Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Συντήρηση παπιού

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85

    Συντήρηση παπιού

    Καλημέρα.
    Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το φίλτρο-σίτα που έχουν τα παπιά μέσα στα κάρτερ.
    Στο βιβλίο της συντήρησης λέει οτι σε κάθε αλλαγή λαδιών χρειάζεται αντικατάσταση,εγω που το έχω πάει για σέρβις δεν νομίζω να έχει ανοιχτεί ποτέ το καπάκι του συμπλέκτη(δεξιά) οπότε πιστεύω οτι είναι άλλο ένα ψέμα του γκοργόλη και άλλη μια αλμπανιά των μαστόρων.Λογικά αν είχε ανοιχτεί το καπάκι να αλλαχτεί η σύτα θα με είχε χρεώσει και φλαντζούλα αλλα δεν...
    Η σίτα όπως την έχω δει σε ανοιγμένο μοτερ είναι απλή και δεν συγκρατεί σωματίδια απλώς τα εμποδίζει να εισέλθουν,άρα τι αλλαγή λένε αφου αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν έχει τρύπες και σκισήματα κάνει τη δουλειά της.
    Κάθε πότε την αλλάζετε εσείς γιατί όπως έχω πει και σε άλλες μου κουβέντες στο φόρουν θα σταματήσω να το πηγαίνω στα εξουσιοδοτημένα και ας χάσω την εγγύηση(του κώλου).
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiotis1974 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.
    Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το φίλτρο-σίτα που έχουν τα παπιά μέσα στα κάρτερ.
    Στο βιβλίο της συντήρησης λέει οτι σε κάθε αλλαγή λαδιών χρειάζεται αντικατάσταση καθαρισμο λογικα,οχι αντικατασταση,αλλα αν ειναι φθηνη και αν ανοιχθει το καπακι ας αλλαχτει

    εγω που το έχω πάει για σέρβις δεν νομίζω να έχει ανοιχτεί ποτέ το καπάκι του συμπλέκτη(δεξιά) αν δε το ζητησεις δε νομιζω να το κανουν .

    Λογικά αν είχε ανοιχτεί το καπάκι να αλλαχτεί η σύτα θα με είχε χρεώσει και φλαντζούλα αλλα δεν...
    Η σίτα όπως την έχω δει σε ανοιγμένο μοτερ είναι απλή και δεν συγκρατεί σωματίδια απλώς τα εμποδίζει να εισέλθουν,άρα τι αλλαγή λένε αφου αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν έχει τρύπες και σκισήματα κάνει τη δουλειά της η σιτα αυτη μαζευτει τα ''κατακαθια'' και θελει καθαρισμα,αναλογα τη χρηση δεν αρκει να μην ειναι σκισμενη.


    Κάθε πότε την αλλάζετε εσείς γιατί όπως έχω πει και σε άλλες μου κουβέντες στο φόρουν θα σταματήσω να το πηγαίνω στα εξουσιοδοτημένα και ας χάσω την εγγύηση αν πας σε οποιοδηποτε νομιμο συνεργειο (ακομα και μη εξουσιοδοτημενο) και τηρεις βιβλιο σερβις,η εγγυηση ισχυει κανονικα βασει του νομου.
    Ευχαριστώ.

    Αυτα...

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    αν πας σε οποιοδηποτε νομιμο συνεργειο (ακομα και μη εξουσιοδοτημενο) και τηρεις βιβλιο σερβις,η εγγυηση ισχυει κανονικα βασει του νομου.

    Αυτα...
    Αν όμως πάθεις βλάβη που απαιτεί ενεργοποίηση της εγγύησης, πως στην περνάει το νόμιμο μεν πλην όμως μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο;
    Αν πάει με την βλάβη στο εξουσιοδοτημένο και δουν ότι έκανε τα σέρβις σε ΜΗ εξουσιοδοτημένο, το πιθανότερο, θα του αρνηθούν....
    Άλλωστε ένας από τους όρους της εγγύησης είναι και να πηγαίνει για τα σέρβις, όσο διαρκεί η εγγύηση, σε εξουσιοδοτημένο.
    Και αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι εδώ που εργάζομαι

    Όσον αφορά την σίτα, μια στο τόσο, αν ανησυχεί τόσο πολύ.....(εγώ δεν την είχα βγάλει ποτέ σε όσα παπάκια είχα) βγάλσιμο, φύσημα-τίναγμα, έλεγχος αν είναι σκισμένη και επανατοποθέτηση.
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 10/05/2016 στις 08:49.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Όταν ανοίγει το καπάκι για δισκάκια.
    Μια στο τόσο δηλαδή

  5. #5
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν όμως πάθεις βλάβη που απαιτεί ενεργοποίηση της εγγύησης, πως στην περνάει το νόμιμο μεν πλην όμως μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο;
    Μονο για την καλυψη της εγγυησης πας αναγκαστικα σε εξουσιοδοτημενο
    Αν πάει με την βλάβη στο εξουσιοδοτημένο και δουν ότι έκανε τα σέρβις σε ΜΗ εξουσιοδοτημένο, το πιθανότερο, θα του αρνηθούν....
    με ενα τηλ στη ΓΓ καταναλωτη,θα καμφθει η αρνηση τους.15 χρονια περασαν κι ακομα συντηρειται αυτο το ΨΕΜΑ,οτι αν δε τα σκασεις στην αντιπροσωπεια,δεν εχει εγγυηση
    Άλλωστε ένας από τους όρους της εγγύησης είναι και να πηγαίνει για τα σέρβις, όσο διαρκεί η εγγύηση, σε εξουσιοδοτημένο.
    δε νομιζω αυτοι που εγραψαν τους ορους της εγγυησης να ειναι πανω απο την Ευρωπαικη νομοθεσια
    Και αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι εδώ που εργάζομαι
    λογικα σε καποιο επισημο σερβις να φανταστω;
    Τελευταία τροποποίηση από yiannis172; 10/05/2016 στις 10:33.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    ok ευχαριστώ παιδιά.
    Θα ξεκινήσω να το συντηρώ μόνος μου γιατί με τα μαστόρια εξουσιοδοτημένους έχω κακές εμπειρίες.Όπως άλλωστε και με τους ίδιους τύπους που δουλεύουν τα αυτοκίνητα.Ζημιές απο απροσεξίες,άγνοια,βιασύνη,πιασοκολίδι και ψέματα.

Παρόμοια θέματα

  1. Περιποίηση / Συντήρηση κράνους
    από McGyver στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2013, 22:46
  2. ΤεΧνικα-συντηρηση
    από massalisg στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 11:25
  3. Συντηρηση αλυσιδας με βαλβολινη ? ? ?
    από yiannis600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2004, 11:26
  4. Συντήρηση Αλυσίδας
    από m1ke στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2004, 20:19
  5. Συντηρηση 6000Χλμ Για ΧΧ?
    από melsaltas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2004, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF