Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 60

Θέμα: Triumph Tiger VS Yamaha MT-09

  1. #46
    Μόνο που αναφέρει πρόβλημα στο ρουλεμάν λαιμού...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    το προβλημα με την αναρτηση του tracer: http://www.motomag.gr/news/reportaz/...i-tis-etairias

    ψεματα? ισως... αληθεια? ισως...
    προσωπικη αποψη δεν εχω...
    ok σε ευχαριστουμε για την ενημερωση....

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2014
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tamis Προβολή μηνύματος
    Fazer 1000 2008' επίσης καμία βλάβη ποτέ
    του κολλητού μου το Ρ1 έβγαλε Βολάν ( αλλάχθηκε εκτός εγγύησης με μεταχειρισμένο το 2010 και ακόμα και σήμερα κυκλοφορεί χωρίς κανένα πρόβλημα)

    Καταλαβαίνεις οτι δεν είμαι κανα παιδάκι που παίρνει μηχανή για να κάνει φιγούρα στο καφέ και να ρίχνει γκομενάκια. έχω κοντά 300 χιλιάδες χιλιόμετρα σε 2 ρόδες όταν στο αμάξι μου έχω 160,000κμ... σε μένα μηχανή σημαίνει πολλά χιλιόμετρα και πολλά ταξίδια κτλ κλτ κτλ
    Δεν είπα ότι δε θα βγάλει ποτέ πρόβλημα το Tracer Κωνσταντίνε... είπα ότι μέχρι σήμερα 16,000 κμ δεν έχει κάνει ουτε κιχ... σκέψου ότι πήρα απρίλια και πριν κάνω 10 κμ πήγα για επισκευή έστω και μικρή πίσω στο συνεργείο γτ είχε θέμα!!!
    το Tiger δεν είναι του 2007... google it να δεις απο πιο μηχανάκι είναι το μοτέρ και πόσες φορές το κάνανε υπερκυβισμό και πόσες φορές το "βελτιώσανε"... παλιό μοτέρ είναι έχει αλλα η Τ που είναι σύγχρονα αυτό όμως ΔΕΝ είναι.
    11 λίτρα φυσικά και είχα πρόβλημα οικονομικό εκτός απο μηχανολογικό το οποίο για να λυθεί έπρεπε τελικά να λυσουμε το μοτέρ να αλλάξουμε τα μισά πράγματα και εν τέλη να μην ξέρουμε τι τελικά έφταιγε. (θεωρήσαμε ότι ήταν θέμα εγκεφάλου τότε)
    Κωνσταντίνε πόσο χρονών είσαι? αλήθεια δε το λέω ειρώνικά, απλά μου θυμίζει ο τρόπος που γράφεις κάποιο παλικάρι μικρής σχετικά ηλικίας κοντά στα 22-25 έτη γιατί είσαι απρόσεχτος. πιο πάνω έκατσα και ανέλυσα για το Τιγρη που είχα και το Τρασερ που έχω. μαζί με όλα αυτά που είπα γράφω ότι φοράω πρόγραμμα, φίλτρο DNA και ολόσωμη akrapovic μαζί με αισθητήρα (αυτό δε το έγραψα το ξέχασα) ο2 που κάνει το γκάζι απόλυτα ομαλό χωρίς σκορτσαρίσματα γκιχ μιχ κτλ. το μηχανάκι εκτός από το ότι έγινε πύραυλος που δε μπορεί να συγκριθεί με μαμά Tracer πλέον το τονίζω.
    Επέτρεψε μου να σου ξανά εξηγήσω ότι στον Τίγρη επειδή είχε και αυτός Κόφτη στα καύσιμα μετά τα 240 αν θυμάμαι καλά (έκοβε καύσιμο) έπρεπε να βγάλεις την μπαταρία να μηδενίσουν οι ενδείξεις στο καντράν (ο μανουαλ τρόπος αν δεν είχες πρόγραμμα) ώστε μέχρι να ξανα διαβάσει τα δεδομένα να μην έχεις κόφτη τελικής. με το που σου έλεγε πόσα πχ χιλιόμετρα έχεις υπόλοιπο ήξερες ότι ο κόφτης επέστρεψε.
    το Tiger 1050 2010 που είχα εγώ ξανα λέω είχε στα 240 πραγματική τελική 227κμ/ώρα με GPS ακριβείας μετρημένο
    το Τρασερ 2015 μοντέλο με 254 τελική ανά ώρα είχε υπολογίζω κοντά στα 238κμ/ώρα το GPS που είχα είχε ακρίβεια +-4 κμ ανάλογα την κλίση του οδοστρώματος λόγο του ότι δεν υπολόγιζε κάποιους παράγοντες όπως ένα vbox πχ

    Και πάλι σου λέω ότι πρέπει να είσαι μικρός γτ η αναλογία σασμάν στροφών θα σου επέτρεπε θεωρητικά να πάς μέχρι 284 με 6η ταχύτητα μη με βάλεις να βρω βίντεο που έχουν βγάλει απλά τους κόφτες πάνω σε δυναμόμετρο γιατί θα συγχυστώ και δε μπήκα εδώ για να μαλώσω ούτε να εκνευριστώ αλλά να σας δώσω λίγες γνώσεις και εμπειρία πάνω σε αυτά που ΞΕΡΩ...

    και επειδή ακριβώς ΔΕΝ με ξέρεις προσωπικά θα σε παρακαλέσω να αναθεωρήσεις αυτό που είπες περί παραπλάνησης γιατί νομίζω ότι μέχρι τώρα μιλάω με στοιχεία και όχι με παπαρολογίες του αερά. λόγια και κουβέντες ένας γνωστός μου είχε και μου είπε και έμαθα απο το 3ο ξάδερφο του κουμπάρου μου δεν έχουν θέση σε ένα thread που σκοπώ έχει να ενημερώσει και όχι να παραπλανήσει. στο κάτω κάτω την ίδια καύλα έχουμε θα μπορούσαμε να ήμασταν κολλητοί φίλοι εκεί έξω αν ήμασταν απο την ίδια πόλη χωριό κτλ αυτά

    πολλά λόγια...πάρα πολλά....

    μικρός δεν είμαι, πάτησα τα 40....πρώτο λάθος συμπερασμα....
    δευτερον, τα φαζερ 1000, ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ, εχουν θεμα πρώτα με τα πηνία και μετά με το βολάν.. όσα δεν το επαθαν ακόμα, θα το πάθουν.
    δε τα λέω εγώ, μπες στο σχετικό φορουμ...εκτος και αν προλαβουν να βάλουν το καινουργιο ανταλλακτικο που εβγαλε η εταιρια χωρίς να κάνει φυσικα ανακληση, και το χρεωνει 500+ ευρω.

    εχω αλλάξει 6 μηχανάκια μεγαλου κυβισμου. εχω κανει 5 ταξιδια ευρωπη, και σαφως περισσότερα χλμ απο σενα, άλλα δεν πήγα να το γραψω...γιατί ΠΑΝΤΑ κάποιος έχει περισσότερα....
    και πιστευω πραγματικά οτι εχεις γνωσεις και οτι έχεις καλο σκοπό να ενημερώσεις....

    εγραψα οτι το μηχανάκι είναι του 2007...όχι το μοτέρ, που όλοι ξέρουν οτι είναι παλιότερο....
    εχω και εγω ενα video από τον τίγρη που κάνει 0-400 σε 9μιση δευτερόλεπτα..μηχανακι που το βλέπεις δίπλα σου στο δρόμο..
    τι συζητάμε τώρα?....

    σε κάθε περίπτωση, θα επαναλάβω ότι το μηχανακι καλό είναι, αλλά να μην υπερβάλλουμε..
    υπάρχουν αγοραστες που στα 180-190 φοβόντουσαν, λόγω ενός προβλήματος που δεν ξέρω αν λύθηκε.

    υπάρχει πάντα και το θέμα της εμφάνισης, αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό...
    anyway, καλές βόλτες σε όλους...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.464
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    το προβλημα με την αναρτηση του tracer: http://www.motomag.gr/news/reportaz/...i-tis-etairias

    ψεματα? ισως... αληθεια? ισως...
    προσωπικη αποψη δεν εχω...

    ... και κλεινει το αρθρο με την υπογραφή....

    Ανδρέας Κοσκινάς

    Δ/ντης Τεχνικών Υπηρεσιών

    ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε.



  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    ... και κλεινει το αρθρο με την υπογραφή....

    Ανδρέας Κοσκινάς

    Δ/ντης Τεχνικών Υπηρεσιών

    ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε.


    Αυτός απάντησε στις ερωτήσεις απλά...

    ..... πονηρούλη, δεν διάβασες το αρθρο!!!!


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.464
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shaolin Monk Προβολή μηνύματος
    Αυτός απάντησε στις ερωτήσεις απλά...

    ..... πονηρούλη, δεν διάβασες το αρθρο!!!!


    Μωρέ το διαβασα ,απλα λεω κοιτα συμπτωση....για το κοσκινισμα,απάντησε καποιος...Κοσκινάς....δεν υπάρχει λεμε

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    ναι ο κος Κοσκιν@ς ελεγε οτι οι οδηγοι καβαλανε σωστα, να διατηρουν καθολη την διαρκεια σωστη θεση οδηγησης και πρεπει να φορανε τον σωστο εξοπλισμο εξοπλισμο μπουφαν μηχανης κλπ... omg

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shaolin Monk Προβολή μηνύματος
    Αυτός απάντησε στις ερωτήσεις απλά...

    ..... πονηρούλη, δεν διάβασες το αρθρο!!!!
    ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ Τωρα το κατάλαβα....


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  9. #54
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konstantin1977 Προβολή μηνύματος
    δευτερον, τα φαζερ 1000, ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ, εχουν θεμα πρώτα με τα πηνία και μετά με το βολάν.. όσα δεν το επαθαν ακόμα, θα το πάθουν.
    δε τα λέω εγώ, μπες στο σχετικό φορουμ...εκτος και αν προλαβουν να βάλουν το καινουργιο ανταλλακτικο που εβγαλε η εταιρια χωρίς να κάνει φυσικα ανακληση, και το χρεωνει 500+ ευρω.
    Καλησπέρα και συγνώμη που επεμβαίνω.

    ΚΑΝΕΝΑ Fazer 1000 δεν έβγαλε πρόβλημα στα πηνία. Το λέω ως πρώην κάτοχος με πάνω από 55.000 ΚΜ με το συγκεκριμένο μηχανάκι και έχοντας παρακολουθήσει όλο το θέμα με το βολάν από την αρχή.
    Απλά, όταν ξεκολλούσαν οι μαγνήτες από το βολάν, αν δεν προλάβαινες να σβήσεις τον κινητήρα, τότε και μόνο τότε, υπήρχε η πιθανότητα να φύγουν κομμάτια από τους σπασμένους πλέον μαγνήτες και να καταστρέψουν τα πηνία καθώς και να περάσουν στον κινητήρα.
    Πολλοί αναγκάστηκαν να αλλάξουν πηνία μαζί με το βολάν καθώς δεν κατάλαβαν κατευθείαν τη ζημιά με τους μαγνήτες και συνέχισαν να δουλεύουν το μηχανάκι μέχρι να βγάλει error και να σβήσει.

    Φιλικά,


    Νίκος
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2014
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos988 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και συγνώμη που επεμβαίνω.

    ΚΑΝΕΝΑ Fazer 1000 δεν έβγαλε πρόβλημα στα πηνία. Το λέω ως πρώην κάτοχος με πάνω από 55.000 ΚΜ με το συγκεκριμένο μηχανάκι και έχοντας παρακολουθήσει όλο το θέμα με το βολάν από την αρχή.
    Απλά, όταν ξεκολλούσαν οι μαγνήτες από το βολάν, αν δεν προλάβαινες να σβήσεις τον κινητήρα, τότε και μόνο τότε, υπήρχε η πιθανότητα να φύγουν κομμάτια από τους σπασμένους πλέον μαγνήτες και να καταστρέψουν τα πηνία καθώς και να περάσουν στον κινητήρα.
    Πολλοί αναγκάστηκαν να αλλάξουν πηνία μαζί με το βολάν καθώς δεν κατάλαβαν κατευθείαν τη ζημιά με τους μαγνήτες και συνέχισαν να δουλεύουν το μηχανάκι μέχρι να βγάλει error και να σβήσει.

    Φιλικά,


    Νίκος
    πολύ σωστά, τα έγραψα ανάποδα, συγνώμη (πρώτα το βολάν 500+ ευρω το ανταλλακτικο, και αν παιρναν και τα πηνια όλο μαζί με εργασία πλησιαζε το 1000ρικο. )

  11. #56
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Το βολάν κάνει 478 ευρώ και 2 ευρώ η φλαντζα. Όχι 500+. 20 ευρώ εργατικά.
    Το ξέρω γιατί το πλΕρωσα χωρίς να έχει βγάλει βλάβη.

  12. #57
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183
    Επαναφορά απο την Αρχή.
    Μόλις Γύρισα από Ταξίδι 20 ημερών σε Ολη την κεντρική Ευρώπη με το Tracer. συνολικά διανυθέντα χιλιόμετρα λίγο κάτω απο 7,000κμ...
    Όλα καλά πήγα γύρισα, 2πλός με τριπλέτα. Κανένα απολύτος πρόβλημα συνολικά στο μηχανάκι στους πρώτους 16 μήνες που το έχω, έχοντας κάνει 30.000 κμ.
    Στα 30.000 αλλάχτηκε ένας τεντωτήρας καδένας με βελτιωμένης σχεδίασης με βελτιωμένη λίπανση.
    Η συνήθες κατανάλωση στα Γαλλικά - Ελβετικά - Γερμανικά - Αυστριακά - Ιταλικά πάσα πάνω κάτω το βουνό και πάντα σχεδόν φορτωμένος ήταν 4.4 λίτρα ( Η μέτρηση γίνεται στην αντλία όχι με το Board computer που δίνει ένα 0,2-0,3 λιγότερη κατανάλωση μέση)
    Ελάχιστη και Μέγιστη απόσταση που διανύθηκε μέχρι να μπει η ρεζέρβα σε επαρχιακούς δρόμους και βουνό όχι αυτοκινητόδρομο γιατί δεν πήγα καθόλου σχεδόν (15 λίτρα) ήταν απο 280 έως το αστρονομικό νούμερο 380,2 κμ!!!!!!!
    Η ανάρτηση δεν δημιούργησε ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα και μπορώ να πω ότι ήταν η ευχάριστη έκπληξη με τόσο φόρτωμα, που περίμενα να γίνει σα το βρακολάστιχο της γιαγιας απο απέναντι...

    Στα της σύγκρισης τώρα.

    Η σέλα που απέφυγα να "φτιάξω" πέρυσι ή να πάρω μια απο βελτιωτικό Γαλλικό οίκο ίσως να αλλαχτεί αν ξανά κάνω του χρόνου παρόμοιο ταξίδι. Η σέλα τους Τίγρη είναι καναπές μπροστά του Τρασερ.
    Κάλυψη αέρα είχα την ίδια με την χαμηλή ζελατίνα του Τίγρη 2010'. φοράω Ermax 30cm τώρα.
    Στρίψιμο για άλλη μια χρονιά το Τρασερ θεωρώ ότι βάζει τα γυαλιά στον Τίγρη.
    Αξιοπιστία παρομιώδης στα ταξίδια που έκανα κανένα από τα δύο δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα.
    Fun καταστάσεις το Τρασερ κερδίζει κατά κράτος.
    Ξεκούραση το Τιγερ κερδίζει κατά κράτος.

    Και μία απο το ταξίδι που μας βγάλανε νομίζω αν θυμάμαι καλά κάπου μετά το Col du Galibier

    https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.n...40420597_o.jpg
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  13. #58
    Η συνοδηγος τι λεει για την ανεση;
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #59
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183

    :)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Η συνοδηγος τι λεει για την ανεση;
    Η αλήθεια είναι ότι το είχα ένα άγχος πέρυσι αλλά τελικά η πίσω σέλα είναι αρκετά αναπαυτική ακόμα και για τα δικά μου κιλά που είμαι 2 μέτρα...
    Κανένα παράπονο ίσα ίσα που με την βαλίτσα που την έχω 4-5 εκατοστά ποιο πίσω από ότι με την μαμά βάση της GIVI είναι σούπερ αναπαυτικά (δικά της λόγια). Η σέλα του οδηγού θέλει λίγο πιο... υλικό η πίσω είναι κομπλέ.
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.942
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    ... και κλεινει το αρθρο με την υπογραφή....

    Ανδρέας Κοσκινάς

    Δ/ντης Τεχνικών Υπηρεσιών

    ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε.


    ο οποίος είναι πολύ σοβαρός άνθρωπος
    ανανήψαντας

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2016, 00:57
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 14:22
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 08:46
  4. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 21:28
  5. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 18:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF