Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 138

Θέμα: Το καλύτερο παπι/Βοηθεια στην επιλογη παπιου

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Daytona Dinamik....
    ή το sprinter 125....
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Εγώ αν έπαιρνα μεταχειρισμένο θα κοίταγα για κάνα suzuki 10 ετίας κοντά πχ. shogun μιας και αυτά δεν είναι τόσο διαδεδομένα και τα βρίσκεις αρκετά χαμηλά + ότι τα περισσότερα δεν είναι καγκουρεμένα. Για καινούργιο κοιτά πάλι προς suzuki μιας και έχει το φθηνότερο νομίζω 125αρι ή σε κάνα κινεζο-κορεατη (που μπορεί να είναι και καλύτερος).Όλα εξαρτώνται πάντα από το budget και τα κέφια...
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    TO ZX TO ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΙΔΙΑ Η ΚΑΒΑΣΑΚΙ




    Το γιατί βρείτε το.........δεν είναι έτσι ακριβώς όπως μας τα λες φίλε.
    Μετά από έναν+ χρόνο χρήσης και αφού μονίμως είχα ΚΑΤΑΜΑΥΡΗ εξάτμιση
    που δούλευε σαν κακή σόμπα πετρελαίου,η εταιρία δυστυχώς δεν μπόρεσε να
    μου δώσει απάντηση σαφή για το πρόβλημα με τις αρρυθμίες ,τα σβησίματα
    με τον κρύο καιρό,τους δισταγμούς,και το ανοιγμένο μονίμως τσοκ
    όταν είχε χαμηλές θερμοκρασίες.
    Έτσι κι εγώ επειδή βαρέθηκα και το θεωρούσα και επικίνδυνο κάποιες στιγμές όταν
    έσβηνε στα καλά καθούμενα,το ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ....!!!
    Εμένα ούτε τζάμπα,ούτε με λεφτά κατάφεραν να μου το φτιάξουν...!!
    Γιαυτό κι εγώ με 10000 χλμ. περίπου το πούλησα.
    Όταν είχε πάνω από 15-16 βαθμούς θερμοκρασία δούλευε καλά,μέτρια φώτα,κακή συναρμογή
    με πολλούς τριγμούς...!!!Καρμπυρατέρ, 2100 η αγορά του.
    Με 1750 πήρα το wave το οποίο για 1,5 χρόνο δεν έκανε κιχ,δούλευε άψογα,
    με ψεκασμό,έκαιγε αρκετά λιγότερο,είχε σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με πολλή καλή
    συναρμογή,ΜΕΡΑ ΜΕ ΝΥΧΤΑ....!!!
    φίλε δε σε αμφισβητώ, εγώ μίλησα για την εμπειρία μου με το δικό μου zx και τα 2 της εταιρείας.. η αλήθεια βέβαια είναι ότι έχω και δύο άλλα παραδείγματα ζχ κολλητών με μηδέν προβλήματα..εγώ έκανα το εξής.. με το που το πήρα το πήγα στο εξουσιοδοτημένο μου έφτιαξε κάτι στο σωληνάκι υποπίεσης και το χειμώνα απλά ανέβαζα ελάχιστα το ρελαντί.. και κλασικά τις παγωμένες μέρες αναμα χωρίς τσοκ- άνοιγμα τσοκ μόλις έπαιρνε μπρος για κάνα 2 λεπτο μέχρι να βάλω κρανος να βγάλω dsck lock κλπ- κλείσιμο τσοκ κ έφυγα... αρρυθμίες ποτέ μόνο κάτι σβησίματα όταν σταματούσα απότομα στο φανάρι σπανίως.. στα εταιρικά δεν τους κάναμε τίποτα μαύροι σκύλοι..

    πάντως δεν ξέρω αν το κανες εσύ αλλά είναι μέγα λάθος να ξεκινας με τσοκ...

    μια ερώτηση.. τα xcite που είναι καρμπόν τα έκαναν αυτά?? ένα τέτοιο που έπαιζε στη δουλειά, ήταν κτήνος για 150 χιλ χμ απλά δεν έχω εμπερια από άλλα τέτοια..


    και για να μη με περνάτε για κολλημένο.. η τρέλα μου στις αγαπημένες μου πάπιες είναι το crypton 105... ήδη ψάχνω ένα σε μια αξιοπρεπή κατάσταση για να το το αναστήσω και να βγάλει τα γνωστά κρυπτονικα απροβλημάτιστα δεκάδες χιλιάδες χμ...
    Τελευταία τροποποίηση από geobiker; 26/04/2016 στις 09:57.

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Εγώ αν έπαιρνα μεταχειρισμένο θα κοίταγα για κάνα suzuki 10 ετίας κοντά πχ. shogun μιας και αυτά δεν είναι τόσο διαδεδομένα και τα βρίσκεις αρκετά χαμηλά + ότι τα περισσότερα δεν είναι καγκουρεμένα. Για καινούργιο κοιτά πάλι προς suzuki μιας και έχει το φθηνότερο νομίζω 125αρι ή σε κάνα κινεζο-κορεατη (που μπορεί να είναι και καλύτερος).Όλα εξαρτώνται πάντα από το budget και τα κέφια...
    φίλε κοιτάζω κ εγώ shogun, γενικά ψάχνω ένα παλιό και σκυλί.. αν δε βρω crypton 105 που είναι το σκάλωμα μου πάω για shogun ή kriss II.
    Για το shogun έχω ακούσει ότι είναι σκυλί αλλά έχει σπάνια ανταλλακτικά.. κατα τ' άλλα είναι ένα μη πολυφορεμένο καζε ρ

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    πιστευω πως αν καποιος θελει παπι δεν πρεπει να κοιταει το μηχανακι αλλα τον ιδιοκτητη
    με εξαιρεση τις κινεζιες θα επαιρνα οτιδηποτε μαμισιο εβρισκα απο ιδιοκτητη σαρανταρη και πανω

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    θα επαιρνα οτιδηποτε μαμισιο εβρισκα απο ιδιοκτητη σαρανταρη και πανω
    τόσο χάλια είμαστε ρέει;

  7. #52
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    τόσο χάλια είμαστε ρέει;
    Αν κρινουμε απο την φωτο αβαταρ σου,

    Ναι πολυ χαλια (θα το αγοραζα σημερα κιολας)

  8. #53
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    μια ερώτηση στα όρια του off topic.... ένα παπί με κυριλέ χρήση και αξιοπρεπή συντήρηση.. πόσα χμ μπορεί να φτάσει στο περίπου..? έχω δει μηχανάκια να ξεπερναν εύκολα τα 150000 χμ.. υπάρχει κάποιο ταβάνι που λες το παπί απο δω κ πέρα παπαλα.. ή απλά συντηρείς και το κοντερ ανεβαίνει στο θεό.. το τοπ που έχω δει με δυο φορές μπιέλα από τραγική ανύπαρκτη συντήρηση είναι σε crypton r του 04-05 170 χιλ και κάτι.. και ακόμα γράφει...

  9. #54
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Εγω το λεω συνεχεια...η Yamaha επρεπε να εχει τον ''τιτλο'' στα παπια και οχι η Honda....

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geobiker Προβολή μηνύματος
    φίλε δε σε αμφισβητώ, εγώ μίλησα για την εμπειρία μου με το δικό μου zx και τα 2 της εταιρείας.. η αλήθεια βέβαια είναι ότι έχω και δύο άλλα παραδείγματα ζχ κολλητών με μηδέν προβλήματα..εγώ έκανα το εξής.. με το που το πήρα το πήγα στο εξουσιοδοτημένο μου έφτιαξε κάτι στο σωληνάκι υποπίεσης και το χειμώνα απλά ανέβαζα ελάχιστα το ρελαντί.. και κλασικά τις παγωμένες μέρες αναμα χωρίς τσοκ- άνοιγμα τσοκ μόλις έπαιρνε μπρος για κάνα 2 λεπτο μέχρι να βάλω κρανος να βγάλω dsck lock κλπ- κλείσιμο τσοκ κ έφυγα... αρρυθμίες ποτέ μόνο κάτι σβησίματα όταν σταματούσα απότομα στο φανάρι σπανίως.. στα εταιρικά δεν τους κάναμε τίποτα μαύροι σκύλοι..

    πάντως δεν ξέρω αν το κανες εσύ αλλά είναι μέγα λάθος να ξεκινας με τσοκ...

    μια ερώτηση.. τα xcite που είναι καρμπόν τα έκαναν αυτά?? ένα τέτοιο που έπαιζε στη δουλειά, ήταν κτήνος για 150 χιλ χμ απλά δεν έχω εμπερια από άλλα τέτοια..


    και για να μη με περνάτε για κολλημένο.. η τρέλα μου στις αγαπημένες μου πάπιες είναι το crypton 105... ήδη ψάχνω ένα σε μια αξιοπρεπή κατάσταση για να το το αναστήσω και να βγάλει τα γνωστά κρυπτονικα απροβλημάτιστα δεκάδες χιλιάδες χμ...


    ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΣΑΚΙ



    Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα......
    Για να λύσεις ένα πρόβλημα,πρέπει πρώτα να το παραδεχτείς,
    κι ΑΥΤΟΙ ΚΑΝΑΝΕ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΟ...!!!
    Επίσης αν μπεις στο φόρουμ της Καβασάκι και διαβάσεις για το ΖΧ
    θα δεις πόσοι τα ξεφορτώθηκαν..!!
    Και εγώ εκεί μέσα ήμουν από αυτούς που έκαναν μεγάλη υπομονή
    και είπα τα καλύτερα στην αρχή.
    Όμως μετά από ένα χρόνο ΑΓΑΝΑΧΤΗΣΑ και το ΕΣΤΕΙΛΑ..!!
    'Οποιος αμφισβητεί το φόρουμ της καβασάκι είναι εδώ

    http://www.kawasaki-bikers.gr/core/

  11. #56
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Glx90 με μπροστινό και φρένα από CRYPTON x
    ki apo crypton 105 το πρωτο μια χαρα θα ηταν. και δεν θα χαλαγες και την εμφανιση...

  12. #57
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Δλδ ρε παιδια ,αν παρει ενας ενα crypton x,και δεν το εχει για λυσα και ξεκα....μα,χαλαει πιο ευκολα απο ενα παλιο μοντελο;Ρωταω γιατι εχω πολλα παραδειγματα.Ενα Χ που το εχει 45αρης,ΔΕΝ εχει καψει ουτε λαμπακι στα 70.000.Ενα αλλο Χ που τοχει πιτσιρικας ,καθε μηνα ειναι συνεργειο.Το ιδιο και με c50,Ενα ινοβα που το εχει 38χρονος ντελιβερας,εχει 105.000χ και δεν εχει ανοιξει μοτερ..Τα σοβαρα παπια και οχι κινεζιες,ακομα και τα σημερινα μοντελα δεν χαλανε.
    μην το λες.... ΜΑΧ με μπιελα στις 40.000. 45αρης κι αμα το δεις ειναι σαν να βγηκε χθες απο βιτρινα... ιννοβα που καιει λαδια πριν τα 40.000 τα ιδια... παπι daytona 125 55αρης που βαζει 4η στα 100μ και βαραει ηδη καδενα... κουμπαρος μας...

  13. #58
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Exω GLX 90 απο το 89.
    Δεν θυμάμαι πόσες φορές γύρισε κοντέρ και ποσα έχω αλλάξει(κοντέρ) άλλο απο κλοπή, άλλο απο τούμπα.
    Αν εξαιρέσεις το μπροστινό με δισκόφρενο που έβαλα στα υπολοιπα είναι μαμά-πλεον και με το δικό του μοτέρ που στρώνεται με ευλάβεια
    ποτε εβαλες το δικο του ρε???????????????

  14. #59
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Εγώ αν έπαιρνα μεταχειρισμένο θα κοίταγα για κάνα suzuki 10 ετίας κοντά πχ. shogun μιας και αυτά δεν είναι τόσο διαδεδομένα και τα βρίσκεις αρκετά χαμηλά + ότι τα περισσότερα δεν είναι καγκουρεμένα. Για καινούργιο κοιτά πάλι προς suzuki μιας και έχει το φθηνότερο νομίζω 125αρι ή σε κάνα κινεζο-κορεατη (που μπορεί να είναι και καλύτερος).Όλα εξαρτώνται πάντα από το budget και τα κέφια...
    εχει το χειροτερο μπροστινο που υπαρχει. ειδικα φρενο.. σαν μηχανικο απο mountain ειναι... καβαλας μετα κανα ινοβα η κανα κρυφτον και λες κι αλλαξε χρωμα η ασφαλτος ειναι.. δυνατο καλο ασπαστο αλλα πλαστικα και φρενα φορ δε πουτς...

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παλικαρια μην ξεγελιέστε... Όπως τα λέει και ο Terens είναι..όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.
    Πετάγομαι γιατί έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά πολλά παπακια... Ίσως έχω γράψει και 200 χιλιάδες χιλιόμετρα με παπί.
    Το shogun που λέτε παραπάνω,το είχε ποτέ κανείς?Το οτι πατινάριζε μόνιμα και ότι σκορπίζαν τα πλαστικά?Το οτι μου "κόλλησε" τελικά χωρίς λόγο..(μπορεί και να ήταν τυχαίο..)
    The only easy day was yesterday.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 08:26
  2. Βοηθεια στην Επιλογη ..
    από garfs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 22:21
  3. Βοήθεια στην επιλογή enduro.
    από nonamed στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2009, 14:37
  4. Το καλύτερο παπί
    από COSMIC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 18:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF