Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Triumph Tiger VS Yamaha MT-09

  1. #1
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.450

    Triumph Tiger VS Yamaha MT-09

    Μιας και μπήκε η σύγκριση σε άλλο θέμα, θα μπορούσαμε ίσως να δούμε εδώ τις διαφορές και αν τελικά θα έπρεπε, δεδομένης της διαφοράς τιμής στα ~500€, να πωλείται ακόμα το yamapa

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    εισαι αστειατωρ εκτος απο μοντερατορ κυριε χαρη μας!
    το αυτο μοντελο καλως ή καλως εχει αυτην την τιμη για να ξεστοκαρει η τραιουμφ... μολις γινει αυτο, το 2016αρι μοντελο θα κανει 12.500-13.000

    OMG

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Χωρις να τον γκοβω κιολας, νομιζω το '16 tiger με το ride by wire και τα λοιπα ψιψιψινια πωλειται προς 10.690.

    Χωρις να σημαινει κατι αυτό για το tracer που εγω προσωπικα το γουστάρω περισσοτερο.

    Απλα όταν εισαι στα +-400-500 κατοστάρικα με το tiger τοτε το εχεις και ανταγωνιστη.... και είναι σοβαρος ο ανταγωνισμος εκει.

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εμένα πάντως το 1050 στα 10700 μου φαίνεται πολύ καλή ευκαιρία για όσο κρατησει και θα το προτιμούσα από το γιαμαχα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    ας μην ειμαστε ανακριβεις. το παρον μοντελο δεν ειναι το 2016. ειναι το 2013-2016 το απερχομενο με την εκπτωση που λες ειναι στα 10.700
    http://www.triumphmotorcycles.gr/bik...15/tiger-sport

    το καινουργιο 2016 με τις οποιες αλλαγες ειναι να κυκλοφορησει απριλιο μαιο απο οσο γνωριζω.
    http://www.bloko.gr/2016/02/triumph-...port-2016.html

  6. #6
    Η τιμή των 10700 όσο ισχύει είναι για το παλιότερο μονδέλο tiger, το οποίο εμφανισιακά δεν είναι πολύ διαφορετικό από το νέο που λογικά έχει ξεκινήσει να πωλείται.

    το νέο στα 12690 (πηγή ΜΟΤΟ περιοδικό) έχει:
    Αναβαθμισμένες ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, προγράμματα στον κινητήρα, τράξιον, κρουζ, μονόδρομος συμπλέκτης, νέα όργανα, ρυθμιζόμενα μαρσπιέ, ρυθμιζόμενη ζελατίνα.


    εμφανισιακά μου αρέσουν αμφότερα. Πραγματικά θα δυσκολευόμουν να διαλέξω αν ήμουν στην φάση.
    Το μόνο σοβαρό πλεονέκτημα του Yam είναι το σέρβις... Αυτό το πράγμα με τις τιμές που ακούγονται (και ξέρω "πρώτο χέρι" από φίλο που πήγαινε sprint ST στην αντιπροσωπεία κάποτε) αλλά και τα ελάχιστα σημεία παρουσίας αν συμβεί κανένα απρόοπτο είναι κάπως ανησυχητικό, ψυχολογικά.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    αααα και ασχετο, μιας και μιλαμε για το παλιο μοντελο, απο πλευρας εξοπλισμου δεν εχει στον βασικο εξοπλισμο, χουφτες, αναπτηρας φορτιστης και διπλο σταντ. αυτα ειναι βασει τιμοκαταλογου ανεβαζουν το κοστος στα 11.117,00. αυτα το τρεισερ τα εχει στον στανταρ εξοπλισμο και παρα την μειωση κοστιζει 1000 ευρω λιγοτερα, εχοντας 3 χαρτες, λεντ φωτιστικα μπρος πισω και traction control...

  8. #8
    Κεμόταρ, αυτό το πραγματάκι που προσποιείται ότι είναι πίσω σέλα στο Tracer, τελικά είναι ικανού μεγέθους να φιλοξενήσει άνθρωπο για απόσταση; Είδα πάλι ένα κόκκινο σήμερα και ρε γμτ, ΠΟΛΥ μικρό φαίνεται.

  9. #9
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Tiger γιατί είναι και λίγο ποιο δυνατό και έχει και δυναμικό σύστημα αποσκευών και έχει λίγο μεγαλύτερη διαδρομή ανάρτησης που βολεύει περισσότερο σε πόλη. Είναι γενικά ποιο ολοκληρωμένο μηχανάκι για ταξίδι και πόλη.

    Σε yamaha (mt-07) που είχα δει πρόσφατα αγορασμένο δε μου άρεσε καθόλου η ποιότητα βαφης των πλαστικών.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    φιλε ωραια παρατηρηση, ενα αρνητικο του τρεισερ ειναι η .... αγωνιστικων προδιαγραφων σουπερσπορτ σελα. πιανεται ο πωπος σου σε πολυωρη οδηγηση στον μπροστα. πισω εχω κατσει για κανα μισαωρο δεν ηταν πολυ αβολο αλλα τα μασπιε για αναβατη 1.80 ειναι σχετικα ψηλα. το μηχανακι δεν ειναι .... κατεξοχην τουριστικο τι να κανουμε. ευτυχως με ενα 20αρικο σου βαζει ο καλος ο συριος στο μεταξουργειο αφρολεξ και ειναι μπομπα. μια επεμβαση στην σελα ειναι νομιζω Must.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Tiger γιατί είναι και λίγο ποιο δυνατό και έχει και δυναμικό σύστημα αποσκευών και έχει λίγο μεγαλύτερη διαδρομή ανάρτησης που βολεύει περισσότερο σε πόλη. Είναι γενικά ποιο ολοκληρωμένο μηχανάκι για ταξίδι και πόλη.

    Σε yamaha (mt-07) που είχα δει πρόσφατα αγορασμένο δε μου άρεσε καθόλου η ποιότητα βαφης των πλαστικών.
    φιλε ichigo μεχρι τα 220 σε πολλα τεστ μεταξυ φιλων το τρεισερ ειναι παντου μπροστα. απο σταση και ρεπριζ λογω καλυτερης αναλογιας κιλων-ιπποδυναμης. μετα φυσικα μιλανε τα κυβικα. αλλα ποσες φορες μεσα στην μερα παμε πανω απο αυτες τις ταχυτητες? οι αποσκευες μαμα που εχει το τρεισερ ειναι της sw motech οι μαλακες οι οποιες εχουν πολυ ευκολο plug and play Με τις βασεις τους αλλα στα λεφτα τους δεν αξιζουν καλυτερα να παρει καποιος τις givi τις σκληρες ή τις shad πολυ πιο οικονομικες. το πολυ καλο των μαμα ειναι οτι σε περιπτωση επαφης εχεις μια μικρη ελαστικοτητα.... σημαντικο στοιχειο και ειναι μαζεμενες αεροδυναμικες. δεν χωρανε κρανος ομως και δεν εχουν σημαντικη αδιαβροχοποιηση. δινονται με εσωτερικο καλυμα.

    και τελος, πολυ πιο οικονομικο στην καταναλωση. σε ταξιδι με σταθερο γκαζι γυρω στα 4,5 λιτρα. μεικτος κυκλος πολη βολτα κυνηγι 6,5. με εχουν σταματησει 2 τιγραδες στο δρομο και οταν τους δειχνω τον τριπ κομπιουτερ κλαινε.. και μου λενε για κατι 8αρια 9αρια...

  12. #12
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    φιλε ichigo μεχρι τα 220 σε πολλα τεστ μεταξυ φιλων το τρεισερ ειναι παντου μπροστα. απο σταση και ρεπριζ λογω καλυτερης αναλογιας κιλων-ιπποδυναμης. μετα φυσικα μιλανε τα κυβικα. αλλα ποσες φορες μεσα στην μερα παμε πανω απο αυτες τις ταχυτητες? οι αποσκευες μαμα που εχει το τρεισερ ειναι της sw motech οι μαλακες οι οποιες εχουν πολυ ευκολο plug and play Με τις βασεις τους αλλα στα λεφτα τους δεν αξιζουν καλυτερα να παρει καποιος τις givi τις σκληρες ή τις shad πολυ πιο οικονομικες. το πολυ καλο των μαμα ειναι οτι σε περιπτωση επαφης εχεις μια μικρη ελαστικοτητα.... σημαντικο στοιχειο και ειναι μαζεμενες αεροδυναμικες. δεν χωρανε κρανος ομως και δεν εχουν σημαντικη αδιαβροχοποιηση. δινονται με εσωτερικο καλυμα.

    και τελος, πολυ πιο οικονομικο στην καταναλωση. σε ταξιδι με σταθερο γκαζι γυρω στα 4,5 λιτρα. μεικτος κυκλος πολη βολτα κυνηγι 6,5. με εχουν σταματησει 2 τιγραδες στο δρομο και οταν τους δειχνω τον τριπ κομπιουτερ κλαινε.. και μου λενε για κατι 8αρια 9αρια...
    Καλά το μαγαζί της Triumph δικό μου δεν είναι και δε θα μπω στο τρυπάκι Triumph vs αλλοι . Είμαι κάτοχος γιαπωνέζικου και όπως σε όλους τους κατόχους γιαπωνέζικων πάντα μας περνάνε ιδέες από το μυαλό του στυλ ρίχνω αλλα 2000 να γινει μηχανάκι αλλά για να απαλύνω τον πόνο μου κοροϊδεύω τον εαυτό μου ότι το πήρα φθηνότερα από τον ανταγωνισμό. Για αυτό λοιπόν θα προτιμήσω τη λύση της Triumph και κάθε Triumph δίνοντας κάτι παραπάνω για να μη βλαστημώ που δεν έχω αξιοπρεπή πιρούνια/αναρτήσεις ή καλύτερα φρένα σε σχέση με τα ανεπαρκή περιφερειακά που έχει το γιαπωνέζικο μοτοσακό μου. Και στην τελική είναι και ομορφότερος ο Τίγρης για τα γούστα μου και δε θα ψάχνω να βρω λύσεις για τα μπαγκάζια μου με μετατροπές.

    Και όσον αφορά την κατανάλωση καυσίμου στα μηχανάκια έχε υπ όψιν σου ότι αυτό είναι η κορυφή του παγόβουνου. Αλλιώς αν σε καίει τόσο πας σε κουτί με υγραέριο ή diesel ή παπί καθώς τα μοτοσακά μας μεταξύ άλλων στην πλάστιγγα γέρνουν προς την κ@υλα/χόμπυ και όχι τόσο της απλής μεταφοράς από το σημείο Α στο σημείο Β.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Για να είμαστε ακριβεις....οι τιγραδες που κλαίνε έχουν το sport?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #14
    Κάτοχος Tiger 800 2011 (1η γενιά, πριν τις όποιες αλλαγές που υπόσχονται -10% σε κατανάλωση), με την Αrrow και την αντίστοιχη χαρτογράφιση από το 1ο χλμ.... Με 35.500 χλμ. μέχρι στιγμής και αρκετές καταναλώσεις καταγεγραμμένες στο Spritmonitor (συγκεκριμμένα http://www.spritmonitor.de/en/detail/481071.html). Κατανάλωση σε κυνηγημένες βόλτες 6-6.5 lt/100...πόλη με μικρή Μ.Ω.Τ και φανάρια (και μιλάω για κέντρο πόλης με ταχύτητες max. 30-40 Κm/h και συνεχή σταμάτα - ξεκίνα) 7.5-8 lt/100...
    ΒΑΣΙΛΗΣ Exes: Crypton R '08 (08-11), DL 650A K9 (09-11), Versys '07(11-12), Address 125 '08 (12-12), KLX 250S '10 (12-13), XT660R '07 (13-15), Tiger 800 '11 (2011-19 ΕΟL) Current: , Sym ST200i (2015-?), Suzuki V-Strom 1000 L8 (2020-?)

  15. #15
    Πολυ ωραια και τα δυο, αλλα εγω θα πηγαινα για το απλο mt 9(οχι το τρεισερ). Ξεκαβαλας και δεν μπορουν να σου ξεκολησουν το χαμογελο ουτε με πλαστικη.
    Και φθηνο...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2016, 00:57
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 14:22
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 08:46
  4. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 21:28
  5. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 18:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF