Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: αμορτισέρ για freewind

  1. #1
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615

    αμορτισέρ για freewind

    καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    επειδή εδώ και 1 μήνα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους καθημερινά στη Σαλαμίνα ,
    με το υπέροχο οδόστρωμά της ,
    με την τέλεια άσφαλτο,
    με τις λακούβες που καταπίνουν τριαξονικό
    με τα σαμαράκια που θέλεις μηχανάκι trial για να τα περάσεις,
    και χιλιαδυό άλλα τέτοια όμορφα,

    ήταν θέμα χρόνου να δω τι θα με βρει.

    με βρήκε λοιπόν μια από τις προαναφερθείσες λακούβες/φαράγγια, με αποτέλεσμα να τα παίξει η πίσω ανάρτηση.

    επειδή είμαι μόνο με το ελατήριο , και επειδή για επισκευή πρέπει να βγει και να μείνω αρκετές μέρες χωρίς μοτό , πράγμα που δεν μπορώ να κάνω, και επειδή καινούργια κάνει 400-450€ (η μισή αξία της μηχανής)
    ψάχνω να βρω μεταχειρισμένη για να μπει επιτόπου, ή έστω προσωρινά μέχρι να επισκευαστεί η υπάρχουσα.

    το θέμα εἰναι ότι δεν ξέρω αν ταιριάζουν αμορτισέρ από άλλα μηχανάκια , ούτε μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να προσέξω.
    καταρχήν , υπάρχει περίπτωση να ταιριάζει από άλλο μηχανάκι π.χ. κανά v-strom ή τσάμπα ελπίζω ??

    Οι μοναδικές πληροφορίες που βρίσκω για το δικό μου είναι αυτές:

    Rear suspension:link type , coil spring , gas/oil damped, spring preload fully adjustable, compression damping force adjustable

    Rear suspension: Full Floater with adjustable spring pre-load and damping


    Πως μπορώ να μάθω από ποια άλλα μηχανάκια μπορεί να ταιριάζει? υπάρχουν συγκεκριμένα μήκη/διαστάσεις?

    αν μπορεί κάποιος κατέχων να κάνει ἐνα μικρό web search για να μου προτείνει κάτι , θα ήμουν ιδιαιτέρως υποχρεωμένος.

    και θα κεράσω μπύρα.

    μπύρες.

    κοψίδια

    παϊδια

    ουίσκια

    ενδεικτική φωτό από το web :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7753093_0_n.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	17,9 KB 
ID:	357813

    ευχαριστώ

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Σύμφωνα με αυτό το θέμα στο xf650.de, το μήκος ελατηρίου πριν την τοποθέτηση είναι 180mm, τοποθετημένο 164mm. Χρειάζονται κι άλλες διαστάσεις, αλλά μπορείς να πάρεις μια γενική ιδέα για το πού πρέπει να κοιτάς

  3. #3
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με αυτό το θέμα στο xf650.de, το μήκος ελατηρίου πριν την τοποθέτηση είναι 180mm, τοποθετημένο 164mm. Χρειάζονται κι άλλες διαστάσεις, αλλά μπορείς να πάρεις μια γενική ιδέα για το πού πρέπει να κοιτάς
    Στους πίνακες του λινκ δείχνει ότι το μηκος του αμορτισερ(απο τρύπα σε τρύπα) είναι 34 εκατοστά http://www.apriliaforum.com/forums/s...shock-absorber .Σε αφτερμαρκετ YSS αναφέρουν πάλι 34 εκατοστά,έχει και διαστασεις για τις πάνω και κάτω τρύπες Top / Bottom fitting: 10x30(mm). / F.30xM10(mm) http://www.ebay.ie/itm/SUZUKI-XF-650...4AAOxyDlNTldSk
    Βέβαια το γνήσιο αμορτισερ του Freewind έχει 4 τρύπες στο κάτω μέρος για να χαμηλωνει ή να ψηλώνει οπότε δεν ξέρω αν τα 34 εκατοστα είναι το ελάχιστο ή το μέγιστο ύψος.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$_1.JPG 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	29,1 KB 
ID:	357843
    Στο car.gr υπάρχουν μεταχειρισμένα αμορτισερ για freewind,τωρα σε τι κατάσταση είναι κανείς δεν ξέρει.
    tzimidis πολύ πιθανόν να ταιριάζει απο άλλο μηχανάκι,στα honda dominator650 προ του '95 που εχουν επίσης μηκος 34εκ ταιριάζουν αμορτισερ απο vstrom650 και sv650 που εχουν ίδιο μήκος.
    Εγω έχω spare αμορτισερ για dominator αλλά είναι στα 37 εκατοστά,αν θες να το δοκιμασεις μπας και κανει μέχρι να κανεις σερβις στο δικο σου be my guest
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #4
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Στους πίνακες του λινκ δείχνει ότι το μηκος του αμορτισερ(απο τρύπα σε τρύπα) είναι 34 εκατοστά http://www.apriliaforum.com/forums/s...shock-absorber .Σε αφτερμαρκετ YSS αναφέρουν πάλι 34 εκατοστά,έχει και διαστασεις για τις πάνω και κάτω τρύπες Top / Bottom fitting: 10x30(mm). / F.30xM10(mm) http://www.ebay.ie/itm/SUZUKI-XF-650...4AAOxyDlNTldSk
    Βέβαια το γνήσιο αμορτισερ του Freewind έχει 4 τρύπες στο κάτω μέρος για να χαμηλωνει ή να ψηλώνει οπότε δεν ξέρω αν τα 34 εκατοστα είναι το ελάχιστο ή το μέγιστο ύψος.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$_1.JPG 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	29,1 KB 
ID:	357843
    Στο car.gr υπάρχουν μεταχειρισμένα αμορτισερ για freewind,τωρα σε τι κατάσταση είναι κανείς δεν ξέρει.
    tzimidis πολύ πιθανόν να ταιριάζει απο άλλο μηχανάκι,στα honda dominator650 προ του '95 που εχουν επίσης μηκος 34εκ ταιριάζουν αμορτισερ απο vstrom650 και sv650 που εχουν ίδιο μήκος.
    Εγω έχω spare αμορτισερ για dominator αλλά είναι στα 37 εκατοστά,αν θες να το δοκιμασεις μπας και κανει μέχρι να κανεις σερβις στο δικο σου be my guest
    Είσαι θεός.

    αν θέλεις στείλε ένα π.μ. που βρίσκεσαι και πότε μπορείς.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα μιας και πρόκειται για την ίδια μοτοσυκλέτα και για ερώτηση σχετική με ανάρτηση. Συγκεκριμένα λύνοντας το μπροστινό για αλλαγή λαδιών και τσιμούχων ,βγάζω απο πάνω προς τα κάτω,εναν μεταλικό αποστάτη χοντρό και αρκετά βαρύ μήκους 3 εκατ, εναν αποστάτη απο λεπτό ατσάλινο σωλήνα μήκους 24,5 εκατ και ένα ελατήριο μήκους 37.5 εκατ,μέσα στα όρια του κατασκευαστή.Η ερώτηση είναι η εξής, ενδείκνυται να κοιτάξω για αφτερ μαρκετ ελατήριο και ενδεχομένως να καταργήσω τους αποστάτες η επανατοποθετώ ως έχει και βάζω πιο χοντρό λαδάκι(20άρι απο 15άρι που είναι το στάνταρ)

  6. #6
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Bazeis re file mia aggelia sto car oti poulas kati.
    einai toso dyskolo na GRAPSEIS SOSTA TO TILEFONO????
    episis eisai magazi pou poulaei sto car.
    einai toso dyskolo na ksereis ti poulas???
    -ela apo do na to deis
    NA PAS NA GAMITHEIS POU THA ERTHO APO KEI NA TO DO.
    I KSEREIS I DEN KSEREIS. kai alles fores pou etrexa apo do kai apo ekei stou diaolou ti mana gia na to do,
    telika .............eixe poulithei.


    ayto gia ta "motomagaza ston kairo tis krisis".
    eyxaristo

  7. #7
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Kai ekei pou akous mono kala logia gia kapoio, ekseidikeymeno, magazi,
    anakalypteis aytoprosopos oti dystyxos, molis gineis pelatis ,

    OLOI TA IDIA SKATA EINAI!!!!!

  8. #8
    Γελάω πικρά σκεφτόμενος τι με περιμένει τις επόμενες μέρες που θα ψάχνω λύση για τον πήγασο...

  9. #9
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Γελάω πικρά σκεφτόμενος τι με περιμένει τις επόμενες μέρες που θα ψάχνω λύση για τον πήγασο...
    An exeis tropo na pliroseis meso ebay, xtypa to alypita.
    Metaxeiro xrepia zitane edo 150-200 , ti stigmi mou sto ebay.de kykloforoun apo 49+ euro.

    Ntaks, ta leme kai ta ksanaleme gia tis diafores edo kai ekso,
    alla telika oi ekso mallon savoura prepei na poulane
    eno emeis edo to ligotero platinenia me epistrosi apo diamantia kai katharo xryso.
    Den eksigeitai allios.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2008
    Μηνύματα
    118
    Τελικά τι έγινε..βρήκες αμορτισέρ. .η ακόμα ψάχνεις.

  11. #11
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    @@@@@ βρήκα.
    επειδή είμαι και γεροπαράξενος , προτιμώ να μείνω χωρίς μηχανάκι παρά να κάνω το χατήρι του κάθε καριόλη που πουλάει μεταχειρισμένο 20ετίας με 50.000 χλμ στα 200 € (και που χρειάζεται προφανώς άλλα 50-60-70 για συντήρηση) ,
    όταν καινούργιο hagon/bitubo/yss κάνει 350-400.
    με εξυπηρέτησε ο φίλος Λευκάδιος με ένα δανεικό , αλλά δυστυχώς ήταν 3 εκ. πιο μακρύ και δεν έμπαινε.
    Ελλείψει άλλης εναλλακτικής το έβγαλα και το έστειλα για επισκευή και κινούμαι με ταξί, μιας και ο σπεσιαλίστας στο τηλέφωνο μου είπε "σήμερα παραλαμβάνω -αύριο παραδίδω".
    @@@ρια.
    χτες παρέλαβε ,για παράδοση σήμερα.
    σήμερα το πρωί μου είπε θα σε πάρω το μεσημέρι.
    Μεχρι το βράδυ δεν απαντούσε στο τηλέφωνο , που σημαίνει ότι πάμε για αύριο.
    Μένει να δω αν αύριο σηκώσει το τηλέφωνο , και το κυριότερο αν έκανε δουλειά ή αν "του έτυχε κάτι και δεν πρόλαβε να το δει", και πάμε για μεθαύριο.

    εν τω μεταξύ κάθε μέρα για μένα σημαίνει 40€ ταξί, που σημαίνει 3-4 μέρες =120-160€+ κανά 100άρικο η επισκευή =260 + ενα 20άρικο που έδωσα σε ένα παλικάρι για να το πάει στο μάστορα και να το φέρει =280 €.

    Ε , δεν έβαζα άλλο ενα κατοστάρικο να έπαιρνα φρεσκαδούρα με εγγύηση??????

    Αλλά όταν ο κάθε @@@@ης πρώτα κοιτάει να σε δεσμεύσει και να σε βάλει στο χέρι, και μετά σφυρίζει κλέφτικα, αυτά παθαίνεις...............
    Αλλά καλά να πάθω.
    Λες και δεν την έχω μάθει αυτή την πούστικη νοοτροπία στην ελλάδα τόσα χρόνια τώρα.

    με τις υγείες μου.

  12. #12
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Ola ok telika.
    se 1 ora etoimoparadoto.
    simera tous agapao olous pali.

  13. #13
    Το ανέκδοτο με τον γρυλο μου θύμισε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Τελικά λύση με το πίσω αμορτισέρ δεν βρέθηκε ? εννοώ δεν ταιριάζει από κανένα άλλο μηχανάκι αναγκαστικά πας σε καινούργιο ή επισκευή?
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

Παρόμοια θέματα

  1. Repare manual για Freewind suzuki
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2005, 17:00
  2. service manual για freewind
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 11:27
  3. Κάγκελα για Freewind
    από Reignman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF