Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Ηλεκτροστατικη βαφη vs κλασικος τροπος βαφης.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2012
    Μηνύματα
    7

    Ηλεκτροστατικη βαφη vs κλασικος τροπος βαφης.

    Μιας και θελω να βαψω καποια κομματια στη μηχανη (Πισω ψαλιδι - τιμονι) τι προτεινετε ως τροπος βαφης τους? Ποιος ειναι ο καλυτερος και πιο αποδοτικος? Η ηλεκτροστατικη βαφη η κλασσικη βαφη??

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ηλεκτροστατική νομίζω είναι καλύτερα για τα αλουμινένια κομμάτια. Αυτοί που κάνουν ηλεκτροστατικές βαφές σε ζάντες θα σε κατατοπίσουν καλύτερα. αμα γκουγκλάρεις ηλεκτροστατικες βαφες θα βγουν ενα σωρο αποτελέσματα, παρε τηλέφωνα και ρώτα τιμές, αφου σιγουρευτεις πρωτα αν είναι αλουμίνιο ή ατσάλι το κομάτι που θέλεις να βάψεις.

    Τα σιδερένια άβαφα κομάρτια βάφονται εύκολα ακόμα και χωρίς αστάρι με καλό τριψιμο πρώτα και ειδική βαφή που δεν θελει αστάρι. Αμα τα σιδερένια κομμάτια είναι βαμένα (πχ τεπόζιτο) θέλουν τρίψιμο και αστάρωμα.

  3. #3
    Για την κλασσική βαφή προφανώς γνωρίζεις την διαδικασία οπότε δεν θα εξηγήσω κάτι.
    Όμως για την ηλεκτροστατική θα σου δώσω μία εικόνα για να βγει συμπέρασμα...

    Η ηλ/κη χρησιμοποιεί τον ηλ/μαγνητισμό για το άπλωμα και την βέλτιστη εφαρμογή του χρώματος. Η βαφόμενη επιφάνεια δουλεύει σαν μαγνήτης για τα σωματίδια του χρώματος τα οποία μόλις φύγουν από το πιστόλι έλκονται από την επιφάνεια και προσκολλώνται σε αυτή. Μόλις ένας κόκκος χρώματος (το χρώμα είναι σε στερεη μορφή-πούδρα) πέσει στην επιφάνεια, τότε ο επόμενος κόκκος θα πέσει κάπου αλλού διότι στο σημείο που πέφτει και καλύπτει ο πρώτος κόκκος μειώνεται η μαγνητική έλξη. Σε μεγάλη κλίμακα αυτό σημαίνει ότι το χρώμα κατανέμεται σε ίση ποσότητα και πάχος με την ίδια ποιότητα εφαρμογής.
    Για την εφαρμογή της βαφής, είναι σχεδόν απαραίτητο η επιφάνεια να έχει αμμοβοληθεί πριν ώστε να υπάρχει καλύτερη πρόσφυση. Σε μεγάλες βιομηχανικές μονάδες όπως αυτοκινητοβιομηχανίες περνιέται επιπλέον ειδικό αστάρι πριν τη βαφή, όμως στις διάφορες τοπικές βιοτεχνίες η βαφή πέφτει κατευθείαν στο μέταλλο και παρ' όλα αυτά είναι ασύγκριτα πιο γερή και ανθεκτική σε κρούση, θερμοκρασίες, χημικά, γρατζουνιές.
    Τέλος μετά την εφαρμογή, η βαφή ολοκληρώνεται με το φούρνισμα σε υψηλή θερμοκρασία όπου εκεί το χρώμα από πούδρα που είναι, λιώνει και μετατρέπεται σε υγρή βαφή, η οποία μετά σκληραίνει και αποκτά δυνατή πρόσφυση στην επιφάνεια.

    Κατ' εμέ η ηλ/κη είναι ασύγκριτα καλύτερη από την κλασσική βαφή, με την δεύτερη να υπερτερεί μόνο σε ευκολία εφαρμογής, και σε καλλιτεχνικές εφαρμογές όπως μίξεις χρωματισμών, σχέδια σε τεπόζιτα κλπ. Για σκελετό, ψαλίδι, ζάντες, τιμονόπλακες, σχάρες κλπ, θεωρώ ότι είναι ασύγκριτα καλύτερη η ηλεκτροστατική.

  4. #4
    Θερμικη καταπονηση, δεν υπαρχει με το "ψυσιμο"?
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Black Mamba Προβολή μηνύματος
    Θερμικη καταπονηση, δεν υπαρχει με το "ψυσιμο"?
    +990

    Απλά, να αναφέρω κάποιες κουβέντες του Νικόλα που επισκευάζει ζάντες (και είναι top μάστορας, κατά τη γνώμη μου). Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία από το να κάνει κάποιος ηλεκτροστατική στις ζάντες του.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    +990

    Απλά, να αναφέρω κάποιες κουβέντες του Νικόλα που επισκευάζει ζάντες (και είναι top μάστορας, κατά τη γνώμη μου). Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία από το να κάνει κάποιος ηλεκτροστατική στις ζάντες του.
    Και δεν είναι μονο η διαδικασία αλλά και το αποτέλεσμα.
    Η ηλεκτροστατική πχ θα καλύψει διάφορα πράγματα που μπορεί να θέλεις να φαίνονται.
    Πχ αναγλυφα γράμματα πανω στην ζάντα όπως διαστάσεις/μάρκα κλπ, αριθμό σκελετού στο κούτελο κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και δεν είναι μονο η διαδικασία αλλά και το αποτέλεσμα.
    Η ηλεκτροστατική πχ θα καλύψει διάφορα πράγματα που μπορεί να θέλεις να φαίνονται.
    Πχ αναγλυφα γράμματα πανω στην ζάντα όπως διαστάσεις/μάρκα κλπ, αριθμό σκελετού στο κούτελο κλπ.
    Ναι είναι και αυτό, αλλά μιλούσε για ζημιά στο μέταλλο από την διαδικασία θέρμανσης, ζύγισμα, επιπλέον βάρος κλπ.

    Το μεγαλύτερο fail βέβαια το τρώνε όσοι στέλνουν ζάντες σε ηλεκτροστατική για να αποκτήσουν χρυσό χρώμα. Tragic...το κλανί δεν βλέπεται...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Black Mamba Προβολή μηνύματος
    Θερμικη καταπονηση, δεν υπαρχει με το "ψυσιμο"?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    +990

    Απλά, να αναφέρω κάποιες κουβέντες του Νικόλα που επισκευάζει ζάντες (και είναι top μάστορας, κατά τη γνώμη μου). Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία από το να κάνει κάποιος ηλεκτροστατική στις ζάντες του.
    παιδιά συγνώμη κι όλας, να μην κάνω τον δικηγόρο υπεράσπισης της ηλ/κης, αλλά οι βαθμοί "ψησίματος" είναι 150-200 κελσίου. Ε όχι και καταπόνηση, μην τρελαθούμε στην υπερβολή όταν μιλάμε για μασίφ μέταλα, ή σκελετούς σωληνωτούς σιδερένιους κλπ, ή μασίφ τιμονόπλακες.
    τώρα αν κάποιος πιάσει τίποτα ζάντες σουπερλεγκέρα, μαρκεσίνι κλπ, εκεί ας ρωτήσει κανέναν ειδικό...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και δεν είναι μονο η διαδικασία αλλά και το αποτέλεσμα.
    Η ηλεκτροστατική πχ θα καλύψει διάφορα πράγματα που μπορεί να θέλεις να φαίνονται.
    Πχ αναγλυφα γράμματα πανω στην ζάντα όπως διαστάσεις/μάρκα κλπ, αριθμό σκελετού στο κούτελο κλπ.
    τα ανάγλυφα καλύπτονται ομοιόμορφα και συνεχίζουν να φαίνονται. Τα εγχάρακτα, ρηχαίνουν αλλά και πάλι φαίνονται, όμως αν έχει γίνει σωστή δουλειά αμμοβολής με λεπτά και ελαφριά στοιχεία ωστε να μην "χασει" υλικό η επιφάνεια, δεν είναι έντονη η αλλαγή. Όσο για πλαίσια, οι καλοί μαστόροι στις σωστές δουλειές όταν περνάνε με ίδιο χρώμα πάλι, αφήνουν άβαφο και ορίτζιναλ το κομμάτι των στοιχείων, ή ξεκολλάνε και ξανακολλάνε από πάνω το ταμπελάκι αν υπάρχει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι και αυτό, αλλά μιλούσε για ζημιά στο μέταλλο από την διαδικασία θέρμανσης, ζύγισμα, επιπλέον βάρος κλπ.
    όσο για προσθήκη βάρους εγώ θα έλεγα να ρωτήσεις το φίλο σου τον Νικόλα να μας πει πόσα γραμμάρια χρώμματος ηλ/κης χρησιμοποιεί για ένα πλαίσιο, και μετά να συγκρίνουμε το αντίστοιχο βάρος μίας βαφής με αστάρι και χρώμα διπλής, ή έξτρα βερνίκωμα με τον κλασσικό τρόπο.
    Αλλά και στις δυο περιπτώσεις μιλάμε για αμελητέες ποσότητες.

    Επειδή ο άνθρωπος ρώτησε συγκεκριμένα για τιμονόπλακα και ψαλίδι...
    Τιμονόπλακα σημαίνει γδαρσίματα από κλειδιά, ακουμπισμένα εργαλεία σε συνεργεία, γρατζουνίτσες από αλλαγές σε τιμονόμπαρα, ανέβα κατέβα καβαλέτα κλπ που τις βλέπεις συνέχεια σαν γρατζουνιες γιατί είναι μπροστά σου. Και η μόνες επιλογες είναι ή καθαρό μέταλο ή ηλ/κη για μένα.
    το ψαλίδι δε, υπόκειται σε υγρά λίπανσης και καθαρισμού, ακόμα και σουαζ αραιωμένο, ακαθαρσίες ασφάλτου, χτυπήματα από χαλικάκια, ενδεχομένως υγρά φρένων από κάποιο ατύχημα σε εξαέρωση, και ότι άλλο βάλει ο νους.

    Εγώ λοιπόν απαντώ συγκεκριμένα ότι η δική μου άποψη είναι ηλ/κη. Η δική σας ποια είναι, γιατί δεν την είδα...?

    edit: Το χρυσοκουραδί δεν υποφέρεται σαν χρώμα...

    Edit#: Τιμόνι αναφέρει και όχι τιμονόπλακα, αλλά το ίδιο ισχύει και παραπάνω για το τιμόνι. Η συμβατική βαφή μόλις σφίξουν οι βάσεις επάνω θα σπάσει.

  9. #9
    Δεν ανέφερα την άποψη μου, γιατί δεν έχω άποψη επί του θέματος. Ανέφερα τι είπε ένας άνθρωπος που η δουλειά του είναι να επισκευάζει ζάντες.
    Η δική του λοιπόν, είναι βαφή (και μόνο) και κρίνοντας από την "ξερή" επισκευή που έκανε στις ζάντες μου χωρίς θέρμανση (μιας και οι προηγούμενοι κατσαπλιάδες είχαν κάνει επισκευή με ζέσταμα και γ@μησαν τις πανάκριβες ΟΖ μου), θεωρώ πως κάτι θα ξέρει περισσότερο από εμένα τουλάχιστον.

    Δεν κατακρίνω την ηλεκτροστατική, κάποιο λάθος θα κάνεις. Σε κάποια σημεία στο SRX μου (τιμονόπλακα, κέντρα τροχών, μαρσπιέ), ηλεκτροστατική έχω κάνει. Για τις ζάντες και μόνο μίλησα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Δέν είναι παντα καλύτερη λύση η ηλεκτροστατική, προσθέτει βάρος και δέν υπάρχει ελαστικότητα,στην κρούση μειονεκτεί σε σχέση με την κλασική βαφή

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    τα ανάγλυφα καλύπτονται ομοιόμορφα και συνεχίζουν να φαίνονται. Τα εγχάρακτα, ρηχαίνουν αλλά και πάλι φαίνονται, όμως αν έχει γίνει σωστή δουλειά αμμοβολής με λεπτά και ελαφριά στοιχεία ωστε να μην "χασει" υλικό η επιφάνεια, δεν είναι έντονη η αλλαγή. Όσο για πλαίσια, οι καλοί μαστόροι στις σωστές δουλειές όταν περνάνε με ίδιο χρώμα πάλι, αφήνουν άβαφο και ορίτζιναλ το κομμάτι των στοιχείων, ή ξεκολλάνε και ξανακολλάνε από πάνω το ταμπελάκι αν υπάρχει.
    Ναι τα ανάγλυφα συνεχίζουν να φαίνονται αλλά αν δεν καθαριστούν όπως πρέπει πριν μπεί στο φούρνο και απλά φανε την βαφή, απλά θα φαίνονται και δεν θα διαβαζονται καν.
    Εχεις δει ζάντες απο ηλεκτροστατική που δεν τα σκούπισαν όπως έπρεπε? Εγω ναι.
    Εχω κάνει ηλεκτροστατική σε σκελετό, ψαλίδι κλπ εξαρτήματα και δίνει πολύ καλή αντοχή. Το φινίρισμα δεν ειναι το ίδιο με μια καλή βαφή βέβαια, ούτε τα χρώμαστα εχουν ποικιλία.
    Σε ζάντες δεν θα την έκανα. Το ψαλίδι αν ειναι σιδερένιο ΟΚ όπως και η τιμονόπλακα αν ειναι βαμμένη απο κατασκευής.

    Δεν λεει ούτε καν σε ποιά μοτο αναφέρεται ο maximo_leader, οπότε και οι απαντήσεις είναι γενικού περιεχομένου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Έχω κάνει ηλεκτροστατικη στις ζάντες του αυτοκινήτου μου σε μαύρο γυαλιστερό. Το αποτέλεσμα άψογο εδώ κ 6 χρόνια. Όσο για το βάρος που προσθέτει απλά γελάω. 100-200-300 γραμμάρια που επηρεάζουν μην τρελαθούμε τελειως

  13. #13
    επί σειρά ετών έφτιαχνα αξεσουάρ για vstrom, τα οποία μετά βαφόντουσαν με ηλ/κη. Το αναφέρω μόνο και μόνο για να πω ότι έχω προσωπική πείρα, όχι μεν ενός τεχνίτη αλλά σίγουρα ενός σχετικού με το θέμα. Γύρισα πολλούς τεχνίτες και εργοστάσια και είδα ότι το ίδιο πράγμα που συζητάμε, είναι πολύ διαφορετικό από τον έναν στον άλλο. Εκτός αυτού έχω ερασιτεχνική ηλ/κη σπίτι μου και ασχολούμαι μερικά χρόνια γενικά με το θέμα. Έχω βάψει δεκάδες αντικείμενα με πολλές διαφορετικές εφαρμογές πάνω στη μοτοσυκλέτα και δεν έχω βρει τα όρια της βαφής όταν είναι σωστή. Από βάσεις βαλιτσών και προβολέων, μέχρι σίτες κλπ, που υπόκεινται σε σημαντικές και αξιόλογες καταπονήσεις και ταλαντώσεις, είτε λόγω αντίστασης αέρα, είτε λόγω κραδασμών από το μοτέρ, είτε χρήση και τριβή, δεν έχω δει ούτε ένα πράγμα να χαλάει, ή να σπάει η συνοχή του. Πράγματα που αρκετά από αυτά βρίσκονται τοποθετημένα σε μηχανάκια σε νησιά και που τα εργοστασιακά βαμμένα σκουριάζουν από την αλμύρα σε 3-4 χρόνια.

    Για το βάρος παιδιά, πρέπει να αντιληφθείτε ότι εκτός του ότι δεν ισχύει η σύγκριση και ότι η συμβατική βαφή είναι βαρύτερη, επίσης δεν είναι κάτι που μπορεί να παίξει ρόλο σαν επιχείρημα από τη στιγμή που μιλάμε για 100-300 γραμμάρια, τα οποία ούτως ή άλλως είναι αμελητέα αλλά και υπήρχαν σαν χρώμα από την αρχή και αφαιρέθηκαν μετά την αμμοβολή.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σε ζάντες δεν θα την έκανα.
    Nai ρε αλλά άμα βάψεις τη ζάντα με νορμάλ βαφή μετά δε σπάει κάθε φορά που αλλάζεις λάστιχα???
    ανανήψαντας

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    παντως στα 390 duke που φοράνε τις ζάντες απο το 200αρι με ηλεκτροστατική πορτοκαλί σπάγανε οι ζάντες, ενω στα 125-200 δεν σπαγανε.

    200 βαθμούς είναι θεμα για το αλουμίνιο, μιας και λιώνει στους 600-700, άν θυμάμαι καλά. Οπότε κομάτια που καταπονούνται πολύ (ζάντες), ίσως είναι καλύτερα να βάφονται με την κλασική μέθοδο (αστάρωμα)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτροστατική Βαφή Πλαισίου
    από geosot στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2016, 19:24
  2. ηλεκτροστατικη βαφη
    από pav.ion στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 11:05
  3. Ηλεκτροστατικη βαφη ΛΑΡΙΣΑ; Που;
    από SeNNinhA στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2010, 13:04
  4. Ηλεκτροστατική βαφή
    από Tomahawk στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2009, 19:45
  5. Etching & Ηλεκτροστατική βαφή..
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 19:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF