Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 120

Θέμα: Transalp 600(650)vs 650gs(2002-03)vs aprilia pegaso vs afrika?

  1. #106
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Για τρανσαλπ πάω αλλά το 600 με το διπλό δισκο μπροστά ή του 04 ? Μέχρι εκεί μπορώ!,,!!
    Προσωπικά δεν έχω άποψη για το ΤΑ γιατί έχω καβαλήσει ένα για ελάχιστα λεπτά, το οποίο ήταν και χρέπι από μόνο του λόγω πρότερου αμελή ιδιοκτήτη. Πάντως από κάτοχο ΤΑ δεν έχω ακούσει κακά λόγια για αξιοπιστία, το αντίθετο μάλιστα, το μοναδικό μειονέκτημα που αναφέρουν είναι η κατανάλωση.

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Για τρανσαλπ πάω αλλά το 600 με το διπλό δισκο μπροστά ή του 04 ? Μέχρι εκεί μπορώ!,,!!
    Του 04,το 650

  3. #108
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Του 04,το 650
    εγω τωρα παλι γιατι νομιζω οτι το 600 ειναι πιο οκ ??
    :ZZZ:

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    εγω τωρα παλι γιατι νομιζω οτι το 600 ειναι πιο οκ ??
    Ισως λιγο ποιο ποιοτικα πλαστικα το 600,αλλα το 650 θεωρω οτι ειναι καλυτερο,και ειναι και νεοτερο μοντελο.

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Το ξαναγράφω.
    Για τους σημερινούς ρυθμούς νορμάλ μετακίνησης το ΤΑ650 είναι οκ.
    Το 600άρι είναι μηχανάκι περασμένης εποχής. Πλαίσιο και αναρτήσεις είναι '90s. Το 600άρι πηγαίνει ακόμα και θα πηγαίνει για πάντα. Αλλά με άλλους πιο χαλαρούς ρυθμούς από αυτούς που επιτάσσει η σημερινή εποχή.
    Αν υπάρχει δυνατότητα για το 650, είναι πιο ολοκληρωμένη επιλογή.
    Τον έλεγχο μην ξεχνάς και μην τον τσιγκουνεφτείς.

  6. #111
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Το ξαναγράφω.
    Για τους σημερινούς ρυθμούς νορμάλ μετακίνησης το ΤΑ650 είναι οκ.
    Το 600άρι είναι μηχανάκι περασμένης εποχής. Πλαίσιο και αναρτήσεις είναι '90s. Το 600άρι πηγαίνει ακόμα και θα πηγαίνει για πάντα. Αλλά με άλλους πιο χαλαρούς ρυθμούς από αυτούς που επιτάσσει η σημερινή εποχή.
    Αν υπάρχει δυνατότητα για το 650, είναι πιο ολοκληρωμένη επιλογή.
    Τον έλεγχο μην ξεχνάς και μην τον τσιγκουνεφτείς.
    τελικα εχω μεγαλωσει πολυ !!!
    :ZZZ:

  7. #112
    Σας ευχαριστώ ολους για την συμετοχή ... ο κύβος ερρίφθη!!! Αν έχετε κάποια πρόταση για κάνα καλό ΤΑ στα λεφτα που ψάχνω πλς να με έχετε υπόψιν σας!!!

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της konkost
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    114
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ ολους για την συμετοχή ... ο κύβος ερρίφθη!!! Αν έχετε κάποια πρόταση για κάνα καλό ΤΑ στα λεφτα που ψάχνω πλς να με έχετε υπόψιν σας!!!
    Προταση δεν εχω για αγορα ΤΑ650 αλλα δωσε σημασια σε αυτο:
    Οποιο και να βρεις, ΟΣΟ καλοσυντηρημενο και αν δειχνει ή ειναι ΕΛΕΓΞΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΟΥ ΚΙΝΗΣΗΣ Και αυτο γιατι σε αρκετα το καρε του αξονα μπορει να ειναι υπερβολικα φθαρμενο Μια ζημια που για να φτιαχτει πρεπει να ανοιχτει ο κινητηρας και ενω το κοστος του αξονα δεν ειναι υπερβολικο το συνολικο κοστος επισκευης (εργατικα, φλατζες, και οτι αλλο βρεθει φθαρμενο) ειναι για ...εγκεφαλικο!

    Η συγκεκριμενη ζημια δεν οφειλεται σε κακη ποιοτητα του μεταλου ή απο σχεδιαστικο λαθος της χοντα αλλα κατα την γνωμη μου πρωτιστως σε ελλειπη γνωση των κατοχων (ή/και των μηχανικων) που τεντωνουν παραπανω απο οσο πρεπει την αλυσιδα Υπαρχει παντως και το ενδεχομενο και παντα σε συνδοιασμο με το παραπανω για την ζημια αυτη να ευθυνεται καποιο αφτερ μαρκετ γραναζι που ειναι κατα πολυ σκληροτερο απο τον αξονα ή και ενα φθαρμενο γραναζι που δεν αλλαχτηκε οταν επρεπε

    Δυστυχως μια τετοια ζημια δεν ειναι ορατη αν δεν βγει το μπροστα γραναζι Κατι το οποιο απαιτει σχετικο χρονο μιας και πρεπει: Να λασκαρει η αλυσιδα (ειτε απο τους ρεγουλατορους ειτε βγαζοντας τον πισω τροχο), να βγει ο λεβιες των ταχυτητων (μια βιδα), να βγει το καπακι που καλυπτει το γραναζι (δυο βιδες), και τελος να βγει και το γραναζι (δυο βιδες+την ασφαλεια) Ολα αυτα σε ενα συνεργειο ειναι υποθεση ενος τεταρτου της ωρας Πληρωσε τον μηχανικο για αυτο το τεταρτο (ή καντο μονος σου αν μπορεις) ΠΡΙΝ το αγορασεις
    Η ζημια αυτη αφορα και στα 600αρια και στα αφρικα

    Κατα τα αλλα και μιας και εχω το 650 εχοντας κανει με αυτο 115000 χλμ και πολλα απο αυτα σκληρα χωματινα ειναι τερας αξιοπιστιας! Οι οποιες ζημιες περιοριζονται στα ρουλεμαν τιμονιου (που πιθανοτατα θα τα εχει αλλαξει ο προηγουμενος), το γραναζι του ατερμονα (κοστος περι τα 20Ε και ουσιαστικα ανεξοδη η αλλαγη του) και η λαστιχενια φλατζα στο καπακι της κεφαλης του πισω κυλινδρου που αναλογα την χρηση ξεραινεται και χανει λιγο λαδι μετα απο πολλεεεες ομως δεκαδες χιλ. χλμ (κοστος περι τα 20Ε + τα εργατικα) Τιποτα αλλο δεν προκειτε να βγαλει ενα προσεγμενο ΤΑ650

    Απο κει και περα
    Τα ελλατηρια στο μπροστινο ειναι για πεταμα με το καλημερα Οποτε αν εχεις να διαλεξεις προτιμησε καποιο που να εχουν αλλαχτει με αλλα αφτερ μαρκετ Ειναι σιγουρο οτι θα εχεις πολυ καλυτερο φρεναρισμα αλλα και καλυτερη πληροφορηση απο τον εμπρος τροχο Το πισω ειναι μια χαρα για την συνηθη χρηση του ΤΑ και για στοκ αμορτισερ μαλλον ποιοτικο (προφορτιση και αποσβεση συμπιεσης οι ρυθμισεις του)
    Ταξιδευει ανετα με 120-130χλμ/ω ακομα και με την μαμα κοντη ζελατινα Απο κει και πανω δεν θα πει οχι αλλα αρχιζει να καιει περβολικα πολυ για αυτα που προσφερει Ο πισω αν το καλυμα της σελας δεν εχει ξεραθει καθεται βασιλικα Ο δε οδηγος ειναι και αυτος ανετος αν και αυτο εξαρταται απο τον σωματοτυπο του Εγω που ειμαι 1,78 και 85 κιλα μπορω να αντεξω για πανω απο 200 χλμ χωρις σταση
    Τα φρενα του μπροστα ειναι ικανοποιητικα αλλα οχι και τελεια Εχουν καλο αρχικο δαγκωμα αλλα μετα θελουν σχετικη δυναμη για πεις οτι σταματας Ειδικα σε τριψηφιο αριθμο χλμ και με φορτωμα Αισθηση παντως (και εφοσον εχουν αλαχτει τα ελατηρια στο μπροστινο) εχουν καλη Το πισω ειναι σχεδον τελειο χωις να μπλοκαρει με το παραμικρο

    Για οτι αλλο θελεις και ξερω ρωτα

  9. #114
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konkost Προβολή μηνύματος
    Προταση δεν εχω για αγορα ΤΑ650 αλλα δωσε σημασια σε αυτο:
    Οποιο και να βρεις, ΟΣΟ καλοσυντηρημενο και αν δειχνει ή ειναι ΕΛΕΓΞΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΟΥ ΚΙΝΗΣΗΣ Και αυτο γιατι σε αρκετα το καρε του αξονα μπορει να ειναι υπερβολικα φθαρμενο Μια ζημια που για να φτιαχτει πρεπει να ανοιχτει ο κινητηρας και ενω το κοστος του αξονα δεν ειναι υπερβολικο το συνολικο κοστος επισκευης (εργατικα, φλατζες, και οτι αλλο βρεθει φθαρμενο) ειναι για ...εγκεφαλικο!

    Η συγκεκριμενη ζημια δεν οφειλεται σε κακη ποιοτητα του μεταλου ή απο σχεδιαστικο λαθος της χοντα αλλα κατα την γνωμη μου πρωτιστως σε ελλειπη γνωση των κατοχων (ή/και των μηχανικων) που τεντωνουν παραπανω απο οσο πρεπει την αλυσιδα Υπαρχει παντως και το ενδεχομενο και παντα σε συνδοιασμο με το παραπανω για την ζημια αυτη να ευθυνεται καποιο αφτερ μαρκετ γραναζι που ειναι κατα πολυ σκληροτερο απο τον αξονα ή και ενα φθαρμενο γραναζι που δεν αλλαχτηκε οταν επρεπε

    Δυστυχως μια τετοια ζημια δεν ειναι ορατη αν δεν βγει το μπροστα γραναζι Κατι το οποιο απαιτει σχετικο χρονο μιας και πρεπει: Να λασκαρει η αλυσιδα (ειτε απο τους ρεγουλατορους ειτε βγαζοντας τον πισω τροχο), να βγει ο λεβιες των ταχυτητων (μια βιδα), να βγει το καπακι που καλυπτει το γραναζι (δυο βιδες), και τελος να βγει και το γραναζι (δυο βιδες+την ασφαλεια) Ολα αυτα σε ενα συνεργειο ειναι υποθεση ενος τεταρτου της ωρας Πληρωσε τον μηχανικο για αυτο το τεταρτο (ή καντο μονος σου αν μπορεις) ΠΡΙΝ το αγορασεις
    Η ζημια αυτη αφορα και στα 600αρια και στα αφρικα
    Το έχει πάθει φιλαράκι....

    nikos_kriti να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή.







    δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο, δεν θα πω τίποτα άλλο... :a13:

  10. #115
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konkost Προβολή μηνύματος
    Προταση δεν εχω για αγορα ΤΑ650 αλλα δωσε σημασια σε αυτο:
    Κατα τα αλλα και μιας και εχω το 650 εχοντας κανει με αυτο 115000 χλμ και πολλα απο αυτα σκληρα χωματινα ειναι τερας αξιοπιστιας! Οι οποιες ζημιες περιοριζονται στα ρουλεμαν τιμονιου (που πιθανοτατα θα τα εχει αλλαξει ο προηγουμενος), το γραναζι του ατερμονα (κοστος περι τα 20Ε και ουσιαστικα ανεξοδη η αλλαγη του) και η λαστιχενια φλατζα στο καπακι της κεφαλης του πισω κυλινδρου που αναλογα την χρηση ξεραινεται και χανει λιγο λαδι μετα απο πολλεεεες ομως δεκαδες χιλ. χλμ (κοστος περι τα 20Ε + τα εργατικα) Τιποτα αλλο δεν προκειτε να βγαλει ενα προσεγμενο ΤΑ650

    Απο κει και περα
    Τα ελλατηρια στο μπροστινο ειναι για πεταμα με το καλημερα Οποτε αν εχεις να διαλεξεις προτιμησε καποιο που να εχουν αλλαχτει με αλλα αφτερ μαρκετ Ειναι σιγουρο οτι θα εχεις πολυ καλυτερο φρεναρισμα αλλα και καλυτερη πληροφορηση απο τον εμπρος τροχο
    Ταγραψα παραπανω Κονκωστη αλλα "η επαναληψις κλπ κλπ.."

    Πουσαι ρε Κονκωςς, και συ εδω φιλαρακι


    Μικρη διορθωση/προσθεση εκ πειρας: το μπροστινο γινεται σαφως καλυτερο με αλλα ελατηρια οπως εγραψα κι'εγω, αλλα αν δεν υπαρχουν, φτιαχνει αρκετα με λαδι 12.5 ή 15 (αναλογα με τη μαρκα) και εσωτερικους αποστατες απο τεφλον περιπου 0.5-1εκ ή με αφτερμαρκετ ταπες που εχουν ρυθμιση προφορτισης (αυτες βεβαια κοστιζουν ενω οι αποστατες ειναι τσαμπα).
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 10/05/2016 στις 10:59.
    " the PouroDuro spirit "

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konkost Προβολή μηνύματος
    Οποιο και να βρεις, ΟΣΟ καλοσυντηρημενο και αν δειχνει ή ειναι ΕΛΕΓΞΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΟΥ ΚΙΝΗΣΗΣ
    παθων σε αφρικα επειδη εβαζα αφτερ γραναζια. ειδικα το μπροστα ΜΟΝΟ μαμα. επισης εχει και λαστιχο το γραναζι και ειναι ολιγον πιο γλυκο το γκαπ.
    Γιαννης

  12. #117
    Thanks for the tip virus kai konkost

  13. #118
    Αν υπάρχει κάτι ακόμα να το πείτε γιατί ιδι ψάχνω Τα

  14. #119
    Πότε έκανε λιφτιν το ΤΑ? 03η το 4 ?

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της konkost
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    114
    Το '05

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso vs BMW GS650
    από Sele στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 16:12
  2. kle 500 vs aprilia pegaso 650
    από cde στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2013, 00:49
  3. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 17:42
  4. Repair Manual Transalp 600-650 & Africa 650-750
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF