Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 93

Θέμα: Έχει προσπαθήσει κάποιος να σας ρίξει; Ποιά ήταν η αντίδρασή σας;

  1. #1
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118

    Έχει προσπαθήσει κάποιος να σας ρίξει; Ποιά ήταν η αντίδρασή σας;

    Σκέφτηκα πολύ πριν ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα.

    Έκανα μια σύντομη περιγραφή στο Σε Είδα.

    Κάποιος αποπειράθηκε να με ρίξει σήμερα στην πηγμένη Εθνική.

    Προσπερνώντας με από δεξιά (εγώ κανονικά στη λωρίδα μου), έκοψε το τιμόνι αριστερά ενώ είχε φτάσει η πόρτα των επιβατών στη μούρη της μηχανής με σαφή πρόθεση να με χτυπήσει και όχι απλά να με στριμώξει.

    Το ίδιο έκανε και σε 2-3 αυτοκίνητα μερικά δευτερόλεπτα από το σκηνικό μπροστά μου. Προφανώς όλα τα παρολίγον θύματα και εγώ φρενάραμε και κάναμε ελιγμό αποφυγής σύγκρουσης και ειλικρινά δε ξέρω πως τη γλύτωσα και εγώ και οι υπόλοιποι.
    Η διαφορά είναι οτι οι άλλοι ήταν αυτοκίνητα και οι ζημιές θα ήταν υλικές μόνο. Στη δική μου περίπτωση δε θέλω να σκεφτώ το ενδεχόμενο να με είχε χτυπήσει πλαγίως στο μπροστινό.

    Προνόησα όταν τον είδα να έρχεται σαν μανιακός στους καθρέφτες μου με ζιγκ ζαγκ πίσω μου και είχα έτοιμες αντιδράσεις ότι και αν συνέβαινε. Δε ξέρω αν ήταν ένστικτο επιβίωσης, αντανακλαστικά ή οτι άλλο θέλετε.
    Φρέναρα και έκοψα αριστερά γλύφοντας σχεδόν τη μπαριέρα. Η κοπέλα στη θέση του συνοδηγού έντρομη μου είπε οτι στη προσπέραση της ακούμπησε το πόδι. (την ένιωσα να σφίγγεται αμέσως πάνω στα δικά μου 1 δευτερόλεπτο πριν μου χωθεί όπως περιέγραψα)

    4χρόνια καβαλάω και είναι η πρώτη φορά που κινδυνεύω έτσι και γράφω με σφιγμένο στομάχι αυτή τη στιγμή.
    Κι άλλες φορές έχουν γίνει διάφορα με παραβιάσεις στοπ ή φανάρια αλλά εκεί τον έχω δει οτι θα το κάψει και έχω προλάβει και αντιδρώ πολύ νωρίτερα.
    Σε αυτή τη περίπτωση όμως ειλικρινά δε ξέρω τι να σκεφτώ και τι να πράξω από δω και πέρα.

    Προφανώς και θυμάμαι πινακίδα μοντέλο αυτοκινήτου και χρώμα.

    Έχω σκεφτεί διάφορα (άλλα καλά, άλλα άσχημα).

    Προς το παρόν λέω να αποφορτιστώ με κουβέντα.

  2. #2
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Σκέφτηκα πολύ πριν ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα.

    Έκανα μια σύντομη περιγραφή στο Σε Είδα.

    Κάποιος αποπειράθηκε να με ρίξει σήμερα στην πηγμένη Εθνική.

    Προσπερνώντας με από δεξιά (εγώ κανονικά στη λωρίδα μου), έκοψε το τιμόνι αριστερά ενώ είχε φτάσει η πόρτα των επιβατών στη μούρη της μηχανής με σαφή πρόθεση να με χτυπήσει και όχι απλά να με στριμώξει.

    Το ίδιο έκανε και σε 2-3 αυτοκίνητα μερικά δευτερόλεπτα από το σκηνικό μπροστά μου. Προφανώς όλα τα παρολίγον θύματα και εγώ φρενάραμε και κάναμε ελιγμό αποφυγής σύγκρουσης και ειλικρινά δε ξέρω πως τη γλύτωσα και εγώ και οι υπόλοιποι.
    Η διαφορά είναι οτι οι άλλοι ήταν αυτοκίνητα και οι ζημιές θα ήταν υλικές μόνο. Στη δική μου περίπτωση δε θέλω να σκεφτώ το ενδεχόμενο να με είχε χτυπήσει πλαγίως στο μπροστινό.

    Προνόησα όταν τον είδα να έρχεται σαν μανιακός στους καθρέφτες μου με ζιγκ ζαγκ πίσω μου και είχα έτοιμες αντιδράσεις ότι και αν συνέβαινε. Δε ξέρω αν ήταν ένστικτο επιβίωσης, αντανακλαστικά ή οτι άλλο θέλετε.
    Φρέναρα και έκοψα αριστερά γλύφοντας σχεδόν τη μπαριέρα. Η κοπέλα στη θέση του συνοδηγού έντρομη μου είπε οτι στη προσπέραση της ακούμπησε το πόδι. (την ένιωσα να σφίγγεται αμέσως πάνω στα δικά μου 1 δευτερόλεπτο πριν μου χωθεί όπως περιέγραψα)

    4χρόνια καβαλάω και είναι η πρώτη φορά που κινδυνεύω έτσι και γράφω με σφιγμένο στομάχι αυτή τη στιγμή.
    Κι άλλες φορές έχουν γίνει διάφορα με παραβιάσεις στοπ ή φανάρια αλλά εκεί τον έχω δει οτι θα το κάψει και έχω προλάβει και αντιδρώ πολύ νωρίτερα.
    Σε αυτή τη περίπτωση όμως ειλικρινά δε ξέρω τι να σκεφτώ και τι να πράξω από δω και πέρα.

    Προφανώς και θυμάμαι πινακίδα μοντέλο αυτοκινήτου και χρώμα.

    Έχω σκεφτεί διάφορα (άλλα καλά, άλλα άσχημα).

    Προς το παρόν λέω να αποφορτιστώ με κουβέντα.
    .
    τζωρτζη ... θα μεινω μονο σε αυτο...
    εγω εφτασα να την πληρωσω την 'νυφη' με 4 μηνες φυλακιση την οποια και εξαγορασα...
    αντιλαμβανεσαι βεβαια οτι το ''καταευχαριστηθηκα'' στην κατασταση στην οποια τον αφησα , αλλα δεν ηταν και οτι καλυτερο επραξα...
    οποτε ξεκινα να σκεφτεσαι τα αλλα ... τα καλα...!!!
    :ZZZ:

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    και μια περιγραφή με βιντεο όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό που μου συνέβη.

    το οτι δεν με βρήκε είναι γιατί φρέναρα και έκοψα αριστερά όσο μπορούσα.

    https://www.youtube.com/watch?v=p0zjSd_WMOI

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Ο δρομος ειναι μια καθημερινη μαχη για επιβιωση.
    Κοιτα απλα να προλαμβανεις και να γλυτωνεις οσα μπορεις.
    Οσα δεν μπορεις....that's life

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Για αρχή όταν βλέπεις κάποιον να οδηγεί επικίνδυνα να αφήνεις πολύ χώρο. Έχεις δεν έχεις δίκιο χαμένος θα βρεθείς ακόμα και με φορτηγό να είσαι, εκτός αν τη βρίσκεις να έχεις αντιδικίες, αστυνομίες κλπ. Σε δεύτερο επίπεδο θέλω να πιστεύω πως αυτός προσπαθούσε να σας τρομάξει όλους για να του κάνετε χώρο, μιας που αν έπεφτε πάνω σε άλλα αυτοκίνητα και να μη σταματούσε θα πάθαινε ζημιά. Μπορεί πάλι να ήταν κάνας τρελός, φτιαγμένος, με κλεμμένο όχημα, αυτοκτονικός και ποιος ξέρει τι άλλο. Χαλάρωσε, σκέψου πως είσαι τυχερός και προχώρα παρακάτω. Αν πάλι το αξιακό σου δε το αντέχει μπορείς να τον βρεις με ότι αυτό συνεπάγεται ή μπορείς να περάσεις μια από την τροχαία.

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    04/06/2015
    Μηνύματα
    115
    Έχει γίνει ναι, τις περισσότερες φορές ήταν οδηγοί πούλμαν, φορτηγών, ταξιτζήδες που νομίζαν ότι ο δρόμος τους ανήκει, μην ξεχνάς ότι υπάρχουν διάφοροι άνθρωποι που οδηγάνε, άτομα που έχουν πάρει το δίπλωμα με λάδωμα, άνθρωποι τρελοί, τοξικομανείς, αλκοολικοί, ασταθής που δεν ξέρουν τι κάνουν και δεν έχουν αίσθηση τι γίνεται γύρω τους κλπ.

    Το καλύτερο από όλα είναι να κάνεις στην άκρη όταν βλέπεις κάποιον έτσι, άσε τον να περάσει και συνέχισε τον δρόμο σου, μετά ούτε θα νιώθεις έτσι όπως τώρα ούτε θα μπεις σε άσχημες διαδικασίες κλπ.

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Πριν 3 χρόνια περίπου, κατεβαίνω Συγγρού, προς Πειραιά, αργά τη νύχτα, χαλαρά, στη μεσαία λωρίδα, με το - τότε - 690 μου, αν θυμάμαι καλά. Ο δρόμος παντελώς άδειος, ίσως είχε 5 οχήματα όλη η Συγγρού. Από αριστερά με περνάει κάποιος "γρήγορος" με το αμάξι του. Όρεξη για παιχνιδάκια εγώ, εκτιμώ τους γρήγορους/καλούς οδηγούς, οπότε ανοίγω το γκάζι και τον πλησιάζω, απλά για να κάνω λίγο πιο ενδιαφέρουσα τη διαδρομή μου ως το σπίτι. Ακολουθεί υπόγεια δεξιά στροφή (αυτή του ιπποδρόμου), αυτός αριστερή λωρίδα, εγώ δεξιά. Τον έχω σχεδόν φτάσει πλέον και πλαγιάζω. Πριν φτάσω στην κορυφή της στροφής και ενώ είμαι ίσως μισό μέτρο από το πεζοδρόμιο στα δεξιά μου, ο τύπος κλίνει τέρμα δεξιά, με σαφή πρόθεση, αφού η κίνησή του ήταν πολύ πιο απότομη από την ιδανική. Η αντίδρασή μου ήταν άμεση, ελιγμός και όσο φρένο χρειαζόταν, για να τον αφήσω να περάσει ακριβώς μπροστά μου, ενώ ακόμα στρίβαμε. Συνέχισα να τον ακολουθώ, είτε από απόσταση πίσω του, είτε από 2 λωρίδες δεξιά του, κάνοντας χειρονομίες και ρίχνοντας μπινελίκια, μέχρι την έξοδο της Π. Ράλλη, όπου βγήκα. Δυστυχώς δεν είχα κάτι πάνω μου για να του κάνω ζημιά, αν και το σκεφτόμουν σε όλη αυτή τη διαδρομή. Το αυτοκίνητο είχε φιμέ τζάμια και δεν είδα ποτέ ποιος οδηγούσε, αλλά την πινακίδα την έχω σημειωμένη μέχρι τώρα.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Εχω ζησει το τερμινεητορ.
    Μονο που ημασταν 2 και με εντουρο και με αισιο τελος

    Σουρομενος νταλικερης με βουλγαρικες πινακιδες εσπαγε πλακα. Το εντουρο ειχε τελικη 130χλμ και ομως μας εφτασε μεχρι που μπηκαμε με οσα σε βενζιναδικο

  9. #9
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Για αρχή όταν βλέπεις κάποιον να οδηγεί επικίνδυνα να αφήνεις πολύ χώρο. Έχεις δεν έχεις δίκιο χαμένος θα βρεθείς ακόμα και με φορτηγό να είσαι, εκτός αν τη βρίσκεις να έχεις αντιδικίες, αστυνομίες κλπ. Σε δεύτερο επίπεδο θέλω να πιστεύω πως αυτός προσπαθούσε να σας τρομάξει όλους για να του κάνετε χώρο, μιας που αν έπεφτε πάνω σε άλλα αυτοκίνητα και να μη σταματούσε θα πάθαινε ζημιά. Μπορεί πάλι να ήταν κάνας τρελός, φτιαγμένος, με κλεμμένο όχημα, αυτοκτονικός και ποιος ξέρει τι άλλο. Χαλάρωσε, σκέψου πως είσαι τυχερός και προχώρα παρακάτω. Αν πάλι το αξιακό σου δε το αντέχει μπορείς να τον βρεις με ότι αυτό συνεπάγεται ή μπορείς να περάσεις μια από την τροχαία.
    Με πηγμένη Εθνική και ταχύτητες 90-100 δεν υπήρχε χώρος άμεσα διαθέσιμος. Είχα αυτοκίνητο μπροστά και 2ο αυτοκίνητο μπροστά δεξιά και αυτόν κολλημένο πίσω μου. Επίσης το όλο σκηνικό κράτησε λίγα δευτερόλεπτα.
    Μόνο σενάριο να με σηκώσει ελικόπτερο από το σημείο κάθετα.

    Δυστυχώς το αξιακό μου δε το αντέχει ειδικά όταν εχω αφήσει άλλα και άλλα σκηνικά να καταβάλλουν τη ζωή μου και να μένουν ατιμώρητα.
    Το να έρθει κάποιος άγνωστος να αποπειραθεί να με χτυπήσει με σοβαρό κίνδυνο να μπω στο γύψο μέχρι το χώμα υπερνικά όποια όρια και αντοχές έχω.
    Το τι θα πράξω από δω και πέρα δε έχω αποφασίσει ακόμα αλλά παρότι προσπαθώ να ηρεμήσω παρέα με ένα ποτήρι κρασί, η αλήθεια είναι οτι όσο περνάει η ώρα θολώνω περισσότερο.

  10. #10
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Και επειδή εγώ βλέπω για άλλη μια φορά να κυνηγάμε φαντάσματα... το ενδεχόμενο να ήταν απλά ντίρλα;;

    Από πλευράς μου χρησιμοποιώ τον Κηφισό ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ εδώ και πολλά χρόνια για τα τελευταια 15 χιλιόμετρα από και προς Πειραιά σε ένα από τα ποιο δύσκολα κομμάτια του (βλέπε ύψος ΚΤΕΛ όπου στην κάθοδο ίσως έχουμε τη μοναδική έξοδο αυτοκινητοδρόμου στον κόσμο από αριστερά για αριστεροτίμονα οχήματα ). Βλέπω κυριολεκτικά τα πάντα, από datsun gipsy kings φέσι μέχρι και οδηγούς ΒΜΧ!! Αν έπρεπε να κάτσω να ασχοληθώ με τον κάθε κυριολεκτικά άμπαλο που τελευταία στιγμή πχ θυμάται να το κόψει τέρμα αριστερά για να βγει στη Λ. Αθηνών αδιαφορώντας αν θα σκάσει πάνω στον παπάκια ή τον άλλο που κοκκαλώνει δολοφονικά τα φρένα πχ στην ανοιχτή κούρμπα στο ύψος της Λαχαναγοράς ή τον άλλο που τρώει το πρωινό του στο τιμόνι στο σταυρό της Λένορμαν και το αμάξι χορεύει ζεϊμπέκικο αλλάζοντας φυσικά δολοφονικά λωρίδα γιατί είναι κρίμα να έχει μπουκώσει η αριστερή λωρίδα και να περπατάει μόνο η μεσαία (ευκαιρία να κερδίσω 0,1 sec για να πάω όπου είναι να πάω)...

    Θα πρεπε να έχω κάνει μια ατέλειωτη λίστα από πινακίδες και σαν άλλος Judge Dredd να μην κάνω άλλη δουλειά από να τους δίνω ένα μάθημα να δουν αυτοί

    @George_Sp θα πρότεινα να χαλαρώσεις και να εξασκήσεις το ένστικτό σου να τους "μυρίζεσαι" και να τους αποφεύγεις τύπους σαν αυτόν. Δε μπορείς να ξέρεις ούτε τι τρέλα και σιδερικό κουβαλάει ο καθένας σε αυτή τη ζούγκλα του Λεκανοπεδίου ούτε θες να γκρεμιστείς με καμιά 100αρα στο κοντέρ και όλοι από πίσω να έρχονται πατητοί ποιος θα σε πρωτοστείλει στα κυπαρισσάκια. Διότι ως γνωστόν του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ...
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  11. #11
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Εχεις τις πινακιδες του;

  12. #12
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis113 Προβολή μηνύματος
    Εχεις τις πινακιδες του;
    πινακίδα, χρώμα, μοντέλο αυτοκινήτου.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis113 Προβολή μηνύματος
    Εχεις τις πινακιδες του;
    Τιποτα δεν μπορει να του κανει..

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    04/06/2015
    Μηνύματα
    115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Τιποτα δεν μπορει να του κανει..
    Μπορεί

    http://www.dailymotion.com/video/xp7...E%B9%CE%B1_fun

  15. #15
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Γιώργο καθημερινά ειμαι καβάλα κανα εξάωρο.Αστο να πάει.Μην ασχολείσαι και κοίτα να γίνεις χειρότερος-αναίσθητος ωστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Μόλις φτάσεις στο επίπεδο fuck you τότε θα είσαι μια χαρά.
    Φίου φίου φι φι φίου

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δηλαδή παίζει να το έχει αγοράσει κάποιος????
    από hidefnick στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2013, 19:22
  2. ποια ηταν η ποιο αστεια εμπειρια σας
    από EVI στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2008, 11:49
  3. Ποιά ήταν η ταινία μωρέ...;
    από DirtRider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 17:56
  4. Ποιά ήταν ΑΥΤΗ με το Ζ ????
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 20:36
  5. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2005, 20:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF