Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 120

Θέμα: Transalp 600(650)vs 650gs(2002-03)vs aprilia pegaso vs afrika?

  1. #16

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Γιατι σταματησε στις 60.000?
    Ιδιο μοτερ φοραει το Aprilia με το gs,με οικονομια στο καυσιμο και σχετικη αξιοπιστια.
    Στα περιφερειακα πονανε.
    Το ΤΑ καιει αρκετη βενζινη,σιγουρα πανω απο 2 λιτρα διαφορα με τα 2 ευρωπαικα,αλλα ειναι πολυ
    πιο αξιοπιστο.
    230 χλμ σε μια μερα,το καψατε το μοτερι
    Έπρεπε να ήσουν απο μια μεριά να με έβλεπες την αλλη μερα που πήγα για να πάω για δουλειά!!! Το χτακι δεν μαφησε ποτε πουθενά!,! Το λατρεβω.. μάλλον θα το κρατήσω μήπως και αγοράσω καμια μάπα και φρικαρω!!!!

  3. #18
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Έπρεπε να ήσουν απο μια μεριά να με έβλεπες την αλλη μερα που πήγα για να πάω για δουλειά!!! Το χτακι δεν μαφησε ποτε πουθενά!,! Το λατρεβω.. μάλλον θα το κρατήσω μήπως και αγοράσω καμια μάπα και φρικαρω!!!!
    .
    να το κρατησεις...
    και εγω εχω κρατησει ενα ΧΤ600Ε...
    .
    στο θεμα μας...
    εχω ενα αφρικα του 98...σε λιγο θα γυρισει το κοντερ για 2η φορα(194.600χλμ)...
    ενα μεγαλο σερβις εχει στα 92.000χλμ και αλλο ενα προσφατο(εξισου μεγαλο) στα 189.000χλμ...
    τα υπολοιπα στην ωρα τους βεβαια...
    ισως να ειμαι και πολυ τυχερος γιατι δεν εχω αλλαξει ουτε ανορθωτη ουτε τρομπα βενζινης , *και κατι αλλα ψιλα* που συνηθως πασχουν...
    :ZZZ:

  4. #19
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    αποψη ειναι το ΤΑ το εχω και δεν ζηταει τπτ παρα μονο εχει καταναλωση.Ο πηγασος επειδη τον ειχα απλα εζησα τον δρομο με τις λευκες και σου λεω μακρυα.Τα ΑΤ εχουν γραψει 200000 χλμ και πολλα δεν εχουν αλλαξει τρομπα και ανορθωτη ακομα (το 99% των ιδιοκτητων ηξερα τι μηχανακι ειχαν και το φροντιζαν ) εξαλλου αν ψαξεις εδω μεσα θα βρεις πολλα θεματα για τις υποψηφιες αου.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    230 χλμ σε μια μερα,το καψατε το μοτερι
    να σου πω για εναν φιλο μου που εκανε σε μια μερα 2000 χλμ; ε μαζοχα;


    με εχουν καλυψει οι απο πανω πληρως. θα προσθετα οτι το αφρικα στο δικαβαλο εχει καποιους συμβιβασμους. αν κανεις πατεντα στο top case θασαι πιο ανετα.
    Γιαννης

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Γιατι σταματησε στις 60.000?
    Ιδιο μοτερ φοραει το Aprilia με το gs,με οικονομια στο καυσιμο και σχετικη αξιοπιστια.
    Στα περιφερειακα πονανε.
    Το ΤΑ καιει αρκετη βενζινη,σιγουρα πανω απο 2 λιτρα διαφορα με τα 2 ευρωπαικα,αλλα ειναι πολυ
    πιο αξιοπιστο.
    230 χλμ σε μια μερα,το καψατε το μοτερι
    Πήρα μετάθεση και το άφησα.
    Το τωρινό ΤΑ700 παραδόξως αν και έφτασα τις 70.000 απο το 2011 που το έχω.
    Έβγαλε κάτι χαζα θεματακια.
    Και ναι καίνε αν τα ζοριζεις.
    Στα χέρια μου το πολύ 220χλμ με κάθε γέμισμα

  7. #22
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Εχω Τρανσαλπ 650 απο καινουργιο με 149000χμ, πολλα απο αυτα με σκισιμο σε αυτοκινητοδρομους και επισης πολλα σε σχετικα αγριες χωματαδες. Το μηχανακι δεν εχει κανει κιχ και εκτος απο λαδια (καθε 6000χμ) και φιλτρο (καθε 12000χμ) χρειαζεται πολυ λιγη συντηρηση, μπουζι καθε 24000χμ και βαλβιδες ..σχεδον ποτε (δηλ. καθε 48000χμ). Ειναι πολυ ικανο στο χωμα, το ιδιο με το ΑΤ750 (μειον την αποσταση απο το εδαφος) και πιο μανιτζεβελο λογω βαρους/μεταξονιου, με απαραιτητη προϋποθεση την αλλαγη λαδιων/ελατηριων μπροστα και ενα πιο ανοιχτο/ψηλο τιμονι.

    Εκει που πασχει ειναι η καταναλωση λογω καρμπυρατερ / ελλειψης 6ης και η ταχυτητα ταξιδιου, μεγιστη συνεχης ταχυτητα για οχι υπερβολικη καταναλωση ειναι τα 130-140χμω, απο κει και πανω η καταναλωση περναει τα 7.5-8λτ/100χμ, με συνεχη 160+χμω εχω δει και 9.5 Και επισης σε συνεχεις ψηλες ταχυτητες τσιμπαει και λαδι. Γενικα, δεν ειναι οτι καλυτερο για εθνικες, οι επαρχιακοι ειναι περισοτερο στο στοιχειο του.

    Τα θεματακια που βγαζει ειναι τα εξης (επισης απο μηχανακια φιλων με πολλα χιλιομετρα). Πλαστικο γραναζακι ατερμονα κοντερ περιοδικα, ρουλεμαν λαιμου οπως πολλα Χονδα (τα αλλαζει κανεις με κωνικα και ξεμπλεκει) και φλαντζα καπακιου κεφαλης στον πισω κυλινδρο που ξεραινεται μετα τα 100000χμ και αρχιζει και χανει λαδι. Αυτα απο μενα.
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 06/05/2016 στις 10:17.
    " the PouroDuro spirit "

  8. #23
    Οπότε μάλλον για ΤΑ πάμε ολοταχώς!!! Για gs? Τίποτα ε? Οπότε καταλήξαμε!!! ΤΑ?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Οπότε μάλλον για ΤΑ πάμε ολοταχώς!!! Για gs? Τίποτα ε? Οπότε καταλήξαμε!!! ΤΑ?
    Εσενα τι σου αρεσει;

  10. #25
    Εγώ δεν έχω θέμα.τα έχω κάνει βόλτα και τα 4μηχανακια.το κάθε ενα έχει και το χαρακτηρα του. Ποιό είναι όμως το ποιό αξιόπιστο? Αυτό που δεν με αφήνει στο δρόμο απο ηλιθιες βλάβες!! Το χτ μου τα πάει περίφημα εκεί. Δεν με έχει αφήσει ποτέ παρα τα 96000 στο κοντέρ!!! Απλά δεν αντεχω άλλους κραδασμους!!!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν έχω θέμα.τα έχω κάνει βόλτα και τα 4μηχανακια.το κάθε ενα έχει και το χαρακτηρα του. Ποιό είναι όμως το ποιό αξιόπιστο? Αυτό που δεν με αφήνει στο δρόμο απο ηλιθιες βλάβες!! Το χτ μου τα πάει περίφημα εκεί. Δεν με έχει αφήσει ποτέ παρα τα 96000 στο κοντέρ!!! Απλά δεν αντεχω άλλους κραδασμους!!!
    Παρε το ΤΑ.

  12. #27
    Μάλλον για εκεί με βλέπω. Ο μονο που με χαλάει στο TA είναι οτι σε χαμηλές ταχύτητες τρως όλη την ζεστα στα πόδια. Καίει το μοτέρ συνεχώς λογο φερινκ.

  13. #28
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Οπότε μάλλον για ΤΑ πάμε ολοταχώς!!! Για gs? Τίποτα ε? Οπότε καταλήξαμε!!! ΤΑ?
    .
    TA ή ΑΤ ???
    νομιζω οτι ετσι πρεπει να συνεχισεις !!!
    :ZZZ:

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Μάλλον για εκεί με βλέπω. Ο μονο που με χαλάει στο TA είναι οτι σε χαμηλές ταχύτητες τρως όλη την ζεστα στα πόδια. Καίει το μοτέρ συνεχώς λογο φερινκ.
    Αν σε χαλαει μονο αυτο τοτε μια χαρα

  15. #30
    Ενοεις κάτι? Αν ναι πες το και σε εμάς να μάθουμε!!!

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso vs BMW GS650
    από Sele στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 16:12
  2. kle 500 vs aprilia pegaso 650
    από cde στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2013, 00:49
  3. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 17:42
  4. Repair Manual Transalp 600-650 & Africa 650-750
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF