Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Άρση απαγόρευσης ελευθέρων δοκιμών.

  1. #1

    Άρση απαγόρευσης ελευθέρων δοκιμών.

    Αντιγράφω από την ιστοσελίδα της ΑΜΟΤΟΕ

    "Άρση απαγόρευσης ελευθέρων δοκιμών.

    Μετα απο αποφαση του Δ.Σ.της ΑΜΟΤΟΕ αναστέλεται η εφαρμογή του 11ημερου απαγόρευσης, που αναφέρεται στον Γενικό Κανονισμό Ταχύτητας της ΑΜΟΤΟΕ, στο εδάφιο 0.11.3.1, περί ελευθέρων δοκιμών εκτός αγωνιστικής συνάντησης, για τον 2ο αγώνα ταχύτητας της 14-15/5/2016 στην πίστα των Σερρών.

    Για το ΔΣ
    ο Γ.Γραμματέας
    Κούγιας Ηλίας"


    Σύμφωνα με τον Γενικό Κανονισμό Ταχύτητας "Απαγορεύονται οι δοκιμές αγωνιζομένου με οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα στο χώρο διεξαγωγής αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, 11 μέρες πριν την Παρασκευή της εβδομάδας τέλεσης του συγκεκριμένου αγώνα πρωταθλήματος. Οποιαδήποτε παράβαση του κανονισμού, επιφέρει τον αποκλεισμό από τον αγώνα. "


    Η ως άνω απαγόρευση ισχύει από το 2003 -αν δεν κάνω λάθος- για να περιορίσει τα έξοδα των ομάδων, και να πάψει το πλεονέκτημα των "εχόντων" που μπορούσαν να "κατασκηνώνουν" επί 10ημερο πριν τον αγώνα στις Σέρρες...

    Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της τωρινής απόφασης της ΑΜΟΤΟΕ. Ειδικά αυτή την εποχή που το πρωτάθλημα κρατιέται με νύχια και με δόντια.
    Think faster than you ride

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    [/I]Η ως άνω απαγόρευση ισχύει από το 2003 -αν δεν κάνω λάθος- για να περιορίσει τα έξοδα των ομάδων, και να πάψει το πλεονέκτημα των "εχόντων" που μπορούσαν να "κατασκηνώνουν" επί 10ημερο πριν τον αγώνα στις Σέρρες...

    Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της τωρινής απόφασης της ΑΜΟΤΟΕ. Ειδικά αυτή την εποχή που το πρωτάθλημα κρατιέται με νύχια και με δόντια.
    Μήπως ακριβώς για να περιορίσει τα έξοδα των επαγγελματικών ομάδων πχ? Και τις δύο φορές που ανέβηκα Σέρρες (2014 & 2015) υπήρχε αγώνας σε 10-15 μέρες, και υπήρχαν αγωνιζόμενοι που έκαναν δοκιμές μέσω του TD (σε group αγωνιζόμενων).
    Αυτοί υποθέτω, θα έπρεπε να κατέβουν και να ανέβουν ξανά σε 10-11 ξέρωγωπόσες μέρες για τον αγώνα. Μήπως γίνεται εξαιτίας αυτού? Οι ερασιτέχνες με μετρημένα έξοδα, έτσι κι αλλιώς ανεβαίνουν μόνο πριν τον αγώνα.

    Λέω τώρα...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Το ίδιο ομως προφανώς θα ισχύει και στις άλλες "πιστες", στη μία δεν γίνονται TD, η άλλη είναι δίπλα σε όλους.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Και τις δύο φορές που ανέβηκα Σέρρες (2014 & 2015) υπήρχε αγώνας σε 10-15 μέρες, και υπήρχαν αγωνιζόμενοι που έκαναν δοκιμές μέσω του TD (σε group αγωνιζόμενων)
    Αν ο αγώνας γινόταν μετά από 10 μέρες όπως γράφεις, ήταν παράνομοι κι έπρεπε να ακυρωθούν. Αν ήταν 15 και ήθελαν (και μπορούσαν φυσικά) να κάτσουν σερί μέχρι τον αγώνα, θα είχαν πολύ μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων.
    Στους "υπόλοιπους" δεν εννοώ εμένα και τον κάθε εμένα που ανεβαίναμε παραμονές με 1,5 ζευγάρι λάστιχα. Υπάρχουν πολύ γρήγοροι αναβάτες (με γνωστά ονόματα) που μπορούν να χτυπήσουν τον αγώνα, χωρίς να διαθέτουν όμως την μεγάλη τσέπη κάποιων άλλων (ή του μπαμπά τους), και χωρίς να έχουν πίσω τους την τρελή υποστήριξη και χορηγούς. Οι ομάδες που μπορούν να αντέξουν το κόστος 10ημερης παραμονής στην πίστα είναι ελάχιστες. Εξαιρετικά ελάχιστες.
    Think faster than you ride

  5. #5
    Πάντως, εφόσον λέει για αναστολή της άρσης μόνο για τον συγκεκριμένο αγώνα, και σε συνδυασμό μ΄αυτό... "Η Α.ΜΟΤ.Ο.Ε. διατηρεί το δικαίωμα να επιτρέψει την ελεύθερη προπόνηση εντός της περιόδου απαγόρευσης, με αιτιολογημένη απόφαση της, μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου 45 μέρες πριν" (Γενικός Κανονισμός Ταχύτητας 011.3.1) και με το ότι υπήρχε οργανωμένο trackday το προηγούμενο Σ/Κ στις Σέρρες, μου κάνει κάτι σε στυλ...

    - Ρε συ οργανωτή, δεν λες στην ΑΜΟΤΟΕ να άρει την απαγόρευση του 11ημερου, ν΄ανέβω για προπόνηση; Θα φέρω και φιλαράκια.

    ή

    - Ρε συ ΑΜΟΤΟΕ, δεν άρετε την απαγόρευση του 11ημερου; Έχω trackday και θέλω να προσελκύσω και τους αγωνιζόμενους.

    Τα παραπάνω σενάρια είναι φυσικά προϊόν της φαντασίας μου και ίσως να μην έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
    Think faster than you ride

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Πάντως, εφόσον λέει για αναστολή της άρσης μόνο για τον συγκεκριμένο αγώνα, και σε συνδυασμό μ΄αυτό... "Η Α.ΜΟΤ.Ο.Ε. διατηρεί το δικαίωμα να επιτρέψει την ελεύθερη προπόνηση εντός της περιόδου απαγόρευσης, με αιτιολογημένη απόφαση της, μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου 45 μέρες πριν" (Γενικός Κανονισμός Ταχύτητας 011.3.1) και με το ότι υπήρχε οργανωμένο trackday το προηγούμενο Σ/Κ στις Σέρρες, μου κάνει κάτι σε στυλ...

    - Ρε συ οργανωτή, δεν λες στην ΑΜΟΤΟΕ να άρει την απαγόρευση του 11ημερου, ν΄ανέβω για προπόνηση; Θα φέρω και φιλαράκια.

    ή

    - Ρε συ ΑΜΟΤΟΕ, δεν άρετε την απαγόρευση του 11ημερου; Έχω trackday και θέλω να προσελκύσω και τους αγωνιζόμενους.

    Τα παραπάνω σενάρια είναι φυσικά προϊόν της φαντασίας μου και ίσως να μην έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
    Βασικά, και εμένα κάτι τέτοιο μου κάνει.

    Για τις ημερομηνίες που ανέφερα, δεν θυμάμαι συγκεκριμένα. Τον 10/2014 που είχα πάει, ήταν και το άνοιγμα της πίστας μετά τα προβλήματα που είχε με την άσφαλτο, και ήταν πολλοί πρωτοκλασάτοι γιατί ειχε αγώνα μετά από κάποιες μέρες (10-15?).
    Το ίδιο και τον Μάιο του 2015 που ήταν πάνω πάρα πολλοί. Είχε και 4 (αγωνιστικά) Yamaha M1 που τα δοκίμαζαν γιατί μόλις είχαν αφιχθεί Ελλάδα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Βασικά, και εμένα κάτι τέτοιο μου κάνει.

    Για τις ημερομηνίες που ανέφερα, δεν θυμάμαι συγκεκριμένα. Τον 10/2014 που είχα πάει, ήταν και το άνοιγμα της πίστας μετά τα προβλήματα που είχε με την άσφαλτο, και ήταν πολλοί πρωτοκλασάτοι γιατί ειχε αγώνα μετά από κάποιες μέρες (10-15?).
    Το ίδιο και τον Μάιο του 2015 που ήταν πάνω πάρα πολλοί. Είχε και 4 (αγωνιστικά) Yamaha M1 που τα δοκίμαζαν γιατί μόλις είχαν αφιχθεί Ελλάδα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της απόφασης.

    Παντως περσι στις Σέρρες μετα την 1η Μαη που ειχαμε παει ο επόμενος αγωνας στις Σερρες ηταν 13-14 Ιουνίου.
    Και τα Yamaha ηταν R1 M.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της απόφασης.

    Παντως περσι στις Σέρρες μετα την 1η Μαη που ειχαμε παει ο επόμενος αγωνας στις Σερρες ηταν 13-14 Ιουνίου.
    Και τα Yamaha ηταν R1 M.
    Δεν θυμάμαι ρε Άρη. Νόμιζα πως ήταν κοντά, ίσως να έχει να κάνει με δοκιμές νέων μοτο, αν και δεν ήταν όλα καινούργια.
    Μ νομίζω πως ήταν μόνο του Τσίτου.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2009, 05:00
  2. Άρση παρακράτησης κυριότητας
    από 916 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 11:30
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2007, 11:41
  4. τα πρωτα αποτελεσματα των δοκιμων...
    από Runner Ducati στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 23:26
  5. Άρση μονιμότητας και εθελούσια.....
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 12:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF