Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Ντίζα συμπλέκτη σε mt-09

  1. #1

    Ντίζα συμπλέκτη σε mt-09

    Ένα περίεργο πράγμα... Μέσα σε ένα χρόνο έχω αλλάξει δύο ντιζες. Και τώρα που μιλάμε η τρίτη είναι έτοιμη να κοπεί πάλι. Στην δεύτερη αλλαγή βρήκαμε ότι έφταιγε ο ρεγουλατορος - ότι έπρεπε να είναι σε συγκεκριμένο σημείο για να μην κόβει.
    Τώρα απ' ότι βλέπω έχει φύγει σύρμα από το βαρελάκι.
    Το έχει παρατηρήσει κανας άλλος αυτό ή εγώ είμαι ο τυχερός;

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Μαμά ντίζα; μου κάνει εντύπωση αν είναι μαμά. 11 χρόνια στον Πήγασο και 77κ χλμ. ακόμα την εργοστασιακή έχει......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Ένα περίεργο πράγμα... Μέσα σε ένα χρόνο έχω αλλάξει δύο ντιζες. Και τώρα που μιλάμε η τρίτη είναι έτοιμη να κοπεί πάλι. Στην δεύτερη αλλαγή βρήκαμε ότι έφταιγε ο ρεγουλατορος - ότι έπρεπε να είναι σε συγκεκριμένο σημείο για να μην κόβει.
    Τώρα απ' ότι βλέπω έχει φύγει σύρμα από το βαρελάκι.
    Το έχει παρατηρήσει κανας άλλος αυτό ή εγώ είμαι ο τυχερός;
    Λέγοντας ντίζα εννοείς κομπλέ μαζί με το εξωτερικό σωληνάκι ή το συρματόσχοινο μόνο?

  4. #4
    Όλο με σωληνάκι. Μου είχε τύχει και σε παλιότερο μοτό αλλά όχι τόσο συχνά ρε μάγκες. Επίσης αυτό το θέμα με τον ρεγουλατορο.. το έχετε ξαναακουσει;; Ότι πρέπει δηλαδή να είναι σε συγκεκριμένη θέση για να μη τρώει την ντίζα

  5. #5
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Όλο με σωληνάκι. Μου είχε τύχει και σε παλιότερο μοτό αλλά όχι τόσο συχνά ρε μάγκες. Επίσης αυτό το θέμα με τον ρεγουλατορο.. το έχετε ξαναακουσει;; Ότι πρέπει δηλαδή να είναι σε συγκεκριμένη θέση για να μη τρώει την ντίζα
    Εμένα στο Hornet ήταν στραβός ο ρεγουλατόρος στο καπάκι και μου την είχε φάει

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ρυθμιση-συμπλεκτη-μηχανης.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	74,0 KB 
ID:	429461

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Έχεις βάλει κάποιο αξεσουάρ που να επηρεάζει τη διαδρομή της ντίζας;

    Ρωτάω με αφορμή τη δική μου εμπειρία.

    Στο NC750X μου τα κάγκελα της Hepco & Becker που έχω βάλει είναι (προφανώς) σχεδιασμένα πάνω στο DCT μοντέλο.
    Αυτό έχει ως αποτέλεσμα στα "συμβατικά" η ντίζα του συμπλέκτη να πιέζεται ελαφρά σε ένα σημείο και να τρίβεται (ελάχιστα) στην έξοδο από το σωληνάκι προς το μοτέρ.

    Εμένα μου το επεσήμανε ο μηχανικός μου στο πρώτο service των 1.000χλμ και από τότε απλά το έχω στο νου μου.
    Προς το παρόν δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Μάλλον συμβαίνει, δεν το έχω ξαναδεί σε mt09 αλλά δεν έχω κοντά μου κάποιο.
    Στο GS μου την έκοβε περίπου ανα 2 χρόνια και μου χάρισε μερικές ξεκαρδιστικές φάσεις (καβάλησα πορτμπαγκαζ VW κ.α.)

    Ο ρεγουλατόρος τρίβεται με την ντίζα και γίνεται κοφτερός, στην κατάλληλη γωνία κόβει.
    Το μέγεθος της ντίζας και η σκληρότητα του εξωτερικού χρειάζονται το κατάλληλο μήκος όταν δημιουργούν κούρμπες σαν ημικύκλιο.
    Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται περίπου 25cm μήκους το ημικύκλιο για να μην δημιουργεί τριβές.
    Μην σταθείς σε αυτό μόνο, έλεγξε μόνος σου αν με αυτό το μήκος η αντίσταση είναι όπως όταν είναι ευθεία
    και αύξανε ανα 2cm μέχρι να το πετύχεις.

    Υπάρχει περίπτωση μια κούρμπα που σχηματίζεται στην εγκατάσταση της ντίζας, να παρασύρεται με την κίνηση του τιμονιού και να "σφίγγει"
    λίγο. Θα πρέπει να το δεις και αυτό, αν δεν έχει κάποιο οδηγό που ξεχάστηκε για να την συγκρατεί να τον προσθέσεις.

    Τέλος στην εγκατάσταση και 2-3 φορές τον χρόνο ανάλογα τις συνθήκες και το πως το πλένεις, είναι καλό να τραβάς την ντιζα και να γρασάρεις
    με κάτι που έχει τεφλόν.

    υγ: έτσι όπως φαίνεται στην φωτό είναι "σφάλμα" απο την εγκατάσταση. Εγώ θα στράβωνα ελάχιστα την βάση του ρεγουλατόρου έτσι ώστε να ευθυγραμμιστεί.
    Αν το δεις θετικά, έλεγξε πρώτα ότι η βάση είναι ατσάλινη και όχι αλουμινίου.

    Επίσης τσέκαρε πως η φωλιά με το πριτσίνι πάνω στο μοχλό κινείται ελεύθερα.

    υγ: Ωπ! η φωτό είναι του Αριστείδη
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 13/07/2021 στις 10:36.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Ένα περίεργο πράγμα... Μέσα σε ένα χρόνο έχω αλλάξει δύο ντιζες. Και τώρα που μιλάμε η τρίτη είναι έτοιμη να κοπεί πάλι. Στην δεύτερη αλλαγή βρήκαμε ότι έφταιγε ο ρεγουλατορος - ότι έπρεπε να είναι σε συγκεκριμένο σημείο για να μην κόβει.
    Τώρα απ' ότι βλέπω έχει φύγει σύρμα από το βαρελάκι.
    Το έχει παρατηρήσει κανας άλλος αυτό ή εγώ είμαι ο τυχερός;
    Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη θέση ο ρεγουλατόρος (της μανέτας) , ούτε κάποιο σημάδι.
    Έχει όμως ένα σκίσμο που όταν το ευθυγραμμίζεις με την αντίστοιχη σχισμή της μανέτας μπορείς να αφαιρέσεις την ντίζα από την μανέτα.
    Φαντ'αζομαι αυτό είχε γίνει.

    Πόσα km είχες κάνει? Και μένα στο Tracer (55000Km) έχει κόψει 1 μία τρίχα της ντίζας στην γωνία και έχω παραγγείλει γνήσια για να την αλλάξψ κάποια στιγμή.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη θέση ο ρεγουλατόρος (της μανέτας) , ούτε κάποιο σημάδι.
    Έχει όμως ένα σκίσμο που όταν το ευθυγραμμίζεις με την αντίστοιχη σχισμή της μανέτας μπορείς να αφαιρέσεις την ντίζα από την μανέτα.
    Φαντ'αζομαι αυτό είχε γίνει.

    Πόσα km είχες κάνει? Και μένα στο Tracer (55000Km) έχει κόψει 1 μία τρίχα της ντίζας στην γωνία και έχω παραγγείλει γνήσια για να την αλλάξψ κάποια στιγμή.
    Τα χμ είναι λίγα. Τώρα είμαι στα 19800. Την προηγούμενη φορά η σχισμή δεν κοιταγε το τιμόνι και έτσι έτρωγε την ντίζα.
    Εδώ να αναφέρω ότι οι μανετες είναι aftermarket - έτσι το αγόρασα μεταχειρισμένο - αλλά ο μηχανικός μου μου είπε ότι και με τις γνήσιες το ίδιο πρόβλημα θα είχα.
    Αλλά και πάλι από όταν άλλαξα μανέτα, ζήτημα να έχω κάνει 3000 ή 4000 χμ. Υπερβολή δεν είναι;
    Τώρα πχ όπως πήγαινα δουλειά ακούω ένα κρακ και βλέπω την ντίζα να είναι φαγωμενη. Με βγάζει δε με βγάζει δλδ μια δυο μέρες.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι και ο μηχανικός μου είπε ότι μάλλον το θέμα με τον ρεγουλατορο δεν μπορώ να το αποφύγω και πρέπει η σχισμή πάντα να κοιτάει το τιμόνι, αλλιώς θα τρώει σύρμα.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    βάλε ένα πάνινο γυαλόχαρτο και σπάσε τις αιχμές του ρεγουλατόρου εσωτερικά

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι και ο μηχανικός μου είπε ότι μάλλον το θέμα με τον ρεγουλατορο δεν μπορώ να το αποφύγω και πρέπει η σχισμή πάντα να κοιτάει το τιμόνι, αλλιώς θα τρώει σύρμα.
    Εγώ θα διακινδυνεύσω να πω ότι μάλλον έχεις κοντή ντίζα και χρειάζεσαι μακρύτερη...

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα διακινδυνεύσω να πω ότι μάλλον έχεις κοντή ντίζα και χρειάζεσαι μακρύτερη...
    Για να μην της ασκούνται δυνατές πιέσεις ε;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Για να μην της ασκούνται δυνατές πιέσεις ε;
    Αν κάνω σωστά εικόνα στο μυαλό μου, η "υποχρέωση" να έχεις τη σχισμή προς το τιμόνι σημαίνει πως η ντίζα θέλει ακόμα μερικά χιλιοστά για να μην τεντώνει και τρίβεται πάνω στο ρεγουλατόρο της μανέτας.

    Εγώ θα κοιτούσα και το service manual της μηχανής για να επιβεβαιώσω ότι η ντίζα περνάει από τα σημεία που έχει προβλέψει ο καταστευαστής.
    Μια λάθος δρομολόγηση σε κάποια εργασία συντήρησης, επισκευής ή εγκατάστασης αξεσουάρ μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα εκεί που δεν φαντάζεσαι.

  14. #14
    https://ibb.co/JtJ9zc8
    Δείτε και τη φωτό. Ότι φαίνεται τέλος πάντων

  15. #15
    Μηπως να βαλεις την γνησια μανετα;
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ντιζα συμπλεκτη.
    από mourgakos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2008, 14:38
  2. ντίζα συμπλέκτη
    από stefanos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 22:41
  3. Ντιζα συμπλεκτη
    από tredos στο forum KTM
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 14:15
  4. Ντιζα Συμπλεκτη!!!
    από LanosXR125 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2006, 22:56
  5. Ντίζα συμπλέκτη σε ΧΤ600Ε 1995
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF