Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: ΜΙΚΡΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ TDM ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑΤΑΚΙ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269

    ΜΙΚΡΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ TDM ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑΤΑΚΙ

    Καλησπέρα σε όλους!

    Από την μία, επειδή έχω μπλέξει με εντουράδες φίλους και ετοιμάζουμε εκδρομικό εντούρο.....και από την άλλη έχω κάνα δύο χρόνια που έδωσα το 990 και επέστρεψα πάλι σε TDM 900, πήρα την απόφαση μετά από αρκετό συλλογισμό να κάνω μία μικρή μετατροπή (ΟΧΙ μόνιμου χαρακτήρα) όποτε θέλω να βγαίνω σε Offroad διαδρομές στην TDMάρα μου. Η οποία θα περιλαμβάνει τα παρακάτω:

    1)λάστιχα Off μπρός και πίσω
    2)καρίνα προστασίας κινητήρα
    3)λογικά θα πρέπει να πάρω ένα δεύτερο μπροστινό φτερό και με κάποιο τρόπο να δημιουργήσω μεγαλύτερη απόσταση με τον τροχό ώστε να μην μπουκώνει από λάσπες τόσο εύκολα

    Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας πάνω σε αυτά και κυρίως να μου πεί κάποιος αν γνωρίζει από τι μηχανή είναι η παρακάτω καρίνα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	καρινα τιντιεμ οφ.jpg 
Προβολές:	581 
Μέγεθος:	72,6 KB 
ID:	357947

    δείτε και μερικές άλλες φωτό και ΚΡΑΞΤΕ ελεύθερα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tdm_adv.jpg 
Προβολές:	574 
Μέγεθος:	85,3 KB 
ID:	357948

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	570 
Μέγεθος:	47,6 KB 
ID:	357949



    Ευχαριστώ
    Χρήστος
    ABS στην μηχανη σου.....ισον DUREX στο π***ι σου ! ! !

    http://img5.imageshack.us/img5/9361/urlx.gif

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Προσωπικα δεν θα το εκανα,αλλα δεν θα εκραζα κιολας αυτον που θα ηθελε κατι τετοιο.
    Κραξιμο θελουν οι αντβε με τα γυαλισμενα.
    Η ενσταση μου ειναι στις ζαντες,θεωρω οτι οι ακτινες ειναι απαραιτητες σε off road.
    To λιγο χωματακι,με την λασπη απεχει,το θες για σκληρη χρηση η απλα να περνας εναν βατο χωματοδρομο,γιατι αν θες
    το δευτερο,το κανει απο μαμα το TDM.
    Τελευταία τροποποίηση από taisteal; 04/05/2016 στις 16:52.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα δεν θα το εκανα,αλλα δεν θα εκραζα κιολας αυτον που θα ηθελε κατι τετοιο.
    Κραξιμο θελουν οι αντβε με τα γυαλισμενα.
    Η ενσταση μου ειναι στις ζαντες,θεωρω οτι η ακτινες ειναι απαραιτητες σε off road.
    To λιγο χωματακι,με την λασπη απεχει,το θες για σκληρη χρηση η απλα να περνας εναν βατο χωματοδρομο,γιατι αν θες
    το δευτερο,το κανει απο μαμα το TDM.
    Δεν κάνω συχνή χρήση σε χώμα, απλά θα ήθελα να τους ακολουθήσω σε μία πολυήμερη εκδρομή που θα είναι μόνο σε χωματόδρομους και δύσβατα μονοπάτια και θέλω να κάνω την ζωή μου πιο εύκολη και ασφαλέστερη. Σκοπεύω μετά να βγάλω τα χωμάτινα ελαστικά και να βάλω πάλι δρόμου και να αφαιρέσω και την καρίνα.....μέχρι την επόμενη εκδρομή τέτοιου είδους.

    Ευχαρστώ για την απάντηση
    ABS στην μηχανη σου.....ισον DUREX στο π***ι σου ! ! !

    http://img5.imageshack.us/img5/9361/urlx.gif

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.330
    Ότι και αν κάνεις στο 900, αν δεν του βάλεις ρύγχος-φτερό αλλά gs, χώμα μην μπεις.



    Σοβαρα τώρα, αν μπορείς βγάλε τα φέρινγκ, κόντινε λίγο την τελική μετάδοση, κάνε κάτι με το μπροστινό φτερό, ρύθμισε τις αποσβέσεις συμπίεσης να ναι πιο γρήγορες και της επαναφοράς κάπου στη μέση, βαλε αποστάτες στο τιμόνι να ψηλώσει λίγο, βγάλε τα λάστιχα από τα μαρσπιέ ή βάλε άλλα ή ντύστα εκεί που πατάνε οι μπότες με εκείνο το αντιολισθητικό αυτοκόλλητο που βάζουμε στα σκαλιά για να μην γλυστράνε, βάλε φυσσούνες ή κάλτσες ή ενα κομμάτι ύφασμα τελος πάντων, στα καλάμια για να μην τα γρατζουνίσει καμμιά πέτρα, βγάλε την μία μπροστά δισκόπλακα και βάλε ενα κομμάτι ξύλο ανάμεσα στα τακάκια γιατί όπως είναι θα σου μπλοκάρει εύκολα (δεν ξέρω από αίσθηση και δύναμη πως είναι τα φρένα του) ή πάτα πιο πολύ το πίσω φρένο, χαλάρωσε τις βίδες που κρατάνε τα χειριστήρια στο τιμόνι για να γυρνάνε και να μην σπάνε στις πτώσεις, βγάλε καθρέπτες, βγάλε αντίβαρα να μην τα χαλάσεις, βγάλε φλας γιατί πολύ είναι πολύ πιθανό να σπάσουν από τους κραδασμούς και βάλε μικρά φτηνά, βρες τίποτα τελικά εξατμίσεων ταλαιπωρημένα από κανα τρακαρισμένο γιατί θα τα γρατζουνίσεις τα δικά του, ντύσε το ψαλίδι και τα καλάμια με ειδικό αυτοκόλλητο προστατευτικό, όπως και το πλαίσιο εκεί που ακουμπάνε οι εντουράδικες μπότες.

    Επειδή το tdm εχει ροπάτο μοτεράκι και είναι σχετικά ελαφρύ δεν πιστεύω πως θα εχεις κάποιο θέμα. Απλά όπου εχει πέτρες, κροκάλες και μεγάλα σκαλοπάτια να πηγαίνεις πολύ προσεχτικά για να μην βρει από κάτω και στραβώσουν οι λαιμοί των εξατμίσεων.

    Εχω δει με τα μάτια μου multi 1000 να πηγαίνει στα Αγραφα για 100 km αεροπορία, με καρού τακουνάτο πίσω και μπροστά πιρέλι ντιάμπλο

    Στην θέση σου θα πήγαινα δίχως δεύτερη σκέψη !!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από trelf Προβολή μηνύματος
    Δεν κάνω συχνή χρήση σε χώμα, απλά θα ήθελα να τους ακολουθήσω σε μία πολυήμερη εκδρομή που θα είναι μόνο σε χωματόδρομους και δύσβατα μονοπάτια και θέλω να κάνω την ζωή μου πιο εύκολη και ασφαλέστερη. Σκοπεύω μετά να βγάλω τα χωμάτινα ελαστικά και να βάλω πάλι δρόμου και να αφαιρέσω και την καρίνα.....μέχρι την επόμενη εκδρομή τέτοιου είδους.
    Προκειμένου να ακολουθήσεις παρέα με τέτοιον προσανατολισμό, θα ήταν καλύτερα να νοίκιαζες κάποιο ελαφρύ ον-οφφ (πχ 250 κεκ), παρά να κάνεις οποιαδήποτε σχετική μετατροπή στο TDM (βλ. κόστος) και να έχεις και τον κίνδυνο της όποιας ζημιάς στη μηχανή σου. Επιπλέον, το ελαφρύ θα είναι πολύ πιο εύχρηστο στις διαδρομές που περιγράφεις (το δε TDM, ίσως να μην περάσει καν).

  6. #6
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αν οι αλλαγές είναι μόνο αυτές συν το φτερό και δε θες κάτι μόνιμο κατά τη γνώμη το ευκολότερο είναι να πάρεις ζάντες με ακτίνες να περάσεις χωμάτινα και κάθε φορά που θες χώμα να τα αλλάζεις όλα μόνος σου. Ίσως και για τα λάστιχα να είναι καλύτερα να είναι περασμένα και φουσκωμένα όταν τα αποθηκεύεις, φαντάζομαι θα είναι και με σαμπρέλα. Καλύτερα δε να είναι κάπου κρεμασμένα.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ότι και αν κάνεις στο 900, αν δεν του βάλεις ρύγχος-φτερό αλλά gs, χώμα μην μπεις.



    Σοβαρα τώρα, αν μπορείς βγάλε τα φέρινγκ, κόντινε λίγο την τελική μετάδοση, κάνε κάτι με το μπροστινό φτερό, ρύθμισε τις αποσβέσεις συμπίεσης να ναι πιο γρήγορες και της επαναφοράς κάπου στη μέση, βαλε αποστάτες στο τιμόνι να ψηλώσει λίγο, βγάλε τα λάστιχα από τα μαρσπιέ ή βάλε άλλα ή ντύστα εκεί που πατάνε οι μπότες με εκείνο το αντιολισθητικό αυτοκόλλητο που βάζουμε στα σκαλιά για να μην γλυστράνε, βάλε φυσσούνες ή κάλτσες ή ενα κομμάτι ύφασμα τελος πάντων, στα καλάμια για να μην τα γρατζουνίσει καμμιά πέτρα, βγάλε την μία μπροστά δισκόπλακα και βάλε ενα κομμάτι ξύλο ανάμεσα στα τακάκια γιατί όπως είναι θα σου μπλοκάρει εύκολα (δεν ξέρω από αίσθηση και δύναμη πως είναι τα φρένα του) ή πάτα πιο πολύ το πίσω φρένο, χαλάρωσε τις βίδες που κρατάνε τα χειριστήρια στο τιμόνι για να γυρνάνε και να μην σπάνε στις πτώσεις, βγάλε καθρέπτες, βγάλε αντίβαρα να μην τα χαλάσεις, βγάλε φλας γιατί πολύ είναι πολύ πιθανό να σπάσουν από τους κραδασμούς και βάλε μικρά φτηνά, βρες τίποτα τελικά εξατμίσεων ταλαιπωρημένα από κανα τρακαρισμένο γιατί θα τα γρατζουνίσεις τα δικά του, ντύσε το ψαλίδι και τα καλάμια με ειδικό αυτοκόλλητο προστατευτικό, όπως και το πλαίσιο εκεί που ακουμπάνε οι εντουράδικες μπότες.

    Επειδή το tdm εχει ροπάτο μοτεράκι και είναι σχετικά ελαφρύ δεν πιστεύω πως θα εχεις κάποιο θέμα. Απλά όπου εχει πέτρες, κροκάλες και μεγάλα σκαλοπάτια να πηγαίνεις πολύ προσεχτικά για να μην βρει από κάτω και στραβώσουν οι λαιμοί των εξατμίσεων.

    Εχω δει με τα μάτια μου multi 1000 να πηγαίνει στα Αγραφα για 100 km αεροπορία, με καρού τακουνάτο πίσω και μπροστά πιρέλι ντιάμπλο

    Στην θέση σου θα πήγαινα δίχως δεύτερη σκέψη !!!
    συμφωνώ με όλα.

    Θα σου πρότεινα ψηλόφτερο εντουράτο μπροστά αλλά πιθανόν να βρίσκει στα μάγουλα όταν κόβεις το τιμόνι τέρμα πλάι.
    Άρα φτιάχνεις δύο λαμάκια σαν αποστάτες και πάνω τους βιδώνεις το μαμά φτερό, 5 πόντους ψηλότερα από την κανονική θέση.

    Ο 18άρης μπροστινός τροχός να ξέρεις δεν θα σου δίνει τρελή πληροφόρηση, και θα είναι λίγο μικρός για νεροφαγώματα και άσχημο έδαφος, και έχε στο νου σου ότι αν και θα φοράς τακούνια, οι τροχοί σου είναι φτιαγμένοι για άσφαλτο και όχι για χώμα, οπότε μην ρισκάρεις να το "σπάσεις" στα γκάζια στο χώμα γιατί δεν είναι δύσκολο να στραβώσουν...

    για την καρίνα, πάρε χαρτόνι, φτιάξε πρόπλασμα, κάντο ανάπτυγμα και πήγαινε κάπου που κόβουν αλουμίνια ή ανοξείδωτα, να στο κόψουν και να στο στραντζάρουν. Μετά πας σε έναν κολητηρά και στο ράβει και είναι έτοιμη. Δεν χρειάζεται να είναι όμορφη. Απλά λειτουργική, και πρακτική.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Η ενσταση μου ειναι στις ζαντες,θεωρω οτι η ακτινες ειναι απαραιτητες σε off road..
    Μόλις το ζορίσεις οι ζάντες θα στραβώσουν και μπορεί να χάνουν και αέρα μετα.
    Εγώ το έχω πάθει σε 2 φορές (χωρίς καν να κάνω εντούρο)
    ανανήψαντας

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Οι ακτινωτες ζάντες γιατί βοηθούν στο χωμα;;

  10. #10
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Γιατί έχουν μεγαλύτερη ελαστικότητα από τις χυτές, άρα απορρόφηση κραδασμών. Υποθέτω κάποιος περισσότερο διαβασμενος θα το αναπτύξει καλύτερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Γιατί έχουν μεγαλύτερη ελαστικότητα από τις χυτές, άρα απορρόφηση κραδασμών. Υποθέτω κάποιος περισσότερο διαβασμενος θα το αναπτύξει καλύτερα.
    Πολύ σωστά!

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια που προσφέρετε!

    Για την καρίνα και το μπροστινό φτερό είναι ξεκάθαρα τα πράγματα και νομίζω γνωρίζω πως να τα λύσω....

    Το θέμα με τις ζάντες είναι πιο πολύπλοκο...Αυτά φοράει από την μάνα του...

    Front Tyre 120/70 ZR18
    Rear Tyre 160/60 ZR17

    Οπότε κρατάω τις ζάντες (πιο οικονομικό) ή βάζω στεφάνια με ακτίνες (καλύτερο για χώματινη χρήση)....

    Τρείς ερωτήσεις τώρα:

    1) Λογικά οι ζάντες δεν ταιριάζουν με όλα τα ελαστικά...σωστά; Δηλαδή η 18" ζάντα εμπρός ταιριάζει με οποιοδήποτε ελαστικό 18" ;;; Με άλλα λόγια μπορώ να χρησιμοποιήσω 18" ελαστικο σε οποιαδήποτε 18" ζάντα....προφανώς όχι....πρέπει να ψάξω να δώ το "άνοιγμα" της, ή αν αγοράσω να πάρω το σωστό για το ελαστικό που θα χρησιμοποιήσω.Σωστά;
    2) Λογικά η κάθε μηχανή λόγω ξεχωριστής γεωμετρίας,βάρους κτλ κτλ χρειάζεται και συγκεκριμένα ελαστικά για καλύτερη οδηγική συμπεριφορά. Μπορείτε να με κατευθύνετε πως να επιλέξω διαστάσεις ελαστικών και ζαντών;;; Σίγουρα θα πρέπει τα μήκη πέλματος να είναι μικρότερα για χωμάτινη χρήση, αλλά τι μήκος να χρησιμοποιήσω και τι προφίλ....και γιατι 21" ή 19" ;; π.χ. να πάω μπροστά σε 90-90-21 όπως το KTM 990 ή θα μπορούσα να πάω σε 90-100-19 (τυχαίες διαστάσεις)..........
    3) Επίσης τι γίνεται με τα δισκόφρενα...λογικά θα έχω και εκεί περιορισμούς.(αναφέρθηκε σε αυτά και ο φίλος kordix πιό πάνω...)

    Χρειάζομαι διάβασμα!
    Τελευταία τροποποίηση από trelf; 04/05/2016 στις 16:12.
    ABS στην μηχανη σου.....ισον DUREX στο π***ι σου ! ! !

    http://img5.imageshack.us/img5/9361/urlx.gif

  12. #12
    γνώμη μου θα ήταν πριν ψαχτείς με ζάντες που θα κοστίσουν γύρω στα 5 κατοστάρικα αγορά μαζί με τις μετατροπές που θα χρειαστούν για να κουμπώσουν στο μηχανάκι, πρώτα να βάλεις ένα ζευγάρι χωμάτινα, να γράψεις 6-7.000 χιλιόμετρα σε μεικτή χρήση χωμάτινων εξορμήσεων και αφού δεις ότι είσαι ζεστός και θες να το προχωρήσεις, (εντωμεταξύ θα έχουν λιώσει αυτά τα λαστιχάκια) τότε προχωράς στην μεγάλη κίνηση...

    γνώμη μου...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    γνώμη μου θα ήταν πριν ψαχτείς με ζάντες που θα κοστίσουν γύρω στα 5 κατοστάρικα αγορά μαζί με τις μετατροπές που θα χρειαστούν για να κουμπώσουν στο μηχανάκι, πρώτα να βάλεις ένα ζευγάρι χωμάτινα, να γράψεις 6-7.000 χιλιόμετρα σε μεικτή χρήση χωμάτινων εξορμήσεων και αφού δεις ότι είσαι ζεστός και θες να το προχωρήσεις, (εντωμεταξύ θα έχουν λιώσει αυτά τα λαστιχάκια) τότε προχωράς στην μεγάλη κίνηση...

    γνώμη μου...
    Το πιό πιθανό είναι να βάλω μεταχειρισμένα ζαντολάστιχα...με κόστος όχι πάνω από 200 ευρώ....πίστεύω....ελπίζω....
    ABS στην μηχανη σου.....ισον DUREX στο π***ι σου ! ! !

    http://img5.imageshack.us/img5/9361/urlx.gif

  14. #14
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    επειδή η ιστορία με το φτερό δε λύνεται έτσι απλά και θα σε ταλαιπωρήσει με διάφορα θέματα, εαν θα πας καλοκαίρι παίζει να μη το χρειάζεσαι καν.

    Στην Ελλάδα οι λασπουριές στους δασικούς (ειδικά απο μέσα Ιουλίου έως μέσα Σεπτ) είναι ελάχιστες εως ανύπαρκτες.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    επειδή η ιστορία με το φτερό δε λύνεται έτσι απλά και θα σε ταλαιπωρήσει με διάφορα θέματα, εαν θα πας καλοκαίρι παίζει να μη το χρειάζεσαι καν.

    Στην Ελλάδα οι λασπουριές στους δασικούς (ειδικά απο μέσα Ιουλίου έως μέσα Σεπτ) είναι ελάχιστες εως ανύπαρκτες.
    Το πίσω φτερό με ανησυχεί περισσότερο!
    ABS στην μηχανη σου.....ισον DUREX στο π***ι σου ! ! !

    http://img5.imageshack.us/img5/9361/urlx.gif

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. για να προσεχουμε λιγο......
    από zoropatra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2006, 00:26
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 16:37
  3. ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ!!!
    από LIBYKOS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 13:43
  4. που σε bart? Για να σε δω τώρα!!!
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 13:55
  5. Για Να Αναψουν Λιγο Τα Αιματα.....
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 15:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF