Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Εκδρομή στην Ιταλία MUGELLO για τα MOTOGP

  1. #1

    Εκδρομή στην Ιταλία MUGELLO για τα MOTOGP

    Εκδρομή στην Ιταλία MUGELLO για τα MOTOGP

    Κάποιες πληροφορίες για την εκδρομή.

    Εισιτήρια καραβιού μετ επιστροφής για οδηγό και μότο καμπίνα 4κληνη για δυο διανυκτερεύσεις και 3 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο στην Φλωρεντία με πρωινό καθώς και εισιτήρια για την πίστα.
    Το μόνοι που χρειάζεστε να προμηθευτείτε είναι από την ασφαλιστική σας εταιρία είναι πράσινη κάρτα για την μότο σας που την χορηγούν δωρεάν αλλά πρέπει να την ζητήσετε 4-5 μέρες πριν.

    Θα σας πω το τι κάνω εγώ όταν πηγαίνω .

    τιμές που εκλισα το 2015
    ήμασταν 14 άτομα

    ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΑΒ4: 57,00 το άτομο ανά διαδρομή. (Ολόκληρη καμπίνα κλεισμένη από την παρέα)

    ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ AES: 44,00 το άτομο ανά διαδρομή.

    ΑΠΛΗ ΘΕΣΗ D: 43,00 το άτομο ανά διαδρομή.

    ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ: 37,60 το ΠΑΤΡΑ – ΑΝΚΟΝΑ και 29,60 η επιστροφή.

    3 ήμερες να μοιραστεί με κάποιον άλλον από την παρέα το δωμάτιο σε δίκλινο 37 το άτομο χ 3 νύχτες = 111 με πρωινό , σε τρίκλινο 99 με πρωινό.

    Ζευγάρι να μοιραστεί με άλλο ζευγάρι από την παρέα την καμπίνα να πάρουν ολόκληρη τετράκλινη για να πάνε και αεροπορικές να γυρίσουν και μια μότο 269.20 δίκλινο με πρωινό 222,00 για της 3 βραδιές στην Φλωρεντία.

    Στη Φλωρεντία εκτός από αυτά στα ξενοδοχεία πληρώνεις εκεί και 3 ευρώ το άτομο ανά διανυχτερεύση για δημοτικό φόρο ( νταβατζιλίκι του δήμου γιατί ολόκληρη η πόλη της Φλωρεντίας θεωρείται μουσείο.... άκουσον άκουσον ....)

    Το ξενοδοχείο έχει πάρκινγκ για τις μότο μέσα στην τιμή, όχι έξτρα γιατί τα πάρκινγκ είναι τσουχτερά εκεί.. ΠΡΟΣΟΧΗ όταν ρωτήσετε εάν έχει παρκινκ να ρωτήσετε για κλιστο ελεγχόμενο παρκινκ γιατί λένε ότι έχουν και είναι στον δρόμο μπροστά στο ξενοδοχείο.
    Από Αθήνα να υπολογίσετε 1200 χιλιόμετρα ότι θα κάνετε (τα 700 περίπου θα γίνουν στην Ιταλία).
    Γύρω στα 30 ευρώ διόδια στην Ιταλία .

    Φαγητό περίπου 30-50 ευρώ το άτομο την ημέρα το πολύ, ανάλογα το πόσο φαγανοι είστε (για μεσημεριανό και βραδινό, το πρωινό είναι στο ξενοδοχείο μέσα στην τιμή είπαμε).

    Εισιτήρια πίστας μόνο για την Κυριακή 90 ευρώ (άκουσα αουτς???? πόνεσε???? .....), από αυτή την τιμή αρχίζουν.
    Εάν μπείτε στο μπουκινκ θα δείτε ότι τα φτηνά ξενοδοχεία είναι από νωρίς κλεισμένα, μην πείτε ότι θα κλείσετε τελευταία στιγμή την κάτσατε....

    Αναχώρηση από Αθήνα πέμπτη πρωινό γιατί το καράβι φεύγει στης 2 το μεσημέρι από Πάτρα. Κάνουμε 200 χιλιόμετρα περίπου εδώ ( το γράφω για να βγάλετε τα έξοδα ) + διόδια. Πριν μπούμε στο καράβι γεμίζουμε τα ρεζερβουάρ πρώτον για να είμαστε έτοιμοι αλλά και στην Ιταλία η βενζίνη είναι… πολύ ακριβή…
    Αφού περάσουμε από έλεγχο και πάρουμε κάρτα επιβίβασης και μπούμε στο καραβιού έχουμε 22 ώρες ταξίδι μέχρι την ανκονα.
    Φτάνουμε παρασκευή μεσημέρι.
    Από ανκονα μέχρι Φλωρεντία υπάρχουν 2 διαδρομές μέσω φορλι 285 χλμ και όλο οτοστρατα μέσο Μπολόνια 320 χλμ.
    Όποιος δεν πάει από το φορλι έχει χάσει την καλύτερη εμπειρία της ζωής του. Εγώ πάω πάντα μέσω φορλι και γυρίζω είτε από οτοστρατα μέσο Μπολόνια είτε πάλι από φορλι πάντα προτιμώ από φορλι.
    Από ανκονα βγαίνουμε από το καράβι και μαζευόμαστε και κάνουμε 155 χιλιόμετρα οτοστρατα μέχρι την έξοδο για φορλι.( υπ όψιν σας ΔΕΝ υπάρχουν ταμπέλες στα αγγλικά μόνο στα ιταλικά) τα διόδια για αυτήν την διατομή είναι 6 ευρώ. εκεί κάνουμε ανασυγκρότηση και βάζουμε βενζίνη όσοι χρειάζονται γιατί έχουμε ορεινή διαδρομή με απίστευτο στροφιλικη μέσα από μαγευτικά τοπία και με έναν δρόμο που δεν γλιστρά ακόμα και αν είσαι με της ζάντες.
    Μετά από 20 χλμ σταματάμε για καφέ και χαβαλέ μέσα σε ένα δάσος καταπράσινο. Στην συνέχεια Φλωρεντία.
    Μόλις φτάσουμε και κάνουμε ένα γρήγορο ντουζ βγαίνουμε για φαγητό. Στην Φλωρεντία τα μαγαζιά κλείνουν στης 8 όποτε πρέπει να πάμε σύντομα για να μην μείνουμε νηστικοί. Το Σαββάτο το πρωί που είναι τα δοκιμαστικά όσοι θέλουν πηγαίνουν στην πίστα. Εγώ και κάποιοι άλλοι που δεν θέλουν να δουν τα δοκιμαστικά κατεβαίνουνε στην παλιά πόλη. Θεωρώ μεγάλο λάθος να μην μπορέσει να δει κάποιος την πόλη. Αφού γυρίσουμε και δούμε περίπου τα μισά από τα αξιοθέατα πηγαίνουμε στα καταστήματα και ψωνίζουμε πράγματα που θέλουμε για την μότο μας και εμάς σε τιμές εξευτελιστικά χαμηλές τα πηγαίνουμε στα ξενοδοχεία και πάμε για φαγητό. Στη συνέχεια άλλοι γυρίζουν για μεσημεριανό υπνάκο άλλοι πάμε και γυρίζουμε την πόλη μέχρι το βράδυ που κατευθυνόμαστε σε μπυραρίες και …… ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑ….!!!!!!!!!!
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  2. #2
    Το πρωί κάποιοι λένε για ασφάλεια να βάλουν μέσα στην πίστα δίπλα τους τις μότο ( 1ον παπαριες και 2ον είναι επικίνδυνο να στην πετάξουν κάτω, και 3ον για να πας τρως το λούκι της ζωής σου και για να φύγεις βλαστημάς την ώρα και την στιγμή.) εγώ φεύγω κατά της 9+30 και σε μίση ώρα είμαστε στην πίστα η οποία είναι 30 χιλιόμετρα από την Φλωρεντία. Στο μέρος που πηγαίνω να μπω στην πίστα έχει κάτι σπίτια και δίνοντας τους 10 ευρώ βάζεις την μότο σου μέσα στην αυλή τους και αφήνεις και ότι πράγματα δεν θέλεις να κουβαλάς όπως κράνη κλπ. Μετά περπατάς 500 μέτρα μέσα σε ένα τεράστιο ασφυκτικό πλήθος και μπαίνεις στην πίστα. Σε αυτήν την είσοδο έχουν και όλες οι εταιρίες περίπτερα και δίνουν διαφημίστηκα μπλουζάκια καπέλα κλπ ότι μπορείς να φανταστής. Στο σημείο που έχω βρει βλέπεις τα 4/5 της πίστας και έχει και μπροστά σου και μια γιγαντοοθόνη για να έχεις καλύτερη άποψη σε σημεία που δεν έχεις καλή ορατότητα. Οι μηχανές περνάνε σε μια απόσταση 6-8 μέτρα μπροστά σου και είναι το σημείο που γίνονται οι περισσότερες προσπεράσεις. Εκεί είναι και το περίπτερο της ντορνα για όποιον θελήσει να αγοράσει γνήσιο αξεσουάρ της πίστας. Επίσης είναι και οι καντίνες, οι τουαλέτες καθώς και τα τροχόσπιτα και οι σκηνές των φιλάθλων που έχουν κατασκηνώσει στην πίστα. Ο χαβαλέ και η βαβούρα που γίνετε είναι απερίγραπτη. Το απόγευμα όταν τελειώσει ο αγώνας μέσα σε 5 λεπτά έχεις φτάσει στο σπίτια που έχεις αφήσει την μότο σου. Στην πόρτα είναι ένας από τους ενοίκους του σπιτιού του λες μότο και του δείχνεις το κλειδί σου και μπαίνεις. Έρχεται παρέα σου μέχρι την μότο σου και περιμένει να δη ότι το κλειδί που του έδειξες το έβαλες στην μότο και ταίριαξε. Αν δει ότι δεν ταιριάζει και ότι κάνεις κάποιες κινήσεις σαν να προσπαθείς να ζορίσεις την κλειδαριά σου ζητεί να απομακρηθης από την μότο και να βγεις έξω από την αυλή. Δεν σε αφήνει να πλησιάσεις καμία μότο αν δεν του δείξεις τα χαρτιά της μότο σου και έτσι βεβαιωθεί ότι σου ανήκει. Τότε μπαίνεις πάλι μαζί του και αφού την βάλεις μπροστά σου δίνει και τα πράγματα σου.
    Την τελευταία φόρα εγώ και οι παρέα μου ήμασταν 6+30 έτοιμοι μπανιαρισμένοι και φεύγαμε για την βραδινή μας βόλτα στην πόλη και όσοι είχαν πάει από το πρωινό για να έχουν την μότο δίπλα τους δεν είχαν γυρίσει και μέχρι της 10-11 το βράδυ ερχόταν κόσμος. Κάνανε 3-4-5 ώρες για να βγουν από την πίστα…
    Το πρωινό της δευτέρας σιγά σιγά ετοιμαζόμασταν για αναχώρηση για τον δρόμο της επιστροφής με μαύρη καρδιά μια που πιστεύαμε ότι φεύγαμε από την γη της επαγγελίας. Δευτέρα μεσημέρι στην Αγκόνα τρίτη μεσημέρι στην Πάτρα και το βράδυ επιστροφής.
    Τα χιλιόμετρα είναι τέτοια αλλά και τόσα που μπορείς να τα κάνει και κάποιος με ένα 250cc άνετα. Και λόγο ότι κάνουμε πολλές στάσεις είναι πολύ ξεκούραστα. Αν θέλετε οι γυναίκες σας να αγαπήσουν την μηχανή πάρτε της μαζί. Την επόμενη χρονιά αυτές θα θέλουν να ξανάπαμε στην Φλωρεντία να είστε σίγουροι
    αν θέλετε κάτι να με ρωτήσετε 6977 290 361 Γιώργος
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Respect Γιαγια Αρκούδα , οι γνωσεις-εμπειρια σου είναι πολύτιμες για όποιον πάει πρώτη φορά! Μακάρι να μπορούσα να ακολουθησω αλλά έχω βάλει σκοπό 15νθημερο ταξίδι με προορισμό red bull ring (Aυστρια) και επιστροφή από Κροατια.
    Επίσης ήθελα να ρωτησω για ποιον λόγο οι Αθηναιοι πάτε Πατρα και όχι Ηγουμενιτσα γλιτωνωντας χρόνο στο καράβι και ίσως φθηνότερα εισητήρια αφού είναι μικρότερη διαδρομή. Κάτι τέτοιο δηλαδή:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2016-05-08-10-42-56_com.google.android.apps.maps.jpg 
Προβολές:	449 
Μέγεθος:	68,0 KB 
ID:	358278
    Τελευταία τροποποίηση από foler; 08/05/2016 στις 10:47.

  4. #4
    το εβαλα για να εχει καποιος πληροφοριες για το εαν αποφασιση να παει ουτε εγω φετος δεν θα παω λογο υγειας της κατερινας αλλα θα παω του χρωνου να ειμαστε καλα. σιγα σιγα θα ανεβασω και καποια ξενοδοχεια που προτινω οπως και μερη γιο φαγιτο γιατι την ιταλια ειναι τσουχτερες οι τιμες και τα φαγιτα επι το πληστον δεν πολυτρωγονται.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Κατατοπιστικότατος, όπως πάντα. Και περαστικά.

    Εγώ θα είμαι εκεί όλη τη βδομάδα για δουλειά, οπότε θα είμαι μέσα στην πίστα το 3ήμερο. Ενημερωτικά, επειδή έκλεισα ξενοδοχεία πριν λίγες μέρες, θα βρείτε ΠΟΛΥ δύσκολα σε καλές τιμές και σε ακτίνα <100 χλμ. από την πίστα. Βιαστείτε.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Θα είμαι εκει...
    Φλωρεντια την Παρασκευή για τουρισμό και το ΣΚ στην πίστα...Μετά Άλπεις και επιστροφή απο Δαλματικες Ακτές...

  7. #7
    Γιωργο ειναι καταπληκτικο ολο τα ποστ και θα ήθελα να κανω μια ερωτηση και γενικα βαση της εμπειρια σου για τα εισητηρια πως γίνεται κα κλείσω διότι λόγο κάποιου κολλήματος εξετάζω να παω αεροπορικα. Μπήκα στο site της πίστας και είδα τον κατάλογο και μπερδεύτηκα.
    Για General σαββατο/ Κυριακή ενδιαφέρομαι τι να δίάλέξώ που να κάτσω κτλ?
    Πως τα κλείνω πως τα πληρώνω ( δεδομένου Capital control) και πως γίνετε η παραλαβή?
    Ευχαριστω
    Τελευταία τροποποίηση από libali10; 09/05/2016 στις 23:50.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelokefaloitis
    Εγγραφή
    03/06/2009
    Μηνύματα
    140
    Πολυ ωραιο ακουγεται....αλλα θα ειμαι μονος μου δυστυχως..
    Την Μηχανη Μου Την Σκηνη Μου Και Μια Καλη Παρεα......

  9. #9
    μην αγορασεις.
    θα σου ελεγα εαν δεν πας το σαββατο να πας να γυρισεις να δεις την φλωρεντια. εαν ομως θελεις να πας ακομα και το σαββατο πιγενε πρωι σαββατου στην πιστα και με 120 ευρω περιπου θα βγαλεις για δυο μερες εισιτιριο. θα βρεις μην σκας 1000%
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  10. #10
    Λίγο αγχωτικό ακούγεται για αγορά από την πίστα αλλά εσύ ξέρεις. Ξέρεις θα έχω και την γυναίκα κοντά και δεν ξέρω αν καταφέρνει με της μάντρες. Χαχα
    Για να βλέπει κάποιος καλά σε ποιο σημείο κάθεσε?Ρωτάω διότι ααναφέρθηκες για ενα σημειο απεναντι στο περίπτερο της Τορνα που βλεπει τα 4/5 της πίστας.
    Επίσης έχω βρει δωμάτιο γύρω από το Prato με 150€ περίπου 3 x διανηκτερευσεις 2 άτομα με πρωινό. Και για εξτρα πληροφοριες βαση της ερευνας που εχω κανει σχεδιαζω να κλεισω αυτοκίνητο από Ρώμη με 70 ευρώ για 5 μέρες (Clio/Pants η Golf).

    Βέβαια κρίμα που δεν πάω με το R1 αλλα τι να κάνω. Έγινα τριπλος τα δύο τελευταία χρονια
    Τελευταία τροποποίηση από libali10; 13/05/2016 στις 21:25.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160517_202646.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	66,8 KB 
ID:	359150

    Λαλαλάααα!

    Αφού πέρασα μια βόλτα από Parma και Modena, θα βγάλω τη νύχτα κοντά στη Verona, πριν κατέβω Florence και Παρασκευή πρωί Mugello. Θα επανέλθω.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Γιωργαρε καλα να περνας εκει και να ανανεωθεις ψυχολογικα...

  13. #13
    εδω γινετε στην πλατια αυτη κατι σαν παζαρι εχει δερματινα τα οποια ειναι αριστης ποιοτητας αλλα για τους ιταλους λογο του οτι ειναι σχεδια 2015 τα εχουν τσαμπα.
    https://www.google.gr/maps/place/Pia...5!4d11.2540193
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  14. #14
    εδω εχει μοτοσικλετιστικα ειδη αν και τα τελαιυτεα χρονια εχουν σχεδον ιδια τιμη με ελλαδα να κετεβιτε στο υπογειο εκει εχουν προσφορες
    https://www.google.gr/maps/place/Sta...6!4d11.2444247
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  15. #15
    η καλυτερι πιτσα μη φατε αλλου θα πειτε τι μαλακια πιτσα ειναι αυτη ενω εδω θα ξετρελαθιτε
    https://www.google.gr/maps/place/Sap...65!4d11.230436
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φλορεντια- firence για τα MOTOGP
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 18:14
  2. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ Motogp
    από caesarsk στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 11:07
  3. για την αποβαση στην ιταλια...νεωτερα
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 11:53
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 19:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF