Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 49 από 49

Θέμα: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

  1. #46
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλησπέρα φίλε,

    Θα κάνω μια τελευταία παρέμβαση αν μου επιτρέπεις γιατί δεν θέλω να πετάγομαι συνέχεια.

    Σε ότι αφορά το θέμα της διαδρομής που σε παει αλλου για αλλού, είναι πιθανό ξέρεις, εκτός από τις γνωστές ρυθμίσεις για διοδια αυτοκινητοδρόμους κλπ, να υπάρχει και ρύθμιση για μοτίβα τύπου, αυτοκινητο, μοτοσυκλέτα, περιπατος, φορτηγό, ΑΤV, τα οποία λαμβάνουν εντελώς διαφορετικες παραμέτρους στον υπολογισμό της διαδρομής. Δες το.

    Για εμένα όμως η ουσία είναι αλλου. Πρέπει να απλοποιήσεις τις παραμέτρους του ταξιδιού σου. Εξηγούμαι

    Θα κάνεις ενα όμορφο και μεγάλο ταξίδι με καινουργια μοτοσυκλέτα, δικάβαλος με γυναίκα, χωρίς να κλείνεις ξενοδοχεία από πριν, με ενδοσυνενοηση που θα συνδεεται με κινητό που θα κάνει πλοηγηση αλλά δεν θα είναι ακριβως GPS. και όταν φτάνεις θα πρεπει να μπάινεις το ιντερνετ να κλείσεις διαμονή η να βρείς να φας, αλλά δεν θα συνδεεται στο ιντερνετ ή δεν θα εχεις μπαταρία, γιατί όσο οδηγούσες φόρτιζες κάτι άλλο με την παροχή ρεύματος. Και ξαφνικά συνηδειτοποιείς ότι το interphone δεν συνδεεται για καποιο διαβολεμένο λόγο ενω εσύ θες να φας και να την πέσεις για υπνο ή η γυναίκα πρέπει να κάνει μπανιο αλλά αυτό το ρημαδι το 3g δεν πιάνει στο κατω κωλοχωρι της Καμπανίας ενώ παράλληλα διαπιστώνεις ότι το sygic που κατέβασες είναι demo 30 ημερων και δεν ανοιγει γιατί έληξε η περίοδος δοκιμής. Και αν όλα δουλεύουν θα πρέπει να είναι και φορτισμένα επαρκώς. Αλλά επειδή θα έχεις μονο μια πρίζα στη μηχανή, και επειδή ξεχασες το πολύμπριζο για να βαλεις 10 φορτιστες στη πρίζα του δωματιου για να φορτισεις το μισό Πλαισιο, θα αγοράσεις και ένα powerbank 10000μΑ που να έχει δυο usb αλλα τελικα θα μπορέις μόνο από το ενα γιατί το αλλο είναι 2μα και θα σου τιναξει τη μπαταρία του κινητού. Μπορώ να σου γράψω και αλλα....

    Επειδή είσαι τύπος από όσα μας εδωσες να καταλάβουμε, και όπως δήλωσες, που είσαι ψείρας (όπως και εγώ...αλλά το ξεπέρασα), θα σου πρότεινα να κλείσεις από πριν ξενοδοχεία και να αφήσεις τις περιπέτειες για όταν θα είσαι μόνος. Το δευτερο ατομο όταν είναι ακαπνιστο, δεν αντεχει πολλά.

    Πάρε ένα οικονομικό GPS (εδω θα πάρεις καινουργιο μοτορι) που έχουν μεσα χαρτες, ξενοδοχεια, atm, εστιατόρεια, βενζιναδικα και ότι άλλο θες, στο οποίο θα έχεις περάσει τα ξενοδοχεία σου και ότι νομίζεις εσύ, και που απλά θα διαλέγεις το αποθηκευμένο σημείο και θα σε πηγαίνει αδιαμαρτηρητα ενω το κινητακι σου θε ξεκουραζεται στην θαλπωρη της τσεπης σου και θα σερφαρεις στο fb και twitter ανεβαζωντας μονο φωτο για τους κολλητους και να γουσταρουν.

    Αρκεσου σε 5-10 αξιοθεατα που θα σου πουν τα πολυταξιδεμένα παιδιά του φορουμ, σε καμια διαδρομή και καμια ταβερνα. Στον δρομο σου θα ανακαλύψεις αλλα 100 που θα έρθεις και θα μας τα πεις μετα εσύ.

    Αυτά τα τελευταία από εμενα.

    αλεξης
    Τελευταία τροποποίηση από AXL954; 24/05/2016 στις 21:26.
    I search, therefore I travel...

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Αλέξη σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, εννοείται πως θα ήθελα αν έχεις τον χρόνο να ξαναπαρέμβεις όπου εσύ νομίζεις ότι μπορείς να βοηθήσεις, γιατί από αυτά που αναφέρεις δεν έχω διαφορετική γνώμη από εσένα και ειλικρινά με βοηθάς πάρα πολύ.

    Με τα ξενοδοχεία πάντως ένα θέμα το έχω, γιατί αν τα κλείσω από πριν θα πρέπει να τρέχω να προλάβω κάθε φορά τον προορισμό. Αν κάποια μέρα χάσεις από απρόοπτο γεγονός τότε όλα τα ξενοδοχεία που έχεις κλείσει έχουν πάει περίπατο.

    Για το GPS λογικά όπως και εσύ με προτρέπεις θα πάρω ένα, έτσι ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (όσο αυτό είναι εφικτό)

    Για προορισμούς και αξιοθέατα στην διαδρομή διαβάζω από το φορούμ τα κείμενα που έχουν γράψει άλλα παιδιά που έχουν πραγματοποιήσει ταξίδια στην διαδρομή που με ενδιαφέρει και όχι μόνο. Βέβαια όλα θα πρέπει να τα συγκεντρώσω να διαλέξω σημεία που ταιριάζουν στα γούστα μου. Αν κάποιος πιστεύει ότι κάνοντας αυτό το ταξίδι είναι απαραίτητο να περάσω από κάποιο συγκεκριμένο σημείο, γιατί είναι πολύ ωραία είτε η διαδρομή είτε το αξιοθέατο θα ήμουν χαρούμενος να μου το επισημάνει!

    και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα όσα μου έχετε προσφέρει μέσα από αυτό εδώ το ποστ

  3. #48
    Καλησπερα φιλος
    Τον αυγουστο παω για 4 φορα αλπεις αυστρια.
    Με κλεισμενα ολα + εισητηριο για το moto gp.
    Θελω να σου πω οτι αν δεν εχεις κανονικη αδεια (πρασινη) και εχεις το απλο α4 χαρτι
    να πας να την βγαλεις..με τα εισητηρια του πλοιου και φωτοτυπεια την πρασινη της ασφαλειας,στο υπουργειο

    Και για ενα μερος που δεν πρεπει να χασεις (αν και ειναι πολλα) ειναι κοντα στο innsbruck
    (wattens).Ειναι το μουσειο του swarovski
    Οπου ειναι το μεγαλυτερο δωρο που κανεις σε γυναικα
    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ..
    ΓΙΑ ΤΡΟΦΗ ΝΕΡΟ..
    ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΘΑΡΟ..

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της fotis3
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    59
    Με τα ξενοδοχεία πάντως ένα θέμα το έχω, γιατί αν τα κλείσω από πριν θα πρέπει να τρέχω να προλάβω κάθε φορά τον προορισμό. Αν κάποια μέρα χάσεις από απρόοπτο γεγονός τότε όλα τα ξενοδοχεία που έχεις κλείσει έχουν πάει περίπατο.


    1 Επιλέγεις ξενοδοχεία με νετ.(ευκολάκι)
    2 Κλείνεις το προηγούμενο βράδυ το ξενοδοχείο σου.
    3 Κάνεις log σε σαιτ όπως booking πχ,και αποθηκεύεις 3,4 επιλογές για να μην τρώς τζάμπα χρόνο στο ταξίδι σου.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτο ταξίδι στην ευρώπη.
    από pepes1gr στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2009, 17:57
  2. Ταξίδι στην ευρώπη + πινακίδες
    από da_z_bro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 09:34
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 10:52
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
    από kavgeo στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 15:25
  5. Ταξιδι Στην Ευρωπη
    από ELECTROMOTO στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2005, 21:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF