Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: Ηλεκτροστατικη βαφη vs κλασικος τροπος βαφης.

  1. #31
    Καταρχήν συμφωνώ με όσους το είπαν ότι οι βαθμοί "ψησίματος" είναι αστείοι ώστε να προκληθεί η οποιαδήποτε δομική αστοχία στο ήδη σοβαρής ποιότητας αλουμινένιο κράμα μιας ζάντας.
    Εκ του αποτελέσματος τώρα: 6 χρόνια με ηλεκτροστατικά βαμμένη μαύρη ζάντα 18" σε Tenere 660, (Αγορασμένη από KTM ασημένια) άψογο αποτέλεσμα, δεν ξέφτισε ούτε για δείγμα, τα ενχάρακτα γράμματα φαίνονταν κανονικά, και ακόμα μετά από 6 χρόνια δεν είχε καμία ιδιαίτερη θαμπάδα.
    Θα το ξαναέκανα...
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Αν πάτε ζάντες για ηλεκτροστατικη τα ρουλεμάν πρέπει να αφαιρεθούν .
    Δε τιπ οφ δε ντει
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    επί σειρά ετών έφτιαχνα αξεσουάρ για vstrom, τα οποία μετά βαφόντουσαν με ηλ/κη. Το αναφέρω μόνο και μόνο για να πω ότι έχω προσωπική πείρα, όχι μεν ενός τεχνίτη αλλά σίγουρα ενός σχετικού με το θέμα. Γύρισα πολλούς τεχνίτες και εργοστάσια και είδα ότι το ίδιο πράγμα που συζητάμε, είναι πολύ διαφορετικό από τον έναν στον άλλο. Εκτός αυτού έχω ερασιτεχνική ηλ/κη σπίτι μου και ασχολούμαι μερικά χρόνια γενικά με το θέμα. Έχω βάψει δεκάδες αντικείμενα με πολλές διαφορετικές εφαρμογές πάνω στη μοτοσυκλέτα και δεν έχω βρει τα όρια της βαφής όταν είναι σωστή. Από βάσεις βαλιτσών και προβολέων, μέχρι σίτες κλπ, που υπόκεινται σε σημαντικές και αξιόλογες καταπονήσεις και ταλαντώσεις, είτε λόγω αντίστασης αέρα, είτε λόγω κραδασμών από το μοτέρ, είτε χρήση και τριβή, δεν έχω δει ούτε ένα πράγμα να χαλάει, ή να σπάει η συνοχή του. Πράγματα που αρκετά από αυτά βρίσκονται τοποθετημένα σε μηχανάκια σε νησιά και που τα εργοστασιακά βαμμένα σκουριάζουν από την αλμύρα σε 3-4 χρόνια.

    Για το βάρος παιδιά, πρέπει να αντιληφθείτε ότι εκτός του ότι δεν ισχύει η σύγκριση και ότι η συμβατική βαφή είναι βαρύτερη, επίσης δεν είναι κάτι που μπορεί να παίξει ρόλο σαν επιχείρημα από τη στιγμή που μιλάμε για 100-300 γραμμάρια, τα οποία ούτως ή άλλως είναι αμελητέα αλλά και υπήρχαν σαν χρώμα από την αρχή και αφαιρέθηκαν μετά την αμμοβολή.

    σόρυ που ανοίγω ανοιγω παλιό θεμα αλλά επειδή ψάχνομαι λίγο με την ηλεκτροστατικη, έχω κάνει και αρκετά πράγματα στη μηχανή μου και πλέον θα ήθελα να ασχοληθώ κ εγώ ερασιτεχνικά. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω πουθενά τις πούδρες! Αν μπορείς να δώσεις καμία πληροφορία, επειδή ασχολείσαι, η οποίος άλλος ξέρει!

  4. #34

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Απολαδωση που αναφερετε ποιο πανω με τι κανουμε?Εχω τριψει τον σκελετο για βαψιμο,το καθαρισα με πετρελαιο εγινα κ...λος αφησε πανω λαδια.Τον καθαρισα μετα με καθαρη βενζινη και μετα πηρα απο χρωματοπωλειο αφου του εξηγησα μου εδωσε νομιζω διαλυτικο τον εκανα και με αυτο.Εκανα σωστα?

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    πετρελαιο οχι
    ασετον κανει δουλεια

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτροστατική Βαφή Πλαισίου
    από geosot στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2016, 19:24
  2. ηλεκτροστατικη βαφη
    από pav.ion στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 11:05
  3. Ηλεκτροστατικη βαφη ΛΑΡΙΣΑ; Που;
    από SeNNinhA στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2010, 13:04
  4. Ηλεκτροστατική βαφή
    από Tomahawk στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2009, 19:45
  5. Etching & Ηλεκτροστατική βαφή..
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 19:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF