Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Ηλεκτρικο πιστολι βαφης

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macedonas Προβολή μηνύματος
    Στα πόσα λεφτά το βρίσκεις ?
    70-80-100,αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.Ηθελα να δω αν υπαρχει κατι δοκιμασμενο.Περισσοτερο το ηθελα για πλαστικο χρωμα.

    toyar εχω δυο κονφλερ δεν με βολευουν.

    Καφετζη,μολις το παρω θα ερθω μια απο εκει ,να σου τραβηξω ενα












    ασπρισμα.

  2. #17
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι άλλοι είναι οι λόγοι που οδηγούν τους επαγγελματίες στα εργαλεία αέρος και όχι το πόσο ρεύμα θα καταναλώσουν....
    Σωστό....τω καιρώ εκείνω, που δούλευα ως βαφέας (λουστραδόρος επίπλων, για την ακρίβεια) τα πιστόλια αέρος, ειδικά κάτι πανάκριβα γιαπωνέζικα που είχα την τύχη να δουλεύω ήταν άπαιχτα στην ποιότητα ροής, απλώματος κ.λ.π σε σχέση με τα ηλεκτρικά οποιασδήποτε μάρκας και τιμής να ήταν (σήμερα δεν ξέρω πως έχει η κατάσταση, έχω φύγει εδώ και πάνω από μια 20ετία.....) το πιστόλι πάντως της bosh Που μπήκε πιο πάνω, ΔΕΝ είναι ηλεκτρικό, έχει κομπρεσεράκι ώμου που στέλνει αέρα..... είχα δουλέψει ένα παρόμοιο Αμερικάνικο σε ένα σπίτι φίλου με το οποίο βάψαμε τοίχους κ.λ.π μια χαρά δουλειά έκανε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ειχα καποτε ηλεκτρικο. χαλια ποιοτητα εντελως. αν το θες για καγκελα, τοιχους και φρεζες ε κανει.
    Γιαννης

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σωστό....τω καιρώ εκείνω, που δούλευα ως βαφέας (λουστραδόρος επίπλων, για την ακρίβεια) τα πιστόλια αέρος, ειδικά κάτι πανάκριβα γιαπωνέζικα που είχα την τύχη να δουλεύω ήταν άπαιχτα στην ποιότητα ροής, απλώματος κ.λ.π σε σχέση με τα ηλεκτρικά οποιασδήποτε μάρκας και τιμής να ήταν (σήμερα δεν ξέρω πως έχει η κατάσταση, έχω φύγει εδώ και πάνω από μια 20ετία.....) το πιστόλι πάντως της bosh Που μπήκε πιο πάνω, ΔΕΝ είναι ηλεκτρικό, έχει κομπρεσεράκι ώμου που στέλνει αέρα..... είχα δουλέψει ένα παρόμοιο Αμερικάνικο σε ένα σπίτι φίλου με το οποίο βάψαμε τοίχους κ.λ.π μια χαρά δουλειά έκανε
    Με πλαστικο χρωμα υποθετω τους τοιχους.

    Εσυ ειχες δουλεψει κατι σαν αυτο που εβαλα στην φωτο,θυμασαι μαρκα?

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Με πλαστικο χρωμα υποθετω τους τοιχους.

    Εσυ ειχες δουλεψει κατι σαν αυτο που εβαλα στην φωτο,θυμασαι μαρκα?
    Σωστά υποθέτεις

    Μάρκα δεν θυμάμαι, το αξιοπερίργο σε αυτό το μηχάνημα ήταν ότι ο αέρας έβγαινε ζεστός
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    τώρα που έχει περάσει κάνα πεντάρι χρόνια υπάρχει κανένας να έχει δοκιμάσει τα καινούργια πιστόλια βαφής τα ηλεκτρικά; όχι για ολόκληρη μηχανή κάνα πλαστικό κανά μασπιε τίποτα τέτοιο

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ότι ίσχυε, ισχύει. Ποιότητα βαφής δεν μπορούν να δώσουν. Ευκολία, απλώμα κ ταχύτητα ναι.
    Πολύ καλύτερη (κ πολύ φθηνότερη) δουλειά θα κάνεις με καλά σπρέι σε τόσο μικρά κομμάτια που θες.

  8. #23
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Όπως τα λέει ο typhoon, χρώματα με καλυπτικότητα που τρέχουν δύσκολα είτε γιατί απορροφώνται εύκολα, είτε γιατί δεν τρέχουν εύκολα, είναι οκ.
    Σχεδόν τα πάντα σε ένα σπίτι εκτός από λούστρα ξύλων.

    Τροχούς, μπουκάλες, ποδιές, μαρσπιε, ψαλίδια, κάγκελα κ.λπ. που χτυπιούνται συχνά τα κάνουμε ηλεκτροστατική
    που είναι ανθεκτική στα χτυπήματα για να μην έχουμε γραμμάτια εργασιών...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    συχνά τα κάνουμε ηλεκτροστατική
    Επ ευκαιριας εχει κανεις κανα λινκ η γνωριζει που μπορουμε να βρουμε πιστολι ηλεκτροστατικης?Οχι κανα επαγγελματικο..

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Επ ευκαιριας εχει κανεις κανα λινκ η γνωριζει που μπορουμε να βρουμε πιστολι ηλεκτροστατικης?Οχι κανα επαγγελματικο..
    Δεν πάει έτσι ακριβώς.... Θέλει και φούρνο για να ψηθεί το χρώμα και να πατήσει επάνω στο αντικείμενο. Είναι ένα είδος πούδρας, δεν είναι μπογιά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Ότι ίσχυε, ισχύει. Ποιότητα βαφής δεν μπορούν να δώσουν. Ευκολία, απλώμα κ ταχύτητα ναι.
    Πολύ καλύτερη (κ πολύ φθηνότερη) δουλειά θα κάνεις με καλά σπρέι σε τόσο μικρά κομμάτια που θες.
    Ας πουμε καλα σπρέι ποια θεωρούνται;
    Για παράδειγμα θέλω να βαψω ενα κουστούμι παπιου το οποίο είναι χάλια. Άπλετο χώρο δεν εχω για κομπρεσέρ και πιστόλι. Για σπρέι θέλω τουλάχιστον 2 σπρει ασταρι και άλλα 3-4 σπρει χρωμα για να μου κοστίσει (με 4€ το σπρέι) 25€ χρώματα για να βγει ενα μέτριο αποτέλεσμα. Βερνίκι δεν παίρνουν τα μονής. Για χρώμα διπλής με 10€ το σπρέι θέλω 40€ σπρει για χρώμα 8 πάλι για ασταρι και αλλα τοσα για βερνίκι. Δηλαδή 68€. Δεν θεωρούνται αρκετά 70€ + προσωπική εργασία οταν με 200€ παίρνεις ολόκληρο κουστούμι;
    Απο την άλλη αν πάρεις ενα ηλεκτρικό πιστολι με 100€ ας πούμε και με 50€ ακόμα βάψεις το κουστούμι με κανονικά χρώματα και σου μείνει και το πιστόλι θεωρητικά και πρακτικά είσαι κερδισμένος.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κοίτα όπως το θέτεις θα συμφωνήσω μαζί σου, με την έννοια ότι σου μένει το εργαλείο.
    Από κει κ πέρα είναι προσωπική επιλογή ποιον δρόμο θα ακολουθήσεις.
    Καλό σπρέι εννοώ κάποιο ποιοτικό επώνυμο, όχι το φθηνότερο του ραφιου. Δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά με τέτοια δουλειά, εάν όμως χρειαζόταν μάλλον στα πιο ακριβά θα πήγαινα, περισσότερο με την έννοια ακριβότερο=καλύτερο, χωρίς όμως να μπορώ να επιχειρηματολογησω περεταιρω για την επιλογή μου.

    Πάντως εάν τελικά το αποφασίσεις για ηλεκτρικό πιστόλι κ έχεις χρόνο κ διάθεση, φτιάξε ένα μικρό φωτορομαντσο how to, έτσι για να παίρνουμε καμία ιδέα, γιατί η αλήθεια είναι ότι σπρέι ήξερα, σπρέι πρότεινα, την εναλλακτική που αναφέρεις δεν την είχα σκεφτεί. Είχα μείνει ότι κάνουν για χοντρό δουλειές πχ κάγκελα σπιτιού κλπ.
    Αν είναι να ψαχτείς παραπάνω όμως θα ήθελα να μάθω πως πήγε τελικά, να ανοίξω λίγο το μυαλό μου στο θέμα

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν πάει έτσι ακριβώς.... Θέλει και φούρνο για να ψηθεί το χρώμα και να πατήσει επάνω στο αντικείμενο. Είναι ένα είδος πούδρας, δεν είναι μπογιά....
    ναι το γνωριζω,εχω δει πως γινεται.Ψησιμο σε παλιο φουρνο κουζινας κ ειναι οκ.Εχω ενα λινκ αλλα το πιστολι δεν ειναι πλεον διαθεσιμο.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Ας πουμε καλα σπρέι ποια θεωρούνται;
    Για παράδειγμα θέλω να βαψω ενα κουστούμι παπιου το οποίο είναι χάλια. Άπλετο χώρο δεν εχω για κομπρεσέρ και πιστόλι. Για σπρέι θέλω τουλάχιστον 2 σπρει ασταρι και άλλα 3-4 σπρει χρωμα για να μου κοστίσει (με 4€ το σπρέι) 25€ χρώματα για να βγει ενα μέτριο αποτέλεσμα. Βερνίκι δεν παίρνουν τα μονής. Για χρώμα διπλής με 10€ το σπρέι θέλω 40€ σπρει για χρώμα 8 πάλι για ασταρι και αλλα τοσα για βερνίκι. Δηλαδή 68€. Δεν θεωρούνται αρκετά 70€ + προσωπική εργασία οταν με 200€ παίρνεις ολόκληρο κουστούμι;
    Απο την άλλη αν πάρεις ενα ηλεκτρικό πιστολι με 100€ ας πούμε και με 50€ ακόμα βάψεις το κουστούμι με κανονικά χρώματα και σου μείνει και το πιστόλι θεωρητικά και πρακτικά είσαι κερδισμένος.
    Εχει σπρει 3 σε 1 ασταρι,χρωμα,βερνικι/σκληρηντης.Αποτελεσμα βγαινει πολυ καλο και με σπρει αρκει να εχεις κανει καλη προεργασια και να εχεις καθαρο χωρο εργασιας.Ειχα βαψει βασεις μαρσπιε/πατηρακια συνοδηγου στο f1 που ειχα με σπρει και αντεξαν χρονια οχι ενα χρονο.Αν βαψεις εξω απο τον αερα που υπαρχει δεν θα βγει καλο αποτελεσμα θα πηγαινει το χρωμα οπου να ναι και θα κολλανε σκουπιδακια πανω.Οποτε καλη προεργασια,γυαλοχαρτο κτλ,καθαρο χωρο εργασιας και καθαρο ζεστο χωρο για ψησιμο.Γιατι κοστουμι μιλαμε?Για ποιο παπακι?Παιζουν ολοκληρα κοστουμια στα 100 ευρω.

  15. #30

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για ηλεκτρικό πρόβλημα
    από t.kant στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2006, 04:36
  2. Χρωμα βαφης πανω σε μηχανη
    από ea6gka στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 23:53
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 10:15
  4. Ηλεκτρικο Προβλημα?
    από ASTRAKITCAR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2004, 19:48
  5. S.O.S ηλεκτρικο προβλημα
    από wolfman13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF