Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 90

Θέμα: Επικίνδυνοι δρόμοι

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791

    Επικίνδυνοι δρόμοι

    Επικίνδυνοι δρόμοι

    Έχουν αναφερθεί πολλοί, σε διάφορα πόστ. Έλεγα μήπως βοηθούσε να τους μαζέψουμε κάπου.
    (Έψαξα λίγο και δεν βρήκα κάτι ανάλογο.)

    Εγώ θα ξεκινήσω με τον γνωστό και πολυσυζητημένο πλέον δρόμο, από την έξοδο της εθνικής στο Βελεστίνο προς Βόλο. Για τους λίγους που δεν θα τον ξέρουν.
    Μεγάλος δρόμος, με δυο λωρίδες προς κάθε κατεύθυνση, με μπαριέρες στη μέση, ευθεία, που θα μπορούσες να αναπτύξεις μεγάλες ταχύτητες. Έχει όμως απίστευτες ανωμαλίες το οδόστρωμα, που ΔΕΝ φαίνονται και αν πας πάνω από 100 (ανάλογα το όχημα) απογειώνεσαι, η χάνεις τον συνεπιβάτη. Όλη η ευθεία (3 – 4? χιλιόμετρα) θέλει μεγάλη προσοχή και χαμηλές ταχύτητες. (Παρασύρεσαι εύκολα σε τέτοιο δρόμο)

    Αφορμή για να γράψω αυτό, ήταν και ο δρόμος Κορίνθου Πατρών, που ακούω χρόνια ότι είναι επικίνδυνος αλλά δεν ξέρω τι ακριβός κίνδυνος υπάρχει. Ας γράψει κάποιος τι ακριβός πρέπει να προσέχουμε?

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    354
    Την έχω πατίση με φιλαράκι σε αυτόν τον δρόμο, πηγαίναμε με 140 και γίναμε φράπες στο αμάξι ήταν και νύχτα και δεν φαινόταν τίποτα.

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ο μόνος κίνδυνος στον Κορίνθου-Πατρών είναι ότι, στο μεγαλύτερο μέρος του, αποτελείται από μια λωρίδα ανά κατεύθυνση (+ΛΕΑ, όμως, οπότε αρκετά ευρύχωρος για προσπεράσεις, αν δεν έχεις να κάνεις με ηλίθιους), χωρίς στηθαίο. Ποιοτικά, ο δρόμος δεν είναι κακός και δε μπορώ να θυμηθώ κάποια επικίνδυνη στροφή ή κάτι σχετικό. Επίσης, τα τελευταία πολλά χρόνια, ο μισός δρόμος έχει 2 μέτρα πλάτος ανά κατεύθυνση και πλαστικά κολωνάκια παντού. Ειδικά το βράδυ, χρειάζεται προσοχή, αν δεν το γνωρίζεις. Την έχω - παραλίγο - πατήσει μια φορά.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Στον κορινθου Πατρών πύργου προσεχεις ότι προσεχεις και όταν παίζεις ρωσική ρουλετα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Την έχω πατίση με φιλαράκι σε αυτόν τον δρόμο, πηγαίναμε με 140 και γίναμε φράπες στο αμάξι ήταν και νύχτα και δεν φαινόταν τίποτα.

    Ούτε την μέρα φαίνεται αν δεν το ξέρεις.

  6. #6
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    μήπως ρε παιδιά να γράφουμε ποιοι δρόμοι ΔΕΝ είναι επικίνδυνοι;για οικονομία χρόνου δηλαδή..
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Απο τη στιγμη που θα περασετε την γεφυρα ΡΙΟ-ΑΝΤΙΡΙΟ και θα ειστε στο νομο Αιτωλοακαρνανιας,ΜΕΧΡΙ να βγειτε απο τον νομο(ας πουμε Πρεβεζα).........σιγουλια-σιγουλια.ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Θηβών.....από Πετρούπολη έως Αιγάλεω, απλά, πίστα πατινάζ και μαζί με τα καρούμπαλα που έχει κατά τόπους από τα απότομα φρεναρίσματα, κλάφτα Χαράλαμπε είναι..... όποτε περνάω όχι την κότα, την χελώνα κάνω.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Απο τη στιγμη που θα περασετε την γεφυρα ΡΙΟ-ΑΝΤΙΡΙΟ και θα ειστε στο νομο Αιτωλοακαρνανιας,ΜΕΧΡΙ να βγειτε απο τον νομο(ας πουμε Πρεβεζα).........σιγουλια-σιγουλια.ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.
    τον έχω κάνει πέρσι πηγαίνοντας Λευκάδα......ΙΣΧΥΕΙ!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Επικίνδυνοι δρόμοι

    Έχουν αναφερθεί πολλοί, σε διάφορα πόστ. Έλεγα μήπως βοηθούσε να τους μαζέψουμε κάπου.
    (Έψαξα λίγο και δεν βρήκα κάτι ανάλογο.)

    Εγώ θα ξεκινήσω με τον γνωστό και πολυσυζητημένο πλέον δρόμο, από την έξοδο της εθνικής στο Βελεστίνο προς Βόλο. Για τους λίγους που δεν θα τον ξέρουν.
    Μεγάλος δρόμος, με δυο λωρίδες προς κάθε κατεύθυνση, με μπαριέρες στη μέση, ευθεία, που θα μπορούσες να αναπτύξεις μεγάλες ταχύτητες. Έχει όμως απίστευτες ανωμαλίες το οδόστρωμα, που ΔΕΝ φαίνονται και αν πας πάνω από 100 (ανάλογα το όχημα) απογειώνεσαι, η χάνεις τον συνεπιβάτη. Όλη η ευθεία (3 – 4? χιλιόμετρα) θέλει μεγάλη προσοχή και χαμηλές ταχύτητες. (Παρασύρεσαι εύκολα σε τέτοιο δρόμο)

    Αφορμή για να γράψω αυτό, ήταν και ο δρόμος Κορίνθου Πατρών, που ακούω χρόνια ότι είναι επικίνδυνος αλλά δεν ξέρω τι ακριβός κίνδυνος υπάρχει. Ας γράψει κάποιος τι ακριβός πρέπει να προσέχουμε?
    Κορινθου πατρων τον εχω φαει 6 χρονια στην μαπα αυτον τον δρόμο κατα πολλες μελετες ειναι ο χειροτερος εθνικός δρομος στην Ευρώπη να φανταστεις οταν πηγε να εγκαινιασει ο (ραικονεν αν θυμαμαι καλα) την γεφυρα ριου αντιριου οδηγησε αυτος στο πηγαινε και στο ελα τον εφερε ελικοπτερο στο ελ Βενιζέλος, ουτε συνοδηγος δεν ηθελε να γυρισει...
    Αρχικα στροφες με κλιση που αν δεν προσεξεις σε βγαζουν στο αντιθετο ρεμα, δεν υπαρχει διαζωμα στο μεγαλύτερο μερος του δρομου ποιοτητα ασφαλτου μετρια προς κακη το χειροτερο ομως ειναι οι κωνοι που λογο εργων υπαρχουν σε πολλα σημεια του δρομου και ανα τακτα χρονικα διαστηματα αλλαζουν. Το χειροτερο ομως ειναι το βραδυ που αντανακλουν απο τα φωτα και ζαλιζεσαι μιλαμε για πολυ μεγαλη διαδρομη μεσα απο κωνους ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ..

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Ούτε την μέρα φαίνεται αν δεν το ξέρεις.
    Το κομμάτι είναι πολύ επικίνδυνο. Πέρασα με αρκετά χλμ χωρίς να το γνωρίζω, μάλλον το μηχανάκι με έσωσε...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Adulescens_1 Προβολή μηνύματος
    Κορινθου πατρων τον εχω φαει 6 χρονια στην μαπα αυτον τον δρόμο κατα πολλες μελετες ειναι ο χειροτερος εθνικός δρομος στην Ευρώπη να φανταστεις οταν πηγε να εγκαινιασει ο (ραικονεν αν θυμαμαι καλα) την γεφυρα ριου αντιριου οδηγησε αυτος στο πηγαινε και στο ελα τον εφερε ελικοπτερο στο ελ Βενιζέλος, ουτε συνοδηγος δεν ηθελε να γυρισει...
    Αρχικα στροφες με κλιση που αν δεν προσεξεις σε βγαζουν στο αντιθετο ρεμα, δεν υπαρχει διαζωμα στο μεγαλύτερο μερος του δρομου ποιοτητα ασφαλτου μετρια προς κακη το χειροτερο ομως ειναι οι κωνοι που λογο εργων υπαρχουν σε πολλα σημεια του δρομου και ανα τακτα χρονικα διαστηματα αλλαζουν. Το χειροτερο ομως ειναι το βραδυ που αντανακλουν απο τα φωτα και ζαλιζεσαι μιλαμε για πολυ μεγαλη διαδρομη μεσα απο κωνους ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ..
    Ο marc Weber ηταν αυτος που την εγκαινιασε..

  13. #13
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ενα απο τα χειροτερα σημεια του οδικου δικτυου ειναι αυτο στο Βελεστινο.Τρομος αν δεν το ξερεις και ερχεσαι με πολλα.

  14. #14
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Αν έχεις δει τραχτερ να βγαίνει από χωριό και να πηγαίνει στην άκρη του αντιθέτου ρευματος ,στην πατρων πυργου,θεωρειςτην πατρων κορινθου απλά κακό δρόμο.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις δει τραχτερ να βγαίνει από χωριό και να πηγαίνει στην άκρη του αντιθέτου ρευματος ,στην πατρων πυργου,θεωρειςτην πατρων κορινθου απλά κακό δρόμο.
    Αυτό, όπως και η κάθετη διέλευση, συχνό φαινόμενο οπουδήποτε έχει καλλιέργειες.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "Δρομοι της Πολης" 20_10_2005
    από life_dab στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2007, 12:26
  2. ΩΡΑΙΟΙ ΔΡΟΜΟΙ!!!!
    από argpap στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 12:33
  3. Keith Code και ελληνικοι δρόμοι
    από Alex_Under στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 09:37
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 01:44
  5. Αθηναικοί Δρόμοι!! (Παναγίίίία μου!!!!)
    από petridist στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 13:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF