Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Ηλεκτροστατικη βαφη vs κλασικος τροπος βαφης.

  1. #16
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Nai ρε αλλά άμα βάψεις τη ζάντα με νορμάλ βαφή μετά δε σπάει κάθε φορά που αλλάζεις λάστιχα???
    αμα ειναι μαγκας ο λαστιχας-οχι.αμα δεν ειναι κλαφτα...
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  2. #17
    τελικά στα φόρουμ μαθαίνεις από αντοχές και καταπονήσεις υλικών, μέχρι φυσική και χημεία...
    παρεμπιπτόντως ξαναλέω ότι τα εργοστάσια βάφουν ΜΟΝΟ με ηλ/κη, και δεν είναι τυχαίο.



    Τεσπα, εγώ είπα τη γνώμη μου στον άνθρωπο ο οποίος μάλιστα πέταξε την ερώτηση και μετά εξαφανίστηκε.
    Κάποια άλλη ξεκάθαρη γνώμη-συμβουλή περί του τι να κάνει, δεν διάβασα...
    τώρα το τι κάνει ο καθένας από κει και πέρα είναι υπ' ευθύνη του καθενός...


  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Κι εγώ αυτό ξέρω ότι οι ζάντες γίνονται ηλεκτροστατική η ανοδιωση για αντοχή του χρωματος
    Και δεν μπορώ να φανταστώ ότι μέταλλο καταπονείται από θερμοκρασίες βαφής
    Σε ακραίες συνθήκες τέτοιες θερμοκρασίες δημιουργούνται στις ζάντες ακόμα κι από τα φρενα

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    οι βαθμοί "ψησίματος" είναι 150-200 κελσίου. Ε όχι και καταπόνηση....
    Το αλουμίνιο στους 200 βαθμούς μαλακώνει σημαντικά!
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Σε ακραίες συνθήκες τέτοιες θερμοκρασίες δημιουργούνται στις ζάντες ακόμα κι από τα φρενα
    Όχι ρε συ!
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Σε ακραίες συνθήκες τέτοιες θερμοκρασίες δημιουργούνται στις ζάντες ακόμα κι από τα φρενα
    E?

    Αν ανέβαζαν οι ζάντες τις θερμοκρασίες των φρένων, τα λάστιχα θα είχαν γίνει Zeppelin
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Δεν είπα ότι όλη η ζάντα πιάνει 200 βαθμούς από τα φρένα
    Εννοούσα μιλώντας για αυτοκινητα ότι ο αφαλός της ζαντας είναι σε θερμική επαφή με δισκοπλακα η οποια ενδεχεται να δουλεψει και πυρακτωμενη

  8. #23
    Ρωτησα σημερα για τους 4 μαρσπιεδες ηλεκτροστατικη, και μου λεει ο μαστορ ενα 50αρι ευρω. οπα λεω. Καλες δουλειες !
    Δημήτρης
    XT 660 R
    YAMAHA XT 660 HELLENIC CLUB

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το αλουμίνιο στους 200 βαθμούς μαλακώνει σημαντικά!
    ξεψαχνίζω το φόρουμ για έρευνα για το δικό μου project
    εγώ θα βάψω με αστάρι με σκληρυντη χρώμα και βερνίκι από πάνω

    διαβάζοντας όμως το συγκεκριμένο θέμα έχω μια ένσταση
    ο φούρνος είναι στους 150 με 200 βαθμούς και όχι η ζάντα

    αν παρακολουθήσεις με θερμόμετρο σε κρέας ας πούμε και εσωτερικά και εξωτερικά είναι κατά πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία από την θερμοκρασία του φούρνου

    ίσως ο συλλογισμός μου να είναι τελείως άκυρος

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Γελάω με τα άκυρα που είχαν γραφτεί σε αυτό το θέμα.

    Παίδες.

    Μεταλικά αντικείμενα, οπως ζάντες, σκελετοί, καπάκια μοτέρ, τιμονόπλακες, μπουκάλες αναρτήσεων κ.ο.κ. τις κάνουμε ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΗ βαφή, EOL.

    Αυτά περί κινδύνου λόγω θερμότητας είναι ΑΣΤΕΙΑ πράγματα. Πρόβλημα λόγω θερμότητας έχουν τα μέταλλα όταν θερμαίνονται 1-Πολύ 2-Ανομοιόμορφα 3-Γρήγορα και 4-Ψύχονται γρήγορα. Στην ηλεκτροστατική βαφή προφανώς και δεν ισχύει κανένα από τα 1-2-3 και 4.

    Πλαστικά, και άλλα πράγματα, που δεν μπορούν να γίνουν ηλεκτροστατική, τα κάνουμε με υγρή μπογιά.



    Το μόνο που καλόν είναι να εξασφαλίσουμε, είναι ο μάστορας που θα κάνει την ηλεκτροστατική, να ΞΕΡΕΙ από μηχανικά μέρη μοτοσυκλετών, για να ξέρει που να καλύψει, που να μην βάψει, να προστατέψει σπειρώματα κ.ο.κ. Μην πάμε για ηλεκτροστατική σε βαφείο που κάνει κιγκλιδώματα μπαλκονιών ας πούμε...

    Επίσης τα προς βαφή αντικείμενα πρέπει να είναι σκέτα. Αντικείμενα με άλλα εξαρτήματα μέσα τους, π.χ. τσιμούχες, ρουλεμάν κ.ο.κ. θα πρέπει να αφαιρεθούν πριν την βαφή ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

    Για να μην κάνω χύμα διαφήμιση στο forum, για Αθήνα, όποιος θέλει με ΠΜ, έχω να προτείνω άνθρωπο που είναι Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΟΣ στην δουλειά αυτή. Όποιος ακολουθεί το blog με τα projects μου, ξέρει ποιόν λέω, τον αναφέρω πολλές φορές.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Για να μην κάνω χύμα διαφήμιση στο forum, για Αθήνα, όποιος θέλει με ΠΜ, έχω να προτείνω άνθρωπο που είναι Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΟΣ στην δουλειά αυτή. Όποιος ακολουθεί το blog με τα projects μου, ξέρει ποιόν λέω, τον αναφέρω πολλές φορές.
    έχεις αναφερθεί σε 2
    εκεί που έκανες τις δαγκάνες σου έχω πάει και εγώ στο παρελθόν και είμαι ευχαριστημένος

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    εκεί που έκανες τις δαγκάνες σου έχω πάει και εγώ στο παρελθόν και είμαι ευχαριστημένος
    Εκεί
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Πάντως το χρυσό χρώμα της ηλεκτροστατκης είναι σκέτη αηδία. Πριν από χρόνια έβαψα ζάντες από tiger 1050 ηλεκτροστατικη ανθρακι ματ και έγινε καταπληκτική δουλειά. Δεν τις έβαλα ποτέ επάνω για να σας πω αντοχή....επωληθησαν λόγω αλλαγής project
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #29
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    ξεψαχνίζω το φόρουμ για έρευνα για το δικό μου project
    εγώ θα βάψω με αστάρι με σκληρυντη χρώμα και βερνίκι από πάνω

    διαβάζοντας όμως το συγκεκριμένο θέμα έχω μια ένσταση
    ο φούρνος είναι στους 150 με 200 βαθμούς και όχι η ζάντα

    αν παρακολουθήσεις με θερμόμετρο σε κρέας ας πούμε και εσωτερικά και εξωτερικά είναι κατά πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία από την θερμοκρασία του φούρνου

    ίσως ο συλλογισμός μου να είναι τελείως άκυρος

    Σωστός είναι ο συλλογισμός σου και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όσον αφορά οποιοδήποτε κράμα του εμπορίου
    να βαφεί ηλεκτροστατικά ακόμα και μαύρο γυαλιστερό που ανεβαίνει κοντά στους 240C o "φούρνος".

    Δεν υφίσταται δηλαδή καμία αλλοίωση στην δομή του υλικού και στις ιδιότητες του, εφόσον γίνει σωστά και δεν προκληθούν
    επίτηδες σοκ στην επιφάνεια των κραμάτων ή θερμικά σοκ. (πχ να τα βγάλουν στην αυλή που χιονίζει ενώ τα είχαν ξεχάσει 2 ώρες σε
    φούρνο που δεν εξαερώνει με αποτέλεσμα να φτάσει η θερμοκρασία αυτήν του προθαλάμου της κόλασης..)

    Το δύσκολο στην ελλάδα είναι να βρεις το εργαστήριο - βιοτεχνία που θα έχει επενδύσει και θα δώσει την προσοχή
    που χρειάζεται για να αποδοθεί το αποτέλεσμα με καλή ποιότητα.

    Η ηλεκτροστατική μπορεί να είναι και λεπτή και ισοπαχής και διάφανη, μπορεί να γίνουν μίξεις χρωμάτων αλλά και χρώμα πάνω σε χρώμα
    με σχέδια αντίστοιχα της δυνατότητας μασκαρίσματος.

    Αυτό που δεν μπορεί να συμβεί είναι να είναι οικονομική στα πλαίσια της διευκόλυνσης από φιλικό πρόσωπο που βάφει.

    Mερικά παραδείγματα:
    Παραγγελία χρώμα με κωδικό και εφαρμογή, πλήρωσα 200ε για σκελετό - πιρούνι - τιμόνι - ντίζα σέλας
    ποδηλάτου και είπα αρκετές φορές ευχαριστώ στο κατάστημα που το διεκπεραίωσε με κόστη 80ε για το χρώμα και περίπου 3 ώρες για την βαφή.
    Η ποιότητα ήταν οριακά ανεκτή όσον αφορά το πάχος.

    Αντίστοιχα για την μοτό, πλήρωσα 120ε για μαύρο γυαλιστερό σε σκελετό-μπότες πιρουνιού και κάτι ψιλολόγια
    γιατί είχα τιμές μέσω του μηχανικού μου που πήγε 2-3 μοτό μαζί σε βιοτεχνία που είχε μόνο τα βασικά χρώματα.
    Ποιότητα κοντά στο πολύ καλή με μερικά σημεία που ξέφυγαν γιατί δεν είχε την εμπειρία του σχεδίου ο τεχνικός για να τα δει.


    Η αμμοβολή, υαλοβολή, σοδοβολή δεν είναι απαραίτητη για να έχουμε πρόσφυση. Βοηθά σε διάφορες περιπτώσεις αλλά θα πρέπει
    να μπορούμε να ελέγξουμε την καθαρότητα των υλικών και την εφαρμογή.
    Το άψογο καθάρισμα επιβάλλεται και η χημική απολάδωση επιφανειακά σε παλαιότερα - χρησιμοποιημένα μέταλλα.

    Κάθε είδους κράμα μπορεί να πάθει ζημιά από την διαδικασία ηλεκτροστατικής βαφής αν το εργαστήριο είναι χύμα
    δεν προσέχει - γράφει τι του λέτε. Δεν ευθύνεται η ηλεκτροστατική γι΄αυτό.
    Έχω πάθει πολύ σοβαρές ζημιές τα 25 χρόνια που ασχολούμαι με ηλεκτροστατική βαφή.
    Σε καμία δεν έφταιγε το η διαδικασία της βαφής ή το υλικό.
    Έφταιξα εγώ που εμπιστεύτηκα αχρείους, πολύ χαμηλής ποιότητας ανθρώπους.

    Υπάρχουν και άλλες λύσεις βαφής με σχετικά ανθεκτικότερα αποτελέσματα από την κλασική βαφή τριών στρωμάτων που εφαρμόζουμε
    στην αυτοκινητοβιομηχανία. Ρωτήστε το κατάστημα που σας εξυπηρετεί, τα τελευταία χρόνια διατίθενται υλικά που δεν τα φανταζόμασταν.


    υγ: έγραφα το σεντόνι μου ενώ έγραφαν και άλλοι φίλοι, σόρυ αν γίνομαι κουραστικός.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    προβλημα με τον φουρνο δεν εχουν οι ζαντες,προβλημα εχουν οταν τις ζεσταινουν τοπικα με καμινετο για να τις ισιωσουν.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτροστατική Βαφή Πλαισίου
    από geosot στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2016, 18:24
  2. ηλεκτροστατικη βαφη
    από pav.ion στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 10:05
  3. Ηλεκτροστατικη βαφη ΛΑΡΙΣΑ; Που;
    από SeNNinhA στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2010, 12:04
  4. Ηλεκτροστατική βαφή
    από Tomahawk στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2009, 18:45
  5. Etching & Ηλεκτροστατική βαφή..
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 18:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF