Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: Αγορά 1290 Super Adventure

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2008
    Μηνύματα
    15

    Αγορά 1290 Super Adventure

    Ετοιμάζομαι να αγοράσω την εν λόγω μοτοσυκλέτα, άλλα έχω κάποιους ενδοιασμούς όσον αφορά κάποια ''θεματάκια'' που λένε ότι αντιμετωπίζει.
    Για παράδειγμα κάποιους μεταλλικούς θορύβους που ακούγονται από την ανάρτηση, μεγάλη θερμοκρασία που αισθάνεται ο οδηγός κάτω από τη σέλα,''κούνημα'' όταν φοράς τριβάλιτσο κ.λ.π.
    Θα ήθελα λοιπόν να με διαφωτίσει κάποιος κάτοχος του 1290 Super Adventure με τι έχει αντιμετωπίσει.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    χωρις ιχνος ειρωνειας ,θα σου προτεινα να ψαχτεις και σε κανενα ξενο φορουμ , γιατι δεν παιζει να το χουνε παρει και πολλοι απο εδω μεσα το μχανακι που ψαχνεις .
    Θα αργησεις δηλ να παρεις απαντηση .

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    υπαρχει σχετικο νημα για το θεμα..οντως εχει κατι κουνηματα παντως λενε οι κατοχοι

  4. #4
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    χωρις ιχνος ειρωνειας ,θα σου προτεινα να ψαχτεις και σε κανενα ξενο φορουμ , γιατι δεν παιζει να το χουνε παρει και πολλοι απο εδω μεσα το μχανακι που ψαχνεις .
    Θα αργησεις δηλ να παρεις απαντηση .
    +650 το μονο που εχω να πω ειναι οτι η μεγαλη θερμοκρασια δεν λειπει ουτε ελλειπε σε κανενα μεγαλο ΚΤΜ,διορθωνοταν λιγο με after market εξατμισεις.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    +650 το μονο που εχω να πω ειναι οτι η μεγαλη θερμοκρασια δεν λειπει ουτε ελλειπε σε κανενα μεγαλο ΚΤΜ,διορθωνοταν λιγο με after market εξατμισεις.
    Αυτό με τις εξατμίσεις γινόταν στα παλιότερα μοντέλα που τις είχαν κάτω από τη σέλα.
    Εδώ μιλάμε για μια εξάτμιση μόνο και με απόσταση από σέλα και πόδια-μπούτια.

    Το 1290 δεν έχει θέμα με θερμοκρασία.
    Το 1190 έχει θέμα αλλά υπάρχουν λύσεις.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chai-lis Προβολή μηνύματος
    Για παράδειγμα κάποιους μεταλλικούς θορύβους που ακούγονται από την ανάρτηση
    Αυτοί οι θόρυβοι που ακούγονται όπως λες, δεν ακούγονται συνέχεια και αν αγοράσεις μοντέλο 2016 δεν θα έχει θορύβους.
    Ακούγονται στα '15άρια μοντέλα στη ρύθμιση comfort και street.
    Όταν είναι off road και sport δεν ακούγεται και δεν είναι ενοχλητικό.
    Λέγεται ότι αλλάζουν το δεξί καλάμι με καινούργιο (που έχει το 16 μοντέλο / άλλο παρτ νάμπερ από το 15άρι μοντέλο).
    Έχει ένα μεταλλικό ταμπελάκι για να αναγράφεται το σείριαλ και πάρτ νάμπερ και τρίβεται σε μεγάλες λακούβες.
    Εγώ το νιώθω μόνο όταν περνάω με ταχύτητα πάνω απο σαμαράκια.

    Πριν 2 μέρες διάβασα ότι παίζει καινούργιο software update και το πρόβλημα περιορίζεται αλλά δεν εξαλείφεται.

  7. #7
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Srider Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τις εξατμίσεις γινόταν στα παλιότερα μοντέλα που τις είχαν κάτω από τη σέλα.
    Εδώ μιλάμε για μια εξάτμιση μόνο και με απόσταση από σέλα και πόδια-μπούτια.

    Το 1290 δεν έχει θέμα με θερμοκρασία.
    Το 1190 έχει θέμα αλλά υπάρχουν λύσεις.
    μην εισαι τοσο σιγουρος

  8. #8
    οταν οδηγησα το 1190 μαμα , το πρωτο παγμα που παρατηρησα ηταν η ζεστη κατω απο τον κωλο μου . Κατι που δεν ειχα νιωσει με το 950 ακομα και με μαμα εξατ/σεις.

    Ο θεος να με χει καλα , καποια στιγμη να το ξαναπαρω , γιατι για αφρικα , δε με βλεπω .

    1190 σουπερ παντως δεν θα κοιταζα . Θα μου πεις αλλο εγω , αλλο εσυ . Καλες αγορες

  9. #9
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    αυτο ενοιωσα και εγω και μαλιστα πολυ εντονα.Διορθωνεται ομως με καποια καπακια τα οποια τοποθετουν στο πλαισιο και κατω απο την σελα.Επισης στο 1290 εχει παρατηρηθει και το αναφερουν ξενα φορουμ.Βεβαια ολα εχουν λυση και δεν αλλοιωνει το προβληματακι αυτο το συνολο των adv της ΚΤΜ.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2007
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chai-lis Προβολή μηνύματος
    Ετοιμάζομαι να αγοράσω την εν λόγω μοτοσυκλέτα, άλλα έχω κάποιους ενδοιασμούς όσον αφορά κάποια ''θεματάκια'' που λένε ότι αντιμετωπίζει.
    Για παράδειγμα κάποιους μεταλλικούς θορύβους που ακούγονται από την ανάρτηση, μεγάλη θερμοκρασία που αισθάνεται ο οδηγός κάτω από τη σέλα,''κούνημα'' όταν φοράς τριβάλιτσο κ.λ.π.
    Θα ήθελα λοιπόν να με διαφωτίσει κάποιος κάτοχος του 1290 Super Adventure με τι έχει αντιμετωπίσει.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Μιας και είμαι κάτοχος της εν λόγω μοτοσικλέτας το μόνο που αποτελεί πρόβλημα και είναι και επικίνδυνο είναι το κούνημα όταν φοράς τριβάλιτσο μετά τα 190 km/h
    ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marky Προβολή μηνύματος
    Μιας και είμαι κάτοχος της εν λόγω μοτοσικλέτας το μόνο που αποτελεί πρόβλημα και είναι και επικίνδυνο είναι το κούνημα όταν φοράς τριβάλιτσο μετά τα 190 km/h
    Επειδή ποτε δε ξέρεις, τσέκαρε και το φιλτρο αέρα αν δεν το έχεις ήδη κάνει...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2007
    Μηνύματα
    7
    DrBig για να πω την αλήθεια το είχα στο νου μου αλλά λόγω ότι δεν πηγαίνω σε χώμα παρά μόνο όταν τύχει θα το κοιτάξω κανονικά στα 15000 km. Ήδη έχω γύρω στα 11000 και έχω αγοράσει ένα dna για την αλλαγή
    ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2008
    Μηνύματα
    15
    Μήπως έχει κάποιος καμία πρόταση για aftermarket συναγερμό για το Super Adventure;

  14. #14
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marky Προβολή μηνύματος
    Μιας και είμαι κάτοχος της εν λόγω μοτοσικλέτας το μόνο που αποτελεί πρόβλημα και είναι και επικίνδυνο είναι το κούνημα όταν φοράς τριβάλιτσο μετά τα 190 km/h
    Αμαν ρε γαμώτο...!!!! Και πως θα ταξιδεύω με 240 δικάβαλος και τριβάλιτσος...??? Μάπα το μηχανάκι. Δεν θα το πάρω
    The road less travelled, is less travelled for a reason...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    +650 το μονο που εχω να πω ειναι οτι η μεγαλη θερμοκρασια δεν λειπει ουτε ελλειπε σε κανενα μεγαλο ΚΤΜ,διορθωνοταν λιγο με after market εξατμισεις.
    Θα διαφωνήσω. Όπως έχω γράψει εδώ μέσα πολλάκις το 1290 με έχει εκπλήξει με το ότι ούτε μία φορά σε περίοδο καύσωνα δεν ανέβαζε ούτε μία γραμμή (τα βεντιλατέρ βέβαια υπερωρίες). Σε αντίθεση με 990 που στις ίδιες συνθήκες 1-2 γραμμές για πλάκα ακόμη και με ολόσωμη.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 1290 Super Duke
    από Black Mamba στο forum KTM
    Απαντήσεις: 470
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2018, 11:41
  2. KTM Super Adventure 1290
    από road spirit στο forum KTM
    Απαντήσεις: 420
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2016, 08:46
  3. ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟY SUPER SPORT-SPORT TOURISM
    από kouremenos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2013, 20:23
  4. αγορα μεταχηρησμενου super motard
    από psycho_xt620 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2011, 16:18
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2007, 23:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF