Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Νέος οδηγός και ABS

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    10

    Νέος οδηγός και ABS

    Καλημέρα στην παρέα!
    Νέος οδηγός μοτοσυκλέτας, μιας και οδηγούσα σκούτερ τόσο καιρό, και σαν πρώτη επέλεξα μια Bmw F800s του 2006 με ABS...
    Και εδώ ξεκινάει η τρομάρα που έχω πάρει 2 φορές... Κατ'αρχάς να ζητήσω συγγνώμη αν το επαναφέρω, αλλά δεν βρήκα απάντηση στα θέματα που έχουν γραφτεί στο φόρουμ.
    Πρώτη φορά σε μια κατηφορίτσα με δρόμο γυαλί, πατάω φρένο και παραλίγο να με βγάλει στην λεωφόρο... Δεύτερη φορά, λαδάκια στον δρόμο, παραλίγο να καρφωθώ σε αυτοκίνητο. Να τονίσω πως και τις δύο φορές μπορεί να τσουλούσα με 5 χλμ, όχι παραπάνω και με συμπλέκτη πατημένο, χωρίς να μου κόψει να τον αφήσω... Αντανακλαστικά συνηθισμένα από τα μη absάτα σκούτερ... Γενικά λοιπόν το καταλαβαίνω πως σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης μπορεί να συμβεί αυτό, αλλά γιατί να γίνεται τόσο έντονα και μάλιστα με κίνδυνο ατυχήματος???
    Παρακαλώ βοηθήστε με στο τι κάνω λάθος στον τρόπο οδήγησης.

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν κάνεις κατι λαθος, απλά όπως φαίνεται είναι μάπα το συγκεκριμενο abs
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν είχες μότο χωρίς abs θα είχες πεσει ήδη.
    Το abs κανει αυτό ακριβώς δεν μπλοκάρει σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης.
    Τι λάθος έκανες.
    Εκτός απο αυτό που λες οτι πηγές φρεναριστος με συμπλέκτη, μπροστινό πατησες η μονο πίσω φρένο?
    Τα λάστιχα σου είναι σε καλη κατάσταση?
    Ο αέρας σε αυτά είναι οκ?
    Απο τακάκια πως πάμε?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Αν βγαλεις τον παραγοντα λαδια που εκει είναι θεμα τυχης που θα καταληξεις, καποιες φορες όταν εισαι με λιγα χιλιόμετρα το abs δινει εως και χειροτερο φρεναρισμα από το "χωρις abs"...

    Απλα στον απειρο οδηγο το "χωρις abs" και μπλοκαρισμα μπροστα κατά μεγαλο ποσοστο ισοδυναμει με πεσιμο

    Βρες ένα ελεγχομενο χωρο και κανε φρεναρίσματα με το μηχανακι σου για να δεις πως σταματάει...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αν είχες μότο χωρίς abs θα είχες πεσει ήδη.
    Το abs κανει αυτό ακριβώς δεν μπλοκάρει σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης.
    Τι λάθος έκανες.
    Εκτός απο αυτό που λες οτι πηγές φρεναριστος με συμπλέκτη, μπροστινό πατησες η μονο πίσω φρένο?
    Τα λάστιχα σου είναι σε καλη κατάσταση?
    Ο αέρας σε αυτά είναι οκ?
    Απο τακάκια πως πάμε?
    Όλα καινούρια...Λάστιχα, τακάκια, αέρας.
    Πολύ φοβάμαι πως το λάθος που έκανα ήταν να μην αφήσω τον συμπλέκτη και φρέναρα μόνο με μπροστινό... Πάντως στην δεύτερη ίσως να έπεφτα χωρίς abs...Στην πρώτη περίπτωση όμως γιατί να μου το κάνει αυτό???

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν κάνεις κατι λαθος, απλά όπως φαίνεται είναι μάπα το συγκεκριμενο abs

    Γενικά είναι μάπα ή στο δικό μου μηχανάκι? Πάντως να πω πως το έλεγξε επίσημος ο αντιπρόσωπος και δεν βρήκε καμιά ατέλεια...Εννοώ πως δεν είχε κανένα θέμα στα φρένα του!

  7. #7
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karpotrias Προβολή μηνύματος
    Όλα καινούρια...Λάστιχα, τακάκια, αέρας.
    Πολύ φοβάμαι πως το λάθος που έκανα ήταν να μην αφήσω τον συμπλέκτη και φρέναρα μόνο με μπροστινό... Πάντως στην δεύτερη ίσως να έπεφτα χωρίς abs...Στην πρώτη περίπτωση όμως γιατί να μου το κάνει αυτό???
    Τεραστιο λαθος να μην αφηνεις τον συμπλεκτη στα κατηφορικα ( και γενικα στις επιβραδυνσεις σου) και να αφηνεις μηχανακι και αναβατη στην τυχη του....

    2ο λαθος φρεναρισμα μονο με μπροστινο... Το 60-70μπροστα - 30-40 πισω πρεπει να σου γινει συνηθεια....

    Το αβς ειναι ενα απλ υποβοηθημα ειναι εν μερη αποτελεσματικο αλλα σε συνδιασμο με τα παραπανω....

    Μονο του δεν μπορει να σε σωσει απο κατι....

    Γνωμη μου.... Τραβα σε ενα μερος με ασφαλεια και δουλεψε λιγο σε φρενα - επιβραδυση...!


    Την περιπτωση λαδιων την αφηνω ασχολιαστη ειναι θεμα καθαρα τυχης...!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Τεραστιο λαθος να μην αφηνεις τον συμπλεκτη στα κατηφορικα ( και γενικα στις επιβραδυνσεις σου) και να αφηνεις μηχανακι και αναβατη στην τυχη του....

    2ο λαθος φρεναρισμα μονο με μπροστινο... Το 60-70μπροστα - 30-40 πισω πρεπει να σου γινει συνηθεια....

    Το αβς ειναι ενα απλ υποβοηθημα ειναι εν μερη αποτελεσματικο αλλα σε συνδιασμο με τα παραπανω....

    Μονο του δεν μπορει να σε σωσει απο κατι....

    Γνωμη μου.... Τραβα σε ενα μερος με ασφαλεια και δουλεψε λιγο σε φρενα - επιβραδυση...!


    Την περιπτωση λαδιων την αφηνω ασχολιαστη ειναι θεμα καθαρα τυχης...!
    Σε ευχαριστώ πολύ...τέτοιες συμβουλές θέλω και γι'αυτό σας ρωτάω μιας που έχετε εμπειρία!
    Γιατί δυστυχώς στις σχολές δεν μαθαίνουν τίποτα.... Φταίμε και εμείς βέβαια που πάμε άρπα-κόλλα για να βγάλουμε δίπλωμα με 5-6 ώρες οδήγησης σε αποστειρωμένες συνθήκες είτε "αγοράζουμε" διπλώματα... Αλλά αυτό που μένει είναι πως στην Ελλάδα πρέπει να πάθεις για να μάθεις...

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karpotrias Προβολή μηνύματος
    Πρώτη φορά σε μια κατηφορίτσα με δρόμο γυαλί, πατάω φρένο και... Δεύτερη φορά, λαδάκια στον δρόμο, παραλίγο να...

    Παρακαλώ βοηθήστε με στο τι κάνω λάθος στον τρόπο οδήγησης.
    Κατ' αρχήν θα είχες φάει δύο φορές τα μούτρα σου, την μία άσχημα και θα είχες διαλύσει και το μηχανάκι στο αυτοκίνητο.
    Οπότε αντί να παραπονείσαι για το ABS, άναψε ένα κεράκι στον καλό άνθρωπο που το έφερε στον κόσμο τούτο και στην μοτοσικλέτα σου κατ' επέκταση.

    Επειδή ως νέοπας επίσης ξεκίνησα με ABS, το οποίο όντως "αμολούσε" σε φρενάρισμα με λίγα, με ανάγκασε να μάθω να φρενάρω πιο σωστά, δίνοντάς μου το περιθώριο της ασφάλειας. Από φρένα έπεσα (χωρίς να καταλάβω πως) πρώτη φορά πέρυσι, αν είχα ABS θα είχα γλιτώσει...


    Στο προκείμενο: Το ABS αμολάει στα λίγα όταν αρπάξεις τα φρένα απότομα. Μα θα μου πεις έχει εμπόδιο, έχει μπλα μπλα μπλα. Ναι, έχει. Και επειδή είσαι νέος τρομάζεις και χουφτώνεις τα φρένα και το ABS αμολάει. Και αυτό που σου λέω τώρα δεν θα το καταλάβεις γιατί σκέφτεσαι "μα εγώ το πιάνω απαλά" και άλλα τέτοια αλλά ακόμα δεν έχεις εμπειρία στο τι σημαίνει "απαλά" και πόσο σταδιακά πρέπει να το πατήσεις το φρένο.
    Τα ABS της σειράς F δεν είναι τα πιο εξελιγμένα. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι επικίνδυνα όμως.

    Ξεκίνα να προγραμματίζεις πιο σωστά τα φρένα σου. Κατηφόρα γυαλί; Και γιατί να επιταχύνεις σε κατηφόρα γυαλί; ABS ή όχι, όταν η πρόσφυση είναι μηδέν (γυαλί) η πτώση παραμονεύει, δεν υπάρχει τίποτα μαγικό που να σε σώσει. Μικρή σχέση στο κιβώτιο να σε φρενάρει και ο κινητήρας και ΧΑΔΙ στο φρένο. Αν το αφήσεις για τα τελευταία μέτρα γιατί έχεις ABS, την πάτησες. Ο τροχός σου στο γυαλί δεν έχει δυνατότητα να μεταφέρει δυνάμεις, απλά.

    Λάδια στο δρόμο. Φρένα σε λάδια στο δρόμο. Δεν θα πω τίποτα παραπάνω από τα άνωθεν. Οι φυσικοί νόμοι είναι δεδομένοι... Βλέπε πιό μακριά (οι νέοι έχουν την τάση να κοιτάνε ελάχιστα μέτρα μπροστά τους), προσπάθησε να προβλέπεις τον κίνδυνο (αυτοκίνητο που κάτι ψάχνει πχ και άρα θα σταματήσει, φανάρι πολλή ώρα πράσινο και άρα μπορεί να αλλάξει όταν είσαι κοντά, ταρίφας, χρωματικές αλλαγές στην άσφαλτο κλπ κλπ κλπ) και σε τελική ανάλυση φρενάρισμα στα λάδια δεν το κατάφερε κανείς σωστά. Κεράκι στην μνήμη του δημιουργού του ABS.

    Καλές βόλτες.

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karpotrias Προβολή μηνύματος
    Γενικά είναι μάπα ή στο δικό μου μηχανάκι? Πάντως να πω πως το έλεγξε επίσημος ο αντιπρόσωπος και δεν βρήκε καμιά ατέλεια...Εννοώ πως δεν είχε κανένα θέμα στα φρένα του!
    Από προσωπική εμπειρία, το abs στα παλιά f800 είναι το υποδεεστερο abs που έχω δοκιμασει ποτε. Στα νεότερα, δεν ξερω.
    Όπως είπαν και οι αποπάνω, δοκίμασε το ξανά σε ελεγχομενες συνθήκες και πάτα και τα δύο φρένα.

    Λογικά, αν φρενάρει καλά σε καλή ασφαλτο, τότε δεν εχεις θέμα με υγρά, δίσκους, τακακια κλπ. Όταν σου έκανε αυτό που έκανε, εννοιωθες την μανετα να κάνει την τυπική κυκλική λειτουργία;
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    τυπική κυκλική λειτουργία;
    Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό...

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karpotrias Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό...
    Εννοιωθες την μανετα να τρέμει;
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karpotrias Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό...
    Συνήθως, όταν ενεργοποιείται το ABS νιώθεις κάτι σαν "δόνηση" στην μανέτα. Ή τουλάχιστον έτσι είναι σε κάποια μοντέλα ABS, νομίζω στα πιο φρέσκα δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εννοιωθες την μανετα να τρέμει;
    Ναι ναι...πήγαινε πάνω-κάτω...

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Όπως σου είπαν τα παιδιά, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας σε εναν ασφαλή χώρο και να εξασκήσεις το φρενάρισμα/ακινητοποίηση, με και χωρίς εμπλοκή του abs ώστε να το συνηθήσεις.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 11:55
  2. νεος οδηγος πολης με η χωρις abs ??
    από p4n0s στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2011, 17:41
  3. tdm 850 και νέος οδηγός
    από boom123 στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2007, 21:56
  4. Ξανθιά οδηγός και ξανθιά αστυνομικός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2005, 23:38
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 12:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF