Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: SCORPION exo 710 air

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223

    SCORPION exo 710 air

    Αγόρασα το συγκεκριμένο κράνος από Τζωτζόπουλο στα 200€. Έχω εκπλαγεί πολύ θετικά από την ποιότητα του. Είχα αγοράσει το 2009 το αντίστοιχο της Σκόρπιον που ήταν 1650 γραμμάρια ενώ το σημερινό, σε λίγο χαμηλότερη τιμή είναι 1350!

    Το κράνος έχει άριστη εφαρμογή (στο κεφάλι μου), πολύ ποιοτική κατασκευή, D ring κούμπωμα, αφαιρούμενα μαξιλάρια σε περίπτωση ατυχήματος, φουσκωτά μαξιλαράκια στα μάγουλα και (σημαντικό για μένα) χωρούν εύκολα γυαλιά ηλίου-μυωπίας. 'Εχει καλή ζελατίνα και αντιθαμβωτική. Είναι και σχετικά αθόρυβο στις ταχύτητες που πάω (περίπου 130).

    Το συστήνω!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Απο θέμα αερισμού πως το νιώθεις?Έχεις δοκιμάσει shoei που έχουν πολύ καλό αερισμό για σύγκριση?Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι για κρανάκι γενικά και τα scorpio δεν τα είχα υπόψη. Αυτό με τα φουσκωτά μαξιλαράκια πόσο πρακτικό είναι.Αλλάζουν σε περίπτωση που χαλάσουν και χάνουν αέρα και γενικά χαλάνε (?) μιας που είχες και το παλαιότερο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Έχει πολύ καλό αερισμό. Shoei δεν έχω δοκιμάσει σε κίνηση, μόνο στατικά και δεν μου καθόταν καλά στο κεφάλι μου. Και στην τσέπη μου Γενικά έχω δει ότι μου κάθονται καλύτερα στρογγυλά κράνη και όχι μακρόστενα.

    Τα Scorpion έχουν πολύ καλή ποιότητα, το παλιό μου κράνος, από το 2009 έχει ακόμη πολύ καλά μαξιλαράκια κι εξωτερικά δεν έχει ξεθωριάσει πολύ. Ο μηχανισμός φουσκώματος δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

    Σε σχέση με το "καλό" μου κράνος, HJC RPHA-10 που είναι στη διπλάσια σχεδόν τιμή, το Scorpion έχει καλύτερη εφαρμογή, καλύτερα μαξιλαράκια, καλύτερη ζελατίνα με αντιθαμβωτική ζελατίνα.

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της malachaskos
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    21
    Σε τι μοτοσικλέτα το χρησιμοποείς?

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Έχω το ίδιο κράνος. Εδώ το thread που αναφέρομαι σε αυτό. Το μηχανάκι είναι F800GS και μετά από 7000χλμ με το κρανάκι είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τη ποιότητα του, τη ζελατίνα του και τον αερισμό του.

    Θα ξανααγόραζα Scorpion.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Έχω το ίδιο κράνος. Εδώ το thread που αναφέρομαι σε αυτό. Το μηχανάκι είναι F800GS και μετά από 7000χλμ με το κρανάκι είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τη ποιότητα του, τη ζελατίνα του και τον αερισμό του.

    Θα ξανααγόραζα Scorpion.
    Με ποιο το συγκρινεις?


    Τα φουσκωτα μαξιλαρια ειναι κατι εξτρα,η τα κανονικα που ειναι αρκετα φουσκωτα?

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Με ποιο το συγκρινεις?


    Τα φουσκωτα μαξιλαρια ειναι κατι εξτρα,η τα κανονικα που ειναι αρκετα φουσκωτα?
    Με κράνος της Lazer, Uvex, Xlite 601, HJC FG17IS. & με το Arai Chacer. Σαφώς το Arai σου δίνει καλύτερη αίσθηση αλλά και καλύτερη ποιότητα, όμως το Scorpion υπερτερεί στη ζελατίνα. Το Xlite είναι απλά ένα κλικ πιο ελαφρύ. Τα άλλα δύο (δυστυχώς δε θυμάμαι μοντέλο) απλά είναι κουβαδάκια μπροστά του.

    Όλα τα κράνη της Scorpion έχουν μια δική της πατέντα για να μπορείς να φουσκώνεις τα μάγουλα ώστε να υπάρχει καλύτερη εφαρμογή. Μπορείς να δεις εδώ σχετικό video.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Με κράνος της Lazer, Uvex, Xlite 601, HJC FG17IS. & με το Arai Chacer. Σαφώς το Arai σου δίνει καλύτερη αίσθηση αλλά και καλύτερη ποιότητα, όμως το Scorpion υπερτερεί στη ζελατίνα. Το Xlite είναι απλά ένα κλικ πιο ελαφρύ. Τα άλλα δύο (δυστυχώς δε θυμάμαι μοντέλο) απλά είναι κουβαδάκια μπροστά του.

    Όλα τα κράνη της Scorpion έχουν μια δική της πατέντα για να μπορείς να φουσκώνεις τα μάγουλα ώστε να υπάρχει καλύτερη εφαρμογή. Μπορείς να δεις εδώ σχετικό video.
    Η ζελατινα,κατα την αποψη μου,ειναι ενα απο τα αδυνατα σημεια του hjc.

    To scorpion εχει ωραια παντεντουλα στη ζελατινα,επισης φαινεται να αεριζεται και καλα.Δεν καταλαβα ομως πως φουσκωνουνε τα μαγουλα.
    Το δεσιμο του το θεωρω αβολο.Ελπιζω να το βγαζει και σε αλλο τυπο.
    Για πες και ενα τελευταιο.Σε σχεση με τα υπολοιπα πως συμπεριφερεται στο θαμπωμα?

  9. #9
    +φωνω με τον μαικ.ειχα δυο scorpion (700 & 1000) .πολυ καλα και ποιοτικά κράνη.καλος αερισμος,χοντρη ζελατινα με πινλοκ,υποαλεργικη πλήρως αφαιρούμενη επενδυση,d ring,επιρυνιο,υποσιαγονο και το συστημα που φουσκώνει βοηθαει οταν πέσουν, λόγω χρήσης τα μαξιλάρια,να διατηρεί το κρανος την εφαρμογη του.
    ισως,το μονο αρνητικο του ρινσι οτι γενικά εχουν μεγάλο κέλυφος.

Παρόμοια θέματα

  1. Nexx XR1-R CARBON vs Scorpion EXO-1000 air E11 Freedom
    από Zupercharger στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2013, 01:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF