Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 120

Θέμα: Transalp 600(650)vs 650gs(2002-03)vs aprilia pegaso vs afrika?

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Έχω (προσωπική φυσικά) άποψη για τα μηχανάκια που ρωτάς

    APR - Ένα ΧΤ με πολύ καλύτερη θέση οδήγησης, γεωμετρία και συμπεριφορά. Σπάει - χαλάει για πλάκα
    Πολύ αστείο αυτό...

    Ίδιο μοτέρ με το gs, με καλύτερες αναρτήσεις και βολικό για ψηλότερους. Αλλά το ένα είναι η κορυφή και το άλλο χαλάει για πλάκα. Για πες και άλλα...

    Τα 1ης γενιάς ψεκαστά πηγασα (sic) είχαν ευπάθειες που ως τώρα θα έχουν λυθεί.

  2. #47
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    να πω κι εγω μια μαλακια?

    το freewind γιατι δεν το παιζουμε?

  3. #48
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Μια λεπτομερεια,απο εναν που ΕΙΧΕ GS..
    Και του εκανε 125.000 σε 5 χρονια,οχι 34.000 σε μια αιωνιοτητα
    Τα 3/4 απο αυτα τα ειχα παθει...
    Και μετα ειχα πονοκεφαλους..


    Όταν γράφεται ότι "Τα στοκ εξαρτήματα μετάδοσης (αλυσίδα - γρανάζια) είναι μέτριας ποιότητας" π.χ. πρέπει να κάνεις 125.000χλμ σε 4 χρόνια για να γίνει αντιληπτή η μέτρια ποιότητα; Όταν γράφεται ότι η εξάτμιση σκουριάζει γρήγορα, δεν έπρεπε στην δική μου αιωνιότητα που αναφέρεσαι συγκεκριμένα να έχει εφαρμογή; Όπως και ο κεντρικός διακόπτης το ίδιο; Όταν έχει φάει 10 χρόνια πλυσίματα και ο κινητήρας τρώει νερό με το κουβά ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ και παίρνει αμέσως με τη μια χωρίς πρόβλημα δεν πιάνεται επειδή έχει μόνο 34.000χλμ; Εκτός αν δεν πρέπει να έχω άποψη επειδή δεν έχω κάνει 125.000χλμ σε 5 χρόνια, γιατί και σε παρόμοιο thread πάλι μου την είχες "αορίστως" πει λόγω χιλιομέτρων...

  4. #49
    Δεν υπάρχει μηχανάκι χωρίς προβλήματα(κια).
    Ειδικά, αμα είναι μεταχείρισμενο.
    Τώρα, όλα τα μηχανάκια που κοιτάς, είναι πολυδοκιμασμενα χρόνια από πολλούς ιδιοκτήτες και τα (μικρα) τους προβλήματα είναι γνωστά και λύνονται εύκολα (αν δεν τα έχει λύσει ο προηγούμενος).
    Πάρε αυτό που γουστάρεις ή αυτό που θα έχει προίκα (πολύ σημαντικό αν κάποιο έχει καλής ποιότητας ανάρτηση).

    Πολλά απ αυτά γυρνανε τον κόσμο....

  5. #50
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει μηχανάκι χωρίς προβλήματα(κια).
    Ειδικά, αμα είναι μεταχείρισμενο.
    Τώρα, όλα τα μηχανάκια που κοιτάς, είναι πολυδοκιμασμενα χρόνια από πολλούς ιδιοκτήτες και τα (μικρα) τους προβλήματα είναι γνωστά και λύνονται εύκολα (αν δεν τα έχει λύσει ο προηγούμενος).
    Πάρε αυτό που γουστάρεις ή αυτό που θα έχει προίκα (πολύ σημαντικό αν κάποιο έχει καλής ποιότητας ανάρτηση).

    Πολλά απ αυτά γυρνανε τον κόσμο....
    Αυτό ακριβώς, τελεία και παύλα!!!

  6. #51
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Αυτο που φαντάζομαι πως εννοεί ο Γιωργος,είναι πως αν ένα μηχανακι/αυτοκίνητο/ποδήλατο κλπ δουλεύει συχνά/αρκετά,θα βγάλει ότι είναι να βγάλει.αν το δουλεύει μία στο τόσο ο κινητήρας κλπ χειρίζεται λιγότερο οπότε οι πιθανότητες να βγάλει κάτι είναι ελάχιστες.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #52
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Αυτο που φαντάζομαι πως εννοεί ο Γιωργος,είναι πως αν ένα μηχανακι/αυτοκίνητο/ποδήλατο κλπ δουλεύει συχνά/αρκετά,θα βγάλει ότι είναι να βγάλει.αν το δουλεύει μία στο τόσο ο κινητήρας κλπ χειρίζεται λιγότερο οπότε οι πιθανότητες να βγάλει κάτι είναι ελάχιστες.
    Έχεις ακούσει μια φράση που λέει "ό,τι δεν κινείται χαλάει γρηγορότερα;" - συνήθως μηχανικοί το λένε. Σε άλλο thread με παρόμοιο θέμα, όταν είχα αναφέρει ότι το μηχανάκι είναι σκυλί και χωρίς προβλήματα, είχε αναφέρει πάλι "τι πρόβλημα να βγάλει άμα ο άλλος -δηλ εγώ- το κινεί μια στις τόσες. Ο Γιώργος και ο κάθε Γιώργος το είχε πάρει καινούριο το μηχανάκι; Αν όχι, ήξερε τι έκανε και τι δεν έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης; Αν ένας κινητήρας λοιπόν που δουλεύει λιγότερο έχει ελάχιστες πιθανότητες να βγάλει κάτι, ένας άλλος κινητήρας που είναι 2ο ή 3ο χέρι και δεν ξέρει το χειρισμό του προηγούμενου ιδιοκτήτη, δεν έχει πιθανότητες να βγάλει βλάβες περισσότερο; Άλλη παράμετρος ο ίδιος ο ιδιοκτήτης: όλοι οι ιδιοκτήτες χειρίζονται και φροντίζουν τα μηχανάκια τους το ίδιο;

    Επί του παρόντος, μιλάω συγκεκριμένα. Αναφέρεται ότι πολύ γρήγορα χρονικά (άσχετα δηλ με χιλιόμετρα) σκουριάζει η εξάτμιση και χαλάει ο κεντρικός διακόπτης. 10 χρόνια λοιπόν η μηχανή βρίσκεται σε ανοικτό χώρο με μια κουκούλα μόνο, έχει φάει βροχές, αέρες, ήλιους, παγωνιές 10 χρόνια. Να σου βγάλω φωτογραφία την εξάτμιση να πάθεις πλάκα; 10 χρόνια όταν την πλένω ρίχνω με τον κουβά το νερό στη μηχανή και παίρνει αμέσως με τη μία μπροστά. Η γνώμη μου δηλ μετράει λιγότερο λόγω χιλιομέτρων;

  8. #53
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Τα υπόλοιπα δεν με αφορούν οποτε...θεωρεις δηλαδή ότι όταν πλενεις ένα μηχανάκι με πολύ νερό ότι θα έπρεπε να βγάζει μπουρμπουληθρες απτην εξάτμιση;;
    Επλενα πάντα ατσαλα τα μηχανάκια μου στο σπίτι.μόνο στα diy πλυντήρια τα πλένω σαν άνθρωπος και το μόνο μηχανάκι που είχε εμφανίσει 1-2 φορές μπερδέματα ήταν ένα τζιλερα ρανερ που μόνο πετάλια δεν του χα βάλει γιατί όλο στο μάστορα ήταν..
    Γιατί το θεωρεις ατού; Φυσιολογικό θαρρώ πως είναι.
    Υγ.το μοτέρ αν δεν δουλεύει δεν χαλάει.τα περιφερειακα ναι.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  9. #54
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Τα υπόλοιπα δεν με αφορούν οποτε...θεωρεις δηλαδή ότι όταν πλενεις ένα μηχανάκι με πολύ νερό ότι θα έπρεπε να βγάζει μπουρμπουληθρες απτην εξάτμιση;;
    Επλενα πάντα ατσαλα τα μηχανάκια μου στο σπίτι.μόνο στα diy πλυντήρια τα πλένω σαν άνθρωπος και το μόνο μηχανάκι που είχε εμφανίσει 1-2 φορές μπερδέματα ήταν ένα τζιλερα ρανερ που μόνο πετάλια δεν του χα βάλει γιατί όλο στο μάστορα ήταν..
    Γιατί το θεωρεις ατού; Φυσιολογικό θαρρώ πως είναι.
    Υγ.το μοτέρ αν δεν δουλεύει δεν χαλάει.τα περιφερειακα ναι.
    Πάμε από την αρχή λοιπόν... Γράφει ο φίλος παραπάνω ότι "Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο." Εκεί αναφέρομαι λοιπόν πολύ συγκεκριμένα.

  10. #55
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Πάμε από την αρχή λοιπόν... Γράφει ο φίλος παραπάνω ότι "Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο." Εκεί αναφέρομαι λοιπόν πολύ συγκεκριμένα.
    Οκ,δεν το είδα,σορρυ.
    Κι ένας συνάδελφός πάντως με ένα πήγασο,το είχε πάθει 1-2 φορές.οταν στέγνωνε 100% έπαιρνε κανονικά.
    Πάντως μην το θεωρούμε και προσόν
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  11. #56
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Οκ,δεν το είδα,σορρυ.
    Κι ένας συνάδελφός πάντως με ένα πήγασο,το είχε πάθει 1-2 φορές.οταν στέγνωνε 100% έπαιρνε κανονικά.
    Πάντως μην το θεωρούμε και προσόν
    Εννοείται ρε φίλε, δεν αναφέρθηκε ως προσόν, για όνομα. Κι εμένα ένας συνάδελφος με Multistrada είχε πάθει το ίδιο 1-2 φορές, σε άλλον με VStrom μετά από πλύσιμο δεν δούλευε ο ένας κύλινδρος. Αν όμως κάποιος ρωτήσει τι γνώμη έχετε για VStrom, δεν θα του γράψω ότι έχει πρόβλημα γιατί άμα το πλύνεις δεν θα δουλεύει ο κύλινδρος...

  12. #57
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Πάμε από την αρχή λοιπόν... Γράφει ο φίλος παραπάνω ότι "Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο." Εκεί αναφέρομαι λοιπόν πολύ συγκεκριμένα.
    .
    γνωριζω 10 κατοχους πηγασων...
    οι 5 απο εμας ειχαμε αυτο το θεματακι...εξ ΄ου και η αποψη μου...
    γνωριζω τουλαχιστον 80 αφρικανους...5 απο εμας δεν εχουμε αλλαξει ποτε ανορθωτη...
    αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πασχουν επειδη εγω ειμαι τοσο ''κωλοφαρδος''...
    σε εναν υποψηφιο αγοραστη αφρικα θα του τονιζα οτι εκει πασχουν...
    οποτε αφου οι 5 στους 10 που ξερω ειχαμε αυτο το θεμα , δικαιολογημενα πλεον ξαναλεω οτι--->
    "Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο."
    :ZZZ:

  13. #58
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    .
    γνωριζω 10 κατοχους πηγασων...
    οι 5 απο εμας ειχαμε αυτο το θεματακι...εξ ΄ου και η αποψη μου...
    γνωριζω τουλαχιστον 80 αφρικανους...5 απο εμας δεν εχουμε αλλαξει ποτε ανορθωτη...
    αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πασχουν επειδη εγω ειμαι τοσο ''κωλοφαρδος''...
    σε εναν υποψηφιο αγοραστη αφρικα θα του τονιζα οτι εκει πασχουν...
    οποτε αφου οι 5 στους 10 που ξερω ειχαμε αυτο το θεμα , δικαιολογημενα πλεον ξαναλεω οτι--->
    "Συχνά αναφέρονται προβλήματα λειτουργίας και εκκίνησης μετά από βροχή ή από πλύσιμο."
    Όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις αφορούν τον Πήγασο;

  14. #59
    Αυτό με το πλύσιμο το επαθα μία φορά. Σε βροχή πάλι, πρόβλημα ουδέν. Χρήζει διερεύνησης...

  15. #60
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    ας πω για το ΤΑ ...
    Οι βλάβες ήταν ανορθωτής, αισθητήρας νεκράς, γρανάζι κοντέρ στον τροχό και φλάντζα καπακιού κεφαλής του πίσω κυλίνδρου.
    στα + ...
    ευχρηστία άνεση αξιοπιστία
    στα - ...
    αναρτήσεις υψηλή κατανάλωση

    :ZZZ:

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso vs BMW GS650
    από Sele στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 16:12
  2. kle 500 vs aprilia pegaso 650
    από cde στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2013, 00:49
  3. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 17:42
  4. Repair Manual Transalp 600-650 & Africa 650-750
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF