Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Ταξιδι στην Ευρωπη

  1. #1

    Ταξιδι στην Ευρωπη

    Κοι γεια σας.Χριστος Ανεστη και χρονια σας πολλα.Τον Ιουλιο(Θεου και Μερκελ θελοντας)λεω να κανω ενα ταξιδι στην Ευρωπη με την συζυγο.Το προγραμμα ειναι το εξης...
    Πατρα-Ανκονα η Βενετια.
    Λουμπλιανα και γενικα οτι αξιοθεατο μου υποδειξετε της Σλοβενιας.
    Λιμνες Πλιτβιτσε στην Κροατια
    Επιστροφη απο Στελβιο,Βερονα Βενετια η Ανκονα-Πατρα.
    Το ταξιδι θα εχει διαρκεια 2 εβδομαδων.
    Απο εσας θα ηθελα να μου προτεινετε
    1ον.Τι αξιοθεατα μπορω να επισκευτω σε αυτα τα μερη,Ιταλια-Σλοβενια-Κροατια?
    2ον.Ξενοδοχεια με παρκιν για την μοτο και οικονομικα που εχετε μεινει κι εσεις?
    3ον.Που να ΜΗ παω και χανω χρημα και χρονο και τι να προσεξω?
    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2013
    Μηνύματα
    3
    Σλοβενια αξιζει επισκεψη στην λιμνη Bled.

  3. #3

  4. #4
    Ευχαριστω πολυ παιδια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Κροτιά Σπλιτ ειναι καλά και φθηνά, με ωραία ξενοδοχεία (Trogir στο νησάκι οπωσδήποτε) και Δαλματικές ακτες Ντουμπρόβνικ, απόφυγε Βοσνία δρόμοι χάλια.

  6. #6
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλησπέρα

    Για Κροατία θα μπορούσα να προτείνω το εθνικό πάρκο Krka κοντά στο Sibenik. Είναι αρκετά ιδιαίτερο όπως επίσης και μπάνιο στους καταρράκτες Scadrin. Θυμάμαι μου έκανε εντύπωση που έβλεπα και σκάφη αναψυχής να βολτάρουν σε κάποια σημεία του ποταμού και δεν μπορούσα να καταλάβω πως αφού υπήρχε μια σχετική υψομετρική διαφορά με τη θάλασσα. Οταν ρώτησα κάποιον μου είπαν ότι υπάρχει ένα σύστημα με αυτό της διώρυγας του Παναμά με δεξαμενές που σε πάνε στο επόμενο επίπεδο! Δεν το είδα, δεν ξέρω, έτσι μου είπαν.
    Επίσης όμορφο είναι και το Trogir λίγο πιο πάνω από το Split. Εγώ έμενα στα όρια του Split και ήταν ένα καλό ορμητήριο για εκδρομές αφου ηταν στο κέντρο. Εμενα στο Hotel Split. Σχετικά μεγάλο ξενοδοχείο 3* αλλά το πάρκινγκ ήταν σκεπαστό μεν, αλλά σε εκταση απέναντι από το ξενοδοχείο. Βέβαια είχα κουλούρα και λουκέτο και συναγερμό και την εδενα σε ενα δοκάρι από το σκέπαστρο...

    Αν περασεις και διανυκτερεύσεις κάπου στη Βενετία, να ξέρεις είναι πανάκριβα. Εγώ έμενα στη Villa Viccini στο Τρεβίσο, περίπου 7 χλμ από την Βενετία. Είχε χωρο σταθμευσης που κλείδωνε και είχε και καμερες. πολύ όμορφη ανακαινισμένη μεσοπολεμική βίλλα. Απέναντι θυμάμαι είχε και σταση λεωφορείου που σε πήγαινε Βενετία. Πήρα εισητηριο από τη reseption αφηνωντας τη μηχανη στην ασφάλεια του ξενοδοχειου. Πολυ καλό πρωϊνό. Γενικά στη Βενετία μην πάρεις τίποτα πέρα από κανενα καφε. Σκίζουν.

    Τώρα αν σε βγάλει Ανκόνα, μια στάση στον San Marino για βόλτα και για κανενα ψιλο-duty free αν έχεις κάτιμ κατά νου, αξίζει. Είναι πε΄ριπου 1-1,5 ώρες από Ανκόνα

    Αυτα και από εμένα. Καλή συνέχεια. !!!
    I search, therefore I travel...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    ΜΗΝ αποφυγεις Βοσνια. Η διαδρομη Ντουμπροβνικ - Μονσταρ - Σεραγεβο ειναι εκπληκτικη!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    4

    Thumbs up

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pattaya boy Προβολή μηνύματος
    ΜΗΝ αποφυγεις Βοσνια. Η διαδρομη Ντουμπροβνικ - Μονσταρ - Σεραγεβο ειναι εκπληκτικη!
    +1000

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pattaya boy Προβολή μηνύματος
    ΜΗΝ αποφυγεις Βοσνια. Η διαδρομη Ντουμπροβνικ - Μονσταρ - Σεραγεβο ειναι εκπληκτικη!
    Ετσι! +1000! Το Σαραγεβο και το Μοσταρ ειναι πανεμορφα, αξιζουν να αφιερωσεις απο 1 μερα στο καθενα!
    Η κροατια ειναι ομορφη και στις λιμνες θα χρειαστεις μια μερα, αλλα οι ανθρωποι ειναι....θα μας πεις οταν με το καλο γυρισεις.
    Τελευταία τροποποίηση από dimitris777; 12/05/2016 στις 08:34.
    ....On The Road..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Οποσδήποτε να πας τη σπηλιά Postojna, είναι στην διαδρομή από Βενετία προς Λουμπλιάνα, και αν θυμάμαι καλά είναι η δεύτερη μεγαλύτερη επικσκέψιμη στον κόσμο. Μέσα στην Λουμπλιάνα, η οποία έχει φοβερό ποδηλατόδρομο οποσδήποτε να πάτε στη Metelcova, παλιό στρατόπεδο που έχει διαμορφωθεί σε χώρο πολιτισμού. Οπως σου είπαν και παραπάνω τα παιδιά λϊμνη Bled στη Σλοβενία και Βοσνία. Είναι πανέμορφη!
    vardis

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris777 Προβολή μηνύματος
    Ετσι! +1000! Το Σαραγεβο και το Μοσταρ ειναι πανεμορφα, αξιζουν να αφιερωσεις απο 1 μερα στο καθενα!
    Η κροατια ειναι ομορφη και στις λιμνες θα χρειαστεις μια μερα, αλλα οι ανθρωποι ειναι....θα μας πεις οταν με το καλο γυρισεις.

    Απο Mostar για Σεραγιεβο δρόμος καλός και σχετικά γρήγορος, θα εχεις αριστερα σου τον ποταμό και θεα όντως καταπληκτική, καποια στιγμη θα ανεβάσω φωτό, διαδρομή Split- σεραγιεβο μεσω Gornzi Vakuf ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΣ .

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Το σπήλαιο ΠΟΣΤΟΙΝΑ ειναι 55χλμ απο Λουμπλιάνα προς Τεργεστη . Έχει διαδρομη 5 χλμ με τραινακι μεσα σε αυτό.
    22 ευρώ εισοδος , με κρυο 10 βαθμων μεσα , θελει ντυσιμο .. ΜΗ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ .

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτο ταξίδι στην ευρώπη.
    από pepes1gr στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2009, 18:57
  2. Ταξίδι στην ευρώπη + πινακίδες
    από da_z_bro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 10:34
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 11:52
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
    από kavgeo στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 16:25
  5. Ταξιδι Στην Ευρωπη
    από ELECTROMOTO στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2005, 22:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF