Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 120

Θέμα: Transalp 600(650)vs 650gs(2002-03)vs aprilia pegaso vs afrika?

  1. #61
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις αφορούν τον Πήγασο;
    ναι
    :ZZZ:

  2. #62
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    ναι
    Μας μπέρδεψες γιατί έκανες quote στην απάντηση ότι ο άλλος έχει φάει κόλλημα με το GS και όπως το έγραψες είναι σαν να αναφέρεσαι στο GS...

  3. #63
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Μας μπέρδεψες γιατί έκανες quote στην απάντηση ότι ο άλλος έχει φάει κόλλημα με το GS και όπως το έγραψες είναι σαν να αναφέρεσαι στο GS...
    εχεις απολυτο δικιο...συγγνωμη....
    :ZZZ:

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Αυτο που φαντάζομαι πως εννοεί ο Γιωργος,είναι πως αν ένα μηχανακι/αυτοκίνητο/ποδήλατο κλπ δουλεύει συχνά/αρκετά,θα βγάλει ότι είναι να βγάλει.αν το δουλεύει μία στο τόσο ο κινητήρας κλπ χειρίζεται λιγότερο οπότε οι πιθανότητες να βγάλει κάτι είναι ελάχιστες.
    Ναι.

    Aufgebracht το ειχα παρει με 9100 χλμ το gs.
    Αν καθισω και σου γραψω τι εχω φτιαξει και τι εχει χαλασει σε ολα αυτα τα χλμ που του εκανα,θα με πεις
    εμπαθη κτλ.
    Δεν ειμαι ομως,δεν χρυσωνω το χαπι ουτε εχω μετοχες η οφελος απο καμμια
    εταιρεια,φωτογραφιζοντας πολλους απο εσας που οταν σας θιγουν το μηχανακι τραβατε μαχαιρι
    να υπερασπιστειτε με μενος την επιλογη σας.
    Θεωρω οτι η επιλογη μου δεν ηταν η καλυτερη αγοραζοντας το bmw,θεωρεις οτι ειναι κορυφαιο..
    Οκ,σεβαστο,αλλα ολα αυτα τα χρονια ασχοληθηκα πολυ με το θεμα bmw 650 gs,και γνωριζω τοσες
    περιπτωσεις ομοιοπαθων που δεν παιζει να με πιστεψεις.
    Δεν ηταν η πρωτη μου μοτο,ειχα αλλαξει αρκετες μεχρι τοτε και το μονο χειροτερο που ειχα
    ηταν το MZ Baghira.
    Και τωρα που πηρα το tenere εγραψα εδω μεσα οτι βρηκα την βιδα του στροφαλου λασκα και το
    εφτιαξα,δεν το εκανα αβαβα οπως οι περισσοτεροι να μην θιχτει η επιλογη τους.
    Αυτη ειναι η διαφορα μας,εσυ δεν θα κακολογουσες ποτε την λατρεμενη σου bmw.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    μου κανει εντυπωση που κανενας δεν αναφερει το θεμα με τρομπα νερου σε gs.
    Γιαννης

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    μου κανει εντυπωση που κανενας δεν αναφερει το θεμα με τρομπα νερου σε gs.
    Εννοεις τοτε πριν φυγω ταξιδι που χωρις τη βοηθεια σου ακομη θα πληρωνα 80αρια στην bmw εχοντας αλλαξει
    ηδη 2 φορες ολο το σετ??
    Λεπτομερειες,λιγα παραφλου τρεχανε μωρε...


  7. #67
    Πάντως το ζήτημα είναι και λίγο σε λεφτά πόσο ψηλά θέλεις να πας (και βαριέμαι τώρα να ψάξω το budget αν γράφτηκε).

    To freewind που είπε ο Μικές ή ο πήγασος είναι οι φτηνότερες επιλογές στο χιλιάρικο. Το transalp θα το κοιτούσα αν πήγαινε το budget πιο ψηλά. Αν ψάχνεις κάτι να το πάρεις και να κάνεις άλλες 90000 χλμ όπως γράφεις, μάλλον αποτελεί την πιο "ασφαλή" επιλογή.

    Οι πήγασοι δεν νομίζω ότι χαλάνε (κινητήρας/κιβώτια κλπ) περισσότερο από το GS ή από άλλα, η αλήθεια είναι πως δεν έχουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής στα περιφερειακά τους και θέλουν πολλή φροντίδα και προδέρμ την οποία ελάχιστοι έχουν διάθεση να κάνουν. Και που αν μπορείς εδώ που τα λέμε να αποφύγεις, δεν είναι διόλου κακό. Τα freewind σε λίγα χρήματα είναι εξίσου "παραμελημένα" με τους πήγασους και θέλουν πολλά μαζέματα. Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις μεγάλα βολτάκια (ημερήσιες διαδρομές των 500+ χιλιομέτρων) ίσως αξίζει να προτιμήσεις τα μονοκύλινδρα γιατί είναι στα 20+ κιλά λιγότερα από το transalp και στα καθημερινά είναι πιο ξεκούραστα. Στις μεγάλες διαδρομές, να πω ξανά χαρά στο κουράγιο του taisteal, εγώ δεν αντέχω.
    Γενικά πάντως όλα αυτά τα μηχανάκια συνήθως έχουν αλλάξει πολλά χέρια και είναι τζόκερ που θα πέσεις.

    Το αστείο σε όλο αυτό είναι ότι για να φτάσεις σε "καλό" ΤΑ στις αγγελίες μπαίνεις σε λεφτά πολύ δυνατών στριτ...

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Αφου αποφασισες ΤΑ καλη σου τυχη μαλλον θα την χρειαστεις...τουλαχιστον παρε,αν βρεις, ΤΑ μοντελο 1999 αυτο με το διπλο δισκοφρενο και παντα λαστιχα μετζελερ σαχαρα μηπως και την γλιτωσεις πιο ευκολα σε σποτομα φρεναρισματα..παντα ορθιος φιλε...
    ρε παιδιά.τι έγινε? Ήρθαν τα πανω κάτω?

  9. #69

  10. #70
    Στο τέλος θα με κάνετε να κρατήσω το χτ!!!

  11. #71
    Νίκο αν έχεις μπει σε διαδικασία αλλαγής, εσύ ξέρεις τι δεν σου καλύπτει το ΧΤ και θέλεις κάτι άλλο.

    Στο μεταχειρισμένο, ειδικά όσο περνάνε τα χρόνια και τα χέρια από επάνω του, να το πάρεις και να περιμένεις ότι θα βγάλει μιά 100,000 παραπάνω από όσα έχει ήδη, απροβλημάτιστα και χαλαρά... Είναι θέμα τύχης. Εγώ με το Fazer δεν το περίμενα, έγινε όμως (ευχάριστη έκπληξη). Για οποιοδήποτε μονοκύλινδρο να περιμένεις ότι θα φτάσεις 200,000 είναι ουτοπία νομίζω, θα χρειαστεί άνοιγμα το μοτέρ σε κάποια φάση.
    Με τα πολυκύλινδρα είσαι πιο σίγουρος και εκεί η εμπειρία των ΤΑδων λέει ότι θα φτάσει σε αυτά τα νούμερα (φαντάζομαι αν δεν έχει ταλαιπωρηθεί από κάποιον προηγούμενο).

    Από εκεί και πέρα, νομίζω ο XL George έχει πολλά και "σκληρά" χιλιόμετρα με το ΤΑ και η εμπειρία του ήταν καλή. Οπότε να αλλάξεις γνώμη δεν υπάρχει λόγος, εκτός αν είχες καταλήξει στο GS οπότε ναι να αλλάξεις γνώμη γιατί αυτό που ζητάς δεν θα μπορέσει να το κάνει.

    Και σε κάθε περίπτωση, το πιο σίγουρο να σου βγάλει απροβλημάτιστα τριψήφια χιλιάρικα χιλιόμετρα στα χέρια σου, είναι ένα καινούριο μηχανάκι και όχι ένα 10-15 ετών.

  12. #72
    Είναι ή επόμενη κίνηση το καινούριο!! Τώρα όμως με το ζόρι μέχρι 2000 .αφού πήρα την απόφαση να κρατήσω το χτακι μου για εφεδρεία!! Ίσως αργότερα το δώσω!!! Το gs του έχω Βάλη παύλα. Για ΤΑ με βλέπω και ίδι ψάχνω!! Τι παίρνω?

  13. #73
    Ελπίζω να παίρνω ενα καλό αξιοπιστο μηχανακη!!!

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    2000 χιλιαρικα εχεις ταβανι για αγορα transalp??
    Λιγα ειναι,δυσκολα θα βρεις καλο μηχανακι σε αυτα τα χρηματα..

  15. #75
    Άντε έως 2500

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso vs BMW GS650
    από Sele στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 16:12
  2. kle 500 vs aprilia pegaso 650
    από cde στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2013, 00:49
  3. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 17:42
  4. Repair Manual Transalp 600-650 & Africa 650-750
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF