Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Γυρίζοντας τον κόσμο με μηχανή (Ηλίας Βροχίδης)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818

    Γυρίζοντας τον κόσμο με μηχανή (Ηλίας Βροχίδης)

    Πολλοι τον εχουμε παρακολουθησει "κατα ποδας" σε αυτη του την περιπετεια.Εδω ειναι καπως ποιο συνοπτικα τα πραγματα.Πιο αναλυτικα στο θεμα του powerphot mad about Africa: Ο γύρος της Αφρικής και της Μ. Ανατολής με XR 250.
    ------------------------------------------------------------------------------------

    Μια συζήτηση με τον Ηλία Βροχίδη, τον άνθρωπο που έχει εξερευνήσει 50 χώρες με την αγαπημένη του μηχανή


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ImageHandler.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	87,4 KB 
ID:	357889

    Ο Ηλίας Βροχίδης ανήκει στην κατηγορία των ανθρώπων που επέλεξαν να κάνουν πράξη τα όνειρά τους. Μόνο που στην περίπτωσή του δεν μιλάμε για μια απλή απόφαση, αλλά για μία επιλογή που τον έχει οδηγήσει στο να εξερευνήσει 50 χώρες με την αγαπημένη του μηχανή. Από την Αφρική, όπου βρίσκεται αυτές τις μέρες, δέχθηκε να μου μιλήσει για την τελευταία του περιπέτεια που ο ίδιος έχει ονομάσει “mad about Africa”. «Είναι οι περιπέτειες του mad nomad, του τρελού νομάδα, δηλαδή εμού», λέει χαρακτηριστικά.


    Σύμφωνα με τα λεγόμενά του, πάντα είχε στο μυαλό του την Αφρική ως τον ναό της περιπέτειας. «Αφού επέστρεψα από το 27 μηνών οδοιπορικό μου στην Ασία, εργάστηκα στην Ελλάδα για τέσσερα χρόνια και προετοίμασα προσεκτικά την επόμενη αποστολή μου στην αφρικανική ήπειρο. Το 2013 ήρθε η ώρα να προσκυνήσω στο ναό της περιπέτειας, λοιπόν!». Ξεκίνησε μαζί με τη Χριστίνα Πεφάνη με δυο ίδιες μοτοσυκλέτες, δυο εικοσάχρονα μικρά Honda XR 250, τα οποία του πήρε έξι μήνες να ανακατασκευάσει με τη βοήθεια του Δημήτρη Κατηγιάννη και του συνεργείου του nrg.


    «Ήξερα από το προηγούμενο εγχείρημά μου τι θα χρειαστούμε, οπότε οι μοτοσυκλέτες τροποποιήθηκαν με προσοχή στις λεπτομέρειες έτσι, ώστε να καλύπτουν τις ασυνήθιστες ανάγκες μας σε μια τέτοια αποστολή. Στη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, αφού ταξιδεύαμε για δέκα μήνες μαζί με τη Χριστίνα, ήρθε η ώρα για εκείνη να πετάξει πίσω στην Ελλάδα. Εγώ εργάστηκα εκεί στο εστιατόριο της ελληνικής κοινότητας του Lubumbashi για δυόμισι μήνες κι ύστερα συνέχισα το ταξίδι μονάχος προς τη Νότια Αφρική».

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ilias-vrochidis-10.jpg 
Προβολές:	521 
Μέγεθος:	41,1 KB 
ID:	357890

    Βγαίνοντας από την Ελλάδα, εξερεύνησε την Αλβανία και άλλες βαλκανικές χώρες, ώσπου έφτασε στην Ιταλία. Εκεί συναντηθήκε με τη Χριστίνα και πήραν το καράβι για το Μαρόκο. «Έτσι ξεκινήσαμε από το πιο απαιτητικό κομμάτι της ηπείρου, που είναι η Δυτική και Κεντρική Αφρική. Συνέχισα μόνος μέχρι τη Νότια Αφρική κι αφού απόλαυσα τις ομορφιές της, άρχισα να κατευθύνομαι και πάλι προς το βορρά, αυτήν τη φορά μέσω της Ανατολικής Αφρικής».

    Αυτήν τη στιγμή, μετά από σχεδόν τρία χρόνια στο δρόμο και πάνω από 90.000 χιλιόμετρα, βρίσκεται στην Αίγυπτο έχοντας ήδη επισκεφτεί 36 χώρες κατά τη διάρκεια του “mad about Africa”: Αλβανία, Μαυροβούνιο, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Κροατία, Σλοβενία, Ιταλία, Μαρόκο, Μαυριτανία, Σενεγάλη, Γουινέα-Μπισάου, Γουινέα, Ακτή Ελεφαντοστού, Γκάνα, Μπουρκίνα Φάσο, Τόγκο, Μπενίν, Νιγηρία, Καμερούν, Κονγκό, Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, Ζάμπια, Ναμίμπια, Νότια Αφρική, Λεσότο, Σουαζιλάνδη, Μποτσουάνα, Ζιμπάμπουε, Μοζαμβίκη, Μαλάουι, Τανζανία, Ρουάντα, Ουγκάντα, Κένυα, Αιθιοπία, Σουδάν και Αίγυπτο.

    Ανάλογα εγχειρήματα βέβαια έχει κάνει και στο παρελθόν αφού το 2007 βγήκε από την Ελλάδα με μοτοσυκλέτα και για πρώτη φορά πέρασε τα σύνορα της Ευρώπης. Το πλάνο ήταν να περιηγηθεί τέσσερις χώρες σε δέκα μήνες. Τελικά γύρισε στην Ελλάδα μετά από 2 χρόνια και 2,5 μήνες, έχοντας ταξιδέψει σε δεκατέσσερις χώρες: Τουρκία, Ιράν, Πακιστάν, Ινδία, Νεπάλ, Τουρκμενιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Κυργιζστάν, Καζακστάν, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Αρμενία και Ναγκόρνο-Καραμπάχ! «Φυσικά, αυτό το ταξίδι μου άνοιξε τα μάτια κι ήταν καθοριστικό για το υπόλοιπο της ζωής μου. Οι εμπειρίες μου από αυτές μου τις περιηγήσεις περιγράφονται στο λεύκωμά μου “27 πανσέληνοι στην Ανατολή: χρώματα & εικόνες”, που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Όραμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ilias-vrochidis-2.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	42,5 KB 
ID:	357891


    Πηγη: https://www.protothema.gr/city-stori...smo-me-mihani/

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Τρεις εμπειρίες που ξεχωρίζει από όσα έχει ζήσει μέχρι στιγμής

    1. Το δυσκολότερο κομμάτι της αποστολής μας ξέραμε πως θα ήταν η διάσχιση της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κονγκό. Η απόσταση μεταξύ της Kinshasa και του Lubumbashi, των δύο μεγαλύτερων πόλεων της χώρας, είναι 2.500 χιλιόμετρα. Τα 1.500 από αυτά είναι σε δύσβατους χωματόδρομους ή μονοπάτια μέσα στη ζούγκλα. Ήμασταν πολύ τυχεροί, αφού καταφέραμε να ολοκληρώσουμε τη διαδρομή σε δεκατρείς μόνο μέρες, ενώ ήμασταν από τους ελάχιστους ξένους που κατάφεραν να φτάσουν στο Lubumbashi με το δικό τους όχημα!

    Η Χριστίνα ανησυχούσε για τη δύσβατη διαδρομή, ενώ εγώ για μερικούς από τους πιο διεφθαρμένους αστυνομικούς στον κόσμο, που αποτελούν τους πιο αδίστακτους εγκληματίες των χωρών αυτών. Όπως και στο υπόλοιπο ταξίδι, η Χριστίνα ανέλαβε τους αστυνομικούς και χάρη σ' αυτήν γλιτώσαμε από τα νύχια τους, ενώ εγώ ανέλαβα να περνώ τη μοτοσυκλέτα της από τα δύσβατα εμπόδια, να την καθοδηγώ και να λύνω τα μηχανολογικά προβλήματα.

    Τη διαδρομή που επιλέξαμε μας την είχαν υποδείξει κάποιοι ντόπιοι. Οι ελάχιστοι ξένοι που έχουν διασχίσει τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό χρησιμοποιούσαν άλλη διαδρομή και δεν ήξερα κανέναν που να δοκίμασε τη διαδρομή που τελικά εμείς επιλέξαμε. Στα χωριά μας έβλεπαν σαν εξωγήινους που ήρθαν απ' τον ουρανό. Σίγουρα κάποιοι δε θα είχαν ξαναδεί λευκό. Τρεις φορές αναγκαστήκαμε να κατασκηνώσουμε σε χωριά, με την άδεια του φυλάρχου, αφού η ζούγκλα ήταν τόσο πυκνή, που δε μπορούσαμε να βγούμε από το μονοπάτι για να κατασκηνώσουμε. Όλο το χωριό μαζευόταν γύρω μας και μας περιεργαζόταν επί ώρες. Παρόλ' αυτά, αν και θα μπορούσαν, κανείς δεν πείραξε τίποτα και δεν κινδυνέψαμε ποτέ.

    2. Το μικρό Βασίλειο του Λεσότο, στα νότια της Αφρικής, έγινε μια από τις αγαπημένες μου χώρες. Αποτελεί τη μοναδική χώρα στον κόσμο που βρίσκεται αποκλειστικά σε υψόμετρο μεγαλύτερο των 1.000 μέτρων, ενώ είναι η χώρα με το πιο ψηλό χαμηλότερο σημείο στον κόσμο, που είναι τα 1.400 μέτρα! Τα χαρακτηριστικά, λοιπόν, αυτού του κρατιδίου υπόσχονταν πως η ορεσίβια φύση μου θα έβρισκε εκεί έναν επίγειο παράδεισο...


    Κάθε βράδυ κατασκήνωνα σ' ερημικά βουνά, που τα διέσχιζαν ρυάκια με κρυστάλλινο, γάργαρο νερό, όπου βουτούσα το ποτήρι μου κι έπινα! Κάποιο απόγευμα ήρθε να μ' επισκεφτεί ένας νεαρός βοσκός τυλιγμένος στη μάλλινη κουβέρτα του, όπως παραδοσιακά ντύνονται οι κάτοικοι του Λεσότο. Ήταν ένα πολύ συμπαθητικό και χαμογελαστό παιδί, ο Φραντιέτιερ. Ήξερε μερικές λέξεις στ' αγγλικά και γνωριστήκαμε. Ήθελε να μάθει καλύτερα τη γλώσσα και συνεχώς μου έδειχνε πουλιά, αστέρια και άλλα, μου τα έλεγε στη γλώσσα του, τα νότια σότο, και με ρωτούσε πώς λέγονται στ' αγγλικά.

    Ήταν περίεργος να δει πώς ήταν το αντίσκηνό μου από μέσα. Αποφάσισα να μαγειρέψω τραχανά και για τους δύο στο μικρό γκαζάκι μου, ενώ ο Φραντιέτιερ μου ζήτησε να του βάλω στο κινητό μου μουσική από τη χώρα μου. Έφαγε ορεξάτος το φαγητό, οπότε συμπέρανα πως του άρεσε το παραδοσιακό γεύμα των Ελλήνων βοσκών! Όταν βράδιασε, με καληνύχτισε κι άρχισε να περπατά προς την καλύβα του. Ήταν μια γνωριμία απ' αυτές που με χαροποιούν και με κάνουν να θέλω να γνωρίσω όλο τον κόσμο!

    3. Σχεδόν σ' όλα τα εθνικά πάρκα της Αφρικής που φιλοξενούν άγρια ζώα, απαγορεύονται οι μοτοσυκλέτες για λόγους ασφαλείας. Έτσι ελάχιστες φορές είχα την ευκαιρία να κάνω σαφάρι. Στην Ουγκάντα, όμως, ένας χωματόδρομος διασχίζει το Εθνικό Πάρκο της Βασίλισσας Ελισάβετ κι αποτελεί μια οδική αρτηρία την οποία μπορεί κανείς να ταξιδέψει με οποιοδήποτε όχημα. Αυτή ήταν μια από τις λίγες φορές που είχα την ευκαιρία ν' απολαύσω ένα σαφάρι από τη σέλα της μοτοσυκλέτας μου!

    Είδα ένα σωρό βουβάλια, αντιλόπες Uganda kobs, πανέμορφα topis και βέβαια, τους συνηθισμένους μπαμπουίνους. Συνάντησα και μερικούς ελέφαντες. Είδα κάποιους ντόπιους να τρέχουν στο χωματόδρομο και να μου κάνουν νοήματα προσπαθώντας να μου πουν κάτι. Λίγα μέτρα παραπέρα κατάλαβα τι ήθελαν να μου πουν... Ένας ελέφαντας περπατούσε ακριβώς δίπλα στο δρόμο! Ευτυχώς δεν προσπαθούσε να τον διασχίσει, οπότε πέρασα ήρεμα δίπλα από αυτό το τεράστιο θηλαστικό μένοντας αποσβολωμένος από τη μικρή απόσταση μερικών μέτρων που μεσολαβούσε ανάμεσά μας!


    Πηγη: https://www.protothema.gr/city-stori...smo-me-mihani/

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Το ταξίδι του σε αριθμούς

    Ασία

    14 χώρες (Τουρκία, Ιράν, Πακιστάν, Ινδία, Νεπάλ, Τουρκμενιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Κυργιζστάν, Καζακστάν, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Αρμενία και Ναγκόρνο-Καραμπάχ)

    73.000 χλμ. (σχεδόν δυο φορές η περιφέρεια της γης στον ισημερινό)

    2 χρόνια και 2,5 μήνες (806 μέρες)

    Μόνος

    Honda XR 250S

    354 ευρώ ανά μήνα (9.514 ευρώ συνολικά)

    12.187 ευρώ για την προετοιμασία (συμπεριλαμβανομένων των πάντων, από τη μοτοσικλέτα, την επισκευή και τα αξεσουάρ της μέχρι τα ρούχα που φορούσα)

    Το ταξίδι περιγράφεται στο βιβλίο μου «27 πανσέληνοι στην Ανατολή», ενώ το φωτογραφικό μου λεύκωμα είναι το «27 πανσέληνοι στην Ανατολή: χρώματα & εικόνες». Και τα δυο βιβλία μου κυκλοφορούν από τις Εκδόσεις Όραμα.


    Αφρική (μέχρι στιγμής)

    36 χώρες (Αλβανία, Μαυροβούνιο, Βοσνία - Ερζεγοβίνη, Κροατία, Σλοβενία, Ιταλία, Μαρόκο, Μαυριτανία, Σενεγάλη, Γουινέα - Μπισάου, Γουινέα, Ακτή Ελεφαντοστού, Γκάνα, Μπουρκίνα Φάσο, Τόγκο, Μπενίν, Νιγηρία, Καμερούν, Κονγκό, Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, Ζάμπια, Ναμίμπια, Νότια Αφρική, Λεσότο, Σουαζιλάνδη, Μποτσουάνα, Ζιμπάμπουε, Μοζαμβίκη, Μαλάουι, Τανζανία, Ρουάντα, Ουγκάντα, Κένυα, Αιθιοπία, Σουδάν και Αίγυπτος)

    90.000 χλμ. (πάνω από δυο φορές η περιφέρεια της γης στον ισημερινό)

    2 χρόνια και 9 μήνες (1010 μέρες)

    10 μήνες με τη Χριστίνα Πεφάνη και τον υπόλοιπο καιρό μόνος

    2 πανομοιότυπα, ανακατασκευασμένα Honda XR 250S

    400 ευρώ ανά μήνα (με εξαίρεση τους 3 μήνες που εργαζόμουν στη Λ. Δ. του Κονγκό, 12.100 ευρώ)

    6.367 ευρώ για την προετοιμασία (για εμένα μόνο, συμπεριλαμβανομένων των πάντων, από τη μοτοσικλέτα, την επισκευή και τα αξεσουάρ της μέχρι τα ρούχα που φορώ)

    Το επόμενο βιβλίο του, που θα περιγράφει τις περιπέτειές μου στην αφρικανική ήπειρο, αναμένεται μετά την ολοκλήρωση της αποστολής μου.

    Πηγη: https://www.protothema.gr/city-stori...smo-me-mihani/

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι θελω να γραψω γιατι ο γραπτος λογος ειναι ευκολο να παρεξηγηθεί.. Ωστοσο επειδη συνηθως λεω αυτο που σκεφτομαι ανοιχτα, αυτο θα διαβαστει λογικα και απο τον ιδιο τον Βροχιδη και οτι γραφω ειναι εντελως καλοπροαιρετο.

    Παρακολουθω απο εδω μεσα τα ταξιδια του.. Αυτο που ο Ηλιας ζει, ειναι ονειρα πολλων (οχι μονο μοτοσυκλετιστων) που οι περισσοτεροι ποτε δεν θα κανουν στην ζωη τους..Μαγκια του και μπραβο του για οτι εχει καταφερει και να ειναι γερος να συνεχισει να κανει αυτο που τον κρατα ευτυχισμενο..

    Μια μονο παρατηρηση.. Ολα αυτα τα χρονια εχει βελτιωθει σημαντικα σοτ θεμα φωτογραφια, και οι οπτικες παρουσιασεις του ειναι πολλες φορες απολαυση...

    Απο την στιγμη ομως που κανει ενα ανοιγμα σε ενα μεγαλο κοινο (μεσω των βιβλιων του), θα του ελεγα να δουλεψει τον γραπτο λογο.. Να διαβασει πολυ και πολλα, που αλλοι συγχρόνως η πριν απο αυτον, εχουνε κανει και κανουνε...

    να προσπαθησει να κανει την γραφη του ελκυστική, ισως πιο επαγγελματικη κατα ενα τροπο και να μην ειναι σε επιπεδο συζητησης σε παρεα... Αυτο φυσικα ειναι προσωπικη αποψη...

    Να ειναι γερος και να συνεχισει να κανει οτι αγαπαει.. και να μας ταξιδευει οπως το κανει τοσα χρονια...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #5
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    διαβασα πρι 2 χρονια τις πανσεληνους και παρακολουθω το σαιτ του στην περιπετεια του στην μαυρη ηπειρο.Νομιζω ειναι φτιαγμενος για αυτο που κανει και δειχνει (υποκειμενικο αυτο) οτι με θεληση ,προσπαθεια,επιμονη και κυριως χαμηλο προφιλ και χαρακτηρα κανεις αυτο που ονειρευσαι και δεν χρειαζεσαι μαστοδοντα προβολακια,σπονσορες δωρεες και φανφαρες στην αρχη και στο τελος του ταξιδιου.Υπαρχει τροπος ενίσχυσης της προσπαθειας του Ηλια που ολοι μπορουμε να βοηθησουμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    χαρας στο κουραγιο του, καλα ταξίδια να χει με υγεία και χωρις δυσαρεστα απροοπτα

  7. #7
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    διαβασα πρι 2 χρονια τις πανσεληνους και παρακολουθω το σαιτ του στην περιπετεια του στην μαυρη ηπειρο.Νομιζω ειναι φτιαγμενος για αυτο που κανει και δειχνει (υποκειμενικο αυτο) οτι με θεληση ,προσπαθεια,επιμονη και κυριως χαμηλο προφιλ και χαρακτηρα κανεις αυτο που ονειρευσαι και δεν χρειαζεσαι μαστοδοντα προβολακια,σπονσορες δωρεες και φανφαρες στην αρχη και στο τελος του ταξιδιου.Υπαρχει τροπος ενίσχυσης της προσπαθειας του Ηλια που ολοι μπορουμε να βοηθησουμε.
    Χωρίς καμία διάθεση αντιπαραθεσης ούτε χλεβασμου προς τον Ηλία, κάποιες χορηγίες έχει πάρει και τις έχει ποσταρει και στα ποστ του, με τρόπο που προσωπικά με έκαναν να σταματήσω να παρακολουθώ το ταξίδι του..
    Δυστυχώς δεν μπορώ να διαβάσω ταξιδιωτικό που περιέχει τέτοια ποστ..
    Και μαζί τις ανάλογες φώτο με τα προϊόντα ή τα αυτοκόλλητα των χορηγων.




    "Στο Marrakesh ήταν ευκαιρία ν’ αλλάξω τις μπότες και τα γάντια μου. Είχα ξεκινήσει με τις μπότες που φορούσα στην Ασία, αλλά διαλύθηκαν μετά από τόσα χιλιόμετρα. H REV’IT! ανέλαβε να μου στείλει στο Μαρόκο τις απίστευτα άνετες μπότες Apache και τα γάντια Neutron, που έχουν μια μαγική δυνατότητα: λειτουργούν με οθόνες αφής! Δε χρειάζεται πια να σταματώ και να βγάζω τα γάντια μου κάθε φορά που χρειάζεται να χειριστώ μέσω του κινητού τη βιντεοκάμερα, τη μουσική, το GPS κ.λ.π.."

    Συγγνώμη και πάλι αν θεωρείται σπαμαρισμα, αλλά ήθελα και εγώ να πω την άποψή μου.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος

    "Στο Marrakesh ήταν ευκαιρία ν’ αλλάξω τις μπότες και τα γάντια μου. Είχα ξεκινήσει με τις μπότες που φορούσα στην Ασία, αλλά διαλύθηκαν μετά από τόσα χιλιόμετρα. H REV’IT! ανέλαβε να μου στείλει στο Μαρόκο τις απίστευτα άνετες μπότες Apache και τα γάντια Neutron, που έχουν μια μαγική δυνατότητα: λειτουργούν με οθόνες αφής! Δε χρειάζεται πια να σταματώ και να βγάζω τα γάντια μου κάθε φορά που χρειάζεται να χειριστώ μέσω του κινητού τη βιντεοκάμερα, τη μουσική, το GPS κ.λ.π.."

    Συγγνώμη και πάλι αν θεωρείται σπαμαρισμα, αλλά ήθελα και εγώ να πω την άποψή μου.
    Δεν θα διαφωνησω μαζι σου.Η προωθηση,στυλΜενεγακη, καποιων προιοντων απο την μια ειναι τουλαχιστον ακομψη,απο την αλλη δεν ξερω αν εχει θετικα αποτελεσματα για το προιον.

    Ομως ενα τετοιο ταξιδι,χωρις χορηγους ειναι σχεδον αδυνατο να γινει και δεν μειωνει την αξια του.Το ξαναλεω,δεν διαφωνω μαζι σου,αλλα...

  9. #9
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Ομως ενα τετοιο ταξιδι,χωρις χορηγους ειναι σχεδον αδυνατο να γινει και δεν μειωνει την αξια του.Το ξαναλεω,δεν διαφωνω μαζι σου,αλλα...
    'Ετσι είναι. Δλδ, αν μείνει από μπότες ο άνθρωπος τι να κάνει; Να πάει ξυπόλητος, ή να πλέξει ένα ζευγάρι από το τοπικό μπαμπού; Και εφόσον κάποιος του τις παρέχει (που μπορεί να είναι και fan, μη ξεχνιόμαστε), χάθηκε ο κόσμος να πεί ένα ευχαριστώ;

    Ούτε εμένα μου αρέσουν οι ξεκάρφωτες διαφημήσεις, αλλά θα ήταν καλύτερα να ήταν ο άνθρωπος εκατομυριούχος και να μην είχε τίποτα αναγκή, ή να έτρωγε από τα λεφτά του μπαμπά; Θα ήταν άμεμπτος τότε; Τουλάχιστον έτσι βγάζει μόνος του τα έξοδά του και μπράβο του.

  10. #10
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Θα ήταν πολύ πιο αληθινό να γράψει κάπου τους χορηγούς κτλ
    ακόμα και σε κάποιο μπανερ, από το να γράφει στα ποστ του και σε άκυρα σημεία
    ατάκες τύπου

    "μας κάλεσαν στη μεγάλη τους, παραδοσιακή σκηνή. Βγάλαμε τα παπούτσια, καθίσαμε στα χαλιά και μας έβαλαν τσάι. Βγάλαμε το χάρτη που είχαμε προμηθευτεί από το Travel Bookstore και μας έδειχναν τη διαδρομή."

    Τέλος πάντων δεν θα γράψω κάτι άλλο
    και κακώς ασχολούμαι μόνο κακός φαινομαι.

    Καλή συνέχεια να έχει ο Ηλίας, καλή επιστροφή
    και με το καλό να κάνει το επόμενο!

    Απλά προτιμώ να διαβάζω ταξιδιωτικά από αληθινους ταξιδευτες,
    που μόνο σκοπό έχουν να μοιραστούν εμπειρίες μαζί μας, τη χαρά του ταξιδιού τους,
    τις εμπειρίες τους και όχι χρηματικό όφελος,
    αν ήθελα κάτι εμπορικό έβλεπα και το world pary ή τη μάγια τσοκλη...
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  11. #11
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    νομίζω είσαι πολύ αυστηρός και μηδενίζεις την όλη του περιπέτεια/κίνηση/εμπειρία ζωής.
    έστω και αν ο εμβόλιμος τρόπος να πει ευχαριστώ στους χορηγούς δεν συμβαδίζει με την απλότητα ενός ταξιδευτή.....μην ξεχνάς οτι το 2016 δεν είναι εφικτό το απόλυτα ρομαντικό ενός τέτοιου εγχειρήματος και αναγκαστικά θα πρέπει να γίνουν υποχωρήσεις κατά πως προστάζει η εξέλιξη της κοινωνίας και ο τρόπος που λειτουργεί σήμερα η επιβράβευση-ανταπόδοση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Το πρωτο του ταξιδι το παρακολουθουσα απο την πρωτη μερα μεχρι το τελος,και βλεποντας τον να ταξιδευει
    πανω στη μοτοσυκλετα του,ονειρευτηκα τον εαυτο μου να κανει το ιδιο,ολα αυτα το 2007.
    Οταν επεστρεψε τον επισκεφθηκα σπιτι του,και γνωρισα εναν γνησιο ταξιδευτη και εναν ανθρωπο που αγαπα
    τη μοτοσυκλετα,μετριοφρων και προσγειωμενο,παρ'οτι ειχε επιστρεψει απο εναν αθλο κατα τη γνωμη μου.
    Με προσμονη περιμενα το δευτερο ταξιδι του,αλλα επαψα κι εγω να το παρακολουθω οταν διαβαζα
    φρασεις οπως αυτη που ανεφερε ο nic mor.
    Το κακο ειναι οτι το δευτερο ταξιδι,θελοντας και μη το συγκρινεις με αυτα που σου εβγαζε
    το πρωτο,αλλα στο δευτερο σαν αναγνωστης εισεπραξα κατι στημενο και αψυχο,παρ'ολο το γεγονος οτι ειναι ταξιδαρα
    αδιαμφισβητητα,και θελει κακαλα να το κανεις,αλλωστε δεν μηδενιζουμε λεγοντας την γνωμη μας σαν παρατηρητες και
    αναγνωστες.
    Διαφωνω οτι χωρις χορηγους δεν γινεται,αλλα παμε σε αλλη κουβεντα,οταν οι χορηγοι ειναι τοσο παρεμβατικοι
    μεσα σε ενα κειμενο ταξιδιωτη ειναι πραγματικα πολυ ενοχλητικο και απωθει,εμενα τουλαχιστον.
    Σεβομαι απεριοριστα τον Ηλια,ευχομαι να εχει καλη συνεχεια και προσωπικα στεναχωριεμαι που
    δεν αδημονω να διαβασω τις συνεχειες του ταξιδιου του.

  13. #13
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    νομίζω είσαι πολύ αυστηρός και μηδενίζεις την όλη του περιπέτεια/κίνηση/εμπειρία ζωής.
    έστω και αν ο εμβόλιμος τρόπος να πει ευχαριστώ στους χορηγούς δεν συμβαδίζει με την απλότητα ενός ταξιδευτή.....μην ξεχνάς οτι το 2016 δεν είναι εφικτό το απόλυτα ρομαντικό ενός τέτοιου εγχειρήματος και αναγκαστικά θα πρέπει να γίνουν υποχωρήσεις κατά πως προστάζει η εξέλιξη της κοινωνίας και ο τρόπος που λειτουργεί σήμερα η επιβράβευση-ανταπόδοση.
    Το είπα από την αρχή ίσως είναι λάθος μου,
    αλλά είναι γνωστό το ρητό για τις απόψεις

    Ειλικρινά καλό ταξίδι να έχει και με το καλό στα επόμενα,
    αλλά έναν αναγνώστη τον έχασε..

  14. #14
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    πολλές φορές εδώ μέσα με έχουν χαρακτηρίσει ρομαντικό έως αφελή. συμφωνώ με το σκεπτικό σας, απλά σας παραθέτω την παράμετρο οτι υπάρχουν πράγματα που θες να κάνεις και χωρίς τις όποιες παραχωρήσεις στις ορέξεις του χρήματος (χορηγού) δε γίνεται. αυτά και κλείνω την παρένθεση.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    νομίζω είσαι πολύ αυστηρός και μηδενίζεις την όλη του περιπέτεια/κίνηση/εμπειρία ζωής.
    έστω και αν ο εμβόλιμος τρόπος να πει ευχαριστώ στους χορηγούς δεν συμβαδίζει με την απλότητα ενός ταξιδευτή.....μην ξεχνάς οτι το 2016 δεν είναι εφικτό το απόλυτα ρομαντικό ενός τέτοιου εγχειρήματος και αναγκαστικά θα πρέπει να γίνουν υποχωρήσεις κατά πως προστάζει η εξέλιξη της κοινωνίας και ο τρόπος που λειτουργεί σήμερα η επιβράβευση-ανταπόδοση.
    Κανενας μας δεν μπορει να μηδενισει το ταξιδι του Ηλια,ειναι ατοπο να λες κατι τετοιο.
    Το να λες οτι το 2016 δεν ειναι εφικτο το απολυτα ρομαντικο και αναγκαστικα θα κανεις υποχωρησεις,εγω προσωπικα το
    βλεπω λυπηρο,και δεν ισχυει επ'ουδενι.
    Προσταζει η εξελιξη της κοινωνιας;;
    Κατι εχεις δει πολυ λαθος γενικα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πηγαίνοντας εξωτερικό με μηχανή
    από Tigas στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2005, 09:46
  2. προς οσους εχουν παθει ατυχημα με μηχανη
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 12:21
  3. πως βλεπουν οι αθηναιοι τον κοσμο
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 12:32
  4. Τι να πω για τον τύπο με το CBR το πρωί;
    από NLS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2004, 05:49
  5. Τα ταξιδάκια με μηχανή είναι …
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2004, 10:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF