Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 120

Θέμα: Transalp 600(650)vs 650gs(2002-03)vs aprilia pegaso vs afrika?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Ενοεις κάτι? Αν ναι πες το και σε εμάς να μάθουμε!!!
    Οχι φιλε μου,δεν υπονοω κατι.
    Αν το μοναδικο ελαττωμα που του βρισκεις ειναι η ζεστη,το οδηγησες και σου αρεσε τοτε το παιρνεις.

  2. #32
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Καλημέρα και απο εμένα.

    Αν δεν αντέχεις κραδασμούς τότε καλύτερα με δύο κυλίνδρους, οπότε το gs είναι έξω. Αν παρ'όλα αυτά το σκεφτείς, πήγαινε καλύτερα σε μοντέλο μετα το 2004 για καλύτερη κατανάλωση.

    Οτι και να'ναι καλές βόλτες να έχεις..

  3. #33
    Έχει φαει κολιμα ενα φιλαρακι και επιμένει για gs!!! Τόσο λάθος κανει ρε παιδιά?

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Έχει φαει κολιμα ενα φιλαρακι και επιμένει για gs!!! Τόσο λάθος κανει ρε παιδιά?
    Το φιλαρακι σου θα το οδηγει η εσυ;;


    Μαλλον κι εσυ gs θελεις...

  5. #35
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Έχει φαει κολιμα ενα φιλαρακι και επιμένει για gs!!! Τόσο λάθος κανει ρε παιδιά?
    .
    και εγω εχω ''φαει'' κολληματα...
    μονο που τα εχω πληρωσει εγω,και ποτε κανενας φιλος μου !!!
    φιλικα παντα !!!.
    .
    στο θεμα μας τωρα...

    Θα πρέπει να έχεις υπόψη ότι έχουν παρατηρηθεί τα εξής:
    .Ανάβει η ενδεικτική λυχνία που δείχνει πρόβλημα στα ηλεκτρονικά του κινητήρα. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους που σχετίζονται με τη σύνδεση και αποσύνδεση (ηθελημένη ή όχι) διάφορων ηλεκτρικών μερών τα οποία το σύστημα διαβάζει ως βλάβη χωρίς να είναι. Συχνή όμως ήταν η βλάβη στον ανορθωτή (τον ίδιο ή τις φισέτες του) ο οποίος δεν τροφοδοτεί με σωστό ρεύμα το ηλεκτρικό κύκλωμα και την μπαταρία. Συμπτώματα είναι η πτώση της απόδοσης με το άναμμα των φώτων και η γενικότερα κακή απόδοση των ηλεκτρικών της μοτοσικλέτας (αδύναμα φώτα, κόρνα, φλας κλπ).
    .Ο αυτόματος της μπαταρίας υπερθερμαίνεται.
    .Κολλάνε οι διακόπτες των φρένων με αποτέλεσμα το στοπ να μένει πάντα αναμμένο.
    .Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο.
    .Ο κεντρικός διακόπτης χαλάει αρκετά γρήγορα
    .Τα στοκ εξαρτήματα μετάδοσης (αλυσίδα - γρανάζια) είναι μέτριας ποιότητας.
    .Η εξάτμιση σκουριάζει γρήγορα.
    .Εχουν παρατηρηθεί διαρροές λαδιού.
    .Σε μεμονωμένες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί σπάσιμο ή απώλεια της ασφάλειας του εμπρός γραναζιού.

    Γενικά για τη χρήση και συντήρηση συνιστάται η φροντίδα και η αδιαβροχοποίηση ευαίσθητων σημείων της καλωδίωσης και η τοποθέτηση καλής ποιότητας after market εξαρτημάτων.
    Τελευταία τροποποίηση από sugariasgeorge; 08/05/2016 στις 00:38.
    :ZZZ:

  6. #36
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Και γω ΤΑ λεω,ομως εσυ παρε οτι σ αρεσει πιο πολυ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #37
    Οκ παιδιά νομίζω οτι πλέον είναι σαφές!!! ΤΑ είναι ή απάντηση !!!ευχάριστω σας όλους!!! Καλές βόλτες να έχουμε!!!!

  8. #38
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    .Θα πρέπει να έχεις υπόψη ότι έχουν παρατηρηθεί τα εξής:
    .Ανάβει η ενδεικτική λυχνία που δείχνει πρόβλημα στα ηλεκτρονικά του κινητήρα. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους που σχετίζονται με τη σύνδεση και αποσύνδεση (ηθελημένη ή όχι) διάφορων ηλεκτρικών μερών τα οποία το σύστημα διαβάζει ως βλάβη χωρίς να είναι. Συχνή όμως ήταν η βλάβη στον ανορθωτή (τον ίδιο ή τις φισέτες του) ο οποίος δεν τροφοδοτεί με σωστό ρεύμα το ηλεκτρικό κύκλωμα και την μπαταρία. Συμπτώματα είναι η πτώση της απόδοσης με το άναμμα των φώτων και η γενικότερα κακή απόδοση των ηλεκτρικών της μοτοσικλέτας (αδύναμα φώτα, κόρνα, φλας κλπ).
    .Ο αυτόματος της μπαταρίας υπερθερμαίνεται.
    .Κολλάνε οι διακόπτες των φρένων με αποτέλεσμα το στοπ να μένει πάντα αναμμένο.
    .Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο.
    .Ο κεντρικός διακόπτης χαλάει αρκετά γρήγορα
    .Τα στοκ εξαρτήματα μετάδοσης (αλυσίδα - γρανάζια) είναι μέτριας ποιότητας.
    .Η εξάτμιση σκουριάζει γρήγορα.
    .Εχουν παρατηρηθεί διαρροές λαδιού.
    .Σε μεμονωμένες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί σπάσιμο ή απώλεια της ασφάλειας του εμπρός γραναζιού.

    Γενικά για τη χρήση και συντήρηση συνιστάται η φροντίδα και η αδιαβροχοποίηση ευαίσθητων σημείων της καλωδίωσης και η τοποθέτηση καλής ποιότητας after market εξαρτημάτων.
    Στο GS όλα αυτά;

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Στο GS όλα αυτά;
    Θύματα του μάρκετινγκ... Λολ.

    Αυτό απορουσα αλλά βαρέθηκα να ρωτησω.

  10. #40
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Στο GS όλα αυτά;
    + 650cc

    Να πούμε εξάλλου ότι ο κινητήρας πολλές φορές όταν βρέχει γεμίζει με νερά και κάνει το γνώριμο ήχο βάτραχου.

  11. #41
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    + 650cc

    Να πούμε εξάλλου ότι ο κινητήρας πολλές φορές όταν βρέχει γεμίζει με νερά και κάνει το γνώριμο ήχο βάτραχου.
    Γιατί, το ότι τρίζουν τα φρένα και το τρίξιμο αυτό προκαλεί κεφαλαλγίες και ενίοτε κρίσεις επιληψίας που το πας;...

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Αφου αποφασισες ΤΑ καλη σου τυχη μαλλον θα την χρειαστεις...τουλαχιστον παρε,αν βρεις, ΤΑ μοντελο 1999 αυτο με το διπλο δισκοφρενο και παντα λαστιχα μετζελερ σαχαρα μηπως και την γλιτωσεις πιο ευκολα σε σποτομα φρεναρισματα..παντα ορθιος φιλε...

  13. #43
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Έχω (προσωπική φυσικά) άποψη για τα μηχανάκια που ρωτάς μιας και τα έχω χρησιμοποιήσει λίγο-πολύ στο παρελθόν :
    GS - Εύκολο στην οδήγηση και ασφαλές μηχανάκι γενικής χρήσης, χωρίς χαρακτήρα το βαρίεσε εύκολα
    ΤΑ - Μηχανάκι πολύ πιο δυσκίνητο στην πόλη από το GS, πάει παντού, καίει πολύ για αυτά που προσφέρει
    AFR- Ακόμη πιο βαρύ για γενική χρήση (ειδικά γεμάτο), πάει παντού και ακόμα μακρύτερα, δεν θα βρείς εύκολα μεταχειρισμένο με κατω από πέντε προηγούμενους κατόχους
    APR - Ένα ΧΤ με πολύ καλύτερη θέση οδήγησης, γεωμετρία και συμπεριφορά. Σπάει - χαλάει για πλάκα
    Επειδή ψάχνεις μεταχειρισμένο αρκετών ετών, GS μπορεί να βρείς σχετικά καθαρό. Όλα βέβαια είναι θέμα ψαξίματος και γνώσεων.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  14. #44
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    + 650cc

    Να πούμε εξάλλου ότι ο κινητήρας πολλές φορές όταν βρέχει γεμίζει με νερά και κάνει το γνώριμο ήχο βάτραχου.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Γιατί, το ότι τρίζουν τα φρένα και το τρίξιμο αυτό προκαλεί κεφαλαλγίες και ενίοτε κρίσεις επιληψίας που το πας;...
    Τώρα το λέτε ρε σεις;

    Και το 'χα 5,5 χρόνια κ δεν καταλάβαινα τι ήταν αυτοί οι ήχοι και γιατί πονούσε το κεφάλι μου. Επίσης τώρα συνειδητοποιώ τι ήταν αυτό το μαραφέτι που μου δώσανε μαζί με το μηχανάκι που μοιάζει με κομμάτι ξύλου και είχε σημάδια από δόντια πάνω...





    κλαίω ρε σεις




    ΥΓ: Νίκο, καλοτάξιδο ότι και αν πάρεις!
    Φύγαμε...

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    .
    και εγω εχω ''φαει'' κολληματα...
    μονο που τα εχω πληρωσει εγω,και ποτε κανενας φιλος μου !!!
    φιλικα παντα !!!.
    .
    στο θεμα μας τωρα...

    Θα πρέπει να έχεις υπόψη ότι έχουν παρατηρηθεί τα εξής:
    .Ανάβει η ενδεικτική λυχνία που δείχνει πρόβλημα στα ηλεκτρονικά του κινητήρα. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους που σχετίζονται με τη σύνδεση και αποσύνδεση (ηθελημένη ή όχι) διάφορων ηλεκτρικών μερών τα οποία το σύστημα διαβάζει ως βλάβη χωρίς να είναι. Συχνή όμως ήταν η βλάβη στον ανορθωτή (τον ίδιο ή τις φισέτες του) ο οποίος δεν τροφοδοτεί με σωστό ρεύμα το ηλεκτρικό κύκλωμα και την μπαταρία. Συμπτώματα είναι η πτώση της απόδοσης με το άναμμα των φώτων και η γενικότερα κακή απόδοση των ηλεκτρικών της μοτοσικλέτας (αδύναμα φώτα, κόρνα, φλας κλπ).
    .Ο αυτόματος της μπαταρίας υπερθερμαίνεται.
    .Κολλάνε οι διακόπτες των φρένων με αποτέλεσμα το στοπ να μένει πάντα αναμμένο.
    .Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο.
    .Ο κεντρικός διακόπτης χαλάει αρκετά γρήγορα
    .Τα στοκ εξαρτήματα μετάδοσης (αλυσίδα - γρανάζια) είναι μέτριας ποιότητας.
    .Η εξάτμιση σκουριάζει γρήγορα.
    .Εχουν παρατηρηθεί διαρροές λαδιού.
    .Σε μεμονωμένες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί σπάσιμο ή απώλεια της ασφάλειας του εμπρός γραναζιού.

    Γενικά για τη χρήση και συντήρηση συνιστάται η φροντίδα και η αδιαβροχοποίηση ευαίσθητων σημείων της καλωδίωσης και η τοποθέτηση καλής ποιότητας after market εξαρτημάτων.
    Μια λεπτομερεια,απο εναν που ΕΙΧΕ GS..
    Και του εκανε 125.000 σε 5 χρονια,οχι 34.000 σε μια αιωνιοτητα
    Τα 3/4 απο αυτα τα ειχα παθει...
    Και μετα ειχα πονοκεφαλους..


Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso vs BMW GS650
    από Sele στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 16:12
  2. kle 500 vs aprilia pegaso 650
    από cde στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2013, 00:49
  3. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 17:42
  4. Repair Manual Transalp 600-650 & Africa 650-750
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF