Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: Triumph Tiger VS Yamaha MT-09

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.942
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sahara Προβολή μηνύματος
    Πολυ ωραια και τα δυο, αλλα εγω θα πηγαινα για το απλο mt 9(οχι το τρεισερ). Ξεκαβαλας και δεν μπορουν να σου ξεκολησουν το χαμογελο ουτε με πλαστικη.
    Και φθηνο...
    μ αρέσεις !
    ανανήψαντας

  2. #32
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Θεωρητικά πάει 242 στην μέγιστη ισχύ με 6η. Απλά τα 110 αλογα τροχο μου φαίνονται λίγα για να πιάσει θεωρητική τελική.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.942
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ...και με σελάκι εντούρο αστείο.


    Η απάντηση λοιπόν έχει και με την χρήση που "ονειρεύεται" ο κάθε ένας να κάνει.

    Εγώ θέλω να μπορεί να γράψει ένα χιλιάρικο εκδρομικά χιλιόμετρα ημερήσια και να μην με ψοφήσει στην κούραση. Έχω και τα χρονάκια μου και τα κιλάκια μου... Και το δικάβαλό μου το οποίο πρέπει να απολαμβάνει άνεση. Το "απλό" 09 σίγουρα δεν μου κάνει.
    Πέστα ρε ΑΜιρού !
    ανανήψαντας

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2014
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Θεωρητικά πάει 242 στην μέγιστη ισχύ με 6η. Απλά τα 110 αλογα τροχο μου φαίνονται λίγα για να πιάσει θεωρητική τελική.
    ακριβώς.

    το tiger στα 242 ειναι 1000+ στροφες κάτω απο τον κοφτη. απλά και αυτό επίσης, δεν μπορει με τα 125 αλογα να πιασει κοφτη στην 6η.

  5. #35
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183

    .............

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konstantin1977 Προβολή μηνύματος
    φίλε μου καλύτερα να κρατήσεις μικρό καλάθι.....
    Fazerakias λες, επομένως γνωρίζεις το κλάμμα που έχει πέσει στη YAMAHA με τα πηνία, τα βολάν, τους πολλαπλασιαστές κτλ κτλ...
    Δεν υπάρχει πια πουθενά αξιοπιστία, η εταιρία το ξέρει και εβγαλε ενα φθηνο και γρηγορο μηχανακι για να το πάρει ο κόσμος και μετά βλέπουμε, εγγυήσεις υπάρχουν.
    σαφως και θα έχει κάποια πραγματα καλύτερα απο το tiger που είναι τεχνολογίας 2007.
    οσον αφορα την καταναλωση, αν εκαιγες 11lt /100 χλμ κάποιο πρόβλημα έχεις....
    εχω 106.000 χλμ, έχω κάνει ότι χρήση μπορεις να φανταστεις, 6-7lt/100 καίω με 150-160 στο δρόμο.

    μην παραπληροφορείς όμως, ακου 254...αν εγραψε τόσομ σημαίνει οτι εβγαλες τους κόφτες και μπερδευτηκε. δε βγαίνει ούτε βάση σχέσης σασμαν/στροφων.
    Ναι το το Fazerakis έχει μείνει από το 2004 που είχα γραφτεί στο moto και είχα Fazer 600... Κανένα κλάμα Κωνσταντίνε αν και κάποια έχουν βγάλει βολάν όχι πηνία (τα πηνία είναι πρόβλημα κυρίως σε CBR 1000RR).
    το Φαζερ που λες έκανε στα χέρια μου σε 3.5 χρόνια 88.000 κμ, επίπονα και δύσκολα χιλιόμετρα πίστεψε με μιας που ήμουν νέος και παλαβός.
    Εβγαλε τις εξής βλάβες - ζημιές
    1) TPS - 2 φορές αλλαγμένο εντός εγγύησης (το δεύτερο TPS δωρεάν στον 3ο χρόνο παρόλο που πέρασε η εγγύηση)
    2) ρουλεμάν τιμονιού δε θυμάμαι πόσες φορές γτ εκεί έμαθα να κάνω σούζες και στην αρχή άρπαζαν τα ρουλεμάν που είναι όμως δικιά μου υπαιτιότητα.
    3) ΤΙΠΟΤΑ άλλο. ούτε μια βίδα ούτε ένα λαμπάκι.
    Fazer 1000 2008' επίσης καμία βλάβη ποτέ
    του κολλητού μου το Ρ1 έβγαλε Βολάν ( αλλάχθηκε εκτός εγγύησης με μεταχειρισμένο το 2010 και ακόμα και σήμερα κυκλοφορεί χωρίς κανένα πρόβλημα)

    Καταλαβαίνεις οτι δεν είμαι κανα παιδάκι που παίρνει μηχανή για να κάνει φιγούρα στο καφέ και να ρίχνει γκομενάκια. έχω κοντά 300 χιλιάδες χιλιόμετρα σε 2 ρόδες όταν στο αμάξι μου έχω 160,000κμ... σε μένα μηχανή σημαίνει πολλά χιλιόμετρα και πολλά ταξίδια κτλ κλτ κτλ
    Δεν είπα ότι δε θα βγάλει ποτέ πρόβλημα το Tracer Κωνσταντίνε... είπα ότι μέχρι σήμερα 16,000 κμ δεν έχει κάνει ουτε κιχ... σκέψου ότι πήρα απρίλια και πριν κάνω 10 κμ πήγα για επισκευή έστω και μικρή πίσω στο συνεργείο γτ είχε θέμα!!!
    το Tiger δεν είναι του 2007... google it να δεις απο πιο μηχανάκι είναι το μοτέρ και πόσες φορές το κάνανε υπερκυβισμό και πόσες φορές το "βελτιώσανε"... παλιό μοτέρ είναι έχει αλλα η Τ που είναι σύγχρονα αυτό όμως ΔΕΝ είναι.
    11 λίτρα φυσικά και είχα πρόβλημα οικονομικό εκτός απο μηχανολογικό το οποίο για να λυθεί έπρεπε τελικά να λυσουμε το μοτέρ να αλλάξουμε τα μισά πράγματα και εν τέλη να μην ξέρουμε τι τελικά έφταιγε. (θεωρήσαμε ότι ήταν θέμα εγκεφάλου τότε)
    Κωνσταντίνε πόσο χρονών είσαι? αλήθεια δε το λέω ειρώνικά, απλά μου θυμίζει ο τρόπος που γράφεις κάποιο παλικάρι μικρής σχετικά ηλικίας κοντά στα 22-25 έτη γιατί είσαι απρόσεχτος. πιο πάνω έκατσα και ανέλυσα για το Τιγρη που είχα και το Τρασερ που έχω. μαζί με όλα αυτά που είπα γράφω ότι φοράω πρόγραμμα, φίλτρο DNA και ολόσωμη akrapovic μαζί με αισθητήρα (αυτό δε το έγραψα το ξέχασα) ο2 που κάνει το γκάζι απόλυτα ομαλό χωρίς σκορτσαρίσματα γκιχ μιχ κτλ. το μηχανάκι εκτός από το ότι έγινε πύραυλος που δε μπορεί να συγκριθεί με μαμά Tracer πλέον το τονίζω.
    Επέτρεψε μου να σου ξανά εξηγήσω ότι στον Τίγρη επειδή είχε και αυτός Κόφτη στα καύσιμα μετά τα 240 αν θυμάμαι καλά (έκοβε καύσιμο) έπρεπε να βγάλεις την μπαταρία να μηδενίσουν οι ενδείξεις στο καντράν (ο μανουαλ τρόπος αν δεν είχες πρόγραμμα) ώστε μέχρι να ξανα διαβάσει τα δεδομένα να μην έχεις κόφτη τελικής. με το που σου έλεγε πόσα πχ χιλιόμετρα έχεις υπόλοιπο ήξερες ότι ο κόφτης επέστρεψε.
    το Tiger 1050 2010 που είχα εγώ ξανα λέω είχε στα 240 πραγματική τελική 227κμ/ώρα με GPS ακριβείας μετρημένο
    το Τρασερ 2015 μοντέλο με 254 τελική ανά ώρα είχε υπολογίζω κοντά στα 238κμ/ώρα το GPS που είχα είχε ακρίβεια +-4 κμ ανάλογα την κλίση του οδοστρώματος λόγο του ότι δεν υπολόγιζε κάποιους παράγοντες όπως ένα vbox πχ

    Και πάλι σου λέω ότι πρέπει να είσαι μικρός γτ η αναλογία σασμάν στροφών θα σου επέτρεπε θεωρητικά να πάς μέχρι 284 με 6η ταχύτητα μη με βάλεις να βρω βίντεο που έχουν βγάλει απλά τους κόφτες πάνω σε δυναμόμετρο γιατί θα συγχυστώ και δε μπήκα εδώ για να μαλώσω ούτε να εκνευριστώ αλλά να σας δώσω λίγες γνώσεις και εμπειρία πάνω σε αυτά που ΞΕΡΩ...

    και επειδή ακριβώς ΔΕΝ με ξέρεις προσωπικά θα σε παρακαλέσω να αναθεωρήσεις αυτό που είπες περί παραπλάνησης γιατί νομίζω ότι μέχρι τώρα μιλάω με στοιχεία και όχι με παπαρολογίες του αερά. λόγια και κουβέντες ένας γνωστός μου είχε και μου είπε και έμαθα απο το 3ο ξάδερφο του κουμπάρου μου δεν έχουν θέση σε ένα thread που σκοπώ έχει να ενημερώσει και όχι να παραπλανήσει. στο κάτω κάτω την ίδια καύλα έχουμε θα μπορούσαμε να ήμασταν κολλητοί φίλοι εκεί έξω αν ήμασταν απο την ίδια πόλη χωριό κτλ αυτά
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  6. #36
    Εγω παιδια ένα πράμα ξέρω. Γνωστοί μου που πήραν το Γιαμάπα, με εμπειρία σε μεγάλες κυρίες, το πάνε "τάπα", στρίβουν σαν τσι διαόλους και φορτώνουν κάνοντας ταξιδάκια κτλ..... Απόλυτα ικανοποιημένοι όλοι τους! Για τα λ7 του είναι φοβερό μοτοσακό. Το τιγράκι μου κάνει πιο σοβαρό και κυριλάτο! Καλές επιλογές και οι δύο. Προσωπικά θα έπαιρνα το Γιαμάπα γιατι θέλω να πιστεύω ότι κουβαλάει κάτι από την τσογλαναρία του mt.


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  7. #37
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Πέστα ρε ΑΜιρού !
    και εγώ εδώ θα πω με τέτοια χρήση ότι πρέπει να πάρει κάποιος τον Τίγρη αβλεπεί γτ τα μαλακά του μόρια θα πάθουν τεράστια ζημιά στο τρασερ αν δε βελτιώσει την σέλα σε κάποιο σελα
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  8. #38
    Η εργοστασιακή "comfort" σέλα, έχει μπει σε κανένα να μας πει αν έχει και πόση διαφορά από την στάνταρ;

  9. #39
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sahara Προβολή μηνύματος
    Πολυ ωραια και τα δυο, αλλα εγω θα πηγαινα για το απλο mt 9(οχι το τρεισερ). Ξεκαβαλας και δεν μπορουν να σου ξεκολησουν το χαμογελο ουτε με πλαστικη.
    Και φθηνο...
    σωστος!!! ακομα το ονειρευομαι το ατιμο

    υγ. το mt09 tracer εχει καποιο προβλημα με το usd. δεν ξερω αν το εχουν διορθωσει. αν μιλαμε για την ιδια τιμη εγω θα επερνα το tiger.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    για παρτο ξανα απο την αρχη.. σου δινει 210 μπαμ και αργει να δωσει τα υπολοιπα 10??
    Φίλε, όπως τα γράφει είναι..

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Η εργοστασιακή "comfort" σέλα, έχει μπει σε κανένα να μας πει αν έχει και πόση διαφορά από την στάνταρ;
    Μετρια για τα λεφτά της δεν αξίζει

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    σωστος!!! ακομα το ονειρευομαι το ατιμο

    υγ. το mt09 tracer εχει καποιο προβλημα με το usd. δεν ξερω αν το εχουν διορθωσει. αν μιλαμε για την ιδια τιμη εγω θα επερνα το tiger.
    Για πες μας το κάποιο πρόβλημα μπας και το μάθουμε και εμείς

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    σωστος!!! ακομα το ονειρευομαι το ατιμο

    υγ. το mt09 tracer εχει καποιο προβλημα με το usd. δεν ξερω αν το εχουν διορθωσει. αν μιλαμε για την ιδια τιμη εγω θα επερνα το tiger.
    Μάλιστα... Αν θες πες ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα που πρέπει να διορθώσουν, να ξέρω τι θα πάω να τους ζητήσω να κάνουν στο δικό μου

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    Μετρια για τα λεφτά της δεν αξίζει


    Για πες μας το κάποιο πρόβλημα μπας και το μάθουμε και εμείς
    Γιωργο με πρόλαβες

  14. #44
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    το tracer σε καμια περιπτωση δεν εχει τελικη 258,238 245 κτλ λογω κοφτη.Το δινει η yamaha στα 10000 +- αλλα εχει πινελιες που λειπουν (σελα,πλαστικα,και δεν ξερω αν διορθωσαν τους καρσιλαμαδες του μπροστινου) ομορφια εχει (υποκειμενικο) κινητηρα καλο -δυνατο-ροπατο εχει αλλα το Tiger σε πειθει πιο πολυ πιστευω.

    υγ.ορισμενοι βγαλτε απο το λογο σας τα εγω,μου,και γενικα σας...... κουραζει αποπροσανατολιζει και εχει φορεθει πολυ στα 80ς-90ς.

  15. #45
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    το προβλημα με την αναρτηση του tracer: http://www.motomag.gr/news/reportaz/...i-tis-etairias

    ψεματα? ισως... αληθεια? ισως...
    προσωπικη αποψη δεν εχω...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2016, 00:57
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 14:22
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 08:46
  4. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 21:28
  5. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 18:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF