Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Κιές κεσέ λάδια στο μπουζί?

  1. #1

    Κιές κεσέ λάδια στο μπουζί?

    Κάνοντας χθες ένα εκτεταμένο μάζεμα στο ληστή (bandit 650 του 07), στα 36000κλμ, βγάζω το τρίτο μπουζί και είναι όλες οι βόλτες του τίγκα στο λάδι. Η ακίδα στεγνή. Να επισημάνω πως σχετικά με τη συντήρηση της μηχανής, τα services γίνονται πριν την ώρα τους, η μηχανή δεν έχει σκιστεί ποτέ, αλλά δεν έχω κάνει ρύθμιση βαλβίδων στα 24000κλμ που προβλέπει το service manual, και αυτό διότι τρέμω για το χέρι που θα μπει στη μηχανή. Πριν πάω σε κανά γνώστη μάστορα και μου λαδώσει και τα υπόλοιπα τρία, σε τι μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο?

  2. #2
    Μην έχει αρχίσει να χάνει το τσιμουχάκι "μικι μάους" της κεφαλής; Την είχες ανοίξει στις 24 για βαλβίδες ή μπα; να διαβάζω πιο προσεκτικά....
    Λογικά αυτό φταίει

  3. #3
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Απο τα 24.000χλμ εχεις φτασει στα 36.000χλμ και δεν εχεις βρει ακομα μαστορα και τις αφησες αρυθμιστες? οκ.

    Αυτο παρατηρειται γενικως και σε αλλα μοτερ, δεν ειναι τιποτα το φοβερο, κοιτα την κεφαλη αν δακρυζει πουθενα.

  4. #4
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Κάνοντας χθες ένα εκτεταμένο μάζεμα στο ληστή (bandit 650 του 07), στα 36000κλμ, βγάζω το τρίτο μπουζί και είναι όλες οι βόλτες του τίγκα στο λάδι. Η ακίδα στεγνή. Να επισημάνω πως σχετικά με τη συντήρηση της μηχανής, τα services γίνονται πριν την ώρα τους, η μηχανή δεν έχει σκιστεί ποτέ, αλλά δεν έχω κάνει ρύθμιση βαλβίδων στα 24000κλμ που προβλέπει το service manual, και αυτό διότι τρέμω για το χέρι που θα μπει στη μηχανή. Πριν πάω σε κανά γνώστη μάστορα και μου λαδώσει και τα υπόλοιπα τρία, σε τι μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο?
    Να σε προβλημάτιζε άν η ακίδα ήταν λαδωμένη. Όλα κομπλέ, μήν σκάς, κάπου έχει διαρροή λαδιού, η φλαντζούλα του καπακιού. Θέλει πάτημα, ή αλλαγή. Μικρό τα κακό

    Υ.Γ.
    Φούστηδες μάστορεεεες! Εσείς φταίτε για όλα
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Να σε προβλημάτιζε άν η ακίδα ήταν λαδωμένη. Όλα κομπλέ, μήν σκάς, κάπου έχει διαρροή λαδιού, η φλαντζούλα του καπακιού. Θέλει πάτημα, ή αλλαγή. Μικρό τα κακό

    Υ.Γ.
    Φούστηδες μάστορεεεες! Εσείς φταίτε για όλα
    Δεν έχει ακουμπήσει μάστορας το μοτέρ ακόμη λέμε! Μόνο σε bodywork και κόντεψε να με στείλει αδιάβαστο πέρσι στην ετήσια...

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Απο τα 24.000χλμ εχεις φτασει στα 36.000χλμ και δεν εχεις βρει ακομα μαστορα και τις αφησες αρυθμιστες? οκ.

    Αυτο παρατηρειται γενικως και σε αλλα μοτερ, δεν ειναι τιποτα το φοβερο, κοιτα την κεφαλη αν δακρυζει πουθενα.
    Όχι, η κεφαλή δεν δακρύζει πουθενά. Σχετικά με το αν και κατά πόσο είναι αρύθμιστες οι βαλβίδες, παίζεται...

  7. #7
    Αν έχει αρχίσει και ψιλοδιαρρεει στο λάκκο του μπουζί, κάποια στιγμή θα στάζει από την απορροή νερών στο πλάι του μοτέρ, φαντάζομαι.

    Αλλά 36 δεν είναι κακό να ρίξεις μία ματιά...


    Ή να σφιξειςσφιξεις διακριτικά βίδες καπακιού...;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    σιγα μην ειναι σε badit αρυθμιστες οι βαλβιδες σε αυτα τα χιλιομετρα....δεν εχει παιξει ποτε αυτο το σεναριο περαν ελαχιστων εξαιρεσεων...
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  9. #9
    Δεκτό, από την άλλη στα 9 χρόνια με μερικά διαστήματα ακινησίας παίζει να έχει ξεραθεί μία εσωτερική φλάντζα τουλάχιστον.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    σωστο αυτο
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motoexelixis Προβολή μηνύματος
    σιγα μην ειναι σε badit αρυθμιστες οι βαλβιδες σε αυτα τα χιλιομετρα....δεν εχει παιξει ποτε αυτο το σεναριο περαν ελαχιστων εξαιρεσεων...
    Πες τα παλικαρι μου.

    Στα 56000 χωρις να πειραχτει τιποτε και ακουγεται σαν συναυλια της συμφωνικης της Νεας Υορκης.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Αντιγράφω απο άλλο φορουμ την προσωπική μου εμπειρια σχετικα με ρυθμίσεις βαλβιδων και ραδιο αρβυλα....

    "Για να καταθέσω και γω την προσωπική μου εμπειρία (ή καλύτερα μ@λ@κι@ http://www.banditfans.gr/images/smilies/violent001.gif ) να πω τα εξης.
    Μετα το "αναγκαστικο" check για βαλβιδες που έπρεπε να γίνει (και έγινε) στα πλάισια της εγγύησης στα 24.000 χλμ. δεν ξανασχολήθηκα.
    Καθόμουν και άκουγα τον κάθε τυχάρπαστο ,οτι δεν χρειαζεται ξανα , και δεν έχουν ανάγκη τα γιαπωνεζικα μοτερ καθε 24k κ.λ.π. κ.λ.π. Βοήθαγε και η οικονομική στενοτης και το απέφευγα.
    Να μη σας τα πολυλογώ , εμένα τα αυτάκια μου τις ακουγαν να κοπανανε καιρό τωρα και τελικα στα 66.000 χλμ.
    την πήγα σε φιλο μηχανικο , για να τις τσεκάρουμε.
    4 απο αυτές ήταν τόσο εκτος ρυθμίσεων που μείωσαν θεωρητικα την ζωή των εκκεντροφόρων μου στο μισό.
    Ευτυχως δεν ειχε προκληθεί καποια αλλη βλάβη και τέλος καλα όλα καλα.

    Ηθικό διδαγμα , πάντα να εμπιστευόμαστε τον κατασκευαστή και να τσεκάρουμε όλα όσα πρέπει στα intervals που λεει."

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Ρε παιδιά είπαμε αλλά όχι και διπλάσια χλμ.
    Yes u μάθε να τις κάνεις μόνος σου. Με καπελώτα είναι;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Αστοναπαει 360.000 και μετά κοιτάς βαλβίδες δε γ....
    Α και που σαι λάδι από τα Λιντλ ή πιο καλά καθόλου. Άπλα συπλήρωνε μια στο τόσο.
    ανανήψαντας

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά είπαμε αλλά όχι και διπλάσια χλμ.
    Yes u μάθε να τις κάνεις μόνος σου. Με καπελώτα είναι;
    Δεκτό αυτό που λες, αλλά για να γίνει, πρέπει, εκτός από μελέτη του manual να το παρακολουθήσω στην πράξη από τεχνικό και να είναι σε θέση να με δασκαλεύει ή να απαντά στις ερωτήσεις μου, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις είναι ψιλοανέφικτο. Και επειδή δεν είναι μια εργασία που επαναλαμβάνεται συχνά, θα προτιμήσω να γίνει σε συνεργείο. Με την ευκαιρία πιστεύω να λυθεί και το θέμα με το μπουζί, αφού θα αλλαχτούν φλάτζες και ό,τι άλλο χρειαστεί. Τώρα, σχετικά με το συνεργείο που θα γίνουν όλα αυτά (και άμεσα), δέχομαι προτάσεις με πμ, για να μη ξεφύγει το θέμα...

    Portishead, συμφωνώ απολύτως...
    Αμύρου, το αυτό...
    PanDvs, εμένα που είναι σε αυτό το άκουσμα, να ανησυχήσω;
    Τελευταία τροποποίηση από yes-u; 16/05/2016 στις 15:39.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΛΑΔΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ ΑΕΡΑ???
    από argiris civic στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 15:12
  2. Λάδια στο φίλτρο. Βοήθειααααα!!!!
    από boldor900f στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2010, 17:09
  3. Tzr 125 δεν φερνει ρευμα στο μπουζι...
    από D-NAME στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2009, 11:08
  4. ΛΑΔΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ !!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!
    από MitsosNaked στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2008, 17:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF