Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Αθήνα - Κιλκίς

  1. #1

    Αθήνα - Κιλκίς

    Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum, θέλω κάποιες χρήσιμες συμβουλές από κάποιους που θα ξέρουν εδώ μέσα σίγουρα...
    Την άλλη εβδομάδα ετοιμάζομαι να κάνω το πρώτο μου ταξίδι, ξεκινάω από Σάμο Δευτέρα βράδυ με καράβι και φτάνω Πειραιά το πρωί Τρίτης, εκεί έχω δύο δουλίτσες από τις οποίες η μία είναι να βάλω καινούρια λάστιχα στην κούκλα!
    Λοιπόν, στο θέμα μας τώρα, Τρίτη θα ξεκινήσω από Αθήνα για Βόλο όπου και θα μείνω δύο μέρες, 26-28/4.
    Εδώ έρχεται η πρώτη ερώτηση: επειδή έχω αυτονομία στο νησί περί τα 200χλμ όταν οδηγώ σαν άνθρωπος υπολογίζω πως θα πρέπει να ανεφοδιαστώ κάπου ανάμεσα σε Αθήνα και Βόλο μια φορά αφού το Αθήνα-Βόλος είναι 330 χλμ... ξέρετε κάποιο αξιόπιστο βενζινάδικο για να γεμίσω περίπου στα μισά+ της διαδρομής? Αν μπορώ να το συνδυάσω και με αποφυγή διοδίων ακόμη καλύτερα... (δε με ενδιαφέρει τόσο το κόστος όσο η ποιότητα της βενζίνης που θα βάλω, επίσης λέω από Αθήνα να το γεμίσω με 100άρα για να το δώσω λίγο και να καθαρίσει το μωρό επειδή 5 χρόνια στο νησί είναι μπουκωμένο...)
    Στις 28/4 με το καλό ξεκινάω για τη συνέχεια του ταξιδιού μου όπου και θα κάνω το Βόλος-Κιλκίς όπου και είναι 230χλμ και έχω ακριβώς την ίδια απορία (όσον αφορά καύσιμα)...

    Υ.Γ. δεν έχω ταξιδέψει ποτέ ξανά με μηχανή και κρατώ αρκετές επιφυλάξεις... οπότε όλες οι συμβουλές είναι καλοδεχούμενες!
    Υ.Γ.2 το ταξίδι θα γίνει με ένα Hypermotard 796!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    τα εταιρικά στα ΣΕΑ έχουν καλή βενζίνη (συνήθως). Μπορεις να πας απο Πειραία-Μανδρα-Βίλια-Θήβα (που ναι και ωραία (?) διαδρομή), θα γλυτωσεις δυο διόδια, αλλα θα κουραστείς πολύ παραπάνω. Τσεκαρε τις διαδρομές σου στο google maps

  3. #3
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    για μενα μην βαλεις βενζινα στα χαμαιτυπεία της εθνικης.Οσο για την διαδρομη εκτος εθνικης μια λυση ειναι αυτη που σου ειπε ο Δουκας μεχρι Λαμια ,μετα εθνικη για Βολο η συνεχιζεις Δομοκο Φαρσαλα και μετα Βολο,απο Βολο για Κιλκις μεχρι Λαρισα απο τον "παλιο" συνεχιζεις εθνικη και στο υψος του Πλαταμωνα πιανεις τον παραλιακο για Λιτοχωρο κατοπιν εθνικη εως Θεσνικη-Κιλκις.Ξερω ολες τις κοπανες για τα διοδια (για 2 σημεια δεν αξιζει η παρακαμψη) αλλα φοβαμαι μην σε μπερδεψω.Εχω προχειρο αυτο αλλα πολλα δεν ισχυουν σημερα http://www.athinapoli.gr/2013/04/11....edium=facebook

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    H 100σταρα δεν θα σου καθαρίσει το μηχανάκι. Οι υψηλές στροφές μάλλον θα κάνουν καλύτερη δουλειά. Βάλε την απλή. Το που δεν μπορώ να στο πω. Εγώ βάζω με χωνί εκτός του βενζινά μου: http://www.mrfunnel.com/Mr._Funnel/Home.html και σε "καλά" βενζινάδικα (οπτικά).

    Για την διαδρομή θα σου πρότεινα να μην πας από Μάνδρα-Βίλλια γιατί ο δρόμος δεν είναι καλός. Πήγαινε από εθνική (όχι από τον παράδρομο της, παίζει πολύ φορτηγό) και βγες για Θήβα (θα πληρώσεις 2 διόδια). Από εκεί θα πας από την παλιά εθνική Αθήνα-Λαμία. Μετά όπως σου λέει ο Ηλίας πάνω. Ή εναλλακτικά από Λαμία πας συνεχώς από τον παράδρομο για Βόλο.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    τα εταιρικά στα ΣΕΑ έχουν καλή βενζίνη (συνήθως). Μπορεις να πας απο Πειραία-Μανδρα-Βίλια-Θήβα (που ναι και ωραία (?) διαδρομή), θα γλυτωσεις δυο διόδια, αλλα θα κουραστείς πολύ παραπάνω. Τσεκαρε τις διαδρομές σου στο google maps
    Υποθέτω πως από Θήβα μετά θα πρότεινες παλιά επαρχιακή οδό μέχρι Λαμία, έτσι? Γιατί από ότι βλέπω στο maps.google είναι σχεδόν ευθεία μετά...
    το κακό είναι πως από Πειραιά μέχρι Θήβα, από την παλιά, είναι 70χλμ και θέλεις (λέει) 1 ώρα και 25', ενώ από την εθνική είναι 95χλμ και 1ώρα και 4'. Οπότε θα πρέπει αν πηγαίνω με κάνα 50άρι όπως το κόβω από παλιά... και θα ταλαιπωρήσω τη μηχανή (λογικά). Για εμένα δε με νοιάζει αλλά επειδή είναι 800cc αερόψυκτο θέλει κάνα 70άρι τουλάχιστον για να μην ανεβάσει θερμοκρασίες. +το ότι θέλω να το ξεμπουκώσω, εκτός και αν μπω μετά από Λαμία εθνική και το δώσω από εκεί μέχρι Βόλο?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Specialized Προβολή μηνύματος
    H 100σταρα δεν θα σου καθαρίσει το μηχανάκι. Οι υψηλές στροφές μάλλον θα κάνουν καλύτερη δουλειά. Βάλε την απλή.
    Φίλε μου εννοείται πως θα πηγαίνω με υψηλές στροφές για να καθαρίσει απλά σκέφτηκα πως με την 100άρα ίσως είναι ακόμα καλύτερα.

    Υ.Γ. έχω πλήρη άγνοια από οδήγηση σε εκείνα τα μέρη, οπότε μπορεί να ρωτάω και βλακείες, μη με παρεξηγείτε.

  6. #6
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Αυτη είναι μια διαδρομή οπου δεν έχεις διόδια και έχει και αρκετές άπλες για να κρατας μέση ωριαία ταχύτητα.Βενζινάδικα απο αυτη τη διαδρομή υπάρχουν μην ανησυχείς για αυτό.Τον μπράλλο τον κατεβαίνεις τέρμα γκάζι και τον Δομοκό όχι τέρμα γκάζι αλλά τάπα οπότε θα διασκεδάσεις κιόλας.
    Καλο ταξίδι.
    https://www.google.gr/maps/dir/Liman...96!2m1!2b1!3e0
    Φίου φίου φι φι φίου

  7. #7
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sofo007 Προβολή μηνύματος
    . Για εμένα δε με νοιάζει αλλά επειδή είναι 800cc αερόψυκτο θέλει κάνα 70άρι τουλάχιστον για να μην ανεβάσει θερμοκρασίες.
    .
    .
    Φίλε μου εννοείται πως θα πηγαίνω με υψηλές στροφές για να καθαρίσει απλά σκέφτηκα πως με την 100άρα ίσως είναι ακόμα καλύτερα.
    σορρυ κιολας αλλα πολυ σημασια δεν της δινεις ?
    Δεν παθαινει τιποτα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Αυτη είναι μια διαδρομή οπου δεν έχεις διόδια και έχει και αρκετές άπλες για να κρατας μέση ωριαία ταχύτητα.Βενζινάδικα απο αυτη τη διαδρομή υπάρχουν μην ανησυχείς για αυτό.Τον μπράλλο τον κατεβαίνεις τέρμα γκάζι και τον Δομοκό όχι τέρμα γκάζι αλλά τάπα οπότε θα διασκεδάσεις κιόλας.
    Καλο ταξίδι.
    Ναι, την είχα δει και αυτή αλλά θέλω ένα δίωρο έξτρα στο δρόμο, και είναι ταλαιπωρία για πρώτο ταξίδι.. (χωρίς παρέα)

    Alex, ναι πολύ σημασία της δίνω, απλά θέλω να την έχω προσεγμένη και όσο το δυνατόν με καλύτερη μεταχείριση.
    Το "καθάρισμα" το χρειάζεται επειδή κινείται επί 5 χρόνια σε επαρχιακούς δρόμους νησιού σε σχετικά χαμηλές ταχύτητες... όσο για την θερμοκρασία δε νομίζω να είναι και το καλύτερο, εκτός του ότι μου καίει τη γάμπα :P

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Κατ αρχην φίλε μου καλό ταξίδι, αν εχεις χρόνο πάνε και μια βόλτα λίμνη Κερκίνη και Ανω Ποροια! ειναι πολύ ωραία και γραφικά! δεν ειναι μακριά απο Κιλκίς, και εχει 2 διαδρομές, η στροφιλιτζιδικη απο Κρούσια και η γρήγορη απο Επαρχιακό μέσω Μουριές,

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχην φίλε μου καλό ταξίδι, αν εχεις χρόνο πάνε και μια βόλτα λίμνη Κερκίνη και Ανω Ποροια! ειναι πολύ ωραία και γραφικά! δεν ειναι μακριά απο Κιλκίς, και εχει 2 διαδρομές, η στροφιλιτζιδικη απο Κρούσια και η γρήγορη απο Επαρχιακό μέσω Μουριές,
    Θα είμαι 6 μέρες εκεί οπότε θα έχω χρόνο να γυρίσω σε διάφορα μέρη
    Ευχαριστώ πολύ, θα τα ψάξω!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχην φίλε μου καλό ταξίδι, αν εχεις χρόνο πάνε και μια βόλτα λίμνη Κερκίνη και Ανω Ποροια! ειναι πολύ ωραία και γραφικά! δεν ειναι μακριά απο Κιλκίς, και εχει 2 διαδρομές, η στροφιλιτζιδικη απο Κρούσια και η γρήγορη απο Επαρχιακό μέσω Μουριές,
    Άμα είναι να φτάσει εκεί ας πάει και μία Μπάνσκο για γούστα

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sofo007 Προβολή μηνύματος
    Θα είμαι 6 μέρες εκεί οπότε θα έχω χρόνο να γυρίσω σε διάφορα μέρη
    Ευχαριστώ πολύ, θα τα ψάξω!
    Αν πας απο Κρούσια πολύ προσοχή λόγω κλειστών στροφών , η θέα και η προσπάθεια θα σε ανταμείψει όμως,
    Απο Μουριές δρόμος πολυ καλός, σε 10-15 λεπτά θα εισαι Ποροια (εχει πέστροφες ) και Κερκίνη,
    Οπως λες εχεις χρόνο, αρα και βολτα Θεσσαλονίκη παραλιακή επιβάλλεται!

  13. #13
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Αν πας απο Κρούσια πολύ προσοχή λόγω κλειστών στροφών , η θέα και η προσπάθεια θα σε ανταμείψει όμως,
    Απο Μουριές δρόμος πολυ καλός, σε 10-15 λεπτά θα εισαι Ποροια (εχει πέστροφες ) και Κερκίνη,
    Οπως λες εχεις χρόνο, αρα και βολτα Θεσσαλονίκη παραλιακή επιβάλλεται!
    αν παει απο Κρουσια να προσεχει τους κρατηρες στον δρομοκαι τις υγρασιες στα ανηλια σημεια.

  14. #14
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    καλυτερα να αποφυγεις να βαλεις βενζινη στα βενζιναδικα της εθνικης οδου (εγω την εχω πατησει 2-3 φορες). θα χανεις λιγο χρονο να μπαινεις στην καθε πολη για ανεφοδιασμο (νταξει, μην μπεις και στο κεντρο, ειπαμε) αλλα δε σε κλεβουν τοσο οσο της εθνικης.

    ο δρομος γενικα ειναι ευκολος (ατελειωτες ευθειες) δε θα συναντησεις προβλημα. αν δεν εχεις δουλεια στο βολο η δε θες να πας για καφε, κανε τη διαδρομη λαμια-δομοκος-φαρσαλα-λαρισα ειναι ενδιαφερων το στροφιλικι.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Η πριν την Λάρισα να μπει απο Αγιά-αγιοκαμπο και να βγεί ομολιο .
    Άλλο αρχιγαματο στροφιλικι.
    Και γλιτώνει δυο διόδια

Παρόμοια θέματα

  1. Επικίνδυνα σημεία*******φάκελος ΑΘΗΝΑ***μέρος Α΄΄
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2005, 13:02
  2. Αθηνα - Κυθηρα Με Χτ 400????????
    από danaos75 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2004, 12:33
  3. Κοντινή εκδρομή : Αθήνα, Στενή Εύβοιας, Οξύλιθος Κύμης
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 11:57
  4. Αθηνα πολη της βιας
    από filippos_hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 12:18
  5. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF