Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ F650GS (ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ)

  1. #16
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GsDakar Προβολή μηνύματος
    εγω ψαχνω την βιδα αποστραγγισεις του καρτερ γιατι εχει χαλασει το κεφαλι και δεν πιανει καλα το κλειδι,και δεν μπορω να βρω δειγμα,20€ για βιδα δεν δινω στην BMW.
    Η βίδα αυτή τσιμπάει στην τιμή αλλά είναι και μαγνητική (συν ότι είναι και BMW ). Θέλεις μία Μ24x2. Θα την προτιμούσα όμως μαγνητική καλού κακού Έχει βγει και μία που έχει υποδοχή για allen (το είχα δει κάπου στο advrider αντί το κεφάλι που θέλει καρυδάκι). Αλλά πρέπει να έχει ίδια τιμή.
    Φύγαμε...

  2. #17
    έχει πάρει το μάτι μου μιά διαφήμιση για κάποια αμερικάνικα προϊόντα τάπες με μαγνήτη, Dimple νομίζω; Τιμαί άγνωσται.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Η βίδα αυτή τσιμπάει στην τιμή αλλά είναι και μαγνητική (συν ότι είναι και BMW ). Θέλεις μία Μ24x2. Θα την προτιμούσα όμως μαγνητική καλού κακού Έχει βγει και μία που έχει υποδοχή για allen (το είχα δει κάπου στο advrider αντί το κεφάλι που θέλει καρυδάκι). Αλλά πρέπει να έχει ίδια τιμή.
    Αυτη την ειχα παρει κι εγω με το αλλεν,αλλα χαλασε κι αυτη.
    3 ταπες ειχα αλλαξει,με το παραμικρο σφιξμο χαλουσαν.
    20 η μια + μεταφορικα


  4. #19
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι αυτή την εβδομάδα εάν βρω χρόνο (και εργαλεία) να αλλάξω λάδια μόνος στο BMW. Ερώτηση που μπορεί να φανεί και χαζή: Φίλτρο λαδιού ό,τι μάρκα να ΄ναι; Επειδή η αγορά λαδιών-φίλτρου θα γίνει από internet βρήκα στα stelpet τα λάδια που θέλω και το αντίστοιχο φίλτρο της Champion. Από φίλτρα ξέρω μόνο σαν μάρκες Mahle, Hiflo και Champion. To μαμά της BMW έχει στη συσκευασία κι ένα τσιμουχάκι, φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για τα παραπάνω;
    Η ροδέλα που θέλεις για τη βίδα αποστράγγισης πρέπει να είναι χάλκινη με διαστάσεις 24x30x1,5. Είναι το νούμερο 16 εδώ.

    Το λαστιχένιο o-ring (νούμερο 3 εδώ) έχει διαστάσεις 59,52x2,62 και δεν περιλαμβάνεται στα after market φίλτρα. Champion έβαζα κι εγώ και όλα μια χαρά. Εξάλλου χάρτινο φιλτράκι είναι, σιγά.

    Τσέκαρε και την αλουμινένια ροδέλα (με διαστάσεις A8x13-AL) στο ψυγείο λαδιού. Νούμερο 13 εδώ.

    Τα links από το realOEM αναφέρονται σε F 650 GS 2006 αλλά οι εικόνες και οι διαστάσεις είναι ακριβώς ίδιες με όσα έχω κρατήσει και αφορούν το G 650 GS του 2009 που είχα. Ροδέλες και o-ring θα πρέπει να βρεις σε σχετικά μαγαζάκια. Η αλήθεια όμως είναι ότι εδώ στο Ηράκλειο δεν βρήκα ακριβώς τη χάλκινη ροδέλα και το o-ring ή δεν έψαξα αρκετά. Το o-ring άμα είναι καλό το ξαναχρησιμοποιείς άνετα. Τη χάλκινη ροδέλα καλό είναι να την αλλάξεις ή στη χειρότερη αν δεν βρεις την αλλάζεις κάθε 2η φορά. Είχα πάρει, αλλά δε θυμάμαι αν ήταν από την αντιπροσωπεία ή από το louis.de, 4-5 πολύ φτηνά και τις είχα καβάτζα.

    Έχει μια πολύ ωραία διαδικασία εδώ που περιγράφει την αλλαγή λαδιών. Την πρώτη φορά μου πήρε η διαδικασία 5 ώρες Τις επόμενες όμως, σφαίρα Ότι θες ρωτάς. Και όπως περιμένεις να στραγγίξουν τα λάδια, ξεβίδωσε και το δεξί πλαστικό να βγάλεις και να φυσήξεις το φίλτρο αέρα.
    Φύγαμε...

  5. #20
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Αυτη την ειχα παρει κι εγω με το αλλεν,αλλα χαλασε κι αυτη.
    3 ταπες ειχα αλλαξει,με το παραμικρο σφιξμο χαλουσαν.
    20 η μια + μεταφορικα



    Ο φίλος λέει παραπάνω για κλειδί. Μήπως με ένα καλό καρυδάκι δε θα έχει θέματα; Εγώ δε θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα. Επίσης δε θέλει πολύ σφίξιμο*, κάτι που ευτυχώς μου τονίσανε καλά !


    (*) με το χέρι όσο πάει και μισή στροφή μετά με την καστάνια. Ροπόκλειδο ακόμα καλύτερα ! Στα 40Nm.
    Τελευταία τροποποίηση από foogr01; 16/05/2016 στις 23:40.
    Φύγαμε...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος


    Ο φίλος λέει παραπάνω για κλειδί. Μήπως με ένα καλό καρυδάκι δε θα έχει θέματα; Εγώ δε θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα. Επίσης δε θέλει πολύ σφίξιμο, κάτι που ευτυχώς μου τονίσανε καλά !
    Μια χαρα καρυδακι ειχα,και τις εφαγα λαχανο..
    Και την αλλεν εφαγα..
    Ηταν πολυ μαλακές παντως
    Και παντα αλλαζω λαδια μονος μου,σε αυτοκινητα και μηχανακια εδω και χρονια χωρις προβλημα.
    Επαιρνε εκδικηση το μπεμπε

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GsDakar Προβολή μηνύματος
    εγω ψαχνω την βιδα αποστραγγισεις του καρτερ γιατι εχει χαλασει το κεφαλι και δεν πιανει καλα το κλειδι,και δεν μπορω να βρω δειγμα,20€ για βιδα δεν δινω στην BMW.
    Πάρε από τη motoraid στην κατεχάκη και κηφισσού,τάπα με μαγνήτη,7,5 ευρώ έχει

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GsDakar
    Εγγραφή
    30/05/2010
    Μηνύματα
    247
    Ωραία θα πάω ευχαριστώ.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ηταν πολυ μαλακές παντως
    Ίσως να είναι αυτός ένας λόγος για την τιμή των 20€.
    Οποιαδήποτε βίδα του εμπορίου θα ξήλωνε το σπείρωμα του κάρτερ, αντί να πάθει κάτι η ίδια.

  10. #25
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Πάντως εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα με τη βίδα στο κάρτερ. Τη βίδωνα όσο μπορούσα με το χέρι και μετά μισή στροφή με κλειδί και ήμουν πάντα οκ. Κομπογιαννίτικο μεν, δεν είχα ροπόκλειδο δε.

  11. #26
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Πάντως εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα με τη βίδα στο κάρτερ. Τη βίδωνα όσο μπορούσα με το χέρι και μετά μισή στροφή με κλειδί και ήμουν πάντα οκ. Κομπογιαννίτικο μεν, δεν είχα ροπόκλειδο δε.
    Γιατί, ο μάστορας που έχει ροπόκλειδο το χρησιμοποιεί νομίζεις;

  12. #27
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Πάντως εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα με τη βίδα στο κάρτερ. Τη βίδωνα όσο μπορούσα με το χέρι και μετά μισή στροφή με κλειδί και ήμουν πάντα οκ. Κομπογιαννίτικο μεν, δεν είχα ροπόκλειδο δε.
    Κλασικός τρόπος σφιξίματος πριν γίνουμε όλοι μάγκες με τα ροπόκλειδα.

    Κι εγώ παντού και πάντα βάζω HiFlo και πρόβλημα ουδέν
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #28
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Η ροδέλα που θέλεις για τη βίδα αποστράγγισης πρέπει να είναι χάλκινη με διαστάσεις 24x30x1,5. Είναι το νούμερο 16 εδώ.

    Το λαστιχένιο o-ring (νούμερο 3 εδώ) έχει διαστάσεις 59,52x2,62 και δεν περιλαμβάνεται στα after market φίλτρα. Champion έβαζα κι εγώ και όλα μια χαρά. Εξάλλου χάρτινο φιλτράκι είναι, σιγά.

    Τσέκαρε και την αλουμινένια ροδέλα (με διαστάσεις A8x13-AL) στο ψυγείο λαδιού. Νούμερο 13 εδώ.

    Τα links από το realOEM αναφέρονται σε F 650 GS 2006 αλλά οι εικόνες και οι διαστάσεις είναι ακριβώς ίδιες με όσα έχω κρατήσει και αφορούν το G 650 GS του 2009 που είχα. Ροδέλες και o-ring θα πρέπει να βρεις σε σχετικά μαγαζάκια. Η αλήθεια όμως είναι ότι εδώ στο Ηράκλειο δεν βρήκα ακριβώς τη χάλκινη ροδέλα και το o-ring ή δεν έψαξα αρκετά. Το o-ring άμα είναι καλό το ξαναχρησιμοποιείς άνετα. Τη χάλκινη ροδέλα καλό είναι να την αλλάξεις ή στη χειρότερη αν δεν βρεις την αλλάζεις κάθε 2η φορά. Είχα πάρει, αλλά δε θυμάμαι αν ήταν από την αντιπροσωπεία ή από το louis.de, 4-5 πολύ φτηνά και τις είχα καβάτζα.
    11117658311 Repair set inspection... Όλα τα παραπάνω που λες (φίλτρο, χάλκινη ροδέλα, orings) σε ένα σετ!!!

    Υ.Γ. Δυστυχώς το πήρα χαμπάρι μετά από την παραγγελία...

  14. #29
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    11117658311 Repair set inspection... Όλα τα παραπάνω που λες (φίλτρο, χάλκινη ροδέλα, orings) σε ένα σετ!!!

    Υ.Γ. Δυστυχώς το πήρα χαμπάρι μετά από την παραγγελία...
    Αν επιτρέπεται, και καθαρά από περιέργεια, που το βρήκες αυτό; Σε τι τιμή; Στο USA τέτοια σετάκια είναι ευρύτατα διαδεδομένα, αλλά όταν έψαχνα εγώ έβρισκα κάτι αντίστοιχο από Αγγλία, αλλά σε ασύμφορη τιμή (σε σχέση με το να τα αγοράσω όλα ξεχωριστά).

    Με το καλό να παραλάβεις ότι παρήγγειλες και να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Κάπου πρέπει να έχω κρατήσει και φωτορεπορτάζ αν θες να ψάξω να σου στείλω να δεις. Ακόμα καλύτερα, κανονίζεις με ένα φίλο που ξέρει, ώστε να είναι παρόν και να έχεις τη σιγουριά, εφόσον δεν το έχεις ξανακάνει.
    Φύγαμε...

  15. #30
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Αν επιτρέπεται, και καθαρά από περιέργεια, που το βρήκες αυτό; Σε τι τιμή; Στο USA τέτοια σετάκια είναι ευρύτατα διαδεδομένα, αλλά όταν έψαχνα εγώ έβρισκα κάτι αντίστοιχο από Αγγλία, αλλά σε ασύμφορη τιμή (σε σχέση με το να τα αγοράσω όλα ξεχωριστά).

    Με το καλό να παραλάβεις ότι παρήγγειλες και να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Κάπου πρέπει να έχω κρατήσει και φωτορεπορτάζ αν θες να ψάξω να σου στείλω να δεις. Ακόμα καλύτερα, κανονίζεις με ένα φίλο που ξέρει, ώστε να είναι παρόν και να έχεις τη σιγουριά, εφόσον δεν το έχεις ξανακάνει.
    Απλά βρήκα ότι υπάρχει αυτός ο κωδικός, δεν ξέρω εάν κυκλοφορεί σε εμάς. Αν κατάλαβα καλά, εκτός του οικονομικά ασύμφορου του πράγματος, εδώ δεν κυκλοφορεί το σετ.
    Πάντως ούτε το φίλτρο της BMW (που κοστίζει €13 όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω) έχει μέσα τα Orings, αυτά κυκλοφορούνε σε ξεχωριστό κωδικό κι έχουν €3 το ένα.

    Υ.Γ. Αυτή η Castrol πόσες φορές θα αλλάξει τη συσκευασία στα λάδια της για να μας παιδεύει;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φίλτρο λαδιού K&n στο Cb μου...
    από paris13 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2008, 14:01
  2. Φίλτρο λαδιού, που είναι στο Gilera Runner???
    από stako στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2007, 14:56
  3. Σκουπίδια στο φίλτρο λαδιού.
    από spiros_klr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2006, 22:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF