Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: HELD Vs X-LITE γνωμες....

  1. #1

    Question HELD Vs X-LITE γνωμες....

    HELD MAKAN...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Held-Makan-Enduro-Helmet7565_68_x.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	88,0 KB 
ID:	356914

    vs

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	X-Lite-X-551-ADVENTURE-1.jpg 
Προβολές:	209 
Μέγεθος:	71,3 KB 
ID:	356915

    X-LITE X-551

    Δοκιμασα και τα δυο και μου ταιριαζουν γαντι. Το held ειναι κανα κατοσταρικο φθηνοτερο αλλα δεν με ενδιαφερει αυτο, οχι οτι μου περισσευουν αλλα μια στο τοσο πουκανω το εξοδο, βαζω ως προτεραιοτητα την βελτιστη εφαρμογη και το επιπεδο ποιοτητας και ασφαλειας. Ε αυτα μου φαινονται ισοδυναμα και στο sharp δεν εχουν βαθμολογηθει. Αρα δεν εχω καποιο δεδομενο ασφαλειας... Οποτε ειπα να παρω και τη γνωμη του κοινου, αν υπαρχει κανεις που να εχει εμπειρια στη held που ειναι και πιο σπανια, αλλα και στην x-lite....

    Ακουω γνωμες!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    γτ κατελήξες σε αυτα?

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γτ κατελήξες σε αυτα?
    Διοτι αυτα ταιριαζουν καλυτερα απο οσα δοκιμασα στο κεφαλι μου και ειναι και σε τιμη που αντεχω....

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    ποσο κανουν να μην ψαχνω τωρα...?

    στα xlite συμπαθω πολύ το εσωτερικο τους. τα held δεν τα εχω δοκιμασει ποτε. υπαρχει παντως και το πολύ επιθετικο Oneal που ειναι πανεμορφο και η σταθερη αξια (το παλιο) shoei hornet ds

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Είναι ανεκτά σε ταχύτητες 100-120χλμ/ώρα αυτά ή πρέπει να είσαι σκυφτός και να μη γυρνάς κεφάλι ποτέ; Όσα έχω δοκιμάσει αυτού του στυλ, δεν έχω μείνει ευχαριστημένος (για χρήση δρόμου).
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    https://www.velogear.com.au/media/ca...elmet_2016.png

    στη δευτερη σειρα τα αγαπημένα μου. το snow camo σκεφτομαι να το παρω για δευτερο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Είναι ανεκτά σε ταχύτητες 100-120χλμ/ώρα αυτά ή πρέπει να είσαι σκυφτός και να μη γυρνάς κεφάλι ποτέ; Όσα έχω δοκιμάσει αυτού του στυλ, δεν έχω μείνει ευχαριστημένος (για χρήση δρόμου).
    το hornet ds μεχρι τα 170 που παει το στρωμα μου δεν εχει θεμα. δεν εχω κανει τον κοπο να κοιταξω ψηλα βεβαια με αυτα τα χλμ για να τεσταρω τις ανοχες του γεισου.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ποσο κανουν να μην ψαχνω τωρα...?

    στα xlite συμπαθω πολύ το εσωτερικο τους. τα held δεν τα εχω δοκιμασει ποτε. υπαρχει παντως και το πολύ επιθετικο Oneal που ειναι πανεμορφο και η σταθερη αξια (το παλιο) shoei hornet ds
    Και το xlite και held εχουν πολυ ευχαριστο εσωτερικο. Απαλο και αγκαλιαζει γαντι. Το heldειναι στα 220 και το pinlock ειναι εξτρα, ενω το xlite το βρισκω 360 αλλα συμπεριλαμβανεται το pinlock. Το shoei hornet δεν μου καθεται ικανοποιητικα. Μονο το καινουριο hornet x2 το οποιο εχει 500€.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Είναι ανεκτά σε ταχύτητες 100-120χλμ/ώρα αυτά ή πρέπει να είσαι σκυφτός και να μη γυρνάς κεφάλι ποτέ; Όσα έχω δοκιμάσει αυτού του στυλ, δεν έχω μείνει ευχαριστημένος (για χρήση δρόμου).
    Ειναι πολυ ανετα μεχρι 120χαω και με τεραστια πλεονεκτηματα. Απο τα 140 και πανω εμφανιζονται τασεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    https://www.velogear.com.au/media/ca...elmet_2016.png

    στη δευτερη σειρα τα αγαπημένα μου. το snow camo σκεφτομαι να το παρω για δευτερο.
    που μπορω να τα δοκιμασω αυτα...;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος


    που μπορω να τα δοκιμασω αυτα...;
    δεν εχω ιδεα. ειναι αμερικανικα κρανη και παιζουν σε χαμηλες τιμες γιατι γενικα οι αμερικανοι δεν χρυσοπληρωνουν κρανη οπως εμεις για off road και ds. ασφαλως δεν ειναι arai/shoei/xlite

  10. #10

  11. #11
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    To HELD και το ΟNEAL που έβαλες είναι και τα 2 ΟΕΜ θερμοπλαστικά κινέζικα που τα παίρνει η κάθε εταιρία και βάζει τα γραφικά που θέλει. Το x-lite θα το εμπιστευόμουν πολύ περισσότερο αλλά πρόσεχε μιας και είναι παλιό μοντέλο την ημερομηνία παραγωγής αν το βρίσκεις κάπου. Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα και το SUOMY MX Tourer αν και η κορυφή σε αυτή την κατηγορία είναι η ARAI με την TOUR-X σειρά της. Είχα ενα AGV AX-8 DS που θεωρούσα πολύ καλό μέχρι που πήρα ενα ARAI Tour-X3 και έπαθα πλάκα!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    To HELD και το ΟNEAL που έβαλες είναι και τα 2 ΟΕΜ θερμοπλαστικά κινέζικα που τα παίρνει η κάθε εταιρία και βάζει τα γραφικά που θέλει. Το x-lite θα το εμπιστευόμουν πολύ περισσότερο αλλά πρόσεχε μιας και είναι παλιό μοντέλο την ημερομηνία παραγωγής αν το βρίσκεις κάπου. Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα και το SUOMY MX Tourer αν και η κορυφή σε αυτή την κατηγορία είναι η ARAI με την TOUR-X σειρά της. Είχα ενα AGV AX-8 DS που θεωρούσα πολύ καλό μέχρι που πήρα ενα ARAI Tour-X3 και έπαθα πλάκα!
    σωστη παρατηρηση. και το afx ειναι πρακτικα το ιδιο κρανος. επισης σωστος και για το agv. στην αρχη εντυπωσιαστηκα και εγω ειδικα για το σχημα του αλλα απο ποιοτητα ηταν κατωτερο των 300 ευρω που εσκασε τοτε που βγηκε.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    To HELD και το ΟNEAL που έβαλες είναι και τα 2 ΟΕΜ θερμοπλαστικά κινέζικα που τα παίρνει η κάθε εταιρία και βάζει τα γραφικά που θέλει. Το x-lite θα το εμπιστευόμουν πολύ περισσότερο αλλά πρόσεχε μιας και είναι παλιό μοντέλο την ημερομηνία παραγωγής αν το βρίσκεις κάπου. Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα και το SUOMY MX Tourer αν και η κορυφή σε αυτή την κατηγορία είναι η ARAI με την TOUR-X σειρά της. Είχα ενα AGV AX-8 DS που θεωρούσα πολύ καλό μέχρι που πήρα ενα ARAI Tour-X3 και έπαθα πλάκα!
    Το held makan πωλειται για fiberglass και οχι για abs. υπαρχει φθηνο παρομοιο απο την held που ειναι abs κελυφος, το algadar ή καπως ετσι. Μεχρι το suomy αντεχω οικονομικα, απλα πρεπει να το βρω να το δοκιμασω. Για το tourx της arai μπορω να παω μεχρι το 3 γιατι το 4 ξεφευγει, αλλα το 3 ειναι διετιας... το agv ax8 δεν μου καθεται καθολου καλα...

    Το κακο ειναι οτι αυτα τα κρανη στη μεικτη χρηση που τους κανω ειναι για αλλαγη καθε δυο χρονια γι αυτο δεν θελω να ξεφυγω υπερβολικα. Μεχρι τωρα ειχα ενα accerbis active των 130 €, με abs κελυφος που αντεξε σε 2 τρακες και με εσωσε. Αλλα εχει σχεδον λιωσει στο κεφαλι μου. Ειπα να το αναβαθμισω αλλα προσπαθω να βρω τη χρυση τομη... λιιιγο πιο καλο μεν αλλα οχι τοσο ωστε να φοβαμαι να το "χρησιμοποιησω"....
    Τελευταία τροποποίηση από stam2; 17/04/2016 στις 06:31.

  14. #14
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Σταμέλο.........εψαχνα και εγώ αντιστοιχο και κατεληξα στα εξης:

    Οντως το HELD ειναι fiberglass και πολυ καλο στην αισθηση...στην εφαρμογη για εμενα και σχετικα ελαφρυ. Αλλα οπως ειπε και ο παραπανω...ειναι κινεζικο φασον κρανος που θα το βρεις με πολλες επωνυμιες......(HELD,LS2, S&S) κτλ. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι κακο.
    Για εμένα......απο τα αντιστοιχα (ειδος-τιμη) διαθέσιμα στην αγορα....ήταν το καλυτερο και στην ουσια εμεινα εκπληκτος και παραλιγο να το αγορασω. Δεν το πηρα γιατι.......

    (i)200€,
    (ii)η ζελατινα δεν εχει στην διαδρομη της εγκοπες να μενει στην μεση (δεν ξερω αν με καταλαβαινεις) και αυτο μετα απο λιγο καιρο ειναι προβλημα γιατι χαλαρωνει το ολο συστημα και πεφτει!,
    (iii) το γεισο δεν ειναι ελαστικο και δεν ρυθμιζεται (ειναι μονοκομματο δεμενο με το κελυφος-οχι καλο αν πεσεις) ενω μου φανηκε και λιγο μικρο

    Το X-lite....μου φανηκε καλυτερο...αλλα μολις ακουσα την τιμη δεν ασχοληθηκα καθολου ...ουτε το εβαλα ......δεν θα εδινα με τπτ τοσα χρηματα για να παω βουνο.

    Αντιθετα εψαξα και βρηκα και κατεληξα στο BELL MX-9 Adventure..........το οποιο δεν ερχεται δυστυχως Ελλάδα. Ισως βρεις ενα demo στο Motomarket. Εγω εκει το δοκιμασα αλλα ηταν μεγαλο το ρημαδι ...... και δεν θα το φερουν τελικα.

    Για εμενα το καλυτερο dual sport κρανος..................(Φτηνο(150€), με βαση ενα εντουρο κράνος (BELL MX-9) και πολυ καλη κατασκευη ζελατινας) Αλλα ειναι το κελυφος του ειναι μεγαλο σε μεγεθος.....πολυκαρμπονάτο......και δεν κλεινει κανένας αεραγωγος (εκτος του κεντρικου στο ρύγχος.......οποτε κρυακι "επι 2")

    Επισης ενα καλο που είχε για εμένα σε σχέση με τα αλλα ...ειναι η απουσια μασκας για τον ήλιο.

    Πολλα έγραψα.....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Το bell καπου το ειχε παρει το ματι μου στα 199 δολαρια σε σελιδα του εξωτερικου...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei NXR vs X-Lite X-802RR Ultra Carbon vs ?
    από BabisStinson στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2018, 18:47
  2. γνωμες για f800st vs vfr 800?!
    από LARISEOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2009, 16:40
  3. X-LIte X-701 DOLLY VS Shoei XR 1000 Rogue.????
    από don_nikos στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2009, 21:17
  4. Γνωμες για CBF600S ABS Vs Versys ABS
    από vaspiou στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2009, 13:05
  5. Spidi Staff vs Clover AT- Γνώμες
    από IPL στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2009, 08:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF