Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 60

Θέμα: Triumph Tiger VS Yamaha MT-09

  1. #16
    ...και με σελάκι εντούρο αστείο.


    Η απάντηση λοιπόν έχει και με την χρήση που "ονειρεύεται" ο κάθε ένας να κάνει.

    Εγώ θέλω να μπορεί να γράψει ένα χιλιάρικο εκδρομικά χιλιόμετρα ημερήσια και να μην με ψοφήσει στην κούραση. Έχω και τα χρονάκια μου και τα κιλάκια μου... Και το δικάβαλό μου το οποίο πρέπει να απολαμβάνει άνεση. Το "απλό" 09 σίγουρα δεν μου κάνει.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    818
    Μιας και τα εχω οδηγησει και τα δυο(το απλο μτ) ,λογο υπαρξης δε θα πρεπε να εχει το tiger οχι το yamaha.
    Απειρα περισσοτερο διασκεδαστικο,καλυτερα φρενα.
    Υστερει μονο στις αναρτησεις.οχι οτι του tiger ειναι καλες,μπανιερα το νιωθα αλλα τη καναν τη δουλεια και του μτ οντως οι αποσβεσεις ειναι βραστα.
    Το tiger θελει επειγοντως νεο μοτερ και αναβαθμιση σε φρενα και αναρτησεις.
    Τοτε βεβαια δε θα το πουλανε 12Κ να μου πεις...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Για να είμαστε ακριβεις....οι τιγραδες που κλαίνε έχουν το sport?
    καταρχας χωρις διαθεση παρεξηγησεως και χαρην αστειισμου γραφτηκε η παραπανω προταση. σοβαρα τωρα φιλαρακι απο θεσαλονικη που ειχε τον τιγρη με αρκετα εξτρα πανω και ρυθμιζομενες ohlins γραφει... στο facebook.
    "Καμια σχέση με τιγρη 1050
    πιο αγριο δούλεμα το μοτερ το τιγρακι ειναι πιο βελουδινο αλλα και ξενέρωτο
    Τα φρένα εκπληκτικά
    Μακραν καλύτερα απο το 1050 η οτι αλλο ειχα νομίζω εκτός των ss
    Aneti thesi odigisis alla anartisi arketa sfixti gia to odiko diktuo to diko mas pou exei kolo lakοubes, Katanalwsi ektos polis 4.7 Taxutites 100 me 120, Kantran theiko kalupsi aera metria me xamila tin zelatina"


    ενας αλλος με τιγρη σπορτ το τελευταιο μοντελο αναφερει: "Ποιο ελαφρυ το τρεισερ, ποιο σβέλτο κ ελαφρά καλύτερη θέση, σε όλα τα άλλα καλύτερο το τάιγκερ"

    η αληθεια καπου στην μεση θεωρω, ειναι πολυ αξιολογο μηχανακι το γιαπωνεζακι με χειροτερη ποιοτητα συναρμολογησης πλαστικων απο τον τιγρη. η ποιοτητα βαφης ειναι αριστη αλλα τα πλαστικα ελαφρως... λιγα και οικονομικα...

    οσον αφορα την καταναλωση εννοειται οταν δινεις 10-12.000 ευρω για μηχανακι δεν κοιτας το μισο ή το ενα λιτρο διαφορα, αλλα ειναι μια παραμετρος στην καθημερινοτητα σου και αυτη. εγω παλια πχ με αλλα μηχανακια κατεγραφα καταναλωσεις με το τρεισερ πια δεν με νοιαζει καθολου. ειναι τοσο fun to drive...

  4. #19
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183

    καθαρές κουβέντες

    Λοιπόν θα σας πω μια ιστορία αγάπης και μίσους...

    Είχα καταρχάς τον τίγρη μοντέλο 2010... έκανα 45.000κμ
    Γύρισα Ευρώπη 1 φορά και την μισή Ελλάδα όλα σε 26 μήνες.
    Βλάβες:
    1) τσιμούχες μπροστινής ανάρτησης (δεν καλύφθηκαν απο εγγύηση)
    2) Πίσω ανάρτηση ΤΕΛΕΙΩΣ για πέταμα στα 22.000κμ αλλάχθηκε με Ohlins Μπρος πίσω και ησύχασα
    3) Όργανο χιλιομέτρων-εγκέφαλος προβληματικός (δεν καλυπτόταν απο εγγύηση αλλά μου έκανε τράμπα ο Παναγιώτης που τον ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια του)
    4) Ηλεκτρονική (2 φορές σε ηλεκτρολόγο)
    5) Ελαττωματικό μπροστινό ελαστικό, δεν φταίει η Τ αλλά πρέπει να αναφερθεί - δεν καλύφθηκε απο εγγύηση
    6) 2 φορές σπασμένα πιστόνια ευτυχώς αλλάχθηκαν εντός εγγύησης αλλά και πάλι μεγάλη ζημιά και καιρός χωρίς μηχανή
    7) Αρρυθμίες κινητήρα λόγο μη συγχρονισμού πεταλούδων (φτιαχνόταν εντός εγγύησης κάθε φορά)
    ΟΛΑ αυτά στα 45.000 κμ... τα πρώτα 7.000κμ ήταν απροβλημάτιστα μετά το χάος. (το μοτέρ έσπασε στα 5.000)
    επίσης για να μην ξανασπάσει το μοτερ μου μείωσαν με πρόγραμμα το μοτερ στα 105 άλογα (οδηγία της Τ) αποτέλεσμα νωχελικότητα βαριεστημένο μοτέρ και 15.000 κμ μετά ξανα έσπασε... NO COMMENTS απλα...

    το μοντέλο το Sport λένε ότι έφτιαξαν το μοτέρ και δεν σπάει... δεν ξέρω δεν απαντώ... εγώ πάντως θα φοβόμουν να το ζορίσω και άλλωστε δεν έβγαζε ΜΟΝΟ θέμα στο μοτέρ αλλα γενικά

    ΦΙΛΟΣ μου κολλητός αγόρασε πριν 2 χρόνια το μοντέλο του 2014 το σπορτ.
    Οι Απόψεις του:
    1) χαρούμενος με την ποιότητα κύλισης αναπαυτικό σαν καναπές σε σχέση με το Tracer το δικό μου
    2) το θεωρεί πιο ποιοτικό... συμφωνώ σε κάποια σημεία αναφοράς λόγο παιδικών ασθενιών στα πρώτα μοντελα του Tracer
    3) φοβάται να στρίψει με τον Τίγρη. δεν του εμπνέει ασφάλεια (αυτός γενικότερα είναι άτομο που στρίβει - καλό χέρι) με τον τίγρη όμως δεν...
    4) Το στήσιμο είναι για ευθείες.
    5) Ροπή παντού και μπόλικη

    Οι απόψεις του αφού οδήγησε το Tracer:
    1) Μαλάκα τι πύραυλος είναι αυτός?
    2) Ο ΜΑΛΑΚΑ έχει ροπή αυτό πιο πολύ από το δικό μου ή έτσι μου φαίνεται?
    3) πολύυυυυυ πιο εύστροφος κινητήρας
    4) φανταστικό στήσιμο - στρίβει για πλάκα και γουστάρω να πάω επιτέλους πάνω στα ορεινά με ένα τέτοιο.
    5) οοοοο το τράξιον δουλεύει τέλεια δεν το καταλαβαίνεις κάν όταν επεμβαίνει!!! (είχε οδηγήσει άλλη μηχανή που είχα που ήταν απότομη στο τραξιον)
    6) το όργανο τα σπάει!!!!
    7) μια χαρά είναι ποιοτικά αλλά λίγο κατώτερο απο το δικό μου
    8) οι αναρτήσεις σου είναι για στροφές και λιγότερο αναπαυτικές
    9) το ABS στα ίδια επίπεδα αλλα έχω την εντύπωση ότι είναι πιο δυνατά τα φρένα σου ή επειδή το τίγερ είναι πιο βαρύ αποδίδουν καλύτερα
    10) εσένα ακούγεται πολύ καλύτερα με μαμά εξάτμιση και τώρα με την ακράπα δε καταλαβαίνεις ακριβώς ότι είναι 3κύλινδρο σε πάει προς το 4κύλινδρο!

    το αγόρασε 11.000 ευρώ με την έκπτωση. ΟΤΑΝ είδε το τρασερ βαρούσε το κεφάλι του στο τοίχο γτ έχει όλα αυτά τα καλούδια που το δικό του δεν έχει και το κυριότερο το τράξιον που στους δρόμους μας εμένα με εχει σώσει ήδη 2 φορές από πιθανό πέσιμο-χέσιμο
    δεν το μετανιώνει γτ του αρέσει αλλά αν μπορούσε να το πουλήσει σε ΚΑΛΗ τιμή θα αγόραζε το Tracer σήμερα.

    Κάναμε ρολαριστές κόντρες.
    Εγώ 115 κιλά αυτός 85 κιλά (οπότε ήμουνα και στο σύνολο πιο βαρύς κανα 5-6 κιλά)
    και τα δυο μηχανάκια τελείως μαμά
    πάντα με 40κμ σταθερή πορεία και άνοιγμα 4ες ,5ες και 6ες αρκετά ανοίγματα.
    Φεύγαμε ΠΑΝΤΑ μαζί και όταν το μηχανάκι μου έφτανε της 6.200 στροφές απλά πεταγόταν μπροστά και ΔΕΝ μπορούσε να με ξανα πιάσει μέχρι τα 200 που εκεί έχει χαθεί και το νόημά να το συνεχίσουμε.
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  5. #20
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183
    Τώρα με το Tracer μου έχω κάνει 16.000κμ
    Βλάβες: ΚΑΜΙΑ, θα γίνει προληπτική αντικατάσταση του τεντωτήρα καδένας
    Ταξίδια:
    1) Γύρισα την Ευρώπη. Αρχικά μέσο Θεσσαλονίκης - Σερβίας - Κροατίας - Σλοβενίας - Αυστρία - Γερμανία - Ιταλία και μέσο Αγκόνας πάλι πίσω μεσο Ηγουμενίτσας ΣΥΝΟΛΟ 6,600 ΚΜ σε 12 ΗΜΕΡΕΣ
    2) Ελλάδα όχι πάρα πολλά... εκδρομές στα εξής: Καστοριά, Καβάλα, Λάρισα, Κατερίνη, ανω πορόια , Σερρες, Σκρα, ολη την Χαλκιδικη, Βόλο πολλές φορές
    Άνεση για δύο άτομα ναι υπό όρους
    1) παύσεις κάθε 250κμ για βενζίνη και ξεπιασμα
    2) κόλος πονάει μετά τα 550 χιλιόμετρα ανά ημέρα
    3) η Πίσω σέλα είναι μιαααα χαρά αν το σκέφτονται μερικοί για τις μερικές του αν δε γουστάρει την βόλτα η σέλα είναι απλά μια δικαιολογία
    4) ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ μηχανάκια φορτώνονται ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!! εχω τις ίδες βαλίτσες Givi E55 kai E41 + tankbag + τσαντακια για τα σίδερα της touratech για όποιον ενδιαφέρεται.

    κατανάλωσεις:
    στον Τίγρη δε θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν πάντα πάνω από 6,5 λίτρα και έφτανα και τα 10-11λίτρα αν το ζόριζα πολύ
    Στο tracer εχω κάνει 420 κμ στην αυστρία και μετά άναψε η ρεζέρβα. γενικά έχω κατανάλωση απο 3,9 έως 7,7 ΜΑΧ

    Βελτίωση στο Τρασερ:
    ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

    βελτίωση στο Τίγρη:
    Ζελατίνα, αναρτήσεις, εξάτμιση, κάρμπον στα φτεράκια και κάτι χαζά μανητάρια κτλ τίποτα που να είναι ουσιαστικό

    ΤΙΓΡΗΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ:
    Φορούσε πρόγραμμα εξάτμιση φίλτρο ανοιγμένα σνόρκελ απο το speed triple (κατέληξε στα 105 άλογα γτ έσπασε το μοτερ για 2ερη φορά)
    ΤΡΑΣΕΡ ΔΙΚΟ ΜΟΥ:
    ΦΟΥΛ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΚΡΑΠΑ, ΦΙΛΤΡΟ DNA, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΤΛ ΚΛΤΚΛ

    Συμπέρασμα? δεν θα το σκεφτόμουνα ΚΑΝ να πάρω τον Τίγρη μιας που είναι ΠΑΛΙΟ μηχανάκι που ΑΠΟΣΥΡΕΤΕ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΡΑΞΙΟΝ, δεν είναι τόσο δυνατό όσο το Tracer μου πριν και τώρα που βελτιώθηκε. το τράσερ έχει ΦΩΤΑΡΕΣ που δε συγκρίνονται, μαμα 2 μπρίζες ρεύματος για το ταξίδι, είναι πιο ασφαλές λόγο ηλεκτρονικών, γενικά έχει ΟΛΟ το πακέτο που κάθε παλικάρι με τίργη θα ήθελε να έχει. και το πιο σημαντικό ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!!!

    Ελπίζω να βοήθησα παιδιά
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  6. #21
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.450
    Εντάξει παιδιά, τα λάθη είναι για τους ανθρώπους, μην προσπαθείτε όμως να δικαιολογήσετε το δικό σας με δικαιολογίες τύπου βάζει τα ίδια φρένα από το 2007 γιατί αυτά τα φρένα, απλά *α*ανε, τα δικά σας;

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tamis Προβολή μηνύματος
    Τώρα με το Tracer μου έχω κάνει 16.000κμ
    Βλάβες: ΚΑΜΙΑ, θα γίνει προληπτική αντικατάσταση του τεντωτήρα καδένας
    Ταξίδια:
    1) Γύρισα την Ευρώπη. Αρχικά μέσο Θεσσαλονίκης - Σερβίας - Κροατίας - Σλοβενίας - Αυστρία - Γερμανία - Ιταλία και μέσο Αγκόνας πάλι πίσω μεσο Ηγουμενίτσας ΣΥΝΟΛΟ 6,600 ΚΜ σε 12 ΗΜΕΡΕΣ
    2) Ελλάδα όχι πάρα πολλά... εκδρομές στα εξής: Καστοριά, Καβάλα, Λάρισα, Κατερίνη, ανω πορόια , Σερρες, Σκρα, ολη την Χαλκιδικη, Βόλο πολλές φορές
    Άνεση για δύο άτομα ναι υπό όρους
    1) παύσεις κάθε 250κμ για βενζίνη και ξεπιασμα
    2) κόλος πονάει μετά τα 550 χιλιόμετρα ανά ημέρα
    3) η Πίσω σέλα είναι μιαααα χαρά αν το σκέφτονται μερικοί για τις μερικές του αν δε γουστάρει την βόλτα η σέλα είναι απλά μια δικαιολογία
    4) ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ μηχανάκια φορτώνονται ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!! εχω τις ίδες βαλίτσες Givi E55 kai E41 + tankbag + τσαντακια για τα σίδερα της touratech για όποιον ενδιαφέρεται.

    κατανάλωσεις:
    στον Τίγρη δε θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν πάντα πάνω από 6,5 λίτρα και έφτανα και τα 10-11λίτρα αν το ζόριζα πολύ
    Στο tracer εχω κάνει 420 κμ στην αυστρία και μετά άναψε η ρεζέρβα. γενικά έχω κατανάλωση απο 3,9 έως 7,7 ΜΑΧ

    Βελτίωση στο Τρασερ:
    ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

    βελτίωση στο Τίγρη:
    Ζελατίνα, αναρτήσεις, εξάτμιση, κάρμπον στα φτεράκια και κάτι χαζά μανητάρια κτλ τίποτα που να είναι ουσιαστικό

    ΤΙΓΡΗΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ:
    Φορούσε πρόγραμμα εξάτμιση φίλτρο ανοιγμένα σνόρκελ απο το speed triple (κατέληξε στα 105 άλογα γτ έσπασε το μοτερ για 2ερη φορά)
    ΤΡΑΣΕΡ ΔΙΚΟ ΜΟΥ:
    ΦΟΥΛ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΚΡΑΠΑ, ΦΙΛΤΡΟ DNA, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΤΛ ΚΛΤΚΛ

    Συμπέρασμα? δεν θα το σκεφτόμουνα ΚΑΝ να πάρω τον Τίγρη μιας που είναι ΠΑΛΙΟ μηχανάκι που ΑΠΟΣΥΡΕΤΕ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΡΑΞΙΟΝ, δεν είναι τόσο δυνατό όσο το Tracer μου πριν και τώρα που βελτιώθηκε. το τράσερ έχει ΦΩΤΑΡΕΣ που δε συγκρίνονται, μαμα 2 μπρίζες ρεύματος για το ταξίδι, είναι πιο ασφαλές λόγο ηλεκτρονικών, γενικά έχει ΟΛΟ το πακέτο που κάθε παλικάρι με τίργη θα ήθελε να έχει. και το πιο σημαντικό ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!!!

    Ελπίζω να βοήθησα παιδιά

    λιθοβοληστε τον!:

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Φιλε Τamis, απο ότι φαίνεται, πρέπει γενικά να εφαρμόζεις το "το ζην επικινδύνως", αφού τολμάς να καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι θα προτιμούσες το φθηνό yamahaκι

    Παντως, θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε και τις απόψεις άλλων παιδιών που έχουν οδηγήσει και τα δύο..

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2014
    Μηνύματα
    25
    για να μην υπερβαλλουμε....

    περυσι ενα tiger 1050 και ενα tracer, εκαναν μαζι ενα ταξιδι 3.500 χλμ.
    κάψανε σχεδόν τα ίδια λιτρα βενζίνης.
    μεσα στη πολη, δε ξέρω, πολύ πιθανόν το tracer να ειναι αρκετα πιο οικονομικό.
    το tracer, μετά τα 180 δεν μπορει να σταθει μπροστα απο το triumph. επίσης, 220 ειναι η τελική του, το πολύ, ποιος κοντραρισε μέχρι 220??
    θέλει αεροδρόμιο για να πάει 220.

    και τα έχω οδηγησει και τα 2.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    η τελικη του ειναι αναλογα τον αναβατη απο 224-228 κοντερισια. ηλεκτρονικος κοφτης. τα ελληνικα εχουν κοφτη στα 224-225. αν πας κατηφορα μπορει να σου δειξει +2+3 χλμ. πραγματικη ταχυτητα με gps μετρημενη για πολλα δευτερολεπτα ειναι 210 χλμ σε ελαφρα κατωφερεια.
    εχουν γινει ανοιγματα απο κατοχους και οχι αεροδρομιο τα πιανει πολυ γρηγορα τα 200-210 απο κει και περα ρυθμος πτωτικος στην επιταχυνση.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    η τελικη του ειναι αναλογα τον αναβατη απο 224-228 κοντερισια. ηλεκτρονικος κοφτης. τα ελληνικα εχουν κοφτη στα 224-225. αν πας κατηφορα μπορει να σου δειξει +2+3 χλμ. πραγματικη ταχυτητα με gps μετρημενη για πολλα δευτερολεπτα ειναι 210 χλμ σε ελαφρα κατωφερεια.
    εχουν γινει ανοιγματα απο κατοχους και οχι αεροδρομιο τα πιανει πολυ γρηγορα τα 200-210 απο κει και περα ρυθμος πτωτικος στην επιταχυνση.
    για παρτο ξανα απο την αρχη.. σου δινει 210 μπαμ και αργει να δωσει τα υπολοιπα 10??
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #27
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183
    254 km τελική με το δικό μου Tracer... Me tiger 1050 ειδα μια φορα 243 και αυτό επειδή είχα βγάλει το κοφτι... Το tracer ειναι πιο δυνατό τα είχα και τα δύο.
    Πιο πανω έγραψα για την κόντρα που βαλαμε ξανα και ξανά δεν είναι μπροστά τα Tiger 1050 δεν εχω λόγο να πω ψέμματα.
    Δεν παιιιιζειιι να καψανε τα ίδια απλα ειχανε διαφορετικουσ αναβάτες με διαφορετικη οδηγική συμπεριφορά. Το θεμα είναι να τα οδηγεί ο ίδιος οδηγός για πολλλλαααααα χιλιόμετρα για να βγουν συμπεράσματα.
    Living on the limit giorgosv78
    Πάντως φτηνό δε το λες το yamahaki... Κιχ φεν εχει κανει και από οτι βλέπω ουτε θα κάνει.. Ασε που ισα ισα το Tiger μου βγήκε πολυυυυυυ ακριβό μπιχλιμπιδι εν τέλη με τόσα προβλήματα :/

  13. #28
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tamis Προβολή μηνύματος
    254 km τελική με το δικό μου Tracer...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Εντάξει παιδιά, τα λάθη είναι για τους ανθρώπους, μην προσπαθείτε όμως να δικαιολογήσετε το δικό σας με δικαιολογίες τύπου βάζει τα ίδια φρένα από το 2007 γιατί αυτά τα φρένα, απλά *α*ανε, τα δικά σας;
    Τα φρενα του tiger ειναι απλα ξυλινα.
    Ειναι λες και αντι για τακακια,εχει τακους.
    Απορω πως πουλησε τοσο,ομολογω.
    Επισης πως απο 3κυλινδρο μοτερ 1050 κυβικα,βγαζει ακομα 100κατι ιππους.αλλα να μου πεις μοτερ 20ετιας ειναι ,υπερκυβισμενο...
    Τη δυνατοτητα να κανουν κατι,την εχουν,το εχουν δειξει με το 675 το οποιο ειναι μακραν το πιο απολαυστικο μεσαιο μοτερ.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2014
    Μηνύματα
    25
    φίλε μου καλύτερα να κρατήσεις μικρό καλάθι.....
    Fazerakias λες, επομένως γνωρίζεις το κλάμμα που έχει πέσει στη YAMAHA με τα πηνία, τα βολάν, τους πολλαπλασιαστές κτλ κτλ...
    Δεν υπάρχει πια πουθενά αξιοπιστία, η εταιρία το ξέρει και εβγαλε ενα φθηνο και γρηγορο μηχανακι για να το πάρει ο κόσμος και μετά βλέπουμε, εγγυήσεις υπάρχουν.
    σαφως και θα έχει κάποια πραγματα καλύτερα απο το tiger που είναι τεχνολογίας 2007.
    οσον αφορα την καταναλωση, αν εκαιγες 11lt /100 χλμ κάποιο πρόβλημα έχεις....
    εχω 106.000 χλμ, έχω κάνει ότι χρήση μπορεις να φανταστεις, 6-7lt/100 καίω με 150-160 στο δρόμο.

    μην παραπληροφορείς όμως, ακου 254...αν εγραψε τόσομ σημαίνει οτι εβγαλες τους κόφτες και μπερδευτηκε. δε βγαίνει ούτε βάση σχέσης σασμαν/στροφων.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2016, 00:57
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 14:22
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 08:46
  4. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 21:28
  5. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 18:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF