Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 47

Θέμα: Απορίες του Μαθητευόμενου!

  1. #31
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35
    εμένα μου φάνηκε σαν κατα μέτωπο επίθεση ... τέσπα ...

    για όσους έχουν ασχοληθεί: μπουκάλες crypton με δίσκο μπροστά, ψαλίδι/αναρτήσεις astrea πίσω -> αρκετά καλύτερο κράτημα και πολύ καλύτερα φρένα

    το μοτέρ έχει στρόφαλο astrea, πιστόνι 52mm, εκκεντροφόρο αλλαγμένο, 22άρι καρμπ με ελεύθερο φίλτρο, ηλεκτρονική takegawa με πηνία astrea, και μια κλασική sebring για εξάτμιση, η κεφαλή είναι astrea ελαφρώς ανοιγμένη, η αντλία λαδιού είναι takegawa, φυγοκεντρικά δεν έχει γιατί του astrea πατινιάρουν αρκετά, πατέντα συμπλέκτη που δουλέυει αρκετά καλά (καμία σχέση με τον υδραυλικό του FZR βέβαια ) το γρανάζωμα είναι 15-36 και το μοτέρ στροφάρει αρκετά πάνω απο τα όρια του σε νορμάλ συνθήκες.

    τα metzeler βγαίναν γύρω στα 20-25 χιλιάρικα για 2.50 μπροστά και 2.75 πίσω και είναι τα ΜΟ90

    σε αντίθεση με τα ΜΟ1 που τα φοράει ο κολλητός μου, αυτά έχουν καλό κράτημα και τον χειμώνα

    ΜΟ90: http://www.metzelermoto.com/product_...imageField.y=8

    ΜΟ1:
    http://www.metzelermoto.com/product_...eda.asp?ID=200

    milaber έβγαινα στην κρήνη παλιά, το παπί είναι κίτρινο/μωβ (κάπου εδώ ο NLS θα αρχίσει να λέει για καγκούρια) δε το κυκλοφοράω και πολύ πια λόγω FZR και ελπίζω σύντομα να έχω και το ZXR, όποτε ξανακατέβω σαλόνικα (σπουδάζω καβάλα) δεν έχω πρόβλημα να σου δώσω βόλτα να σου φύγει κάθε αμφιβολία

    δεν μπορώ να καταλάβω ρε συ NLS γιατί είναι κακό να πηγαίνεις με παπί με 120-130, δλδ κάτι ΧΤ200 με κάτι λάστιχα για τ'ανάθεμα είναι πιο ασφαλή? φίλος έφυγε σε στροφή στον δρόμο για Δράμα προσπαθώντας να με ακολουθήσει. πιός είναι πιο μλκας? εγώ που προσπαθώ να το συντηρώ να είναι ασφαλές, ή ο άλλος που έχει "μοτοσυκλέτα" και δεν έχει αλλάξει λάστιχα ποτέ στη ζωή του? που αλλάζω ρουλεμάν και κάνω ακτινολόγιση κάθε 5000χμ? δε σε καταλαβαίνω ρε συ.

    συμφωνώ ότι σε γενικές γραμμές το παπί δεν είναι ασφαλές μέσο. πες μου εσύ πια μηχανή είναι ασφαλής στους ελληνικούς δρόμους?πιο σκούτερ με τις μικροσκοπικές ρόδες και τα πολλά κυβικά είναι ασφαλές? τέσπα. το θέμα που ανήγει είναι τεράστιο.

    καλημέρα σε όλους

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    milaber "πρώτη μέρα το παιδί" ή χιλιοστή, όταν λες τέτοια ακούς και τέτοια... μάλλον απλά δεν ξέρεις την παλαιότερη φιλοσοφία του φόρουμ που αν έλεγες κάτι που ΕΜΟΙΑΖΕ απλά με μαλακία (και μπορεί και να μην ήταν), σου την έπεφταν 20 άτομα και δεν ήξερες από που να φύγεις
    Απλά θυμήθηκα τα πρώτα δικά μου μην. που είχαν πέσει να με φάνε (ειδικά ο bikersonly!) και μπήκα στη θέση του παιδιού...

    Άντεξα όμως και σας έκανα έτσι με τα γραφόμενα μου τη ζωή ομορφότερη!

    Τόλη το φαντάστηκα ότι θα είναι ψιλοπειραγμένο!
    Γιατί αλλιώς όντως δεν εξηγείται 120 το 50άρι!
    :smilea:
    Κάτι είπες για Κρήνη!
    Σαλονικιός είσαι ορέ;

  3. #33
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35
    Χαλαρά Γεντί Σίτυ

  4. #34
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tolis_glx
    Χαλαρά Γεντί Σίτυ
    ΚΑΛΟΣ ΗΡΘΕΣ!
    ΕΙΜΑΙ Η ΝΙΜΒUS! ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ???
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Το C50 δεν θα τρελλαινόμουν να το πάρω για βόλτα...

    Αν είχες κάτι μεγαλύτερο...

    Και τώρα που βρίσκεσαι;

  6. #36
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tolis_glx
    δεν μπορώ να καταλάβω ρε συ NLS γιατί είναι κακό να πηγαίνεις με παπί με 120-130, δλδ κάτι ΧΤ200 με κάτι λάστιχα για τ'ανάθεμα είναι πιο ασφαλή? φίλος έφυγε σε στροφή στον δρόμο για Δράμα προσπαθώντας να με ακολουθήσει. πιός είναι πιο μλκας? εγώ που προσπαθώ να το συντηρώ να είναι ασφαλές, ή ο άλλος που έχει "μοτοσυκλέτα" και δεν έχει αλλάξει λάστιχα ποτέ στη ζωή του? που αλλάζω ρουλεμάν και κάνω ακτινολόγιση κάθε 5000χμ? δε σε καταλαβαίνω ρε συ.

    συμφωνώ ότι σε γενικές γραμμές το παπί δεν είναι ασφαλές μέσο. πες μου εσύ πια μηχανή είναι ασφαλής στους ελληνικούς δρόμους?πιο σκούτερ με τις μικροσκοπικές ρόδες και τα πολλά κυβικά είναι ασφαλές? τέσπα. το θέμα που ανήγει είναι τεράστιο.

    καλημέρα σε όλους
    ποιός είπε πως δεν είναι αυτός μαλάκας; είπα εγώ ότι αυτό το είδος δεν είναι;
    είπα ότι είναι αυτοί σοβαροί μοτοσυκλετιστές;

    το θέμα είναι το "πολύ ή λίγο"; ή το αν είναι μαλακία; ε μαλάκες και οι δυο, δεν καταλαβαίνω

    χαίρομαι που το προσέχεις το παπί σου, είναι το ένα βήμα για να είσαι πιο ασφαλής βέβαια - απλά απορώ η όλη επένδυση που έκανες αν τελικά συνέφερε να τα κάνεις μια κανονική μηχανή (έστω μικρή, έστω και με 10χαω πιο μικρή τελική - που δεν νομίζω)

    τέλος, επίσης δεν είπα ότι το ασφαλές είναι το σκούτερ, είπα εγώ τέτοια λέξη;... υπάρχουν ασφαλέστερες μηχανές και δεν είναι σκούτερ (εχμ, όλες οι άλλες ας πούμε)

  7. #37
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35
    Γεια σου nimbus, τι έχεις και θέλεις να ανταλλάξουμε?

    milaber τώρα είμαι καβάλα σόρρυ αλλά μόνο το παπί δίνω βόλτες το FZR είναι πιο επικύνδινο και το ZXR απλά δεν έχει έρθει στα χέρια μου ακόμα

    NLS εγώ ξεκίνησα το όλο θέμα λέγοντας ότι τα Metzeler βγήκαν πολύ καλά λάστιχα για το παπί, και ότι είναι αρκετά αξιόπιστα και σε μεγάλες ταχύτητες. Απο εκεί και μετά το θέμα ξέφυγε αρκετά. Εσύ μου επιτέθηκες επειδή είχα παπί, εγώ έτσι κατάλαβα. Δεν έχω όρεξη να μαλώνω γι'αυτό ας το αφήσουμε εδώ.

    Φυσικά και είναι μαλακία να τρέχεις με ένα παπί, γούστα έβγαζα, οι μλκιες πληρόνονται - και το ξέρω πολύ καλά αυτό αλλα ας μη το αναλύσουμε τώρα.

    Μλκία είναι και το FZR όμως, έχουμε δρόμο να πας με 260+ ? αν ναι πού?

    το παπί το έχω παρατήσει εδώ και καιρό, ξανατονίζω ότι αυτό που ήθελα να πω εξ αρχής ήταν ότι τα Metzeler βγήκαν πολύ καλά.

    και χωρίς παρεξήγηση μλκία είναι και η δικιά σου η μηχανή, ίσως κι εσύ που δε ξέρεις τι θέλεις. δλδ πόσο off είναι τα on-off και πόσο on? @@ κι απ'τα δύο είναι. off? ναι πάνε σε λίγο χώμα, έλα να πάμε στο άρτεμις μια βόλτα. on? τρίχες είναι... τέσπα ... μαγκιά σου που γούσταρες τέτοια μηχανή και βγάζεις εσύ τα γούστα σου, εμένα δε με κάλυπτε πχ, μαγκιά μου που έβγαζα γούστα με το παπί μου εσένα δε σε καλύπτει, πάω πάσο.

    το θέμα είναι ότι μου επιτέθηκες έτσι χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. κι άντε εγώ είμαι πόντιος και λίγο ανώμαλος κι ασχολούμε ακόμα μαζί σου και με το φόρουμ, μιας και υπάρχουν κι άλλα άτομα απ'τα οποία ίσως να έχω να κερδίσω και κάτι παραπάνω απο προσβολές. κάποιος άλλος ίσως απλά να έφευγε.

    ειδικά στην ελλαδάρα μας, που ακόμα υπάρχει η ρετσινιά του μηχανόβιου θα ήταν καλό να χαιρετιόμασταν στους δρόμους και να βοηθούσαμε ο ένας τον άλλον όπως και αν μπορεί. κι όχι να είμαστε χωρισμένοι σε πιτριρικάδες παπόβιους και μεγάλους/έμπειρους με on/off ...

    θέλω να τελειώσει εδώ το θέμα. έχουμε ξεφύγει αρκετά απο το θέμα έτσι κι αλλιός. αν θέλεις να πούμε κάτι άλλο, έλα στο MSN ή έλα να σε κεράσω ένα καφέ στην παραλία (είτε της καβάλας είτε σαλόνικα)

  8. #38
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    FILE ...

    MH DINEIS SHMASIA STO KOYLO TO NLS !! APLA AKOYSE TA XILIOMETRA KAI FOBITHIKE..MIAS KAI SOY LEEI..AN ME PETYXEI AYTO TO PAPAKI..ME PERASE APO PANO ME TH MPAXATELA POY KABALAEI!!!
    E EINAI KAI 500 KILA O TYPOS...KATALABAINEIS TORA...AYTO TOY LEIPE TORA NA MATHEI OTI TON PERNANE KAI TA PAPAKIA!

  9. #39
    Μαύρος και Άραχνος Το avatar του/της darkCount
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    158
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    "It's been going on for some years now. My hands never seem to leave the keyboard, my eyes never seem to leave the screen. Days and nights go by in a blink of an eye. I work in a constant state of hyperstimulation, a by-product of youth and perfect knowledge, connected to a cyberspace console that projects my conscience into the artificial illusion of the core. Time is fluid around me. I am now part of a bigger whole. I now look but do not see, I now touch but do not feel. Streams of infinite data pass through me as if I were transparent. Its a whole new world in here..."

    And then the phone rings. It's a friend, one who hasn't forsaken me yet. I'll be going out tonight.

    I can't wait to go back online...


  10. #40
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    (δεν έχουμε smillie κωλοδάχτυλο - ΓΙΑΤΙ ΡΕ ADMINS ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ SMILLIE ΚΩΛΟΔΑΧΤΥΛΟ;!)

  11. #41
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35

    Talking

    γιατί μπορεί τελευταία φορά που το χρησιμοποίησες να το πήρες μαζί σου? λέω τώρα εγώ ... αναρωτιέμαι ...

  12. #42
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    μπα, ψάξου καλύτερα

  13. #43
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35
    εσύ το ζήτησες φίλε μου, εσύ φαίνεσαι να το χρειάζεσαι ... και αν κρίνω απ' το ότι εσύ ενοχλείσαι ... μάλλον όλοι καταλαβαίνουμε που βρίσκεται

    ο καφές ισχύει πάντως

    καλή καρδιά φίλε ...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    εσύ το ζήτησες φίλε μου, εσύ φαίνεσαι να το χρειάζεσαι ... και αν κρίνω απ' το ότι εσύ ενοχλείσαι ... μάλλον όλοι καταλαβαίνουμε που βρίσκεται
    Τι έγινε ρε Νίκο;
    Σου την είπε;...
    ...ή μου φαίνεται;


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #45
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    μου την είπε

    - αλλά το είδα αργά χτες και βαριόμουν

    - τώρα δεν έχω πιει καφέ και με χάλασε που έβρεξε ενώ είχα πλείνει την μηχανή μετά από αιώνες (ακούς Θανάση; συνεννοημένος με Τον Θεό ε; καλά)

    - σιγά μην δώσω βάση σε μαλακίες έτσι κι αλλιώς (μετά σου πετάει και ένα "ο καφές ισχύει", "καλή καρδιά" κλπ. ...δηλ. να σε χέσω Γιάννη να σ'αλείψω μέλι - χεχεχε)

    - πήρε φόρα από μαλακίες κατεμά και όχι αυτεπάγγελτα (δυο είναι τα φυντανάκια μας τα πιο ενεργά)

    πέρασε το αυτόφωρο και πάει

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. Προέλευση του... fuck!
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 17:46
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 02:24
  4. Αποριες πριν την αγορα του Ζ750
    από Lazio στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 16:41
  5. Δημοσιογραφοι του κωλου!!!
    από AFTER στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2003, 08:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF