιμώ το 105 του 99) σέλα πανηγύρι, πας για αφτερ πριν το κλείσεις το παπί..

    c50 glx townmate max είναι γαμώ τα μηχανάκια για αντίκες, φιλπα, ελπα κλπ..

    και καταλήγω.. το zx130 και το crypton x είναι καλά μηχανήματα απ' όλες τις απόψεις.. οι μεγάλες τους διαφορές όμως με τα supra, crypton105, kaze r είναι ότι πρακτικές "του βάζω λάδια καθε 5-6 χιλ χμ και δε νιώθει μία", "μπουζί, τι είναι αυτό??", εκτεθειμένα μερόνυχτα χωρίς να τα βάλεις μπρος, σε βροχές και καυτους ήλιους + οδήγηση ρόδα τσαντα και κοπάνα δεν παίζουν.. Ωστόσο εκτιμώ ότι με σωστή συντήρηση και οδήγηση είναι πανάξιοι αντικαταστάτες και ακόμα καλύτεροι ίσως..

    υγ τα μηχανάκια αυτά για τα οποία έγραψα τα έχω δουλέψει σε ακραίες συνθήκες κουριερ και ντελιβερι.. τα άλλα wave, address κλπ κάποια έχω οδηγήσει κάποια όχι αλλά δεν μπορω να εκφέρω γνώμη.. για το wave ίσως μπορώ να πω αλλά όχι όπως για τ' άλλα.
    Τελευταία τροποποίηση από geobiker; 24/04/2016 στις 13:27.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.582
    στα zx πολλοι ειχαν προβληματα με το καρμπυρατερ, σε κρυο καιρο εσβηνε,δεν κρατουσε ρελαντι,δεν δουλευε κανονικα και δεν το διορθωσε κανενας φτηνα απο οσο ξερω. καταναλωση δεν γινεται να εχει μεγαλες διαφορες με το x που ειναι και με ψεκασμο

    crypton x το ποιο ανθεκτικο και ποιοτικο απο ολα μακραν. ξερω πανω απο 30 που τα εχουν ατομα κατω απο 20.
    ακομα νομιζω οτι ειναι το παπι με την μεγαλητερη τελικη που εχει βγει ποτε.
    (μαμα μηχανακια και πραγματικα χιλιομετρα τελικης)
    μερικα πανε ολη μερα κοφτες απο 16 χρονα.
    σασμαν ποτε δεν εχω ακουσει-δει να χαλαει σε x
    εχω δει σπασμενες ακτινες απο τις μπαντες,κλασμενο αμορτισερ (σε ενα απο τα πρωτα x που ηρθαν ελλαδα) μετα απο 6+ χρόνια χρησης
    και τρομπα βενζίνης (που φταιει ο χρηστης συνήθως οταν χαλαει αυτη)

    ακομα και καγκουρας τερμα να εισαι μοτερ χ135 ή σασμαν δεν σπαει με τιποτα
    https://www.youtube.com/watch?v=R-sTa4tM4BQ.

    επισης fx αρκετα καλα

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Έχω crypton x και zx 130 στο γκαράζ μου..
    Στο μόνο σημείο που υπερτερεί το zx είναι στην πιο άνετη θέση οδήγησης και στην ποιοτική ταπετσαρια της σέλας.Crypton x μηδενιζουν τα κοντέρ και συνεχίζουν με τυπική συντήρηση..
    The only easy day was yesterday.

  8. #38
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geobiker Προβολή μηνύματος
    ζητώ συγγνώμη αλλά στην ερώτηση για το καλύτερο παπί το 2016 για να αγοράσει ένας πιτσιρικάς να κάνει τις γύρες του και κανα μεροκαματο ντελίβερι μελλοντικά (ναι δε λέει για ντελβερι αλλά μελλοντικά παίζει το έργο) η απάντηση glx και c50 στερείται... δεν ξέρω κάτι στερείται...

    λοιπόν έχουμε και λέμε.. kaze r σκύλος αλλά πολυφορεμένος και θαλασσοπνιγμένος.. τα περισσότερα από μπιέλα αν είσαι τυχερός και βρεις απο σωστή συντήρηση χτύπα το.

    κρισσ 2/κρισσ ίδια με το καζε αλλά νομίζω λιγότερο φορεμένα ίσως βρείς σε καλύτερη κατάσταση μοτερικα πάντα..

    crypton 105 σκύλοι ΑΛΛΑ σκύλοι 15ετίας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
    crypton r 115 σκύλοι σαν το καζε και καλύτεροι αλλά να είσαι τυχερός να βρεις καλοσυντηρημένο.

    τα καινούρια
    zx130 έχει 2 θέματα. ρελαντι και σωληνακι υποπίεσης (όχι όλα, το δικό μου δεν το έχει). Λύνονται και τα 2 με συνοπτικές διαδικασίες.. και ΜΗΔΕΝ ευρω.. κατα τ' άλλα σκύλοι μεγάλοι... με σωστή συντήρηση.. λένε πολλά (και πολλοί) για τα ζχ130 χωρίς να τα χουν οδηγήσει πολύ ή καθόλου. Εγώ έχω οδηγήσει 2-3 + το δικό μου και είναι ΤΑ καλύτερα εργαλεία που είχα ever... κατανάλωση πολύ καλή (καλύτερη του κρυπτον χ) σέλα πολυθρόνα, χώρος από κάτω, καλό γκάζι, γλυκό φρένο, σασμάν μου χάλασε το ένα ελατηριο στα 15 χιλ χμ 15 ευρω επισκευή και από τότε γλυκο και απαλό όπως πριν.. υστερεί στα φώτα και την κόρνα (οκ)

    τα ίδια για το xcite135.. ίσως λίγο μετριότερα περιφερειακά..



    crypton 110 (το καινούριο) φαίνεται κινεζιά και είναι.. δεν παύει όμως να είναι yamaha..δεν ξέρω περισσότερα.. δεν το χω οδηγήσει.

    crypton x Φωτα, κόρνα, καθρέφτες πλαστικά άψογα.. μοτερ καλό θέλει πολλή προσοχή στη συντήρηση και στην οδήγηση.. το σασμάν του σκληρό και φαίνεται έτοιμο να σε πουλήσει ανα πάσα στιγμή.. οδηγική συμπεριφορά μέτρια (προτιμώ το 105 του 99) σέλα πανηγύρι, πας για αφτερ πριν το κλείσεις το παπί..

    c50 glx townmate max είναι γαμώ τα μηχανάκια για αντίκες, φιλπα, ελπα κλπ..

    και καταλήγω.. το zx130 και το crypton x είναι καλά μηχανήματα απ' όλες τις απόψεις.. οι μεγάλες τους διαφορές όμως με τα supra, crypton105, kaze r είναι ότι πρακτικές "του βάζω λάδια καθε 5-6 χιλ χμ και δε νιώθει μία", "μπουζί, τι είναι αυτό??", εκτεθειμένα μερόνυχτα χωρίς να τα βάλεις μπρος, σε βροχές και καυτους ήλιους + οδήγηση ρόδα τσαντα και κοπάνα δεν παίζουν.. Ωστόσο εκτιμώ ότι με σωστή συντήρηση και οδήγηση είναι πανάξιοι αντικαταστάτες και ακόμα καλύτεροι ίσως..

    υγ τα μηχανάκια αυτά για τα οποία έγραψα τα έχω δουλέψει σε ακραίες συνθήκες κουριερ και ντελιβερι.. τα άλλα wave, address κλπ κάποια έχω οδηγήσει κάποια όχι αλλά δεν μπορω να εκφέρω γνώμη.. για το wave ίσως μπορώ να πω αλλά όχι όπως για τ' άλλα.
    Exω GLX 90 απο το 89.
    Δεν θυμάμαι πόσες φορές γύρισε κοντέρ και ποσα έχω αλλάξει(κοντέρ) άλλο απο κλοπή, άλλο απο τούμπα.
    Αν εξαιρέσεις το μπροστινό με δισκόφρενο που έβαλα στα υπολοιπα είναι μαμά-πλεον και με το δικό του μοτέρ που στρώνεται με ευλάβεια

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.337
    Έχετε δίκιο. Να πάρετε τα καινούργια Παπιά. Είναι και από ανακυκλωσιμο μέταλλο φιλικό προς το περιβάλλον και έχει και φρένα και μπροστινά. Τι σημασία έχει πόσες φορές θα κάνεις ανακατασκευή στο κινητήρα. Αφήστε τους υπολοιπους να ψάχνουν για κάνα glx
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    στα zx πολλοι ειχαν προβληματα με το καρμπυρατερ, σε κρυο καιρο εσβηνε,δεν κρατουσε ρελαντι,δεν δουλευε κανονικα και δεν το διορθωσε κανενας φτηνα απο οσο ξερω. καταναλωση δεν γινεται να εχει μεγαλες διαφορες με το x που ειναι και με ψεκασμο
    όσοι το είχαν το διόρθωσαν free στην τεομοτο μέσω της εγγυήσης, στο 90% έφταιγε το σωληνάκι υποπίεσης...

    εγώ χωρίς να διορθώσω απολύτως τίποτα, μου έσβησε μόνο σε μια μέρα που στην αθήνα το χε στρώσει και σε 5 λεπτά διαδρομής είχε καλυφτει όλο το παπί από χιόνια..

    τρελή φάση στη βουλιαγμένης, πρόσφατα, το νερό μου είχε φτάσει στα γόνατα (ναι στα γόνατα, όσοι χρησιμοποιούν των κωλόδρομο ξέρουν) αμάξια όλα δεξιά με αλάρμ και το ηρωικό ζχ να πηγαίνει μόνο του ακάθεκτο..
    κάτι άκυρα σβησίματα σε φανάρια κλπ μου τα κάνει όπως μου τα κάνει και το κρυπτον χ..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Έχω crypton x και zx 130 στο γκαράζ μου..
    Στο μόνο σημείο που υπερτερεί το zx είναι στην πιο άνετη θέση οδήγησης και στην ποιοτική ταπετσαρια της σέλας.Crypton x μηδενιζουν τα κοντέρ και συνεχίζουν με τυπική συντήρηση..
    για ταχύτητα δεν ξέρω.. δε τρέχω ποτέ πάνω από 90 με παπί.. η θέση οδήγησης δεν είναι κάτι απλό.. στα 30 χμ πάνω στο παπί γίνεται το α και ο ω όπως επίσης το μπροστινό ρεζερβουαρ και οι τέλειες θέσεις καθρεφτών και το πολ΄καλό καντραν

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Exω GLX 90 απο το 89.
    Δεν θυμάμαι πόσες φορές γύρισε κοντέρ και ποσα έχω αλλάξει(κοντέρ) άλλο απο κλοπή, άλλο απο τούμπα.
    Αν εξαιρέσεις το μπροστινό με δισκόφρενο που έβαλα στα υπολοιπα είναι μαμά-πλεον και με το δικό του μοτέρ που στρώνεται με ευλάβεια
    εξαιρετικά τα glx αλλά αμφιβάλλω... αν μπορείς να κάνεις διανομή ή ακόμα και να ακολουθήσεις τις παρέες με τα cryptonx ή zx130 ή ακόμα και crypton r.. απλά δεν παίζει.. οκ να το χεις για να πηγαινείς στο μινι μαρκετ για τσιγαρα ή στο γραφειο στα 2-3 χμ να το δεχτώ.. αλλά για παραπάνω 30 χρόνια μετά όχι..

  11. #41
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν βάζω κόντρες με παπιά πλεον.
    Μεγάλωσα.
    Πέρα απο τα τυπικά εντος πόλεως (ψώνια κτλπ)κάνω σχεδόν καθημερινά 30χλμ σε επαρχιακό.
    Πριν λιγα χρόνια κατεβηκα Βόλο 600+ πανε έλα.
    Για ρωτά και τον kostakk.

  12. #42
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Δεν βάζω κόντρες με παπιά πλεον.
    Μεγάλωσα.
    Πέρα απο τα τυπικά εντος πόλεως (ψώνια κτλπ)κάνω σχεδόν καθημερινά 30χλμ σε επαρχιακό.
    Πριν λιγα χρόνια κατεβηκα Βόλο 600+ πανε έλα.
    Για ρωτά και τον kostakk.
    Δεν νομίζω πως μίλησε κανείς για κόντρες.

  13. #43
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.452
    Το παλικάρι ρωτάει για τα σύγχρονα παπιά.
    Όχι για τις αρχαιολογίες 20+ ετών.

    Οποιαδήποτε μη σχετική απάντηση θα φεύγει με τη μία.

  14. #44
    TO ZX TO ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΙΔΙΑ Η ΚΑΒΑΣΑΚΙ




    Το γιατί βρείτε το.........δεν είναι έτσι ακριβώς όπως μας τα λες φίλε.
    Μετά από έναν+ χρόνο χρήσης και αφού μονίμως είχα ΚΑΤΑΜΑΥΡΗ εξάτμιση
    που δούλευε σαν κακή σόμπα πετρελαίου,η εταιρία δυστυχώς δεν μπόρεσε να
    μου δώσει απάντηση σαφή για το πρόβλημα με τις αρρυθμίες ,τα σβησίματα
    με τον κρύο καιρό,τους δισταγμούς,και το ανοιγμένο μονίμως τσοκ
    όταν είχε χαμηλές θερμοκρασίες.
    Έτσι κι εγώ επειδή βαρέθηκα και το θεωρούσα και επικίνδυνο κάποιες στιγμές όταν
    έσβηνε στα καλά καθούμενα,το ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ....!!!
    Εμένα ούτε τζάμπα,ούτε με λεφτά κατάφεραν να μου το φτιάξουν...!!
    Γιαυτό κι εγώ με 10000 χλμ. περίπου το πούλησα.
    Όταν είχε πάνω από 15-16 βαθμούς θερμοκρασία δούλευε καλά,μέτρια φώτα,κακή συναρμογή
    με πολλούς τριγμούς...!!!Καρμπυρατέρ, 2100 η αγορά του.
    Με 1750 πήρα το wave το οποίο για 1,5 χρόνο δεν έκανε κιχ,δούλευε άψογα,
    με ψεκασμό,έκαιγε αρκετά λιγότερο,είχε σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με πολλή καλή
    συναρμογή,ΜΕΡΑ ΜΕ ΝΥΧΤΑ....!!!

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geobiker Προβολή μηνύματος


    εξαιρετικά τα glx αλλά αμφιβάλλω... αν μπορείς να κάνεις διανομή ή ακόμα και να ακολουθήσεις τις παρέες με τα cryptonx ή zx130 ή ακόμα και crypton r.. απλά δεν παίζει.. οκ να το χεις για να πηγαινείς στο μινι μαρκετ για τσιγαρα ή στο γραφειο στα 2-3 χμ να το δεχτώ.. αλλά για παραπάνω 30 χρόνια μετά όχι..
    εχω κανει με glx το αρτα-αθηνα με επιστροφη σε μια μερα. 12 ωρες οδηγισης.. το ιδιο ταξιδι εχει γινει πολλες φορες και χωρις στασεις και μια φορα το αρτα-θεσσαλονικη-αρτα
    οποτε σιγουρα πας οπου θες. η ηλικια του παπιου δεν περιοριζει τιποτα. σιγουρα θα ηταν ποιο ανετα αν πηγαινα με crypton x λογο αναρτησεων και μεγαλητερης μεσης ταχυτητας. η καταναλωση με καρμπ ηταν λιγο ποιο κατω ή ακριβος στα 2λιτρα/100 χιλιομετρα.
    και η αυτονομια στα 210+ χιλιομετρα / ντεποζιτο
    αλλα αν βαλεις και τα 400 ευρω που εδωσα για την αγορα του παπιου νομιζω αξιζει.
    +οτι το glx εχει ποιο πολλα διαθεσιμα και ποιο φτηνα ανταλακτικα σε σχεση με τα καινουρια παπια ενω εχει αποδειξει την αξιοπιστεια του ολα αυτα τα χρονια

    με 1700 - 2.000 ευρω που κανουν τα καινουρια καλα παπια θα μπορουσα να αγορασω 4 glx
    Τελευταία τροποποίηση από kostaskk; 26/04/2016 στις 07:48.

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 08:26
  2. Βοηθεια στην Επιλογη ..
    από garfs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 22:21
  3. Βοήθεια στην επιλογή enduro.
    από nonamed στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2009, 14:37
  4. Το καλύτερο παπί
    από COSMIC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 18:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF