Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23

    ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

    Ειμαι κατοχος ενος ΚΤΜ ADVENTURE 990 το οποιο εβαλα για πουλημα με σκοπο να παρω το αντιστοιχο 1290 και να κανω κανα μακρινοτερο ταξιδι με μαγαλυτερη ανεση.
    Εχω παρει την αποφαση μαζι με την γυναικα μου να κανουμε ενα ταξιδι με την μηχανη στην Ευρωπη
    (Χαλκιδα -Ηγουμενιτσα - Μπαρι - Ναπολι - Ρωμη - Πιζα - Σαν Ρεμο - Καννες - Βαρκελωνη - Σαν Σεμπαστιαν - Παρισι - Ζυριχη - Ινσμπουργκ - Βενετια - Φλορεντια - Μπαρι - Ηγουμενιτσα - Χαλκιδα).
    Αυτο ειναι το αρχικο σχεδιο το οποιο πιθανον να μικρυνει και σιγουρα να τροποποιηθει ως προς της πολης ενδιαφεροντος αναλογα με τις πληροφοριες που θα μαζεψω. Αρχικα προσπαθω να συγκεντρωσω πληροφοριες σε βασικα θεματα του ταξιδιου μιας και ειναι η πρωτη φορα εκτος Ελλαδας που θα κινηθω με μηχανη (εντος της χωρας εχω κανει αρκετα ταξιδια με το 990). Το πρωτο πραγμα που εμαθα ειναι για καποια χαρτια οπως πχ. πρασινη καρτα, καρτα υγειας, βινιετες κ.α. ολα αυτα αναφορικα, οχι πως τα βγαζω και που απεθυνομαι αλλα για αρχη κατι ειναι.
    Θα ηθελα απο εμπειρα παιδια σε ταξιδια στο εξωτερικο καποιες συμβουλες οπως π.χ. απο εναν φιλο μου, που μου ειπε Μασσαλια και νοτια Γαλλια δεν σταματας (αρχικα ειχα σκεφτει να διανυκτερευσω εκει), αν δεν θες να χασεις την μηχανη σου!!!
    Ετσι για αρχη χρειαζομαι πληροφοριες που εχουν να κανουν με τα τυπικα, οπως χαρτια που πρεπει να εχω μαζι μου και συμβουλες, τι να αποφυγω κατα την διαδρομη για να μην εχω δυσσαρεστες αναμνησεις, αλλα ωραιες αφηγησεις να κανω απο το ταξιδι μου στην Ευρωπη.

  2. #2
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλησπερα.

    Καταρχην καλως ορισες στο φορουμ. Ελπιζουμε με το καλο οταν επιστρεψεις να μοιραστεις μαζι μας το ταξιδιωτικο σου.

    Δεν θα πω πολλα. Υπαρχουν πολυ πιο αρμοδιοι απο εμενα εδω να σε συμβουλεψουν.

    Χαρτια ταυτοποιησης: ταυτοτητα νεου τυπου η διαβατηριο το καλυτερο. Αδεια μηχανης στο ονομα σου.

    Πρασινη καρτα: την ζητας απο την ασφαλιστικη σου. Ειναι δωρεαν. Μπορουν να στη στειλουν και με mail αρκει να την τυπωσεις εγρωμα στο γνωστο πρασινο χρωμα.

    Καρτα υγειας: Προ ΑΜΚΑ εποχης ειχα βγαλει και εγω, αφου στηθηκα ενα πρωινο στο ΙΚΑ. Ηθελε βιβλιαριο υγειας σε ισχυ και κατοπιν στην εστελναν ταχυδρομικως. Ομως δεν ξερω αν υφισταται πλεον τωρα με το ηλεκτρονικο μητρωο ασφαλισμενου. Παρε ενα τηλεφωνο στο ΙΚΑ.

    Βινιετες: οπου και οποτε αυτες χρειαζονται, μπορεις να τις βγαζεις στα συνορα η σε μεγαλα πρατηρια. Καλο να ψαξεις στο ιντερνετ για τις χωρες που θσ περασεις.

    Για το θεμα ασφαλειας: κοινη λογικη. Ξενοδοχειο παντα με κλειστο παρκινγκ. Εγω οταν δεν ειναι απαραιτητο, παω παντου με τα ποδια, η με τα μεσα μεταφορας και ανακατευομαι με τους ιθαγενεις.

    Μερικοι απλοι αλλα χρυσοι κανονες: Αδιαβροχοποιηση ρουχων/εξοπλισμου, ανεση (αν σε χτυπα ελαχιστα η μποτα, μετα απο 4 ωρες οδηγησης θα σε εχει πεθανει), φαγητο και οδηγηση δεν κανουν καλη παρεα. Και βεβαια καλοσυντηρημενη μοτοσυκλετα.

    Καλη αρχη!!!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Σε ευχαριστω πολυ για τις πρωτες πληροφοριες καποιες τις εχω ηδη καταλαβει!!! (Πρασινη καρτα, χαρτια ταυτοποιησης, καρτα υγειας).

    Πρεπει να απυεθυνθω στην ΕΛΠΑ για καποιο λογο ή οχι?

    Απο εξοπλισμο αναβατη ειμαι κομπλε ακομα και στην Ελλαδα ντυνομαι αστακος για τις βολτες μου δεν χρειαζεται να βγεις στην Ευρωπη για να γινεις μοτοσυκλετιστης κατα την γνωμη μου, λιγο καλυτερη παιδεια θελουμε.

    Η μηχανη θα ειναι φρεσκαδουρα ισα που θα την εχω στρωσει αντε και καμια μικρη βολτουλα να εχει προλαβει να κανει, οποτε σερβις, λαστιχα, φωτα κτλ. θα ειναι σε αριστη κατασταση

    Για τον εξοπλισμο εχω μονο μια απορια για το GPS μιας και μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τους χαρτες του κινητου (Google Maps) και κανονικους χαρτες της καθε περιοχης ανα την Ελλαδα που ηθελα να επισκεφτω και δεν ξερω αν αυτο επαρκει και για το εξωτερικο, γιατι στην Ελλαδα εχω φαει κατι φολες με το κινητο που δεν περιγραφονται και αν δεν ειχα το 990 ακομα σε κανα ποταμι θα ημουν

    Για το θεμα ασφαλειας, εχω καταλαβει οσον αναφορα τα παρκινγκ σε καθε τοπο διανομης πρεπει να φροντιζω να φυλασσετε η μηχανη. Επειδη σκεφτομουν και στασεις ενδιαμεσες πχ. για κολυμπι σε παραλιες στην Μεσογειο οτι περιεχει ρισκο να γυρισω με τα ποδια αυτο θα ηθελα πολυ να το επιβεβαιωσουν κι αλλοι αν εχουν την ιδια αποψη.

  4. #4
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    ΕΛΠΑ: Σε οτι εχει να κανει με το διπλωμα, και ειδικα αν εχεις το νεου τυπου, δεν χρειαζεσαι εκδοση διεθνους διπλωματος. Τωρα αν ρωτας για οδικη βοηθεια καλο ειναι να υπαρχει.

    GPS: αρκετοι το λατρευουν και αρκετοι το μισουν. Προσωπικα το θεωρω χρησιμο βοηθημα, οτι δηλαδη παω καλα. Δεν αφηνομαι ποτε στα χερια του. Παντα αγοραζω και εντυπους χαρτες της περιοχης για να εχω μια καλυτερη αποψη της ευρυτερης περιοχης. Ασε που μπορει να κλαταρει η να χασεις τα δεδομενα της μνημης....
    Ομως, αφου εισαι του GPS παρε ενα "κανονικο" που λενε. Φορτωσε τους πιο προσφατους χαρτες, σημεια και οτι αλλο. Το κινητο δεν ειναι αδιαβροχο ουτε κατασκευασμενο να τρωει ωρες κραδασμων. Σε τοσο μεγαλο ταξιδι, ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα πρεπει να πλοηγηθεις μεσα σε βροχη.
    Τελευταία τροποποίηση από AXL954; 21/04/2016 στις 18:36.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Αυτο με την οδικη βοηθεια το συννενουμε στην ΕΛΠΑ δηλαδη, ΟΧΙ στον ασφαλιστη μου καλα καταλαβα?

    Το κινητο εχει αδιαβροχη θηκη και η βαση ειναι καταλληλη για να αποροφαει κραδασμους οσο γινεται, δηλαδη στο θεμα μην βραχει και μην σπασει δεν με προβληματιζει ειναι δοκιμασμενο, στο θεμα προορισμος εχω λιγο τους ενδιασμους μου, μιας και την εχω πατησει (ειπαμε εχω μπλεξει σε ποταμια στο τελος φορτωμενος και τραβαγα τα βυζια μου)

    Επισης στο θεμα αναζητησης της γυρω περιοχης, επειδη σαν συσκευη το GPS εμαθα πχ. οτι σε καθε πολη, σου εμφανιζει βενζιναδικα, εστιατορια, αστυνομικο τμημα κτλ. τα οποια με ενα κινητο δεν τα βρισκεις ολα ευκολα, γι αυτο σκεφτομαι αυτη την λυση και αναζητω χρηστες του ειδους να με κατατοπισουν για την ευκολια ή μη που παρεχει ενα GPS.

    Για χαρτες επειδη παντα εχω μαζι μου, (την πατησα και παλι για να μαθω να εχω χαρτες μαζι μου:rotflmao::rotflmao σε τι κλιμακα να παρω ? και να παρω για καθε πολη ? ή για καθε χωρα ?

    ΔΕΝ ξερω αν κανω καλα που ρωταω τοσα πολλα, αλλα ειπαμε καθε αρχη και δυσκολη και γενικα ειμαι ανθρωπος που προγραμματιζει και την παραμικρη λεπτομερεια, οποτε εχω ενα βουνο να ανεβω
    Τελευταία τροποποίηση από matlia; 21/04/2016 στις 19:09.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    Για το θεμα ασφαλειας, εχω καταλαβει οσον αναφορα τα παρκινγκ σε καθε τοπο διανομης πρεπει να φροντιζω να φυλασσετε η μηχανη. Επειδη σκεφτομουν και στασεις ενδιαμεσες πχ. για κολυμπι σε παραλιες στην Μεσογειο οτι περιεχει ρισκο να γυρισω με τα ποδια αυτο θα ηθελα πολυ να το επιβεβαιωσουν κι αλλοι αν εχουν την ιδια αποψη.[/QUOTE]

    μην τρελαίνεσαι είπαμε κλέβουν αλλά όχι και έτσι απλά φρόντισε τα ξενοδοχεία σου να έχουν πάρκινγκ τώρα για τις ολιγόωρες στάσεις που μπορεί να κάνεις μην φοβάσαι πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης και να σε έχει ευχηθεί καλό ταξίδι ο Μητσοτάκης , γενικά στην ισπανια που γύρισα αρκετά και τα ξενοδοχεία που έμενα δεν είχαν πάρκινγκ δεν φοβήθηκα .
    δίπλωμα αν έχεις μετά του 2000 δεν θα έχεις πρόβλημα πουθενά , ισπανια απλά δεν πατάς επάνω στην λ.ε.α βγαίνουν μπάτσοι από το πουθενά ( 200 ευρα πρόστιμο )

  7. #7
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Οδικη: μιλας με εταιρια οδικης, εν προκειμενω ΕΛΠΑ. Ρωτα αν καλυπτει τις χωρες που θα πας.

    GPS: πραγματι, αν εχεις μια προσφατη εκδοση χαρτων, εχει παρα πολλα σημεια οπως λες. Προσωπικα ομως, αν και στο δικο μου περνω παντα την πιο προσφατη εκδοση, ποτε δεν χρειστηκε να μπω σε τετοια λεπτομερεια. Ομως ειναι πολυ χρησιμο να εχεις τοσες λεπτομερειες οταν το συνδεεις στον υπολογιστη σου χρησιμοποιωντας την αναλογη εφαρμογη του κατασκευαστη, γιατι μπορεις να βρισκεις ευκολα και να μαρκαρεις απο πριν ολα τα σημεια που θες. Ετσι οταν εισαι στο δρομο, απλα θα επιλεγεις το συγκεκριμενο αποθηκευμενο σημειο και θα σε πηγαινει. Πιστεψε με δεν ειναι ευκολο να ψαχνεις το GPS στο δρομο σαν να ειναι το Google. Τωρα για τα βενζιναδικα, στην ευρωπη, ειναι ισως το τελευταιο που θα χρειαστεις. Εχει παντου βενζιναδικα.

    Χαρτες: οσο πιο λεπτομερης τοσο καλυτερα. Προσωπικα ψαχνω να βρω 1/200.000 αλλα βολευομαι μια χαρα και με 1/500.000 αναλογα το ταξιδι. Οσο ανεβαινει ο παρονομαστης, χανεις πληροφοριες. Νομιζω ομως οτι για ευρωπη και μεχρι και βασικο επαρχιακο δικτυο, 1/500.000 ειναι βολικο. Οποτε μιλαμε για χαρτη χωρας. Αν εισαι και μελετηρος, αγοραζε ταξιδιωτικους οδηγους ανα πολη. Εχουν πολλες πληροφοριες για την ιστορια, εκδηλωσεις, αξιοθεατα εστιατορεια, μουσεια. Κανουν καλη παρεα.

    Να ρωτας ελευθερα. Και εγω σαν εσενα ειμαι. Ψειρας. Ομως με τον καιρο εμαθα να χαλαρωνω, να οργανωνω τα βασικα ( μαμ κακα νανι ) και να αφηνομαι στο ταξιδι. Οπως παει και οπως ερθει.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παρε ενα κανονικο gps,ειναι πιο ευχρηστο απο το κινητο.

    Ριξε και μια ματια εδω:http://www.motoguzziclub.gr/articles...tosukleta.html
    πιθανοτατα θα βρεις χρησιμες συμβουλες.

    Καλα να περασετε και περιμενουμε να δουμε φωτο απο το ταξιδι.

  9. #9
    Μακρια απο μεγάλες πολεις (πχ Παρισι). Ψιλοεφιαλτης για τη μηχανη, μποτιλιαρισμα και δυσκολο παρκαρισμα (συν τα προστιμα)

    Βινιετες απ' οσο γνωριζω θελει μονο Ελβετια και Αυστρια. Η Ελβετια εχει ετησια (δεν εχεις επιλογη) και η Αυστρια εχει και 10ήμερη.

    Διόδια ακριβα, απόφυγε αυτοκινητοδρόμους (εκτος απο Γερμανια που ειναι απολαυση και τζάμπα).

    Η σημανση στη Γαλλια ειναι αναποδη, με πρασινο οι εθνικες οδοι (ανευ διοδιων) και με μπλε οι αυτοκινητοδρομοι. Παθών (και πληρώνων :a37: )

    Η Μασσαλια ναι, εχει θεμα. Ειναι ισως το μονο μερος που θα σου θυμισει Ελλαδα (αναβατες χωρις κρανος...)

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    η πιο καλη οδικη για ευρωπη ειναι η adac

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Λογω συνηθειας στα εντος Ελλαδας ταξιδια το κεφαλι μου, μου λεει διακοπες = παραλιες + βουτιες. Στην παραλια ειμαι καπως ετσι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1894.JPG 
Προβολές:	432 
Μέγεθος:	28,7 KB 
ID:	357270

    Κουβαλαω μαζι μου σκηνη, καρεκλες, τραπεζακι κτλ., τα οποια μπορει να μαζεψω και να απλωσω 3 - 4 φορες σε μια μερα στην Ελλαδα, λογο μικρων αποστασεων που καλυπτω απο παραλια σε παραλια. :a44:

    Ο εξοπλισμος που εχω τωρα γι' αυτο ειναι πολυ μικρος σε διαστασεις και εξαιρετικα ελαφρυς. Το σκεπτικο σαφως δεν ειναι να γυρισω τις παραλιες στο εξωτερικο, αλλα σιγουρα μερικες ωρες χαλαρωσης στην παραλια θα τις παρω. (ο εξοπλισμος αυτος εχει αλλαξει με καλυτερο πολυ ελαφρυ αλλα το σκηνικο ειναι ιδιο)
    Επειδη δεν πολυγουσταρω τις οργανομενες παραλιες οπως φαινεται, σκεφτομαι να παρω την σκηνη που ετσι κι αλλιως μπορει να χρειαστει σε κανα καπινγκ και ισως και καμια ομπρελα.

    Αυτο που με φοβιζει ειναι πως αφηνεις την μηχανη (περιπτωση κλοπης εννοω) και μπαινεις στην θαλασσα, γιατι στην Ελλαδιτσα μας ποτε δεν το εχω σκεφτει...

    Μηπως γενικα να το βγαλω τις παραλιες απο το μυαλο μου... (συμβουλες δεκτες!!!)

  12. #12
    Πέρα από τα κλασικά (ταυτότητες/πράσινη κάρτα/ασφαλεια) θα σου έλεγα τα εξής:
    -σετ επισκευής ελαστικού,
    -tire ups,
    -ενα μπουκαλάκι λαδι (δεν ξερω αν το 1290 καιει αλλά για να μην χανεις ώρες από το ταξϊδι σου αν χρειαστείς),
    -σεικερ και νεσκαφε αν πίνετε φραπεδάκι,
    -θερμός για να έχετε κρύο νεράκι ανα πάσα στιγμή,
    -μια λαμπα μεσαίας σκάλας,
    -ενδοεπικοινωνία για μουσική και επικοινωνια μεταξυ σας και να περνάει η ωρα,
    -τα εργαλεια της μηχανής (συνήθως με αυτά που έχει η ktm κάνεις ολα τα βασικά)
    -ισοθερμικά (αν ανεβείτε άλπεις ακόμα και τον αυγουστο σε κάποια πασα κανει κρυο)

    Εγώ στο ταξίδι που ειχα κάνει σε αυστρια-άλπεις κλπ μια χαρά την έβγαλα με το κινητο. Στο ταξίδι που θα κάνω φέτος ιταλια επίσης θα έχω μονο το κινητό και backup εναν μικρο οδικό χάρτη. Ακόμα ψάχνω βέβαια την ιδανική εφαρμογή για να βάζω τις διαδρομές όπως θελω. Ένα gps μηχανής θα ήταν το ιδανικό αλλα μιας και δεν το χρησιμοποιώ αλλού περιοριστηκα σε μια βαση/θήκη για το κινητό για να περιοριστούν τα έξοδα.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    χαλαρωσε μην φοβασαι τοσο ειπαμε κλεβουν αλλα οχι και ετσι

  14. #14
    Btw ΔΕΝ συγκρινονται οι παραλιες και τα νερά τους με τα δικά μας!!
    Απο την άλλη εγώ και στην ελλάδα έχω το νου μου οταν παρκάρω και πάω για μπάνιο, δεν πάμε πισω στο σήκωμα...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    σετ επισκευής ελαστικού,
    -tire ups,
    -ενα μπουκαλάκι λαδι (δεν ξερω αν το 1290 καιει αλλά για να μην χανεις ώρες από το ταξϊδι σου αν χρειαστείς),
    -σεικερ και νεσκαφε αν πίνετε φραπεδάκι,
    -θερμός για να έχετε κρύο νεράκι ανα πάσα στιγμή,
    -μια λαμπα μεσαίας σκάλας,
    -ενδοεπικοινωνία για μουσική και επικοινωνια μεταξυ σας και να περνάει η ωρα,
    -τα εργαλεια της μηχανής (συνήθως με αυτά που έχει η ktm κάνεις ολα τα βασικά)
    -ισοθερμικά (αν ανεβείτε άλπεις ακόμα και τον αυγουστο σε κάποια πασα κανει κρυο)


    Μια χαρα αυτα τα εχω ολα!!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτο ταξίδι στην ευρώπη.
    από pepes1gr στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2009, 17:57
  2. Ταξίδι στην ευρώπη + πινακίδες
    από da_z_bro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 09:34
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 10:52
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
    από kavgeo στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 15:25
  5. Ταξιδι Στην Ευρωπη
    από ELECTROMOTO στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2005, 21:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF